Тре́мор - це швидкі, ритмічні рухи кінцівок або тулуба, спричинені м’язовим скороченням і пов’язані з тимчасовою затримкою імпульсації. Унаслідок цього реалізація руху й збереження пози відбувається за рахунок постійного підлаштування до якогось середнього значення. У разі втоми й глибоких емоцій, а також за патології нервової системи тремор значно посилюється. Те саме відбувається в разі переохолодження, великого фізичного навантаження. Багато хто звертає увагу на більшу виразність тремтіння в ранкові години. Уживання кави, міцного чаю часто посилює тремтіння. Алкоголь зменшує або послаблює тремор у день прийому й посилює його наступного дня.
НЕРВОВЕ ПЕРЕЗБУДЖЕННЯ Й КАВА ПОСИЛЮЮТЬ ПРОЯВ ХВОРОБИ
Есенціальний тремор — один з видів тремору, є спадковим захворюванням. У наш час він трапляється в будь-якому віці. Характерним для нього є те, що тремтіння супроводжує кожний цілеспрямований рух (кінетичний тремор), зберігаючись під час наближення до мети (термінальний тремор). Зазвичай він найбільш виражений у руках, частіше двобічний, хоча іноді буває асиметричним. Спроба послабити тремтіння, що посилюється під час письма, призводить, як правило, до напруження м’язів кисті й передпліччя. При цьому процес письма уповільнюється, рука швидко втомлюється, рухи стають незграбними, особливо в разі хвилювання. Проте багато хворих протягом тривалого часу зберігають здатність до професійної діяльності. Однак у міру прогресування хвороби частково або повністю ця здатність втрачається, іноді виникають труднощі під час самообслуговування (прийом рідкої їжі, тримання склянки, застібання ґудзиків і т.ін.).
ЕСЕНЦІАЛЬНИЙ ТРЕМОР ПРОЯВЛЯЄТЬСЯ НА ВСІХ ЧАСТИНАХ ТІЛА
Від хвороби Паркінсона есенціальний тремор відрізняється трьома ключовими ознаками: есенціальний тремор завжди посилюється під час здійснення руху (наприклад, вставити нитку в голку), а тремтіння, що виникає за хвороби Паркінсона, найбільш помітне в стані спокою. Есенціальний тремор проявляється одним характерним ізольованим симптомом, за хвороби Паркінсона виявляються різноманітні симптоми (зміна виразу обличчя, зігнута поза, зміна малюнка ходи). Есенціальний тремор характерний для всіх частин тіла, а за хвороби Паркінсона – тільки для рук. Майже половина всіх відомих випадків появи есенціального тремору є проявом генетичної мутації. Зазвичай подібні випадки називають сімейним тремором. Дотепер не зрозуміло, чому тремор виникає в людей із чистою спадковістю. Тремор рук у більшості хворих з’являється раніше за тремтіння іншої локалізації й у деяких залишається єдиним симптомом захворювання в період від кількох місяців до багатьох років. Частіше він виникає одночасно в обох руках, рідше починає тремтіти одна рука, зазвичай права (в лівші - ліва). Тремтіння голови спостерігається в половини хворих. Тремор мімічних м’язів буває дуже часто. Багато хворих самі відзначають тремтіння губ під час усмішки, розмови. Легкий тремор язика й повік спостерігається дуже часто. Тремор ніг виявляється клінічно у 20% хворих. Таким чином, найбільш типовими локалізаціями тремору є руки, голова, мімічні м’язи, голос і тулуб. Точна причина есенціального тремору невідома, однак вважається, що він пов’язаний із неправильною роботою мозочка - одного з відділів мозку, який відповідає за координацію рухів. Захворювання виникає внаслідок порушень взаємозв’язку між мозочком, таламусом і стовбуром головного мозку. Генетики виявили два гени, відповідальні за виникнення захворювання. Часто тремор виникає в людей похилого віку як прояв природного процесу старіння.
ВАЖЛИВИЙ ПРАВИЛЬНИЙ ДІАГНОЗ
Есенціальний тремор не загрожує життю людини, більшість людей можуть вести нормальний спосіб життя й виконувати звичайні щоденні заняття. Однак значно виражений тремор може заважати жити й працювати повноцінно. Важливий правильний діагноз. Так, під час проведення диференціації з паркінсонізмом ураховують, що м’язовий тонус, як правило, не змінений і лише зрідка буває трохи підвищений. Постава й хода у хворих зі спадковим тремтінням не змінюються. Тремтіння за цих двох захворювань також різне за своїм характером. Якщо для есенціального тремору типове тремтіння напруження й руху, яке супроводжує кожну цілеспрямовану дію й посилюється за наближення до мети, то для паркінсонізму характерне тремтіння спокою. Тремтіння може виникнути у відповідь на різні інтоксикації, наприклад, на інтоксикацію металами, зокрема, ртуттю, свинцем, марганцем. Тремтіння є досить частим симптомом різних захворювань.
НАРОДНІ ЗАСОБИ, ПЕРЕВІРЕНІ ЧАСОМ
Переходячи до розповіді про лікування, хочу сказати, що в більшості випадків цілком ефективним є застосування різних народних засобів. Рекомендую починати з лікування пижмом. Просто по 5-6 квіточок пижма потрібно розжовувати, змочуючи їх слиною в процесі жування. Після ретельного пережовування вичавки випльовують. Ще один рецепт збору, що був цілком успішно використаний у моїй практиці. Потрібно змішати в рівних вагових частинах подрібнене коріння шипшини, траву синюхи, траву собачої кропиви, звіробою, меліси лікарської, м’яти перцевої, листя розмарину й шишки хмелю. 5 ст. л. суміші залити 0,5 л горілки й настояти в темному теплому місці 3 тижні, періодично збовтуючи. Процідити, залишок віддушити. Настоянку зберігати не в холодильнику, а в прохолодному темному місці. Готові ліки приймати по 10 крапель тричі на день до їди, запиваючи водою. Курс лікування - 1,5 місяця, перерва місяць. Подібні курси лікування з перервами на один місяць тривають протягом року. Рекомендую курс лікування лікарськими рослинами. Передусім це заспокійливі й протисудомні рослини: корінь валеріани, корінь півонії, корінь синюхи, трава собачої кропиви, заспокійливі фіточаї та збори заспокійливих лікарських рослин. Із валеріани, півонії та собачої кропиви готують краплі на горілці: 6 ст. л. (кожної по 2 ложки) сировини залити 1 л горілки, настояти 20 днів у темному місці за кімнатної температури. Пити по 20 крапель тричі на день із третиною склянки води. Із заспокійливих лікарських рослин готують також заспокійливий настій: 1 ст. л. подрібненої сировини залити 0,5 л води, кип’ятити на слабкому вогні в накритій кришкою посудині 20 хв, настояти одну годину. Пити по півсклянки тричі на день незалежно від їди. Із судинорозширювальних лікарських рослин і спазмолітиків: трава меліси, трава м’яти, трава астрагала, квіти глоду, взятих порівну, приготувати спазмолітичний відвар: 1 ст. л. подрібненої сировини залити 0,5 л води, кип’ятити на слабкому вогні в накритій кришкою посудині 15 хв, настояти 30 хв. Пити по півсклянки тричі на день незалежно від їди. Паралельно рекомендую аптечні препарати лікарських рослин, які поліпшують кровотік — як артеріальний, так і венозний, чинять антисклеротичну дію, розріджують кров: корінь діоскореї, листя й плоди гінгко білоба, препарати каштана кінського. Одночасно з усіма вказаними вище зборами використовують настоянку коріння ялівцю. Його треба дрібно нарізати, скласти в пляшку, залити горілкою (1:20) й поставити в темне місце на 2 тижні. Приймати настоянку до їди по 1 ст. л. тричі на день.
ПОСИЛЯТЬ ОЗДОРОВЧИЙ ЕФЕКТ АРОМАТИЧНІ ВАННИ
Добре приймати такі ванни із квітками хризантеми: 2 склянки пелюсток заварюють 1 л окропу, настоюють під кришкою й отриманий запашний настій разом із пелюстками виливають у теплу воду. Ванну приймають 2-3 рази на тиждень по 15 хв. Хризантемні ванни також корисні, якщо з віком ви стали дуже втомлюватися, задихатися під час швидкої ходьби. Уже за тиждень відчуєте поліпшення. Людям із тремором рук також варто робити ванни для рук у теплому настої хризантеми. За розладу нервової системи корисні хризантемно-лимонні ванни. У воду додають настій, приготовлений з 2 склянок пелюсток хризантеми й цедри одного лимона (попередньо облийте його окропом й дрібно поріжте). Приймають таку ароматичну ванну протягом 15 хв через день. За болю в колінах, недостатньої рухливості колінних суглобів добре на ніч накладати компреси з меду, в якому добу настоювалися пелюстки квітки, або робити ванночки з настою хризантеми. Настоєм хризантеми добре розтирати хребет за остеохондрозу. Зі свіжих пелюсток хризантеми готують зміцнювальний чай для імунної системи: 1 ч. л. дрібно нарізаних пелюсток заварюють 1 склянкою окропу, мед додають за смаком. У цей чай добре покласти кілька розчавлених ягід винограду. П’ють по 0,5 склянки двічі на день. Цей квітковий напій має сечогінну дію, тому він корисний за хвороб нирок. Позбутися тремору допоможе й такий збір лікарських трав. Беруть по 1 ст. л. листя м’яти, квіток ромашки, по 2 ст. л. плодів глоду й коріння із кореневищами валеріани, 3 ст. л. собачої кропиви. 4 ст. л. суміші заливають 1 л окропу, доводять до кипіння, потім настоюють у термосі 6 годин. Приймають настій по 0,5 склянки тричі на день за 20 хв до їди. Ще дуже рекомендую за можливості використовувати лофант тибетський. Застосовують його й усередину, і зовнішньо. Настій: 4 ст. л. сухих квіток заливають 0,5 л води, доводять до кипіння, настоюють 2 години. Приймають по півсклянки тричі на день. Для підтримання щитоподібної залози, цього диригента організму, за нестачі йоду корисно з’їдати по 5-6 насінин яблук щодня. Часто есенціальний тремор супроводжується вегетосудинною дистонією. Виникають панічні атаки, нервове виснаження, хвилювання. Раджу вдатися до лікувальних зборів, які зменшують тремтливий параліч. Знадобиться чебрець, хамеріон вузьколистий (іван-чай), м’ята перцева (по 2 ст. л.), а також собача кропива, меліса, материнка (по 1 ст. л.). Усе ретельно перемішати. 1 ст. л. збору залити в термосі склянкою окропу й залишити на 2 години. Отриманий настій процідити, пити по півсклянки двічі на день через годину після їди. Для вповільнення розвитку симптомів рекомендую вітамін Е: 1 капсула на день під час їди. Вітамін Е - антиоксидант, що гальмує прогресування захворювання, захищає тканини від ушкодження вільними радикалами. Зміцнює мембрани нервових клітин олія примули (є аптечний препарат). Приймають одну капсулу тричі на день під час їди. Для зниження частоти й вираженості тремору рекомендую періодичне лікування беладоною: 2 ст. л. сушеного коріння залити 0,5 л білого вина, прокип’ятити протягом 10 хв. Потім суміш охолодити й процідити. Пити потрібно по 0,5 склянки в проміжках між їдою через годину після прийому їди. І постійно тримати при цьому в роті шматочок кореня лепехи (його треба розсмоктувати для усунення сухості в роті). Курс лікування - 3 тижні. За 6 місяців такий курс повторити.
ЯКЩО ТРЕМОР ОБТЯЖЕНИЙ ІНШИМИ ХВОРОБАМИ
Так, за головного болю, запаморочення, втрати пам’яті рекомендую приготувати настій трав астрагала шерстистого, барвінку малого, вероніки лікарської (1:1:1). 5 ст. л. суміші настояти 6 годин в 1 л окропу. Приймати по 0,5 склянки тричі на день до їди. Можна з медом за смаком. За атеросклерозу, підвищеного тиску раджу приймати настій з суміші листя омели білої, ниркового чаю (1:1). 2 ст. л. порошку із суміші трав настояти в 0,5 л окропу. Приймати по третині склянки тричі на день до їди. При цьому регулярно споживати страви з баклажанів і плоди волоського горіха. За зниженого тиску потрібно покласти тричі на день до їди під язик трохи маточного молочка (на кінчику ножа) й тримати до повного розчинення. У разі нервового виснаження приймати як зміцнювальний і заспокійливий засіб настій коріння борщівника й валеріани лікарської (1:1). Для цього 4 ст. л. збору коріння рослин настояти 12 годин в 0,5 л окропу. Приймати по 0,5 склянки тричі на день до їди. За судомних скорочень м’язів рекомендую приймати настій із кореня перстачу гусячого й болиголову. 4 ст. л. суміші кип’ятити в 1 л води, настояти ніч. Приймати по 0,5 склянки 4 рази на день, краще до їди. Добре при цьому робити ножні ванни з папороті. Для їх приготування 5 ст. л. сухих кореневищ кип’ятять 2 години на слабкому вогні в 5 л води. За м’язової атрофії, всіх порушень функцій нервової системи приймають 2% настоянку на горілці плодів головатня (рос. – мордовник) по 20 крапель на 1 ст. л. води двічі на день до їди.
ФІЗІОТЕРАПІЯ СПОВІЛЬНИТЬ РОЗВИТОК ХВОРОБИ
Тому відразу після встановлення діагнозу потрібні фізичні вправи, трудотерапія й дієта. Головна мета фізичного лікування - розслаблення м’язів і суглобів, зменшення атрофії м’язів, спричиненої порушеннями рухливості. За допомогою вправ треба розтягти вкорочені м’язи й збільшити рухливість суглобів, поліпшити координацію рухів, поставу, а також збільшити крок під час ходьби. До того ж фізіотерапія поліпшує дихання, підсилює голос і робить мову виразнішою. Вправи повинні охоплювати всі м’язові групи й рухи в усіх суглобах для забезпечення максимально великого обсягу рухів. Кожне із занять тренує певну групу м’язів, але більша частина цих вправ має бути спрямована на тренування тих рухів, які допомагають перебороти спричинені хворобою порушення рухової активності. Будь-які рухові вправи виконуються легше в умовах ритмічного режиму, звичного або приємного для людини, для одного - це ритмічні мелодії, для іншого - проста лічба вголос чи подумки. Позбутися тремору рук допоможе й спеціальна гімнастика, яка не лише тренує м’язи, але й поліпшує кровотік. Потрібно просто стискати й розтискати кисті й масажувати пальці. Можна придбати м’ячик-їжачок і тренуватися в будь-якому місці й у будь-який час. Найголовніше тут - сталість занять. Важливо розвивати також дрібну моторику рук. Цьому сприяє робота із дрібними предметами: бісером, різьблення по дереву, малювання мініатюр, в’язання. За тремору рук допомагають і спеціальні вправи. Вказівним пальцем треба спробувати дістати основу великого пальця, при цьому великим пальцем притримати вказівний палець. Потім мізинець, середній і великий пальці з’єднати разом, при цьому вказівний і середній палець мають бути прямими. Регулярно й частіше робити такі прості вправи. Наведу приклади виконання деяких лікувальних вправ. Так, для поліпшення рухів у колінних суглобах, сидячи на стільці, розігніть одну ногу в колінному суглобі, потім поверніть у вихідне положення. Повторіть кожною ногою 10 разів. Сидячи на стільці, підніміть одну ногу й покладіть її на маленький стільчик (табурет). Потім покладіть руки на коліно випрямленої ноги й потягніться вперед. Ви повинні відчути легке напруження м’язів задньої поверхні ноги. Залишайтеся в цьому положенні, рахуючи до 20. Потім розслабтеся. Повторіть вправу 5 разів. А для зняття напруження й розслаблення м’язів стегна й гомілки станьте боком до спинки стільця й обіпріться на неї рукою. Виставте одну ногу вперед на 50 см, а іншу залишіть позаду. Тепер зігніть висунуту вперед ногу в коліні й поступово опускайтеся, переносячи вагу тіла на висунуту й зігнуту в коліні ногу. Коли повністю «присядете» на виставлену вперед ногу, постарайтеся відчути напруження її м’язів і розтягнення м’язів «залишеної» позаду ноги. Залишайтеся в такому положенні, рахуючи до 20, потім розслабтеся й поверніться у вихідне положення. Повторіть по 5 разів (кожною ногою). Вправа для зміцнення литкових м’язів: стійте прямо, спираючись руками на спинку стільця. Піднімайтеся на носках. Повторіть 10 разів. Амплітуду коливання рук зменшать спеціальні тягарі. Є кілька комплексів вправ, здатних тренувати м’язи й знизити неприємний вплив тремору на життя. Можна стискати кисті кулаками на лічені секунди - це зменшить скорочення м’язів. За наявності тремору ніг важливо визначити зручний ритм і темп ходьби. У цьому разі не треба, по-перше, поспішати, а, по-друге, іти повільніше, ніж можете. Не щадіть себе, примушуйте себе ходити якнайдалі та якнайкраще. Стежте за своєю ходьбою. Ви повинні перебороти човгання. Для цього досить обрати потрібний темп і ритм ходьби. Нехай звуки човгання вас самого дратують. Домагайтеся безшумної ходи. Займаючись вправами ЛФК, приділіть цьому питанню особливу увагу. Для рівноваги під час ходьби варто тренуватися в спеціальних пристроях, які у спортсменів називаються «паралельні бруси», або, ідеально, - із ціпком. Усі труднощі, які супроводжують ходьбу, особливо на нерівній дорозі або на сходах, повинні бути переборені шляхом багаторазових тренувань. У домашній обстановці варто тренувати свою рівновагу в умовах «вимикання зору» (зорового контролю). Це можна робити тільки за наявності у квартирі спеціально укріпленого на стіні поруччя (дерев’яна або металева планка на стіні).
БЕЗ ГОЛОДУВАННЯ Й ПРАВИЛЬНОГО ХАРЧУВАННЯ НЕ ОБІЙТИСЯ
Хочу зазначити, що нерідко ефективними бувають курси голковколювання в поєднанні з розслаблювальним масажем. Лікування тремору рук є досить успішним й у разі застосування гірудотерапії. Апітерапія пропонує для лікування тремтіння рук настоянку на підморі бджіл, яка посилює кровотік. Не можу оминути й питання про важливість харчування. Їжа має бути багатою на білки, мінерали й вітаміни, але при цьому залишатися низькокалорійною. Раціон – різноманітним, слід споживати більше овочів, салатів і фруктів. Клітковина, яка міститься в овочах, потрібна для роботи травних органів і допоможе уникнути закрепів, які за такої хвороби є частою проблемою. З овочів перевагу варто віддати моркві, бурякам, броколі, шпинату - це гарні антиокисники. Порції мають бути невеликими, але харчуватися треба часто, 5-6 разів на день. У щоденне меню потрібно ввести також невелику кількість нежирного м’яса (куряче філе, кролятина, телятина). Треба також стежити, щоб організм одержував достатньо рідини. Якщо рідина втрачається через слиновиділення, то це може спричинювати закрепи. Потрібно усунути всі чинники, які провокують тремтіння. Особливо, якщо порушено працездатність. Адже іноді й чаювання вранці — завдання, складне для виконання. Слід обмежити вживання шоколаду, кави й міцного чаю. Перестати курити й уживати алкоголь, наркотики. Алкоголь спричинює зневоднювання клітин мозку, які далі гинуть. Через це тремор рук у разі вживання алкоголю тільки посилюється. Для лікування значного тремору використовується й метод голодування. У процесі лікувального голодування клітини оновлюються, відновлюються функції органів. Після голодування відбувається спазм м’язів. Голодування змушує організм спрямувати всі сили на відновлення зруйнованих частин тіла.
СВОЄЧАСНЕ ЛІКУВАННЯ ЗАБЕЗПЕЧИТЬ ГАРНИЙ РЕЗУЛЬТАТ
Хочу сказати, що захворювання рідко набуває злоякісного характеру. А лікування хвороби засобами офіційної медицини рекомендую тільки в критичних випадках. Потрібно дуже зважено підходити до лікування медичними препаратами. Відомо, що деякі лікарські засоби можуть спричинити тремор, а неправильні схеми лікування - призвести до зворотного ефекту. Дуже важливо, щоб людина, яка страждає від есенціального тремору, активно співпрацювала з лікарем-неврологом, повідомляла йому про зміни у своєму стані й чітко виконувала ті призначення, які їй рекомендовано й об’єктивно допомагають. Як показує клінічна практика, якщо правильно підібрано лікування есенціального тремору й воно комплексне, передбачає як лікарські засоби, так і фітотерапію, й гомеопатію, то спостерігаються значні поліпшення: зменшується тремтіння, пацієнти почуваються впевненіше, вони можуть себе обслуговувати й виконувати різну нескладну роботу. Помічено цікавий факт, який свідчить про те, що в родинах хворих на есенціальний тремор часто спостерігається, хоч як це дивно, довгожительство й багатодітність. А самі пацієнти часто характеризуються підвищеними розумовими здібностями й досягненнями в різних галузях виробничої та наукової діяльності. Людям похилого віку варто пам’ятати, що якщо почало турбувати тремтіння в руці, у голові, став змінюватися почерк, з’явилися утруднення із прийомом їжі, особливо рідких страв, коли потрібно тримати ложку, варто негайно звернутися до лікаря-невролога. Оскільки що раніше буде почато лікування причин тремтіння в руках, то кращим буде його результат.