ГРИП І ЗАСТУДА

Поділитися:
ГРИП І ЗАСТУДА

Профілактика, відмінності, лікування

Як кажуть, грип можна лікувати й він мине за два тижні або не лікувати, тоді одужання триватиме 14 діб, однак, у цьому разі різко зростає небезпека ускладнень. Але якщо скористатися порадами нетрадиційної медицини, можна скоротити час лікування вдвічі й навіть утричі, а хвороба переноситься набагато легше. Причиною появи епідемії грипу є активізація вірусів у зв’язку зі зниженням імунітету, зумовленим сезонними чинниками. Наприклад, ідеальними умовами для нападу вірусів є холодна й волога погода (весна й зима). Причиною застуди може виявитися вітряна, сира погода або потрапляння під протяг, а також різка зміна погоди. Якщо вас лихоманить за застуди - причина холод. Якщо тече з носа - причина вогкість. Якщо виділяється рідкий білий слиз із носа - вплив вогкості й холоду одночасно.

ВІДМІННІСТЬ ПРОСТОЇ ЗАСТУДИ ВІД ГРИПУ

Вони зовсім різні між собою, але однаково паразитують у слизовій оболонці носа й рота і поширюються краплинним шляхом під час чхання хворого, кашлю, розмови, контактним шляхом, через носовички, рушник і посуд, які використовує хворий. За грипу спостерігаються закладеність носа, нежить, біль у горлі, чхання, сухий кашель, головний біль, температура тіла й інші застудні явища. Симптоми більш виражені, ніж за застуди: висока температура, інтоксикація, різкий головний біль, все тіло ломить або болить, в окремих випадках виникає помутніння свідомості, нерівне серцебиття, тиск крові знижується. Існує безліч різних риновірусів, які спричинюють застудні захворювання. Вірус діє протягом 2 тижнів (7+7 діб) і підкоряється семиденному біоритму розмноження (це потрібно враховувати під час лікування). На 4-ту добу після зараження концентрація вірусів в організмі сягає максимуму, а потім спадає. На 7-му добу основна маса вірусів гине, організм почувається краще, але з’являється нова хвиля вірусів, слабша, й на 11-й день концентрація вірусів сягає максимуму, але слабшого за амплітудою щодо першого тижня. На 14-й день, як правило, всі віруси гинуть і хвороба відступає. Появі та поширенню хвороби сприяє холодна й сира погода, скупчення внутрішніх отрут за рахунок вживання холодної та слизотворної їжі. Знаючи особливості цих вірусів, можна їм ефективно протистояти.

ПРОФІЛАКТИКА

На самому початку епідемії грипу, з метою профілактики, потрібно закрити основні «ворота» організму (ніс і рот) на міцний «засув». Для цього щоранку, перед виходом на вулицю або на роботу, треба злизати трохи олії з чайної ложечки (олія має гарно змастити гортань) і змастити ніздрі цією ж олією. Сангвінікам і холерикам підійде соняшникова або кокосова олія, а меланхолікам - кунжутна або, в крайньому разі, маслинова, флегматикам - гірчична. Заздалегідь придбайте різні вироби з ялівцю (має найпотужнішу бактерицидну дію): намисто, браслет, гребінець або гребінь, декоративну підставку для гарячого посуду (купіть для дому й для роботи) або просто шматочок стовбура. На початку епідемії надягайте таке намисто, браслети, носіть шматочок ялівцю в бічній кишені сорочки. Під час їди ставте гарячі страви на таку підставку, і фітонциди, виділювані ялівцем, знищать усі віруси, що перебувають у полі його дії. На робочому столі, з метою профілактики, також корисно тримати таку підставку зі склянкою гарячої води (тепло посилює виділення фітонцидів). Для запобігання застуді уникайте холоду, вогкості й протягів. Тепло, сухість і гарячий чай зі спеціями (кориця, васильки, гвоздика) - найкращі засоби від застуди.

ПОЧАТОК ЗАХВОРЮВАННЯ

З появою перших ознак застудного захворювання (див. вище) потрібно передусім як слід прогрітися, тобто постійно стежити, щоб руки, особливо кисті й ноги, ступні(!), були завжди теплими. На початковій стадії застуди (в перші дві години захворювання) добре допомагають ножні й ручні (якщо холодні кисті рук) ванночки з порошком гірчиці протягом 10 хв. Можна відвідати сауну («суху» баню), кращий варіант, або російську («вологу») баню. Через те що відходи вірусів дуже закислюють кров, потрібно пити теплий відвар з лікарських трав із пекучим смаком (імбир, васильки, гвоздика, кардамон, кориця, материнка, м’ята, гісоп, листя або гілочки смородини, малини) у будь-якому складі й додавати в їжу більше гострих приправ, таких, наприклад, як перець, гірчиця, хрін, часник. У помірних кількостях вживати страви з цільних крупів і приготовлених на пару овочів. Рекомендований сік з лимона й імбиру з теплою водою та медом. Вилучити з раціону продукти, які спричинюють закислення крові: всі молочні продукти (особливо твердий і м’який сир, морозиво, йогурт, молоко), солодку, жирну, маслянисту, важку й вологу їжу (м’ясо, риба, яйця, горіхи, кондитерські й хлібобулочні вироби, цукерки й солодкі фруктові соки). Змащувати ніс (зсередини) і точки біля крил носа олією, настояною на травах (олію й трави підбирати з урахуванням темпераменту) або бальзамом Караваєва Вітаон. Якщо ГРЗ починається з дертя в горлі, потрібно періодично злизувати невелику кількість запропонованих вище підігрітих олій з ложки.

ПІД ЧАС ХВОРОБИ

Якщо пацієнт пропустив першу групу вірусів (у цей час він, як правило, звертається до лікаря), організм сам починає боротися з ними, тобто з’явилася температура, тактика лікування вже інша. У цей період лазні відміняються. Головним засобом екстреного очищення крові є дводенне голодування (голодувати до появи значного апетиту). Організм краще «посадити» на голод, приймаючи тільки теплий відвар лікарських трав із потогінними й жарознижувальними властивостями (наприклад, квітки липи, бузина чорна, чебрець, шавлія), відхаркувальними й протикашльовими (коров’як, підбіл, солодка, алтея). Підійде чай з малиною, медом і лимоном. Після теплого чаю зі спеціями потрібно лягти в ліжко, вкритися теплою ковдрою й пропітніти. Або можна приймати чай з гірких трав (наприклад тирлич). Рекомендації із застосування олій залишаються такими ж, як і в першому випадку. З поверненням апетиту слід суворо дотримуватися дієти. У перший день рекомендують уживання соків, ячмінного настою з додаванням молока й меду. Протягом наступних трьох днів доцільною є тільки рідка дієта: овочеві супи, свіжі соки з м’якоттю фруктів, нежирне молоко. Доти, доки в організмі не відновиться ефективне перетравлювання їжі, ускладнення або рецидиви неминучі. Після відновлення травлення й до повного одужання рекомендують дієту зі свіжих овочів і фруктів, молока.

РЕКОМЕНДАЦІЇ ЗА ДЕЯКИХ ПРОЯВІВ ЗАСТУДИ

Застуда, що проявляється скупченням слизу, нежитем, болем у горлі, кашлем, застоєм, головним болем і ломотою у всьому тілі, ознобом і підвищенням температури, типова для флегматичного темпераменту. Найліпшим засобом від застуди для флегматиків є гарячий чай зі спеціями й сауна. Збільшити споживання гірчиці. Уникати холодної їжі. Рекомендоване вживання зігрівальної й нейтральної їжі в теплому вигляді. Припинити споживання слизотворних і молочних продуктів, а також цукру. Корисні триденне голодування або обмеження прийому їжі до одного разу на день. Хворому потрібне тепле (температура не нижча за 20°С) і сухе приміщення (вологість нижча за 50%). Застуда проявляється сухим кашлем, безсонням, захриплістю або втратою голосу, слиз виділяється в невеликій кількості. Можна закапати в ніс кілька крапель теплої кунжутної олії. Цю ж саму олію добре втирати теплою в підошви ніг і в груди перед сном. Із трав, окрім вище згаданих спецій, використовують пом’якшувальні рослини, такі як корінь солодки й живокосту. Пити більше гарячого чаю з лимоном, шипшиною й медом. Вилучити холодну їжу, гірчицю, перець. Рекомендоване вживання зігрівальної й нейтральної їжі в теплому вигляді. Чудовим засобом від такої застуди є російська (волога) лазня з її знаменитою парною. Від такого різновиду застуди найчастіше страждають меланхоліки. Температура в кімнаті хворого має бути не нижчою за 23°С з вологістю вищою від 50%. Не допускати протягів. Застуда, що супроводжується гострою лихоманкою, болем у горлі, почервонінням обличчя, виділенням жовтого або кров’янистого слизу. Такі симптоми типові для холериків і сангвініків. Для лікування використовують охолоджувальні потогінні трави: м’ята, лопух (корінь), деревій, квітки бузини. За високої температури можна приготувати настій з васильок, сандалу й м’яти перцевої в рівних частинах. 2-3 ч. л. суміші трав заварити в кухлику води й приймати кожні 2-3 години. Вилучити гірчицю, перець. Не рекомендоване вживання гострої їжі, замість цього - нейтральна їжа в теплому вигляді. Температура в приміщенні, де перебуває хворий, не повинна перевищувати 18°С. Кімнату треба добре провітрювати. Вологість у приміщенні не має перевищувати 50% для сангвініків і бути більшою за 50% - для холериків.

БІЛЬ ГОЛОВИ Й МОЗКУ В РАЗІ ЗАСТУДИ (рекомендації особливо підходять для флегматиків)

Насіння розтертої гірчиці змішати з медом у пропорції 1 ч. л. порошку на 1 ст. л. меду. Уживати як ліки для злизування (суміш злизувати з чайної ложки невеликими порціями). Інгаляція випарами гвоздики. Порошок гвоздики з медом - ліки для злизування. По 2-3 рази на день по 1 ч. л. після їди через 2 години.

ВОЛОГИЙ КАШЕЛЬ

- Приготувати порошок з насіння гірчиці або куркуми, або імбиру, або гвоздики, або кардамону з медом. Застосовувати як ліки для злизування. - Розтирати груди й спину сіллю з гірчичною або сезамовою олією до почервоніння. - На груди ставити лікувальні пов’язки (на вовняну тканину тонким шаром намастити мед і зверху посипати сіллю або імбиром, або корицею, накласти на груди чи спину на ніч). - Настій 1 ст. л. хвої сосни з 1 дрібкою імбиру, пити по півсклянки тричі на день за 30-40 хв до їди. Рекомендації особливо підходять для флегматиків.

СУХИЙ КАШЕЛЬ

- Вологі теплі киселі з журавлини, смородини. - Яблучне листя заварити в окропі й пити з 1 дрібкою імбиру по 1 склянці 2-3 рази на день. - Робити примочки або припарки з насіння гірчиці, кориці, гвоздики на ділянку грудей. - Пити тепле молоко з мигдалевою олією або топленим маслом з 1 дрібкою мускатного горіха. - 1 ст. л. фіалки на склянку окропу, варити, поки не випариться половина рідини. Приймати по половині склянки двічі на день ранком і ввечері через 1-1,5 години після їди. - Пити настій кореня солодки з 1 дрібкою кардамону. - Узяти по 0,25 ч. л. гвоздики, порошку імбиру, кардамону й 1 ч. л. кореня солодки (або кореня алтеї). Залити 200 мл окропу, настояти 5 хв, процідити. Пити настій маленькими ковтками. Допомагає за кашлю, який супроводжується больовими відчуттями.

ПОВТОРНА ПРОФІЛАКТИКА

Хворому потрібно рекомендувати профілактичне лікування. Пацієнт повинен на 8-й день після початку захворювання повторити курс лікування. Прийняти відвар з лікарських трав і змастити порожнину носа вище запропонованими оліями. У цей час намагатися не переохолоджуватися.

У ТЯЖКИХ ВИПАДКАХ

З появою лихоманки з високою температурою слід пити воду таку гарячу, яку можна терпіти, не обпікаючись при цьому. Треба приймати 1-2 склянки гарячої води кожні 15-20 хв, поки не мине озноб. Таке пиття спричинює рясне потовиділення, сприяючи виведенню хвороботворних отрут і зниженню температури. Вилучити гірчицю, перець, які охолоджують їжу. Не рекомендується вживання гострої їжі, приймайте нейтральну їжу в теплому вигляді.

ПОРАДИ НЕТРАДИЦІЙНОЇ МЕДИЦИНИ

Фітотерапія - 2 ч. л. квіток бузини чорної залити 200 мл окропу, закутати й настояти 40-50 хв, процідити. Приймати по 100 мл 2-3 рази на день. Пити повільно, маленькими ковтками з невеликими перервами. - 1 ч. л. молодих стебел з листям і квітками пасльону солодко-гіркого залити 400 мл окропу, настояти 4 години, процідити. Приймати по 1 ст. л. 3-4 рази на день за 30-40 хв до їди. - 1 ст. л. сухої трави й кореневищ із корінням вовчого тіла болотного (рос. - сабельник болотный) залити 200 мл окропу, настояти 60 хв, процідити. Приймати по 50 мл 3-4 рази на день теплим. - 20 г ягід плодів шипшини залити 200 мл окропу, кип’ятити 10 хв у закритому емальованому посуді, настояти добу, процідити, відтиснути. Випити протягом дня. - Склянку плодів калини звичайної залити 1 л гарячої води, кип’ятити 10 хв, процідити, додати 3 ст. л. меду. Пити по 1/3 склянки 3-4 рази на день у разі застудних захворювань із гострим головним болем, кашлем і втратою голосу. - Щодня приймати усередину 5-6 г живиці сосни, ялиці або ялини. - 50 мл соняшникової олії (для сангвініків і холериків) або кунжутної чи маслинової (для меланхоліків і флегматиків) кип’ятити 40 хв на водяній бані, потім додати 2 ст. л. дрібно нарізаної цибулі (брати великі щільні голівки), 3 потовчених зубчики часнику, настояти 2 години, профільтрувати. Настоєм змащувати слизову оболонку ніздрів (якщо слиз виходить із носа) або злизувати із чайної ложечки в теплому вигляді (якщо проблеми з горлом). - 20 г мучниці (листя) залити 500 мл води. Кип’ятити 15 хв на слабкому вогні, вкутати й настояти ще 20 хв. Приймати по 40 мл тричі на день за гострого інфекційного захворювання (ГРВІ).

ЗБОРИ

- 1 ч. л. ложку подрібненої суміші: імбир, кориця, лимонна трава - 1:1:2, заварити в кухлику гарячої води, настояти 10 хв, процідити й пити кілька разів на день, додавши за бажанням трохи меду. Примітка: не приймати імбир разом з аспірином. - 1 ч. л. подрібненої суміші: імбир - 2 частини; кориця - 3 частини; кардамон - одна дрібка, заварити в кухлику гарячої води, настояти 10-15 хв, процідити й пити кілька разів на день, додавши за бажанням трохи меду. - 1 ст. л. подрібненої суміші: малина (плоди), липа (квітки) - порівну, залити 200 мл окропу, настояти 20 хв, процідити. Пити по 200 мл гарячого настою на ніч як потогінне за застудних захворювань. - 1 ст. л. подрібненої суміші: квітки бузини й ромашки аптечної - порівну, залити 200 мл окропу, настояти 15 хв, процідити. Настій пити гарячим по 2-3 склянки щодня для посилення потовиділення за застудних захворювань. - 1 ст. л. подрібненої суміші: квітки бузини, ромашки аптечної, липи, листя м’яти перцевої - все порівну, залити 200 мл окропу, настояти 15 хв, процідити. Настій пити гарячим по 2-3 склянки щодня для посилення потовиділення за застудних захворювань. - 2 ст. л. подрібненої суміші: квітки бузини - 2 частини; липи - 2 частини; кора верби - 3 частини; квітки півонії - 1 частина; корінь солодки - 1 частина; квітки ромашки аптечної - 1 частина; залити 0,5 л окропу, настояти 15 хв, процідити. Настій випити теплим протягом дня для посилення потовиділення за застудних захворювань. - 4 ст. л. подрібненої суміші: центаврія (золототисячник), ромашка й листя барвінку - все порівну, залити 600 мл окропу, настояти 20 хв, процідити. Приймати гарячим протягом дня за грипу з високою температурою. - 1 ст. л. подрібненої суміші: плоди малини, квітки липи, листя підбілу, плоди анісу, кора верби - порівну, залити 200 мл окропу, настояти 20 хв, процідити. Пити по 200 мл гарячого настою на ніч за грипозного стану як потогінне. - 1 ст. л. подрібненої суміші: плоди малини, трава материнки - 2:1, залити 200 мл окропу, настояти 30 хв, процідити. Пити по 100 мл гарячого настою 3-4 рази на день як потогінний і відхаркувальний засіб. - 1 ст. л. подрібненої суміші: малина (плоди або листя), підбіл (листя), материнка (трава) - 1:2:1, залити 200 мл окропу, настояти 20 хв, процідити. Пити по 100 мл гарячого настою 3-4 рази на день за 30-40 хв до їди як потогінний і відхаркувальний засіб. - Приймати по 1/4 ч. л. розтертого на порошок насіння фенхеля з додаванням 1 ч. л. натурального цукру 2-3 рази на день. - Чай з васильок: 1 ч. л. на кухлик гарячої води. Пити за грипу. - 1/2 ч. л. кориці змішати з 1 ч. л. меду й приймати цю суміш 2-3 рази на день за застуди, що супроводжується кашлем і мокротинням. - 1 ст. л. суміші з натертого часнику з натуральним медом у співвідношенні 1:1 приймати на ніч усередину, запиваючи перевареною водою, за грипу з явищами вазомоторного риніту. - Подихати парою над відваром імбиру або евкаліпта (1 ч. л. на 0,5 л води). - Подихати парою над відваром картопляного лушпиння протягом 10 хв. - Вдихати дрібку порошку лепехи (кореня) кожною ніздрею за застуди. Рекомендовано флегматикам і меланхолікам.

ДОДАТКОВІ ЗАСОБИ Й РЕКОМЕНДАЦІЇ

- Вітамін С. За грипу й застуди додатково приймайте вітамін С. - Пийте гарячу воду кілька разів на день. Це допомагає видалити з організму токсини. Не вживайте холодних напоїв. - Більше спокою й відпочинку. Відпочивайте, розслаблюйтеся, побільше лежіть. - Дихальна гімнастика. «Спалити» застуду й видалити слиз і мокротиння з дихальних шляхів допоможе така вправа: пасивно вдихайте (через ніс), а видихайте активно та з невеликим зусиллям. Починайте повільно, поступово збільшуючи швидкість. Уявіть собі паровоз, який, повільно рухаючись, набирає швидкість. Проробіть цикл із 30 видихів, потім хвилину відпочиньте. Можна виконати до п’яти циклів ранком і до п’яти ввечері.

ОЗДОРОВЧИЙ САМОМАСАЖ

- У разі застуди. Робити «обмивання обличчя» і розтирання біля носа по 200 разів, поки обличчя не розгарячиться й на чолі не виступить піт. - За застуди. Пальцями однієї руки тисніть на точки хе-гу, розташовані на кистях рук, у проміжку між великим і вказівним пальцями, ближче до середини другої п’ясткової кістки. Затиснувши точку між вказівним і великим пальцями руки, яка масажує, робити легкі ритмічні натиснення (за допомогою великого пальця). Тиснути на точку до появи легкого відчуття розпирання, ломоти, важкості або легкого болю. Проробити масаж спочатку на одній, потім на іншій руці 10 хв. - У разі застуди, головного болю. Великими й вказівними пальцями затиснути точки фен-чи, розташовані ліворуч і праворуч від шийного м’яза, у ямці нижче тім’яної кістки, й тиснути на точки тань-ян, розташовані збоку між зовнішніми кутами очей у заглибленні на зовнішній стороні очниць, по 10 хв. - Коли закладений ніс. Розминайте протягом 5 хв середнім пальцем точки ін-сян, розташовані біля верхнього краю носо-губної складки, поруч із крилом носа, до появи передбачуваних відчуттів. Масаж краще робити з евкаліптовою олією. - За грипу з ознобом або лихоманкою. Використовується точковий масаж точок ін-сян і фен-чи протягом 5 хв до появи передбачуваних відчуттів. - Крім цього, користуються таким прийомом: двома вказівними пальцями обох рук натиснути на крила носа й, не відриваючи пальців, зробити погладжувальні рухи до перенісся з відривом рук біля внутрішнього краю ока до появи тепла в носі (зазвичай 5 хв). Примітка. Ефективність впливу можна посилити, якщо перед масажем змастити кінчики пальців, якими масажують, ялицевою або евкаліптовою олією, або в’єтнамською «Зірочкою».

КУПАННЯ В ГАРЯЧІЙ ВОДІ НА ПОЧАТКОВИХ СТАДІЯХ ЗАСТУДИ 

Приймати гарячі ванни протягом півгодини так, щоб спітніти. Гаряча ванна з морською сіллю особливо підходить для меланхоліків. Біг на початкових стадіях застуди. За відносно гарного стану тіла й духу можна довго бігати до виділення поту.