Прочитав статтю про користь гарбуза, з олівцем у руці «пронумерував усі його корисні властивості» й зробив для себе відкриття, що їх набагато більше, ніж досі знав. Понад 40 років «випробовую» на собі цей чудовий овоч.
Хочу запропонувати читачам свій власний «гарбузовий досвід» заготівлі гарбузового соку. Одні гарбузи - на сік, інші - на кашу, треті - на насіння. Із тих, що на сік, каша погана (рідка), а з тих, що на кашу, соку не витиснеш. Самі гарбузи й сік із них вживаю майже щодня.
Протягом зими консервую від 100 до 300 літрів. Вичавки йдуть поросятам та курям. Сік закручую у 3-літрові банки, доводжу до кипіння, але не кип'ячу. Взимку заготовляю, а навесні, влітку й восени п’ю, але не по 2 склянки (одну вранці й одну ввечері), як рекомендує медицина, а по 1,5 - 2 л денно й почуваюся добре. Гемоглобін - у нормі, холестерин – у нормі, нирки й печінка - в нормі. Я жодного разу не помічав, щоб після прийому гарбуза чи соку з нього болів шлунок.
А хворію я на виразку дванадцятипалої кишки понад 40 років. І ось якраз наприкінці статті ви попереджаєте хворих на виразку, що гарбузів їм не можна. Чому?
З повагою Юрій Михайлович (73 роки).
Лист коментує кандидат біологічних наук Любов Дудченко.
Чудово, що гарбузовий сік і каші йдуть вам на користь. Гарбузовий сік справді прискорює процес одужання. Тушкований і варений плід активізує моторику шлунка, локалізує запальні процеси й виводить токсини. Також корисна м’якоть, перетерта з медом.
Але слід зважати на те, що сік має лужні властивості й тому істотно знижує рівень кислотності. Така його властивість корисна за виразки, що супроводжується підвищеною кислотністю шлункового соку (можливо, це саме ваш випадок). Але якщо кислотність низька, вживати гарбузи в будь-якому вигляді категорично не рекомендується.
Ви пишете, що вашій виразці вже більше 40 років, тож, можливо, слід зменшити кількість соку, якщо вона не проходить. Не слід вживати гарбузів і людям, які мають схильність до діареї чи страждають від гострих розладів травного тракту. Також за виразки шлунка не можна пити апельсинового, яблучного, виноградного, вишневого, гранатового, абрикосового й персикового соків.
А соки з гарбузів (крім уже зазначених випадків), з моркви пити потрібно в невеликій кількості й не в період загострення. Натомість без обмежень хворим на виразку можна вживати картопляний сік. Він нормалізує кислотність в організмі, й завдяки йому минають печіння, відрижка й блювота.