Чи знаєте ви, що від хвороб, пов’язаних із курінням, в одних тільки США передчасно за три доби померло 1000 осіб? Це майже три повних Боїнги-747. Уявіть, що сьогодні розбився один такий літак і загинуло 350 осіб, завтра ще один і наступного дня ще...
Чого бояться люди, надумуючи кинути курити? Що вони погладшають? Страх невдачі? Ви вже зривалися раз чи два. Ви не дізнаєтеся, наскільки виправдані ваші страхи, поки не спробуєте кинути курити. Спробуйте уявити переваги та користь відмови від сигарет і скажіть: «Мені сподобається бути вільним від куріння». Є ще якісь страхи, які можуть перешкодити вам перестати курити? Може, страх пережити «ломку»? У курців, хоч як це дивно звучить, немає волі, оскільки в їхньому головному мозку замість кисню циркулює 4000 хімічних сполук, тому їм потрібна підтримка. Перш, ніж ви ляжете сьогодні спати, виберіть таку людину, яка не курить і зможе вас підтримувати (мій телефон можна дізнатися в редакції). Таку, котра вас розуміє й не стане вам потурати.
16 СПОСОБІВ ПРИБОРКАТИ ПОТЯГ ДО КУРІННЯ
1. Випийте склянку води чи фруктового соку.
2. Зробіть п’ять глибоких вдихів і видихів, але не затримуйте дихання.
3. Прогуляйтеся.
4. Зробіть кілька легких фізичних вправ.
5. Виконайте кілька вправ на вдих-видих (руки вгору — вдих — потягнутися; руки вниз — видих — розслабитися).
6. Порахуйте у зворотному порядку від 100 до 1.
7. Займіться вашою улюбленою справою.
8. Почистіть зуби м’ятною зубною пастою.
9. Прийміть прохолодний, а потім теплий душ, після злегка розітріть тіло рушником.
10. Схрумайте морквину чи селеру.
11. Полузайте насіння.
12. Жуйте жувальну гумку.
13. Зверніться по підтримку до приятеля.
14. Випийте склянку молока.
15. Повторіть кілька разів фразу: «Я щасливий(а), що кинув(ла) курити».
16. Подивіться на годинник і відкладіть сигарету, принаймні, на одну хвилину; потім — ще на одну; далі — ще на п’ять хвилин.
Жодне бажання «не виживе» після цих 16 способів! Випийте склянку води чи фруктового соку, вчіться глибоко дихати, можете спробувати прямо зараз. Зробіть кілька глибоких вдихів-видихів. Багато хто відзначає, що це добре розслабляє.
Коли захочеться закурити — вийдіть на вулицю, погуляйте. Пам’ятайте, що бажання закурити накочується хвилями. Вправи на розтяжку, ритмічна гімнастика, лічба у зворотному порядку та інше - все це на якийсь час вас відволіче.
Для більшості тих, хто кидає курити, найважчим є перший день. Для деяких — другий. Для небагатьох найважчим є третій день. Але ніхто й ніколи не говорив мені, що для нього найскладнішим був четвертий день.
МЕНЮ ПЕРШИХ ДНІВ БЕЗ КУРІННЯ
Фрукти й фруктові соки — саме тепер вони вам знадобляться, як ніколи, якщо тільки ваш лікар не прописав вам особливу дієту. Я наполягаю, щоб у наступні 24 години без куріння ви не вживали нічого, крім фруктів чи фруктових соків. Пити соки й воду! Це все, що вам можна. Нікотин виділяється вашими нирками, і ми збираємося промити організм. Для його видалення потрібно 3 доби. Але поки нікотин вимиватиметься, вам доведеться постраждати, відвикаючи від тютюну. Однак якщо ви питимете соки, відчуєте полегшення, особливо першого дня. І якщо захочеться різноманітності, поїжте фруктів. Через 3—5 діб переходьте на суворий режим харчування без перекушувань, між прийомами їжі пийте чисту воду, і ви унормуєте масу тіла.
Один із найцінніших вітамінів, який допомагає нам добре почуватися, — В1. Його багато в необробленому зерні, у висівках, вівсі. Тому сніданок найліпше починати з каші із цільних злаків із висівками. Краще за вівсянку нічого немає. Дуже корисна зернова суміш. Зваріть її й додайте трохи фруктів, родзинок, яблучного пюре, і ви отримаєте вітаміни, будете бадьорими й сповненими життя, отримавши свій вітамін В1 із цільного зерна.
Є речовини, які приймати не можна. Насамперед, це — алкогольні напої. Кинути курити дуже важко, якщо ви продовжуєте приймати алкогольні напої — вино, пиво та ін. Ви вважаєте, алкоголь додасть сили волі? Навпаки, він її приборкає, а до того ж посилить у вас бажання закурити, й ви не встигнете озирнутися, як знову закурите. Те ж стосується і всіх кофеїнових напоїв: кава, чорний і зелений чай (у них є речовини, схожі на кофеїн, — тіамін, теофілін, теобромін), кока, пепсі-кола та ін. Маючи фруктовий сік і воду, ви не потребуватимете жодних інших напоїв.
НІКОТИН І КОФЕЇН — НЕРОЗЛУЧНА ПАРОЧКА
Трохи про кофеїн... Із ним явно в дружбі нікотин. Який ефект справляє кофеїн на нервову систему? Це збудник чи стимулятор. Деякі називають його «підйомником». Ви трохи втомилися. Горнятко кави зніме втому. І ви відчуєте себе ліпше. Нікотин у малих дозах — теж стимулятор, але дози, які більшість із вас приймає, перетворюють його на транквілізатор. Це депресант і заспокійливий засіб одночасно. Відомо, що одночасний прийом стимулятора й заспокійливого спричинить ейфорію. А ви замислювалися, що відбувається в цей момент із центральною нервовою системою? Ви знервовані, дратівливі — прийняли один наркотик і наказали: «Поїхали!» А згодом прийняли інший і сказали: «Гальмуй!» Жени, гальмуй... Нікотин, кофеїн... Ви помічали: що частіше ви курите, то більше п’єте кави? Вони - мов нерозлучна парочка.
ОЧИСНІ ПРОЦЕСИ
А тепер трішки про симптоми відмови. Це: відсутність сну чи, навпаки, надмірна сонливість, непереборний апетит чи його втрата, роздратування, слинотеча, ломота в суглобах, у деяких випадках судоми (щоб самостійно зробити детоксикацію, можна прийняти разову дозу активованого вугілля з розрахунку 1 г на 10 кг маси тіла). Горло стає червоним, подразненим і запаленим. Дехто кашляє більше, ніж до того, як кинув курити. Тому що, по-перше, в бронхах відновлюється чутливість, а по-друге, — клітини миготливого епітелію, що покривають трахею й бронхи, видаляють слиз, а коли ви курите, вони не функціонують.
Може пройти кілька тижнів, перш ніж ви очиститеся. У більшості людей уже другого дня без куріння почне відновлюватися нюх. Багато-хто відзначає, що їздив у сморідній від тютюну машині, як жахливо пахне весь його гардероб. Дивовижно, наскільки в’їдливий тютюновий дим, і коли до вас повернеться нюх, курця ви станете визначати за кілометр. Причому сам курець і не підозрює, як від нього тхне.
ПОЛЕГШИТИ ЖИТТЯ СЕРЦЮ
Поговорімо про головну та миттєву зміну у вас. Вона пов’язана з вашим серцем. Курець вдихає повітря з великим вмістом окису вуглецю й низьким вмістом кисню. Ви чули про чадний газ. Це отрута. Отже, серце перекачує кров із низьким вмістом кисню й високим вмістом окису вуглецю. Серце трудиться, щоб постачити тканинам кисень, але переливає з пустого в порожнє. До того ж, нікотин звужує дрібні кровоносні судини кінцівок. Через одну сигарету кровообіг у пальцях рук знижується на 50%. Отже, серце прокачує по тілу кров із дуже низьким вмістом кисню, через звужені кровоносні судини. Це утруднює надходження крові до тканин. Що залишається робити серцю? Воно перенапружується, тиск крові зростає, робота йде напружено, щоб кров доставила тканинам достатньо кисню.
Коли ви кинете курити, то через день-другий повітря заповнюватиме ваші легені в повному обсязі. Периферійні судини розслабляться, й серце перестане перенапружуватися. Частота серцевих скорочень за хвилину зменшиться приблизно на 10 ударів.
Таким чином, відмовою від куріння ви негайно й значно знизили ймовірність серцевого нападу, просто додавши до свого життя 5 років. Але щоб легені стали такими ж, як у некурця, потрібно років 10—15.
Одна з причин, яка провокує куріння, — це стрес, стресові ситуації. Більшість курців, відчуваючи стрес, хочуть закурити! Сьогодні ви прийняли рішення кидати курити, але через день-два ви опинитеся в напруженій ситуації й кожна клітинка вашого організму вимагатиме сигарети. Тому вам потрібно бути до цього готовим. Слід запам’ятати й переконати себе в тому, що СИГАРЕТИ НЕ РОЗВ’ЯЗУЮТЬ ПРОБЛЕМИ! Сигарети породжують проблеми!
Дотримуючись прийнятого рішення та приймаючи допомогу, ви неодмінно кинете курити.
Сергій ГАВРЮК,
фахівець Всеукраїнського благодійного фонду «Краще життя»,
програми «Діагноз здоров'я» на телеканалі «Надія».