ФОЛІЄВА КИСЛОТА - ЩОБ ЗМІЦНЮВАТИСЯ ТА РОЗВИВАТИСЯ

Поділитися:
 ФОЛІЄВА КИСЛОТА -   ЩОБ ЗМІЦНЮВАТИСЯ ТА РОЗВИВАТИСЯ

Лікарі говорять про весняне нездужання організму, та ми й самі спостерігаємо в себе втому, пригніченість, неспокій, розсіяність, забудькуватість, безсоння та багато інших неприємних симптомів. І на це є фахові пояснення, серед яких одне з головних - брак вітамінів, зокрема, вітаміну В9 (або ВС, фолієвої кислоти), адже ця речовина відіграє надзвичайно велику роль у життєдіяльності людини.

В9 «відкриває двері» для радості

Коли ми спостерігаємо таку фізичну та нервову виснаженість, це означає, що організм проявляє захисну реакцію на несприятливі умови, в даному разі нестачу вітамінів, усі процеси переводяться в економний режим, щоб вижити. А якщо надходить фолієва кислота, відразу відчуваємо прилив енергії та життєвих сил, адже вона забезпечує обмін речовин білка метіоніну, при цьому утворюються нервові збудники, так звані гормони щастя серотонін та норадреналін. Серотонін заспокоює мозок та нервову систему, забезпечує здоровий сон, а норадреналін заряджає оптимізмом, дає відчуття радісного збудження, що є передумовою, щоб активно й динамічно розв’язувати проблеми, долати стреси.
В9 – це один з братів славної сімейки водорозчинних вітамінів групи В, які не зустрічаються в природі ізольовано, а потрапляючи в організм, діють сукупно й благотворно впливають на нервову систему, травний тракт, м’язи, волосся, шкіру, очі. Зокрема, фолієва кислота й вітамін В12 (а також вітамін С) визначають стан нашої психіки. Є дослідження, що в крові приблизно 30% пацієнтів лікарів-психіатрів вміст фолієвої кислоти занадто низький. Позаяк ми повсякчас «заведені», то робімо висновки.
За нестачі означених трьох вітамінів розвивається недокрів’я. Без фолієвої кислоти не утворюються нові елементи крові, не лише еритроцити, а й лейкоцити, тромбоцити, або ж еритроцити виростають непомірно великими, що призводить до тяжких захворювань крові.
Фолієва кислота потрібна також для продукування й підтримання в здоровому стані нових клітин.

Особлива увага – вагітним та дітям

Особлива потреба у ВС виникає особлива внутрішньоутробного розвитку та раннього дитинства. Можливо, ви чули, що в деяких країнах жінкам, які планують стати мамами, чи на ранніх термінах вагітності рекомендують в обов’язковому порядку приймати фолієву кислоту? Фахівці знають, що без вітаміну ВС спостерігається затримка розумового розвитку плода, спинномозковий канал може залишатися незакритим, а дитина може народитися з такими дефектами, як так звана заяча губа чи, страшно сказати, уроджена відсутність головного чи спинного мозку. Слід мати на увазі, що розвиток нервової трубки у плода завершується за 28 діб, отже такий профілактичний захід вкрай важливий. Жінкам він допомагає уникнути токсикозу, ризику викидня, передчасних пологів.
Зрозуміло, що підвищених доз фолієвої кислоти потребують жінки в період лактації: для того щоб через грудне молоко забезпечити нормальний розвиток організму малюка та самим уникнути післяпологової депресії.

Допомога серцю й шлунку

А взагалі вітамін В9 допомагає в разі рясних менструальних кровотеч, дисплазії шийки матки, зменшує втрату крові під час пологів, а ще… разом з вітаміном В5 здатен запобігати сивині.
Цей вітамін рятує й за таких неприємних симптомів, як порушення травлення, біль у черевній  порожнині, нудота, діарея, запалення слизової оболонки губів, язика. Пояснюється це так: він бере участь у стимуляції процесів вироблення соляної кислоти в шлунку. А в більшості людей після 40 років якраз і є проблемою низька кислотність шлункового соку, що розбалансовує не лише процеси травлення, а й засвоєння білків, здатність до знищення кишкових паразитів та харчових отрут.
Регулярне вживання вітаміну ВС зменшує ризик інсульту та серцево-судинних розладів, адже нормалізує кров’яний тиск, знижує рівень холестерину в крові. Проведене в Китаї у 2000 році дослідження показало, що ризик виникнення інсульту в разі нормального забезпечення організму фолієвою кислотою знижується на 24%. Варто взяти означений факт до уваги.

По вітамін в9 – до зеленого листочка

Де ж, у яких продуктах, шукати цю потрібну біологічно активну речовину? Допоможе її назва, адже походить вона від латинського слова «фоліум», у перекладі - «листок», бо вперше одержана з листків шпинату в 1941 році. Отож найбільші запаси фолієвої кислоти у свіжому зеленому листі, в бруньках, пагонах. Тому гріх обійти молоде листячко берези, липи, кульбаби, кропиви, подорожника, м’яти, любистку, деревію, конюшини, пшінки, вони мають бути в меню в салатах, настоях, інших стравах. А скільки можна використати цілющого листя з саду та городу! Окрім кропу, петрушки та молодої цибулі, часнику, не забуваймо про салат різних видів, зокрема, крес-салат, гірчицю, шпинат, лободу, мангольд, фенхель, острогін, змієголовник та багато інших зеленних культур (їх можна посіяти навесні); цінне молоде листя буряків, моркви, пастернаку, ріпи, яблуні, малини, смородини, нагідки, чорнобривці; капуста, огірки тощо.
Джерелом вітаміну В9 є також цільні зернові, зокрема проросла пшениця, хліб з борошна грубого помелу, гречані, вівсяні крупи та пшоно, бобові, мед, волоські горіхи, яблука, абрикоси, апельсини, жовток, домашній сир, дріжджі, куряча та теляча печінка.
Зауважте: як водорозчинна речовина, цей вітамін швидко вимивається з кров’ю та сечею, тому потребує постійного поповнення: і зрання, й увечері. На жаль, під час теплової обробки руйнується 50-60% цілющої речовини, знижується її вміст також у процесі зберігання. Отож найкорисніше все – сире і свіже!

Страви з вітаміном в9

Салати:
2 зварені в лушпині картоплини порізати кубиками, посипати посіченою зеленню пшінки (100 г), заправити сіллю, оцтом та гірчицею.
Молоді пагони й листя кульбаби, кропиву, щавель, любисток, кріп, петрушку, зелену цибулю (порівну) порізати, 2 яєць дрібно посікти, змішати, заправка: 1 склянка кефіру, сік і цедра одного лимона, сіль, перець.
300 г нарізаного крес-салату чи гірчиці з’єднати з натертим плавленим сирком, зеленим горошком (50 г), заправити майонезом (3 ст. л.), викласти на листки салату, прикрасити скибочками яйця та зеленою цибулею.
Редьку та 2 бурячки натерти на тертці з грубими вічками, змішати з 4 ст. л. листя малини чи шипшини, посолити, заправити 4 ст. л. сметани.
Зелене масло:
2 ст. л. зелені кропу та петрушки (цибулі, гірчиці, огіркової трави) помити, підсушити серветкою, дрібно посікти й розтерти з сіллю та лимонним соком, вимішати з м’яким вершковим маслом (100 г).
100 г зелених листків та квіток настурції дрібно посікти чи перемолоти, посолити, змішати з маслом (100 г).
Зелений сир. 200 г свіжого сиру розтерти з 1 ст. л. сметани, змішати із зеленню: 1 пучок зеленої цибулі ти 1 пучок кропу дрібно порізати, посолити.
Картопля. 1 кг картоплі зварити в лушпині на парі, обчистити, порізати, залити горіховим соусом: ядра 10-12 волоських горіхів змолоти чи розтерти в ступці, додати шматочок білого хліба, намочений в молоці, 3 почавлених зубки часнику, збити, додаючи поступово олію (1 ст. л.), примішати 1 ст. л. яблучного оцту, сіль. Посипати зеленню.