ГОЛОВНИЙ БІЛЬ ВІД НАВ’ЯЗЛИВИХ ДУМОК

Поділитися:
Головний біль від нав’язливих думок

Головний біль, мігрень – одні з найтиповіших дискомфортних станів, що час від часу турбують кожного. Здебільшого до них серйозно не ставимося, мовляв, то реакція на зміну погоди, втому чи стрес. Однак медики не рекомендують легковажити.  Вони підрахували: існує понад 200 причин виникнення  головного болю, більшість справді спричинені незначними збоями в роботі організму, деякі сигналізують про патологічні стани, які можуть бути загрозливими для життя. Певні симптоми, такі як постійний ранковий головний біль, біль, що погіршується в разі зміни  пози та посилюється за кашлю, раптовий головний біль - ніби удар по голові, з утрудненням руху кінцівкою, особливо в людей, яким за 50, можуть указувати на появу небезпечних хвороб. Та часто головний біль свідчить і про іншу, невидиму оку, проблему. Згідно з прадавніми знаннями, за здоров’я тіла відповідають 7 потужних енергетичних центрів або, як їх ще називають, -  чакр, які містяться вздовж хребта та на голові. Вони впливають як на наші людські якості та відчуття, так і на здоров’я суміжних із ними органів. І саме головний біль часто свідчить про дисбаланс у роботі чакри Аджни, або Третього ока. Як посилити енергопотенціал цієї чакри та позбутися мігреней – цінні рекомендації від керівника студії йоги, майстра масажу та тілесних практик Юлії ЯКОВЕНКО.

Переваги життя з розкритим серцем

Коли Аджна в людини розкрита, які таланти та можливості має людина? Чому важливо працювати над гармонізацією цього енергоцентру?
Аджна розміщена між бровами, в ділянці так званого Третього ока, й відповідає за роботу мозку, очей, носа, гіпофіза. Це точка, в якій сходяться наші енергоканали: центральний канал - Сушумна, лівий канал - Іда та правий - Пінгала. А також під час дихання надходить прана – життєва сила, тому ця точка своєрідного розподілу сили дуже важлива.

Люди, в яких розкрита ця чакра, вміють керувати своїм розумом, мають власну думку, розвинуту інтуїцію. Вони живуть усвідомлено з відчуттям, що Всесвіт милостивий до них. За сильного розкриття центру з’являється яснобачення, дар передбачення. Сильна Аджна в мудрих керівників, які бачать причинно-наслідкові зв’язки, ситуацію в цілому, вміють будувати глобальні стратегії.

Можливо, ви зустрічали людей, які, лишень щось сказали, а їхні бажання вже втілюються. Так ось  це ознака розкритості Аджни, що дає цю удачливість, стан щастя незалежно від обставин.

Якщо Аджна в дисбалансі, людина живе лише раціональним розумом, все обдумує, має нав’язливі думки й прокручує їх по 100 разів без жодного сенсу. Ці люди часто не визнають духовності й  не вірять в енергії, притримуються тільки своєї ідеї, яка є для них догмою. Частою причиною закриття чакри є те, що людину навчили читати й отримувати інформацію з інших джерел, натомість вона забула, як жити, прислуховуючись до себе.

Певні з цих станів і провокують появу головного болю. Зокрема, якщо ваша увага аж занадто прикута до якоїсь людини чи об’єкта, таке крутіння думок у голові  годинами  й днями може спричиняти тупий головний біль. Якщо людина ображається, дивиться вовком з-під лоба, перебуває в стані, що й бачити образника не хоче, здебільшого в неї з’являються різні захворювання гайморових пазух: гайморит, синусит. 

Коли людина надто контролює свої почуття, не дозволяє собі вилити їх у сльози, то емоційні енергії,  залишаючись у тілі, відкладаються на м'язах, створюючи гіпернапруження очних і лицьових м'язів, постійно напружене чоло та головний біль.

«Перша допомога» для відкриття Аджни

Як за допомогою давніх знань йоги та аюрведи активізувати енергію Аджни й позбутися подібних симптомів?

Можна посилити чакру, носячи одяг її улюбленого кольору - індиго або темно-синій. Особливо добре, якщо сині аксесуари будуть на голові: капелюшок, косинка, заколки. Також для неї корисні овочі й фрукти синього кольору – сливи, чорниці, синя капуста.

Потрібно вживати  побільше  продуктів, що містять омега-3-кислоти. Поліненасичені жирні кислоти омега-3  покращують здоров'я серцево-судинної системи й мозку. Тому щодня слід з’їдати хоча б по 50 г багатих на омега-3 продуктів:  насіння льону, оливкова та рапсова олії, волоські горіхи, соєві боби, проростки вівса.

Чудово діє й ароматерапія благосними для Аджни ефірними оліями, які можна придбати в аптеці: шавлієва, сандалова, ялівцева, розмаринова, ладан. Кілька крапель однієї з цих олій можна накапати в аромалампу  та вдихати.

Інший варіант: їх можна безпосередньо наносити на Аджну в розведеному вигляді. Для цього в базову олію, наприклад, оливкову, додаємо кілька крапель котроїсь із зазначений олій і цією сумішшю змащуємо ділянку міжбрів’я. 

Також потрібно дотримуватися культури очищення цього центру – це має бути таким же правилом, як щоденне миття рук та чищення зубів. Із цією метою рекомендую щоденно виконувати наведені нижче практики.

Перша - промивання носа сольовим розчином. Це очистить від слизу, прибере негативну енергію, стимулює ясність мислення, профілактує застудні захворювання, гайморит.  Для приготування розчину слід  розводити морську сіль (повністю) у воді кімнатної температури в пропорції – 1 ч. л. на 200 мл води. Найлегший спосіб промивання:  зачерпуєте рідину  долонями, складеними човником, і з них втягуєте воду носом 10-15 разів.
Інший варіант, який практикують у  йозі, – це промивання носа цим розчином із використанням спеціальної посудини-лійки, яку можна легко купити. Ви стаєте над раковиною, нахиливши голову вбік, і поперемінно, змінюючи положення голови, заливаєте сольовий розчин то в одну, то в другу ніздрю.

Друга практика з очищення мозку: прийшовши додому після насиченого робочого дня, сідаєте, заспокоюєтеся й очищаєте свій мозковий центр. Для цього  всі ситуації, що з вами трапилися, подумки відправляєте за межі дому й зачиняєте за ними двері. Важливо дати відпочинок мозку: можливість побути в стані спокою й тиші, без музики та перегляду телепрограм.

Обов’язково,  перш ніж заснути, слід очистити розум від думок. Для цього добре підійде трансцендентальна медитація.

АОУМ-медитація

Під час цієї практики свідомість людини заспокоюється та переживає стан «пробудженості в спокої». Її практикують 15-20 хвилин вранці та ввечері, сидячи в зручній позі.
Заплющуєте очі, увагу концентруєте на відчуттях тіла. Спочатку на хребті – відчувайте, який він рівний. Потім пропускайте хвилю розслаблення по всьому тілу, по черзі розслабляючи маківку, лоб, очі, щоки, ... так доходите до кінчиків пальців ніг. У тілі з'являється приємна тяжкість.
Робите видих і затримуєте дихання на 2-3 секунди. Вдихаючи, уявляєте потік енергії, що через маківку входить у легені, наповнюючи їх,  і, концентруючись у сонячному сплетенні, накопичується там. На видиху вимовляєте мантру «Ом», як послідовність звуків а-о-у-м. Вимовляючи мантру, переміщуєте увагу від сонячного сплетення до грудей, потім на горло й закінчуєте на маківці. 
Знову робите глибокий легкий вдих і вимовляєте мантру. На початку будуть з’являтися різноманітні думки, не женіть їх, вони вас покинуть, якщо переключите увагу на
читання мантри.
За 15 хвилин, коли надійде час виходити з медитації, сконцентруйте увагу на маківці й пропускайте хвилю легкого напруження вниз по тілу, починаючи відчувати м’язи, розплющуєте очі, оновлені, наповнені спокійною силою. Цю медитацію найкраще виконувати після крії,  про яку розповім трішки далі.

Сині камені полікують

Які методи додатково пропонуються для поліпшення самопочуття, профілактики та подолання головного болю?
У цьому напрямку ефективно працює літотерапія, або лікування камінням чи кристалами. Каменями Аджни є аметист, аквамарин, авантюрин, усі кристали темно-синього кольору.
Так, у літотерапії аметист використовують для поліпшення мозкового кровообігу, лікування безсоння, занепокоєння, нервових зривів. Якщо носити його на безіменному пальці правої руки, аметист зміцнює імунітет, а в сережках допомагає поліпшити зір. Але потрібно пам'ятати, що будь-який камінь працює, коли він  розміром від 2 каратів.

Аквамарин,  згідно з тибетською медициною, є хорошим біостимулятором, знімає нервове напруження, стабілізує  душевну рівновагу. А таке перенапруження і є частою причиною появи головного болю. Камінь охолоджує бурхливі емоції людей, гасить гнів і роздратування, знімає стреси та страхи.

Авантюрин вважають одним із найпотужніших каменів за своєю енергетикою. Східні вчення пропонують використовувати його у вигляді куль для лікувального масажу, зокрема, голови та лоба. Добре мати перстень із цим каменем людям із підвищеним артеріальним тиском, алергіями,  надмірним випаданням волосся. Він позитивно впливає на роботу серця, органів зору, заспокоює нервову систему.

Поліпшенню мозкової діяльності, подоланню головного болю та мігрені, зняттю спазмів у ділянці голови допомагає акупунктура. Є дві точки на великому пальці руки та ноги (мал. 1), натискаючи на які по 3-5 хвилин зранку та ввечері, можна добитися стабільного поліпшення. Вони є й «швидкою допомогою» для подолання болю.

Корисно для зору та поліпшення мозкової діяльності, прокинувшись уранці, наприклад, після душу, шорстким рушником збоку вбік розтерти шию та потилицю. Достатньо 3-5 хвилин такого масажу, й це усуне шийні блоки та затисння, налагодить кровообіг.

Хронічний головний біль буває й наслідком  гіпервідповідальності.  Часто ми самі на себе навантажуємо зайве, думаючи, що без наших надзусиль нічого не буде. У цьому відношенні ми уподібнюємося до пса з однією приповідки.
Одна сім’я вирішила переїхати в інше місто, вони сіли на воза й поїхали. А собака бігла позаду, свято вірячи, що саме завдяки її супроводу і їде цей віз. Вона була рада, що допомагає господарям, але почала ображатися, мовляв, годі  на неї звалювати всю відповідальність, адже в неї вже не лишалося сил. І ось, коли вона геть ослабла й зупинилася, то на своє здивування помітила, що віз їде. Лише тоді вона усвідомила, що його тягне не вона, а кінь. Тож собака  могла заплигнути на воза й комфортно їхати, замість того, щоб до крові стоптувати лапи.         

Ця приповідка вчить, що Всесвіт  нам допомагає, а не заважає. Питання лише в нашому сприйнятті. Вам стане легше жити, якщо зміните в лексиконі слово «проблеми» на «ситуація». І за кожної такої ситуації ви більше не будете напружуватися, а, навпаки,  розслабитеся й точково спрямуєте зусилля та енергію на пошук найправильнішого розв’язання. Іноді ж треба просто зупинитися й довіритися Всесвіту, який вирішить усе за вас.  

-  Які вправи та практики на рівні роботи енергій і тіла для активізації Аджни пропонує йога?

Із цією метою рекомендую щоденно, бажано вранці, робити дихальні техніки. Вони швидко наповнюють енергією й допомагають за багатьох захворювань органів, які курує Аджна.  Зокрема, пранаяма Капалабхаті бадьорить, освіжає думки, позбавляє від безсоння, прочищає носоглотку. Капалабхаті - це очисна техніка, яка перекладається, як «очищення черепа», її ще називають «диханням вогню».

Щоб освоїти Капалабхаті, навчіться «дихати животом»: на вдиху надувайте живіт, на видиху підтягуйте до хребта. Вдалося? Тоді розслабте живіт і почніть дихати так: повітря невимушено саме увійде в легені  (так вийде пасивний вдих), а потім - активний видих. Тепер ви готові для виконання пранаями.       

Сядьте в зручну позу з прямою спиною. Заплющте очі, фіксуйте увагу в ділянці міжбрів'я. Робіть різкі часті видихи через ніс (дихаєте обома ніздрями): видих активний, вдих – пасивний, отак 108 разів. Стежте, щоб грудна клітка й верхні відділи легень були не задіяні. Ви немов виштовхуєте повітря животом від низу до верху, прочищаючи голову та носоглотку.

Після виконання вправи на вдиху затримуєте дихання на комфортний для вас час. Потому 2-5 хвилин сидіть нерухомо із заплющеними очима й відслідковуйте свій стан. Перше, що відчуває більшість людей,  – очищення розуму від зайвих думок, умиротворення, стан присутності й наповнення енергіями.
Зміцнить лікувальний ефект виконання Аджна-крії з подальшою медитацією. Та спершу перед заняттям співаємо дві мантри, кожну тричі.

1. «Онг Намо Гуру Дів Намо», що в перекладі «Я звертаюся до божественної мудрості»; таким чином ви просите своє вище Я спрямувати вас на використання знання та енергії, що виходять від космічного Я. Співаючи цю мантру, треба сидіти з прямим хребтом, долоні рук складено так, щоб великі пальці торкалися груднини.

2. «Ат Гурей Наме, Джугад Гурей Наме, Сат Гурей Наме, Сірі Гуру Девей Наме». Це захисна мантра, під час її виконання вона оточує ауру захисним світлом. Мантра означає: «Я вклоняюся великому Гуру, що веде  свідомість, я кланяюся віковій мудрості, я вклоняюся істинній мудрості, величі невидимої мудрості». Потому можна виконувати крію.

Аджна-крія

Аджна-крію виконуєте без відпочинку між вправами й постійно концентруєте увагу на точці міжбрів'я. Цей комплекс вправ активізує ендокринну систему, стимулює роботу гіпофіза, наповнює енергією.

1. Станьте прямо, ноги на ширині плечей, підніміться на носочки. Руки підняті над головою під кутом 60°. Пальці рук розчепірені. Дихання вогню - 3 хвилини  (швидке дихання носом, акцент на видиху).

2. Сядьте навпочіпки, обіпріться пальцями рук об  підлогу (руки проходять між колінами). Із вдихом, не відриваючи рук від підлоги, встаньте, випрямляючи ноги й не опускаючи п'яти на підлогу. Із видихом повертайтеся в початкове положення. Дихання глибоке й сильне. Продовжуйте 3 хвилини.

3. Нахиліться з прямою спиною та прямими ногами, візьміться за великі пальці ніг: вказівний і середній пальці кожної руки проходять між великими і іншими пальцями ніг, великі пальці рук  із силою натискають на нігтьові пластинки великих пальців ніг. Тулуб та шия вільно звисають донизу. Відпочиньте в цій позі протягом 3 хвилин.

4. Сядьте на коліна й п'яти, руки вільно звисають уздовж тулуба. Із видихом нахиляйтеся вперед, торкаючись лобом підлоги, з вдихом - розпрямляйтеся назад, 3 хвилини. Дихання глибоке й сильне.

5. Сидячи на колінах і п'ятах, нахиліться вперед, лоб та руки лежать на підлозі. Відірвіть гомілки від підлоги. Таким чином, підлоги торкаються тільки лоб, коліна та кисті рук. Відпочиньте в цьому положенні 3 хвилини.

6. Сядьте на коліна й п'яти. Покладіть руки на плечі. Із  вдихом повертайтеся вліво, з видихом - вправо. Продовжуйте з потужним глибоким диханням протягом 3 хвилин.

7. Сидячи на колінах і п'ятах, із силою натисніть вказівними пальцями на скроні, 3-м і 4-м пальцями натисніть на очні яблука, зрушуючи їх до центру та вгору. Активно дихайте протягом 3 хвилин. Із вдихом втягуйте енергію прани до пупка, з видихом уявляйте, як енергія вистрілює вгору до ділянки міжбрів'я (Аджна чакра). Продовжуйте 3 хвилини.

8. Сядьте, ноги витягнуті вперед. Ухопіться руками за великі пальці ніг (як у вправі 3): правою рукою за великий палець лівої ноги, а лівою - за великий палець правої. Спина - пряма, грудна клітка піднята, зробіть шийний замок, тобто підборіддя підтягніть до грудей. Пориньте в простір, що в ділянці міжбрів'я, відчуваючи вібрації  в лівій скроні від промовляння  «вахe»  та в правій від промовляння «гуру». Продовжуйте 3 хвилини.

Аджна -медитація

На завершення можна зробити ОУМ-медитацію або ж медитацію з концентрацією уваги на третьому оці. Заплющте очі, спина рівна, спокійне дихання, руки на колінах долонями вверх, пальці складені в гьяна мудрі (великий і вказівний палець зведені разом, решта прямі). У такі позі, відпустивши всі думки, вглядайтеся в ділянку міжбрів’я й візуалізуйте там синє світло. Протягом 15-20 хвилин спостерігайте за внутрішнім світлом, яке наповнює вас оздоровчою життєдайною енергією.

У кінці заняття тричі протяжно співаємо мантру «Сат Нам» – в перекладі «Я є істина». (Сат проспівуємо у 8 разів довше за Нам). Ця мантра сприятиме врівноваженню ментальної енергії, дає вам відчуття реальності. Коли ви співаєте цю мантру, нехай ваш розум розшириться до нескінченності, й пам'ятайте, що на початку було Слово й воно було - Бог. Цей Бог, це Слово живе всередині нас, і ви існуєте як його прояв.

Підготувала Валентина Берник.