Із віком то голова заболить чи запаморочиться, то шуми починають дошкуляти. Знеболювальні засоби дають тимчасовий ефект, а інші симптоми ще важче зняти. Із такими скаргами в газету часто звертаються читачі. Що ж спричиняє такі дискомфорти, чи свідчить це про серйознішу проблему і як із цим боротися, спеціально для читачів «Здоров’я і довголіття» розповість лікар народної та нетрадиційної медицини Юрій Нечипоренко.
Гра гормонів, збитий сон, защемлення судин – провокатори болю
- Такі симптоми лікарі класифікують як судинні проблеми кровообігу голови. Що їх спричиняє?
- Недостатність мозкового кровообігу формується роками, й причин кілька. Досить часто вона виникає на тлі дисфункцій скронево-нижньощелепних суглобів, проблем у шийному, верхньогрудному відділах хребта. Тоді хребцева артерія, яка забезпечує значну частину кровообігу голови, перетискається й виникає поганий приплив крові. Та до цього можуть призвести й проблеми у віддалених ділянках хребта: куприку, крижах, органах малого таза, які, послаблюючи м’язи шийного відділу, також погіршують кровопостачання або ж відтік крові від голови.
Причиною може бути й дисбаланс ліпідного обміну, коли холестеринові бляшки утруднюють плин крові в судинах. Щоб з’ясувати цю причину, треба зробити біохімічний аналіз крові, ліпідограму, перевірити рівень альфа- й бета-ліпопротеїдів, що покажуть, чи «поганий» холестерин відкладається в судинах.
Ще одна причина проблем із головою та артеріальним тиском– порушення якості нічного сну. Сон – це час для відновлення організму. Коли людина засиджується допізна, а засинати слід до 22-ї години, її природні біоритми порушуються, що погіршує виділення нейрогормону, спричиняє безсоння. Це зумовлює порушення в різних зонах головного мозку. Зокрема, в тих, що регулюють судиноруховий центр: підтримують судинний тонус, регулюють кровообіг.
У період менопаузи та постменопаузи гормональні зміни породжують і судинні. У цей час можливе не лише погіршення мозкового кровообігу у вигляді мігрені, а й підвищення тиску. Дуже добре допоможе організмові голкорефлексотерапія чи гірудотерапія, гомеопатія, яку я проводжу.
У молодих жінок подібні проблеми може спричиняти порушення співвідношення гормонів. Про це свідчить болючий перебіг менструації, що є ознакою такого дисбалансу. Саме так сталося у Лесі. На тлі прогестеронової недостатності 7 років тому в 40-річному віці в неї сформувався стійкий мігренеподібний синдром. Це напади гострого головного болю, що часто повторювалися, знеболювальні не допомагали.
Під час курсу лікування Юрій Борисович корегував стан жінки, застосовуючи методи остеопатії: приводив до збалансованого стану м’язи шиї та тулуба. А також застосовував гомеопатію, щоб урегульовувати гормональний дисбаланс. Робив вісцеральний масаж живота (масаж внутрішніх органів через передню черевну стінку), дав рекомендації щодо харчування, трав’яних зборів, очищення організму, комплекс вправ для роботи з м’язами шиї, спини. Це дало стійке покращення стану.
Які потрібно медичні обстеження
- Як зрозуміти причини болю та з якими системами передусім слід працювати?
- Головний біль - це первинна ознака судинних дисбалансів. Тому слід зробити енцефалограму, щоб дослідити стан судин головного мозку. За її показниками буде видно, що порушено - приплив чи відплив крові.
Якщо відплив порушений, слід з’ясувати, в якому стані короткі м’язи шиї, розгиначі голови. Вони часто перенавантажуються, коли людина дивиться телевізор, працює за комп’ютером, тоді відключаються довгі м’язи-розгиначі, а задіюються короткі. Вони не розраховані на таке навантаження. Тому їх підвищений тонус призводить до перетискування хребцевих артерій, погіршення кровообігу.
Окрім того, слід зробити низку обстежень. Удома вимірювати артеріальний тиск. Якщо він підвищується протягом дня, то слід зафіксувати показники тиску, щойно проснулися та ще не вставали з постелі. Також зробити кардіограму, щоб знати, чи головний біль не спровокований порушенням серцевого ритму. Потрібні аналізи на рівень глюкози крові, гемоглобін, холестерин.
Після виявлення причин головного болю, запаморочення, шуму у вухах – головних симптомів судинних дисбалансів, слід усувати їх комплексно: одночасно застосовуючи остеопатію, голковколювання, гірудотерапію (п’явки) чи інші методи.
Вправи для поліпшення кровообігу
- Якщо з’ясовано, що причиною є проблеми з відпливом чи припливом крові до головного мозку, що доречно робити людям у домашніх умовах?
- Якщо ці проблеми пов’язані з хребтом, м’язами шиї чи скроневощелепного суглоба, слід привести їх до балансу. Для цього слід зняти спазм коротких розгиначів шиї, перенапруження в інших м’язах та задіяти ті, що не працювали. Для цього я проводжу остеопатичну(мануальну) корекцію та рекомендую вдома щодня після відновлення робити комплекс вправ, зарядку для довгих розгиначів шиї.
Для першої вправи потрібен м’ячик великого тенісу або інший діаметром 10 см. Стати біля стіни, закласти м’ячик за спину та, притулившись до стіни, трішки присідаючи та піднімаючись догори, прокотити його вздовж верхнього грудного відділу хребта від нижнього кута лопаток до шиї та назад. Таким чином робимо своєрідний масаж цих м’язів, залучаємо їх у роботу. Спершу так протягом 5 хвилин пропрацьовувати м’язи вздовж правого боку хребта.
Друга вправа – стоячи біля стіни, повернути голову в правий бік, підборіддя притиснути до плеча й максимально до шиї, щоб запобігти закиданню голови назад. Приставити у проміжку між правою скронею та стіною гумову кульку діаметром 20 см або ж подушку, як кульки не маєте. Рахуючи до 5, легко тиснути скронею на кульку, що притиснута до стіни, на рахунок 2-3 відпускаємо натиск, але так, щоб кулька не впала. Так робити 7-10 разів. Потому ці ж 2 вправи робити на лівий бік у тій же послідовності.
Слід враховувати, що всі м’язи в тілі пов’язані. Тому, якщо в людини є дисфункція ступні, то по м’язово-фасціальному ланцюжку це передаватиметься по всьому тілу знизу доверху. Це означає, що те затиснення, сигнал, що є в м’язах ступні, стегна чи ікор, по задній поверхні тіла доходитиме до м’язів шиї, створюючи проблеми з кровообігом голови. Через це загальний фізичний стан, щоденна активність важливі, щоб рівномірно навантажувати всі м’язи тіла, покращувати кровообіг.
Квінтесенція здоров’я судинної системи - це рухова активність. Покращити стан допоможе щоденна активна ходьба протягом 30-40 хвилин маршовим кроком, як солдати на плацу. Це правильний руховий стереотип, закладений у нашу нервову систему. В ідеалі слід іти ширшим кроком, роблячи десь 80 кроків за хвилину, але все, звісно ж, згідно з вашим фізичним станом. Якщо для вас це зашвидко, йдіть у вашому можливому швидкому темпі.
Ще краще, якщо це буде скандинавська ходьба. Якщо ж таких палиць не маєте, врахуйте, що, крокуючи, слід в унісон задіювати тіло, роблячи легкі скручування. Тобто, якщо робите крок лівою ногою, то маєте трохи розвернути праве плече в бік лівої ноги. У цей час задіюється коса лінія м’язів, яка підтримується нервовою системою. Такі повороти плечового поясу та скручування в нижньогрудному й поперековому відділах хребта сприятимуть підтриманню в тонусі м’язів, які контролюють вразливі місця нашого хребта.
Якщо ходите по-іншому (на ліву ногу вперед у вас вперед посувається й ліве плече), то ця схема зміцнення м’язів ламається. Це зумовлює м’язові дисфункції та, як результат, з’являється біль у різних м’язових структурах.
Також під час динамічної ходьби потрібно стежити за диханням. Слід дихати з активною участю м’язів живота. На вдиху, на рахунок 4-5, надимаємо живіт, на вдвічі довшому видиху (на рахунок 8-10) підтягуємо живіт до хребта. Поєднувати у зазначеному темпі кроки з диханням та скручуванням – це ідеальний варіант ходьби. Але багатьом, зважаючи на стан їхнього здоров’я, до цього треба прийти. Таким людям починати можна з меншого, роблячи коротші вдихи та видихи. Приміром, 2-3 кроки - вдих, 5-8 кроків - видих, але видих обов’язково має бути подовжений. Це покращить газообмін в легенях та кровопостачання голови киснем, сприятиме виділенню активних речовин, що позитивно впливатимуть на кровообіг та стан головного мозку.
Засоби для запобігання болю
- Ви активно застосовуєте й продукти бджільництва, фітотерапію. Які саме допоможуть поліпшити кровообіг, сприятимуть зменшенню проявів мігреней, головного болю?
- Досить часто на тлі зниженого тиску та тонусу організму виникає головний біль. У цім разі в апітерапії є чудодійний засіб – маточне молочко. Його після збору заморожують і зберігають у маточнику. Це дуже цінний продукт. Адже личинка матки отримує значно краще живлення, ніж звичайна бджола. Відтак для людини це хороший біогенний стимулятор обмінних процесів, мозкового кровообігу. Це дає змогу привести ослаблений після хвороби, ковіду, судинних дисбалансів організм у порядок, відновити органи та системи. Але при підвищеному тиску його треба обачно застосовувати.
Людям із низьким та нормальним тиском варто приймати по 1 маточнику на день протягом 20 днів. Вранці натще розжувати його й тримати 5 хвилин у роті. Потому відсмоктати рідину й проковтнути, а віск виплюнути. Важливо робити це в першій половині дня, адже це стимулятор, що додасть сил.
Із засобів фітотерапії добре допоможуть ті, що запобігають збудженню нервової системи. Серед таких седативних трав - валеріана, глід, м’ята. У чаї їх слід додавати та окремо заварювати: 1 ст. л. трави на склянку окропу, настояти 30 хв і приймати протягом дня.
Якщо людина ослаблена, з низьким тиском, корисно приймати рослини-стимулятори. Приміром, елеутерокок чи китайський лимонник. Обрати одну з настоянок цих рослин і по 10 крапель додавати в половину склянки теплої води. Приймати 2 рази на день протягом 3 тижнів.
Акупунктурні точки для поліпшення стану
- Як завдяки рефлексотерапії запобігти виникненню болю голови чи мігрені та поліпшити стан, коли біль нестерпний? Як попрацювати з шумом у голові?
- Коли головний біль уже достатньо сильний, то слід спершу працювати з точками ділянки голови, що протилежна місцю болю. Тобто якщо біль допікає справа в скроневій ділянці, тоді починаємо роботу з лівого боку. Коловими, ніби вкручувальними, рухами пучок пальців за годинниковою стрілкою натискуємо, масажуючи точки 9В, 4, 5М по 1 хвилині кожну (фото 1). Не чекайте, що після цього буде миттєвий ефект і біль мине. Це відволікальний маневр із протилежного боку болю. Потому, як пройшли ці 2-3 точки, знайти такі ж точки на боці болю. Їх треба масажувати інтенсивніше й довше: по 2-3 хв. Це має зменшити інтенсивність болю. Слід зробити 15- хвилинну перерву, під час якої походити, спокійно дихаючи животом, випити теплої води. І знову промасажувати ці точки в такому ж порядку, як перший раз. Можна зробити таких 3-4 рази.
Коли болить лоб, то потрібно протискати спершу точки, що містяться на потилиці. Для цього симетрично, одномоментно, двома руками пропрацьовуємо на потилиці, скроні та лобі 3 пари точок: 14 В, 1М, 3М.
Якщо часто дошкуляє головний біль, то з метою його профілактики, після того як зробили ранкову зарядку, треба промасажувати впродовж 2-3 хвилин кожну точку: 9В, міжбрів’я – 14М, 14В позаду, 5М.
Поява шуму в голові часто має ті ж причини, як і головний біль та мігрень. Отож усі перелічені вище рекомендації тут також слід застосовувати. Передусім робити лікувальну фізкультуру для шийного відділу хребта, зміцнювати м’язи та поліпшувати їх рухомість. Треба доглядати за щелепними м’язами та суглобами, бо неполадки в цім місці також можуть провокувати появу шумів.
Так, якщо бракує зубів, то виникатиме перенапруження з того боку щелепи, де вони є. Тому в місцях, де зубів немає, можна в отвір зуба до ясен поставити палець і легенько пожувати його, поприкушувати. Це теж своєрідна зарядка-масаж.
У разі шуму в голові доречно використовувати точки меридіана жовчного міхура, бо це його зона відповідальності. Зокрема, віддалені точки на нозі в проміжку між 4-5 пальцями ступні (фото) й аж до кісточок по ступні зверху (фото 2). Кожну з точок щодня масажувати коловими рухами по 1 хвилині 2-3 рази на день.
Увага! У разі виникнення дискомфортних відчуттів, вправи і масаж потрібно припинити.
Протипоказання: підвищення артеріального тиску, наявність пухлин, остеопороз та остеохондроз у запущених стадіях, індивідуальне непереносність.
Перед застосуванням рекомендацій обов’язково порадьтеся з вашим лікарем.