ХРЕБЕТ ПОТРЕБУЄ ПОСТІЙНОЇ ТУРБОТИ

Поділитися:
Хребет потребує постійної турботи

Більше, ніж опора

Роль хребта у підтриманні здоров'я організму важко переоцінити. По-перше, через нього проходить спинний мозок, в якому виробляються клітини крові та імунної системи. По-друге, від нього відходять нервові волокна, через які головний мозок керує всіма органами й частинами тіла. По-третє, на ньому тримається голова. По-четверте, до хребта за допомогою фасцій прикріплені всі внутрішні органи.
І в разі порушень у ньому вони також можуть страждати. Наприклад, обмеження спинномозкового нерва шийного відділу призводить до головного болю; защемлення нервових закінчень грудного відділу – до важкості в ділянці серця, погіршення роботи жовчного міхура; защемлення хребців крижового відділу негативно позначається на роботі статевих органів, кишківника (може провокувати закреп), погіршує кровопостачання нижніх кінцівок.
Тому, якщо людині не вдається позбутися різних проблем зі здоров'ям, незважаючи на виконання всіх приписів лікаря, треба перевірити хребет. Хвороби можуть бути спровоковані викривленням «стовпа життя» або зміщенням окремих його хребців.
Узагалі-то, людина має постійно займатися своїм хребтом, починаючи з дитячих років і до старості.
Засоби оздоровлення хребта: фізичні вправи, масаж, трав'яні збори для профілактики утворення сольових відкладень та їх виведення, правильне харчування, компреси. Але починати завжди слід із візиту до фахівця, який зробить обстеження хребта, визначить, чи є якісь серйозні порушення, які є протипоказанням до застосування тих чи тих процедур.
А зараз поговорімо про корисні для хребта процедури.

Тепла ванна та звіробійна олія

У разі остеохондрозу (дегенеративне ураження міжхребцевих дисків та прилеглої кісткової тканини) часто буває зміщення міжхребцевих дисків. Це призводить до затискання спинномозкових корінців, набряку тканин, запалення й спазмування м'язів, внаслідок чого виникає гострий біль.
Якщо до фахівця з якихось причин неможливо швидко дістатися – поставити хребці на місце допоможе процедура розпарювання (відвідати лазню чи полежати 20-30 хв у теплій ванні) з подальшим втиранням у хребет звіробійної олії. Ці маніпуляції допоможуть розігріти, розслабити м'язи, зменшити запальні процеси, й зміщений хребець стане на місце.
Звіробійну олію можна придбати в аптеці, а можна приготувати самому. Існує безліч рецептів. Один із них такий: 100 г квіток і верхніх частин стебел подрібнити ножицями й покласти в скляну чи емальовану посудину. Додати 500 мл олії, настоювати на водяній бані півгодини. Зняти з вогню, додати 100 мл медичного спирту. Настояти в темному місці за кімнатної температури чотири доби. Перецідити крізь 4 шари відпрасованої марлі. Отриманий у такий спосіб продукт зберігається в холодильнику 5 місяців.

Оздоровчий курс аплікацій

Для зняття запалення й болю в хребті застосовують також аплікації.
Гасово-мильна аплікація. Шматочок натуральної тканини (лляної, бавовняної) добре натерти шматком господарського мила. Потім легенько змочити її гасом і накласти на хворе місце на 20-30 хвилин. Цю процедуру можна робити раз на день або через день. Час процедури не варто перевищувати, аби уникнути опіків.
Воскова аплікація. Бджолиний віск подрібнити й розплавити на водяній бані, просочити ним бинт і теплим накласти на весь хребет на 1 годину, а можна й на цілу ніч. Зверху закутати теплим шарфом.
Суміш солі з горілкою. 10 г (1 ст. л. без вершка) кухонної солі розчинити у 250 мл теплої горілки. Змочити в цій суміші бинт, складений у 4 -8 шарів, і прикласти до хребта на 1-2 години або на ніч. Зверху закутати теплим шарфом.
Щоб відчути й закріпити позитивний ефект від аплікацій, їх треба робити курсами – від 5 до 10 разів (щодня або через день). Якщо немає змоги зробити курсове оздоровлення, треба дотримуватися такого принципу: робити компреси, аж поки не зникне біль, плюс ще один. Але не більше 10 поспіль. «Перелікувати» так само зле, як і «недолікувати». Ба більше – можна собі зашкодити.

Засоби для виведення солей

У дослівному перекладі термін «остеохондроз» означає закостеніння хрящів. Тобто відбувається поступове ущільнення хрящової капсули, вона втрачає свою м'якість та еластичність. Цей деструктивний процес може бути спровокований відкладенням солей у кістково-м'язовій тканині.
Очистити хребет і суглоби допоможе корінь лопуха.
Відвар: 1 ст. л. залити 200 мл окропу, тримати на слабкому вогні 10 хвилин, настояти 1 годину й пити 3 рази на день
Настоянка: пляшку заповнити на ⅔ подрібненим сушеним корінням, залити горілкою доверху, настоювати 3 тижні. Вживати по 1 ч. л. 3 рази на день. (Те саме можна зробити і з корінням соняшнику.)
Сік із коріння й листя лопуха. Вживати по 1 ст. л. на 100 мл води 3 рази на день 1-3 місяці.
Для виведення зайвих солей корисно також за 1 годину до сну випивати слабкий сольовий розчин: ⅓ ч. л. кухонної солі розвести в 200 мл теплої води. Уночі цей засіб буде робити очищення розслабленого організму.

Корисне харчування

Властивість «витягати» з суглобів відкладені солі має варений рис, при цьому що довше його замочувати у воді, то ефективнішим є його вплив.
У півлітрову банку засипають 2 ст. л. рису, заливають водою й залишають на добу. На другий день промивають рис у цій банці (першій), засипають 2 ст. л. рису в другу банку й заливають водою. Так протягом 5 днів доводять до 5 банок, не забуваючи щодня оновлювати в них воду. Шостого дня  беруть першу банку для використання, а до решти чотирьох додають свіжу п'яту банку.
Із вимоченого рису варять кашу й з'їдають її без солі й без масла. Протягом чотирьох годин потому іншої їжі й питва не вживають, щоб дати можливість рису «витягнути» шлаки. Таке лікування триває 40 днів.
Курс рисової дієти для очищення організму можна влаштовувати раз на рік.
Але якщо вам нема коли марудитися з банками, то навіть зварена без попереднього замочування крупів рисова каша (але обов'язково без жодних додатків, і з подальшою 4-годинною перервою перед вживанням будь-якої іншої їжі) буде корисною для поліпшення стану хребта й суглобів.
Щодо важливих для відновлення кісткової та хрящової тканини речовин – до них найперше належать білки: риба, яйця, сочевиця, квасоля, соєві продукти, птиця, горіхи тощо.
Не менш важливим є й вітамінно-мінеральний комплекс. Тому треба вживати багато зелені, овочів та фруктів.
Потрібно додавати до салатів хрін, цибулю, часник, кропиву, кульбабу, подорожник, звіробій, селеру. Одна або кілька з цих рослин мають бути на вашому столі щодня. Вони відновлюють водно-сольовий обмін, чинять протизапальну, кровоочисну дію.

Важливі дрібниці

Для профілактики виникнення порушень у хребті важливо дотримуватися простих правил: не переохолоджуватися; не підносити ривком великі тягарі; переносячи тягарі, рівномірно розподіляти вагу на обидві руки; для зміцнення м'язів спини й черевного преса систематично займатися фізичною працею чи фізкультурою; носити зручне взуття, уникаючи високих підборів і зовсім пласкої підошви.

Володимир Гуртовий, лікар-терапевт, лікар народної та нетрадиційної медицини