Євген Сонічев, за фахом лікар, отоларинголог-хірург, багато років свого професійного життя присвятив натуропатичній медицині, зокрема фітотерапії. У його лікарській практиці - унікальні випадки значного поліпшення стану, відновлення здоров'я за різних, навіть складних із погляду офіційної медицини, патологій. Він на власному досвіді, а також на досвіді багатьох своїх пацієнтів переконався в силі лікарських рослин. І розробив дієві авторські методики їх застосування у вигляді фіточаїв, настоянок, мазей, ванн, примочок, обтирань тощо за різних захворювань. Про те, як уникнути загострення хвороб в осінньо-зимовий період, Євген Іванович сьогодні розповідає читачам нашої газети.
Здоров'я мешкає в чистому тілі
- Євгене Івановичу, в осінньо-зимовий період зазвичай підвищується рівень захворюваності: атакують вірусні й застудні захворювання, загострюються хронічні. Як зміцнити організм, щоб зменшити ризик погіршення здоров'я?
- Здоровий організм - це чистий організм. У природі є рослини, які мають потужну очисну дію. Це кропива, спориш, лопух, череда, березовий сік, листя суниць та інші. Зрозуміло, для кожного випадку потрібен окремий рецепт, треба брати до уваги вік, захворювання та інші особливості.
Якщо говорити про комплексний очисний метод, то доцільно застосовувати багатокомпонентні чаї, які готують на основі декількох трав, узятих в рівних пропорціях. Можна комбінувати такі рослини: липовий цвіт, квітки бузини, календули, ромашки, цмин, лаванду, спориш, деревій. Спосіб приготування такий: 5 г (1 ч. л.) суміші кількох із перелічених трав заливають склянкою окропу, п'ють замість чаю 2-3 рази на день. Курс - не більш як 40 днів. Після цього трави треба поміняти.
Хочу зазначити, що комбінація трав у рівних пропорціях і дозування 1 ч. л. на склянку окропу є найбезпечнішими. Збільшені дози можна вживати тільки за призначенням лікаря, бо деякі рослини мають дуже потужний вплив і можуть спровокувати побічні явища.
Наприклад, хвощ є потужною очисною рослиною й часто застосовується у фітотерапії. Але з ним потрібно бути дуже обережним: уникати будь-яких передозувань за кількістю і часом застосування. У кроликів починається ниркова кровотеча, якщо їм у траві трапиться хвощ.
Очищення можуть бути не тільки трав'яними, а також овочевими: зокрема, свіжими соками буряків, моркви, яблук, гарбузів. Відомим є класичний метод очищення нирок кавунами, коли протягом 2-3 тижнів замість води та їжі вживають тільки кавуни з хлібом.
Гарбузове насіння теж добре очищує, а ще воно є прекрасним глистогінним засобом, що також добре для імунітету. Гарбузове насіння можна вживати як у чистому вигляді, так і в комплексі з травами: полином звичайним (чорнобиль), полином гірким, пижмом, гвоздикою (пряність), чорнобривцями. Сушені трави беруть у рівних кількостях і заварюють суміш, як чай: 1 ч. л. на склянку води. П'ють протягом 2 тижнів 3 рази на день. Одночасно добре робити очисні клізми, щоб вимити глисти з товстої кишки.
Три «відповідальних» органи
Для гарного самопочуття та імунітету важливо, щоб усі органи були в порядку, а особливо - печінка, підшлункова залоза та дванадцятипала кишка. Для печінки дуже корисна розторопша плямиста. Вона позитивно впливає на пацієнтів з хронічними гепатитами, з холециститом, застоєм жовчі. Це доведено сучасними науковими дослідженнями. Тому з розторопші плямистої роблять найсучасніші закордонні ліки.
Для оздоровлення печінки порошок насіння розторопші вживають 3 рази на день за 30 хвилин до їди по 1 ч. л., запиваючи склянкою води. Курс оздоровлення - 2 тижні.
Для підшлункової залози та дванадцятипалої кишки корисне насіння льону. Треба подрібнити 1 ч. л. насіння, залити склянкою води, настояти до набрякання, утворення своєрідного гелю. Вживати 3 рази на день за 30 хвилин до їди. Воно чинить потужну обволікальну та детоксикаційну дію. Я завжди раджу використовувати насіння льону пацієнтам, схильним до закрепів. У ході медичних досліджень виявлено випадки відновлення за допомогою насіння льону хімічно травмованої підшлункової залози.
Для підтримання гарного імунітету потрібно звернути увагу на такий вітамін, як D3, і на омега 3. А отже, не можна забувати про м'ясо та рибу, які містять згадані речовини. Для організму буде набагато корисніше їсти червону рибу бодай в маленьких кількостях, ніж вживати омега-3 у формі піґулок.
Рослини для підвищення імунітету
- А які є інтенсивні методики підвищення імунітету?
- До інтенсивних методик підвищення імунітету можна вдаватися в осінній період, коли погіршується епідемічна ситуація, або ж коли ви знаєте, що імунітет ослаблений із якоїсь причини та підвищується ризик захворіти.
Одним із найдієвіших засобів є шипшина. Я хотів би зупинитися на методі заварювання цих ягід, який рекомендую пацієнтам. 1 склянку сушених ягід шипшини залити 1 л води кімнатної температури. Настоювати протягом ночі, зранку водний настій злити й пити протягом дня будь-якими зручними порціями. Цю ж шипшину повторно залити 1 л окропу, закутати, щоб тепло зберігалося якомога довше, й залишити до ранку. Вранці знову злити настій і пити його протягом дня. Якщо перша порція мала легкий жовтий колір, друга вже буде інтенсивно забарвленою, темно-коричневого відтінку.
Потім цю ж шипшину слід розім'яти виделкою, перемішати й знову залити 1,5 л холодної води, поставити на вогонь, довести до кипіння й тримати на слабкому вогні 30 хвилин. Відвар відцідити й пити вже на третій день.
Виходить, що з однієї банки ви щоразу отримуєте цілком новий препарат. У першому - холодному - настої будуть органічні кислоти, вітаміни С та групи В (адже під час кип'ятіння всі вітаміни руйнуються). У другому - утворюються кверцетин та ізокверцетин - речовини, які діють на глибокі структури організму, захищають серце й судини тощо, а третій відвар буде багатий на олію шипшини.
Цей метод можна повторювати багато разів і інтенсивно вітамінізувати свій організм.
Крім цього, можна стимулювати свій імунітет за допомогою таких рослин, як лимонник (30-35 крапель перед їдою), заманиха (30-40 крапель до їди, 2-3 рази на день), аралія (30-40 крапель до їди 2-3 рази на день), елеутерокок (20-40 крапель, 2-3 рази на день до їди), женьшень (15-25 крапель, 3 рази на день до їди). Курс застосування - 2-3 тижні.
Окремо хочеться згадати про настоянку ехінацеї пурпурової, це специфічний препарат, чудово стимулює імунітет. З ехінацеєю я працюю у двох режимах за моїм авторським методом. Для підвищення імунітету та профілактики захворювання потрібно вживати низькі дози: по 5 крапель 3 рази на день протягом 1 місяця.
А безпосередньо під час застудного захворювання добову дозу підвищують. Зокрема, в перший день захворювання, коли потрібно, щоб організм дав різку відповідь, можна пити по 15 крапель кілька разів на день. Але це треба робити після консультації з лікарем, позаяк цей метод має протипоказання: автоімунні процеси (наприклад, автоімунний тиреоїдит), гепатит і деякі інші патології.
Допомога організмові за вірусно-застудних захворювань
- Що потрібно робити в перші години захворювання?
- Період появи перших симптомів захворювання (озноб, нежить, закладеність носа, чхання) називають продромальним. Температура ще не підвищилася, але людина вже відчуває, що захворює. Цей період триває від 3 до 12 годин. Що в цій ситуації можна зробити? Передусім дати організмові високі дози вітаміну С. Із цим упораються шипшина й смородина.
Крім того, я рекомендую застосовувати ще два методи: захист слизової оболонки носоглотки й екстрене очищення організму. Для захисту слизової я використовую такі засоби, як солона вода та олія. Як солона вода підійде навіть звичайний аптечний фізрозчин (0,9-1% розчин натрію хлору). Сольовий розчин можна зробити самому: в 1 л води додати 10 г солі, перекип’ятити, остудити й перецідити. Його можна залити в стару пляшечку від спрею для носа, а можна використовувати за допомогою звичайної піпетки. Закапувати ніс потрібно що 5-10 хвилин по одному пшику (або 1-2 краплі) в ніздрю.
Але оскільки сіль дуже сушить, я рекомендую після використання сольового розчину закапувати ніс соняшниковою олією, також по пшику (або 1-2 краплі) в ніздрю. Олію треба брати найзвичайнісіньку, нерафіновану. Перед застосуванням її краще пастеризувати: взяти пляшечку, закрити кришкою та поставити в гарячу воду на водяну баню на кілька хвилин, тоді ви точно знатимете, що там ніяких мікробів не залишилося.
Особисто я використовую суміш соняшникової, кунжутової, виноградної та оливкової олій - це запатентована мною формула. Можна взяти всі олії в рівних частинах, і вийде універсальна олія, яку можна використовувати для профілактики та оздоровлення в продромальний період.
Як противірусні препарати також можна використовувати трави щучник дернистий і війник наземний, їх дієвість довели українські вчені. Спиртові настоянки цих рослин можна придбати в аптеці й вживати за інструкцією.
Крім цього, для поліпшення відходження слизу, очищення організму від бактерій я рекомендую протинабряковий чай, який містить листя череди, звіробою, кропиви й траву хвоща, взятих у рівних частинах: 5 г (1 ч. л.) на чашку окропу. Потрібно випити бодай 3 чашки цього чаю, а краще - всі 6. Пити 1-2 дні. Такий чай допоможе усунути набряклість носа й горла.
- А як дати собі раду в розпал захворювання?
- Коли вже почалася температура, рекомендується вживати антипіретики - засоби, що знижують температуру. Як природні антипіретики я рекомендую квіти бузини, липи (у вигляді чаю) і варення малини. У бузині й малині є природна саліцилова кислота (аспірин). Також не слід забувати про вітамінні чаї з шипшини й чорної смородини, продовжувати закапувати ніс і пити протинабряковий чай.
Якщо з'являється сухий кашель, використовується чай із двох трав: чебрець і багно болотне. Можна використовувати їх разом чи бодай одну з них.
У разі бронхіту, трахеїту можна застосовувати грудний збір, куди входять бруньки сосни, листя підбілу, коріння алтеї, багно, чебрець, материнка, миколайчики пласкі, ефедра колосиста, оман високий, корінь живокосту, солодка, взяті в рівній пропорції. Потрібно заварити 5 г (1 ч. л.) суміші 300 мл окропу, настояти 30 хвилин і пити по 100 мл 3 рази на день за півгодини до їди.
Є трави, дієві за пневмонії, наприклад, миколайчики або парило (15 г однієї з трав залити 300 мл окропу і пити по 100 мл 3 рази на день за півгодини до їди). Ці рослини мають потужну антибактеріальну дію, впливають навіть на золотистий стафілокок, який дуже часто є причиною запалення легень. Але вживання цих трав має контролювати лікар.
- У багатьох після перенесеного ГРВІ, і особливо коронавірусу, тривалий час спостерігається втрата сил і депресивний стан. Як швидше реабілітуватися після перенесеного захворювання?
- Перше - це поєднання заспокійливих засобів і природних антидепресантів. Увечері за 30-60 хвилин перед сном можна використовувати якийсь заспокійливий препарат: настоянку валеріани чи глоду (20-30 крапель на 1/4 склянки води), собачу кропиву (15 г трави залити склянкою окропу, потримати на водяній бані 15 хвилин, остудити й долити води до 200 мл), пасифлору (5 г залити 2/3 склянки окропу й настоювати 10 хвилин). А вранці - пити звіробій, як чай (5 г на чашку окропу): він чинить антидепресивну дію.
Як засіб для підняття сил можна використовувати якийсь адаптоген типу женьшеню, заманихи, елеутерококу (їх можна придбати в аптеці й вживати за інструкцією). Ці засоби застосовують від кількох днів до кількох тижнів, залежно від самопочуття. Точний курс підбирає лікар. Також у період відновлення після хвороби корисно вживати аптечні вітаміни.
- Як захищатися людям старшого покоління, ослабленим людям, з хронічними захворюваннями?
- Я вважаю, що найперше потрібно захищати носоглотку методом, який я вказав раніше: це солона вода та олійні краплі. Перед виходом у людні місця доцільно застосовувати ці засоби. Вони утворюють захисну плівку, завдяки чому вірус не може потрапити в організм.
На завершення нашої розмови хочу наголосити, що фітопрепарати і натуральні засоби також можуть мати протипоказання. Наприклад, за епілепсії не можна використовувати полин, а за захворювань щитоподібної залози - чебрець. Тому для досягнення найкращих результатів оздоровлення лікарськими рослинами їх потрібно застосовувати за призначенням фахівця
Перед застосуванням рекомендацій проконсультуйтеся з лікарем.
Розмовляла Дарина Змієвець.