ГІПОТОНІЯ: ЇЇ МОЖНА ПОЗБУТИСЯ РАЗ І НАЗАВЖДИ!

Поділитися:
Гіпотонія: її можна позбутися раз і назавжди!

Медична назва цього стану – артеріальна гіпотензія (що в  перекладі з грецької означає: «гіпо» – «під», «тензо» – «напруження»), тобто – це зниження артеріального тиску більш як на 20% проти звичайних значень. Нормальний артеріальний тиск визначається діапазонами: верхній (систолічний) – від 90 до 140 мм рт. ст., а нижній (діастолічний) – від 60 до 90 мм рт. ст. Показник АТ, нижчий від нормального діапазону, свідчить про гіпотензію (гіпотонію). Вона не призводить до інфарктів та інсультів, як трапляється за гіпертонії, але якість життя гіпотоніків може бути дуже низькою через постійну слабкість, головний біль, зниження активності й інші симптоми. Однак фахівці стверджують, що гіпотонія є не менш небезпечною, ніж гіпертонія.

Низький тиск уповільнює кровообіг

Дехто думає, що для життя небезпеку становить лише високий тиск, а низький тиск – це не проблема. Але той, кого спіткала ця хвороба, знає, наскільки вона серйозна, скільки в ній є небезпек і як довго й важко її лікувати. Артеріальна гіпотензія може виникнути як у чоловіків, так і в жінок, як у молодому віці, так і в людей похилого віку. І цей стан однаково небезпечний як для молодих (надто для вагітних жінок), так і для літніх людей.
Причини зниження артеріального тиску можуть бути найрізноманітнішими: від простого зневоднення й стресу до гормональних порушень. Важливо з'ясувати, що саме призвело до гіпотонії, та негайно почати лікуватися. Незалежно від причин виникнення гіпотонії, наше життя через низький тиск стає набагато гіршим, ми швидше втомлюємося, тому й знижується наша працездатність, гіршає пам'ять, мучать запаморочення й головний біль, постійна слабкість, сонливість, а часом навіть з'являється нудота, неприємний липкий та холодний піт, гіршає зір, і все це призводить до дратівливості й навіть до відчуття страху.
Річ у тім, що за низького тиску (гіпотонії) сповільнюється кровообіг. Тобто до мозку не надходить потрібна кількість цінних мікроелементів та кисню. А такий стан небезпечний для життя. Він може спрчинитися до гіпоксії мозку й внутрішніх органів. Гіпоксія (кисневе голодування) призводить до відмирання клітин і до спонтанної серцевої недостатності, яка може навіть стати причиною летального кінця. Тому зволікати з початком лікування не можна!

Як я перемогла гіпотонію

Про це я знаю не лише з підручників і не тільки з досвіду лікування багатьох своїх пацієнтів. Двічі в житті мені випало перенести цю хворобу самій – і перемогти її! Першого разу гіпотонія порушила нормальний уклад мого життя під час першої вагітності. Я під ту пору була студенткою університету й страждала  через «синдром відмінниці». Тому кожний колоквіум, залік та іспит приносили мені безліч переживань та стресів. Багато часу я проводила в бібліотеці, без повітря, активного руху й нормального харчування. Плюс токсикоз. Усе це й спровокувало в мене напад гіпотонії.
Нудота, блювота, непритомність, дуже низький тиск. Гінеколог, яка спостерігала за моєю вагітністю, була  шокована. Вона панікувала, що з таким тиском виношувати дитину не можна! Бо гіпотонія призводить до порушення кровообігу в органах малого таза, а це може зумовити зупинку чи затримку внутрішньоутробного розвитку плоду.
Народжувати з таким тиском теж не можна! Знижений м'язовий тонус провокує рясні кровотечі. Я можу під час пологів стекти кров'ю й загинути!
Але я вирішила боротися за свою дитину. Довелося перервати навчання в університеті й узяти академвідпустку. Я поїхала до бабусі в село. Нормальний сон, спокійне життя без стресів, свіже повітря, тричі на день – свіжоздоєне молоко. За порадою моєї гінекологині: вранці натще – яблука з медом, гречана каша й багато винограду! Какао та шоколад! Любов та увага моєї чудової бабусі. Райське життя! Від гіпотонії не лишилося й сліду! Вагітність та пологи минули чудово. Хоча я сама мала масу тіла 51 кілограм, дитина народилася з масою 4200 грамів. Акушерка казала, що мою дитину ні з ким не сплутаєш – щоки видно з-за спини!

Багато років про гіпотонію я не згадувала. Закінчила навчання в університеті, вела активний спосіб життя: займалася водними лижами, танцями, підкорювала гори Криму й Кавказу! Аж ось настав фатальний 1986 рік! Наша сім'я мала дачу на Київському морі, неподалік Чорнобиля. І ми там були під час вибуху з 25 квітня по 5 травня, зовсім не підозрюючи про небезпеку.
Згодом ми впродовж тривалого часу боролися з наслідками опромінення. Проблеми зі здоров'ям мала вся родина. І про мене знову «згадала» гіпотонія! Довелося виїхати з Києва до Карелії, до глухого села Нюхча (в якому поночі ходили вовки). Тим не менш, я отримувала задоволення від карельської природи, від білих ночей улітку, від Північного сяйва взимку, від роботи вчителькою в школі.
Якби ж не моя гіпотонія! Я не могла нормально жити й працювати. Напади гіпотонії траплялися щораз частіше, супроводжувалися ознобом, головним болем, страхом, нудотою, блювотою, серцебиттям, жахливим запамороченням! Цей стан почав переходити в стан системного запаморочення, коли лежиш на ліжку, а здається, що ліжко під тобою хитається, стеля крутиться, встати несила.
Коли я почала зомлівати в класі біля шкільної дошки, до мого лікування взялися мої учні, школярі 5-го класу. Вони принесли мені півлітрову баночку з чудодійною північною ягодою морошкою. Я стала потроху її їсти, пити свіже молоко з ферми, вершки з ягодами брусниць та журавлини, їла свіжовиловлену рибу, улюблену гречану кашу, займалася спортом і часто була на свіжому повітрі. Гемоглобін, тиск і самопочуття прийшли до норми.
Відтоді я з гіпотонією «посварилася». І знаю, як її долати. Тим паче, що моє навчання в Кореї дало чудові знання – су-джок- терапію!

Найкраща панацея від гіпотонії – гарний сон та активний спосіб життя

Отож, не варто сприймати гіпотонію як вирок. Цього прикрого стану, що заважає повноцінно жити, можна й конче потрібно позбутися.
Найкраща панацея від гіпотонії – гарний сон та активний спосіб життя. Якщо ви спите менше 7 годин, постійно втомлюєтеся, то цілком можете відчути на собі всі «принади» гіпотонії.
Також впоратися з низьким тиском допомагає спорт. Регулярно тренуйтеся чи бодай більше гуляйте: фізичні навантаження поліпшують тонус судин. Намагайтеся не стояти довго на одному місці. Якщо у вас стояча робота – частіше розминайтеся: ходіть, присідайте, стрибайте, танцюйте.
Не приймайте тривалих гарячих ванн! За зниженого тиску тонус судин підвищать щоденний контрастний душ чи контрастні ванночки для кистей і стоп.

А що їсти?

Скоротіть кількість вуглеводів у раціоні. Якщо кортить солодкого – їжте фрукти.
Харчуйтеся невеликими порціями 4-5 разів на день. Пийте більше води. Рідина збільшить об’єм крові (і як наслідок – її тиск на стінки судин), а також запобіжить можливому зневодненню. Обмежте вживання алкоголю, а ще ліпше – відмовтеся від спиртного зовсім.
Інколи (але не часто!), можна дозволити собі з'їсти чогось солоненького: шматочок оселедця, солоний огірок, кілька скибочок бринзи. Хлорид натрію (кухонна сіль) затримує вологу в організмі й тим самим підвищує артеріальний тиск. Добре тонізують судини субпродукти (нирки, печінка та мозок). А що гіпотонія часто супроводжується анемією, то треба постійно підвищувати рівень гемоглобіну. Зробити це допоможуть гречка, шпинат, гранати й горіхи.
Добрі тонізувальні властивості мають яблука, особливо кислі сорти, а також селера, салат, капуста, настої шипшини та ромашки. Біостимуляційні властивості мають мед і маточне молочко. Замість морошки, яка в Україні не росте, можна вживати не менш цінну лікарську рослину – китайський лимонник. Його ягоди теж дають чудовий цілющий ефект у лікуванні гіпотонії. Тільки не їжте на ніч! Не заснете! А якщо немає лимоннику, то їжте виноград.
Для профілактики й лікування гіпотонії використовуйте такі засоби: свіжозроблений морквяний сік, зелений чай. Зелений чай нормалізує тиск, тому його п'ють і за гіпотонії, й за гіпертонії.
Серед природних засобів у боротьбі з гіпотонією ефективними є класичні рослинні адаптогени, що коригують стан організму: елеутерокок, родіола рожева, заманиха, левзея, женьшень та аралія. Вони допомагають долати стреси, поліпшують обмін речовин, зміцнюють імунітет і підвищують працездатність. Усі адаптогени рослинного походження вживають всередину вранці та вдень за 10-15 хвилин до їди. Щоб не порушити сон, увечері вживати їх не слід.
Різні прянощі теж можна використовувати для оздоровлення. Хрін, гірчиця, чорний перець, імбир, кориця та інші спеції звужують судини й підвищують тиск.

Підніме тиск натуральна чорна кава

Боротьбу з гіпотонією можна перетворити на радість і задоволення. І допоможуть тут чашка кави, какао та чорний шоколад! Це найвідоміший спосіб боротьби зі зниженим тиском. Але в жодному разі не можна вживати з цією метою розчинну каву! Найбільш цілющі властивості має кава по-східному: правильного обсмаження, правильного помелу та правильного приготування (детально про це ми говорили в № 11 за 2018 рік). Також допомагає впоратися з низьким тиском какао, що міститься в шоколаді. Регулярне вживання какао й шоколаду утримує судини в тонусі.
Гіркий і темний шоколад дуже добре сприяє нормалізації роботи судин, тим самим допомагає загальмувати розвиток атеросклерозу судин головного мозку. За умови регулярного вживання кількох квадратиків  можна домогтися поліпшення мозкового кровообігу; зниження рівня холестерину в крові; лагідного очищення судин від холестеринових бляшок; підживлення кровоносної системи; ослаблення й зняття спазмів; зміцнення стінок артерій і вен; стабілізації артеріального тиску; перешкоджання відкладенню жирів на стінках артерій; поліпшення клітинного обміну; зниження ризику виникнення інфаркту та інсульту.

Як правильно встати з ліжка

У похилому віці люди з гіпотонією з великими труднощами встають уранці з ліжка, мало не непритомніють. Такий стан триває кілька хвилин, супроводжується шумом у вухах та порушенням рівноваги, запамороченням та потемнінням в очах. Рекомендується вставати з ліжка неспішно, спочатку посидівши 2-3 хвилини. Потягнутися гарненько всім тілом, довше попозіхати відкритим ротом, потім, не кваплячись, покрутити ногами «велосипед» спочатку в один, потім у протилежний бік.
Найвідчутніший і найтриваліший лікувальний ефект за гіпотонії дають голковколювання, рефлексотерапія. Але таке лікування можливе тільки у фахівця. Тому я пропоную для самостійного лікування інший ефективний спосіб – моксотерапію та насіннєтерапію за методом су-джок-терапії.

Мокса з винограду

Моксотерапія – це метод впливу на біологічно активні точки організму за допомогою мокси, що тліє. Мокса – це сигара з полину іноді з додаванням інших лікарських трав. Стародавні лікарі вважали, що цілющі рослини, згоряючи під час припікання, виділяють божественну енергію, яка чинить потужний лікувальний вплив на організм людини. Завдяки моксотерапії навіть 80-річні не знають утоми, почуваються здоровими, живуть і активно працюють.
Моксу можна придбати в аптеці. Але мій особистий досвід показав, що можна зробити моксу з виноградної лози. І вона дає майже такий самий лікувальний ефект, як і мокса з полину. Адже виноград – це теж чудова лікарська рослина. Для виготовлення такої мокси нарізаємо палички з виноградної лози завдовжки 10 см і поперечником  1 см. Нехай вони висохнуть. Сигари готові! Мокси будемо підпалювати, наприклад, над запаленою свічкою. Нам треба, щоб сигара жевріла, але не горіла. Тому вогонь гасимо. Моксою, що тліє, прогріваємо точки на пучках пальців методом клювання: підносимо  сигару до пучки, й, щойно зробиться гаряче, – відразу сигару відводимо. За хвилину знов наближаємо моксу до точки (клюємо). І так повторюємо прогрівання кожної точки по 10 разів, з обох боків пальця: кожний ніготь (мал.1) і точку на пучці пальця на долонній поверхні (мал.2). На обох руках.

Насіння лимоннику китайського ефективно підвищить тиск

Насіннєтерапія – дуже добрий та ефективний метод впливу на біологічно активні точки організму за допомогою насіння лікарських рослин. У разі гіпотонії після прогрівання моксою на долонній поверхні кожного пальця (мал.2) паперовим лейкопластиром «Мікропор» наклеюємо по 1 насінині лікарської рослини (на обох руках). Найефективнішим тут є насіння китайського лимоннику. Але якщо такого нема – можна застосувати насіння винограду. Його треба  залишити на руках на добу. Потім – замінити свіжим. Ефект неодмінно буде! Будьте здорові!