«Чи обов’язково годувати немовля так, як це робили наші мами й бабусі? — нерідко сумніваються сучасні жінки. — Адже зараз є багато чудових дитячих сумішей — замінників молока з потрібними корисними речовинами? Крім того, з пляшечок годувати простіше й швидше, та й про красу грудей потрібно подбати». Незважаючи на такі роздуми, хочеться нагадати: саме грудне молоко — найліпший захист маляти від усіляких неприємностей (про це подбала сама природа). У чому переваги грудного вигодовування? Поговорімо про це сьогодні.
ЩОБ ЖИВОТИК БУВ ЗДОРОВИЙ
Материнське молоко містить білки, жири, вуглеводи, вітаміни, мінеральні речовини, збалансований склад амінокислот, потрібні дитині для нормального розвитку. Склад молока постійно змінюється, підлаштовуючись до утворення й виділення залозами ферментів (спеціальних речовин, потрібних для життєдіяльності організму) в травному тракті дитини: на початку годування воно містить більше білків, наприкінці — більше жирів. Його білки наближені за якісним складом до білків сироватки крові, тому легко перетравлюються в травному тракті дитини. Щодо вуглеводного складу, жіноче молоко також унікальне й перевершує будь-які його замінники: бета-лактоза, що міститься в ньому (на відміну від альфа-лактози коров’ячого молока), не повністю засвоюється в тонкому кишечнику і «встигає» потрапити в товсту кишку, де стимулює ріст корисних біфідобактерій, які перешкоджають розвиватися хвороботворним бактеріям кишечнику. Саме тому діти першого року життя, що перебувають на природному вигодовуванні, набагато менше вразливі до шлунково-кишкових захворювань. Крім того, бета-лактоза стимулює синтез мікрофлорою кишечнику вітамінів групи В (вони відіграють важливу роль в обміні речовин, потрібні для нормального кровотворення, нервової й інших систем, розвитку мозку). Найважливішим достоїнством материнського молока, порівняно з його штучними замінниками, є наявність у ньому особливих речовин (імуноглобулінів), які посилюють захисні реакції організму. Перша м’яка імунізація організму — це перша порція молозива, яку одержує немовля. Діти, рано прикладені до грудей, ліпше набирають масу тіла, рідше хворіють на рахіт, ГРВІ, діатез, залізодефіцитну анемію.
МАМА, ТАТО Й ДИТЯТКО
Грудне вигодовування не лише потрібне маляті, а й корисне для мами. В її організмі створюється фізіологічна рівновага гормонів, що допомагає сприятливому перебігу післяпологового періоду (наприклад, активізація вироблення гормону окситоцину спричинює скорочення матки, повертаючи її в попередній стан). У неї виробляється менше гормонів стресу, а це позитивно позначається на нервовій системі (менше перепадів настрою, не виникає тривожність, вона уважна, ласкава й турботлива). У жінок, які годують груддю, згодом значно рідше буває рак молочної залози та яєчників. Молодій мамі й дитині потрібна підтримка батька, яку ніхто не може замінити. Приготуйте сніданок, виперіть пелюшки, посидіть біля колиски маляти, кажіть мамі й дитині добрі слова. Якщо жінка хвилюється, що в неї недостатньо молока, поставтеся із розумінням до її хвилювань, запросіть фахівця, який допоможе розібратися в проблемі. Одна жінка, яка боролася за грудне вигодовування первістка й була готова здатися, через багато років із вдячністю згадує слова чоловіка, які він говорив щодня: «Може, спробуй погодувати його ще? Тільки до завтра».
НАГАЛЬНІ ПИТАННЯ
Питань щодо грудного вигодовування в молодих матерів виникає дуже багато. Відповіді на них можна одержати в поліклініках за місцем проживання, де постійно працює кімната здорової дитини (бажано туди звертатися ще перш як маля з’явиться на світ, щоб бути підготовленим до цього важливого періоду вашого життя). Не випадково ще в 1989 році Всесвітня організація охорони здоров’я та Дитячий фонд Організації Об’єднаних Націй (ЮНІСЕФ) виступили зі спільною заявою про роль служб допомоги матерям в захисті, сприянні та підтримці грудного вигодовування. Мама та дитя — єдине ціле. Від знань, навичок, упевненості мами залежить найцінніше — здоров’я дитини.