ХВОРІ СУДИНИ ТА ОРГАНИ РЯТУЮТЬ У ГІБРИДНІЙ ОПЕРАЦІЙНІЙ

Поділитися:
ХВОРІ СУДИНИ ТА ОРГАНИ РЯТУЮТЬ У ГІБРИДНІЙ ОПЕРАЦІЙНІЙ

Нещодавно в Києві відбулася науково-практична конференція з міжнародною участю «Новітні технології в урології  та андрології». Організаторами заходу вже традиційно стала Державна наукова установа «Науково-практичний центр профілактичної і клінічної медицини» Державного управління справами (ДНУ НПЦ ПКМ ДУС). У конференції взяли участь провідні вітчизняні фахівці, зокрема професор С.П. Пасєчніков, професор М.І. Бойко, доцент А.З. Журавчак, їхні колеги з Росії, Китаю та інші. Присутні обговорили й поділилися досвідом з таких важливих питань, як лікування інфекцій сечостатевих органів, запальних захворювань статевих органів, сексуальні розлади та чоловіча  безплідність, лікування сечокам’яної хвороби з використанням  малоінвазивних методик тощо. У рамках конференції було проведено майстер-класи з малоінвазивної урології та генітальної хірургії, наприклад,  лазерна вапоризація передміхурової залози, мінічерезшкірна літотрипсія, мікрохірургічна варикоцелектомія тощо. А взагалі, ДНУ НПЦ ПКМ ДУС вирізняється серед інших подібних закладів своєю інноваційністю,  власними розробками й застосуванням новітніх методів лікування, й не лише в андрології, урології, а й у багатьох інших галузях, наприклад, у   судинній  хірургії.  

Якщо «транспортна система» не в порядку…

Судинна хірургія  є відносно новою, але надзвичайно важливою хірургічною галуззю, яка має розв’язувати  складні питання щодо лікування  захворювань вен та артерій. Наші судини пронизують весь організм, постачаючи в кожну клітинку поживні речовини. Це своєрідна транспортна  система, в разі порушення роботи якої настає функціональний збій усіх органів і тканин, котрі ця система  забезпечує кров’ю. Так, поширені нині інфаркт, інсульт, гангрена тощо -  є проявом захворювання судин. Велика кількість людей, зокрема жінки,  страждають від варикозного розширення вен, тромбофлебіту, хронічної венозної недостатності, які також виникають через хворі судини.  Тоді на допомогу й приходять судинні хірурги, які часто рятують пацієнтам не лише судини, а й ноги, руки. Особливістю судинних хірургів є те, що на відміну від своїх колег, вони намагаються не видаляти, а відновлювати структуру й функцію судини. Можна лиш уявити, яким фахівцем своєї справи має бути  судинний хірург, аби виконувати такі, безсумнівно, ювелірні операції. Адже йому  дуже часто доводиться маніпулювати на судинах діаметром усього кілька міліметрів. 

Коли за справу беруться професіонали

Сучасна хірургія орієнтована на малотравматичність будь-якої лікувальної процедури, і нині  мало кого здивуєш операціями, які виконують через маленькі проколи в шкірі, без розрізів. І звичайно, в такій високотехнологічній галузі, як судинна хірургія, просто не обійтися без спеціальних найсучасніших інструментів, обладнання і, як ми вже згадували, чудових фахівців своєї справи. Усе це є в Державній науковій установі «Науково-практичний центр профілактичної і клінічної медицини» Державного управління справами, де  навесні цього року запрацював Рентгенендоваскулярний та  судинний блок відділу малоінвазивної хірургії.
Як зазначив провідний науковий співробітник Центру,  кандидат медичних  наук, судинний хірург Юрій Гупало, завдяки рентгенангіографічній  установці з’явилася можливість точно діагностувати та ефективно лікувати складну патологію судин. «Ми виконуємо без розрізів малоінвазивні рентгенендоваскулярні операції, - розповів Юрій Миронович. – Під контролем рентгена в судину вводять провідник, по якому доставляються різні потрібні інструменти (балони, стенти, стент-графи тощо), за допомогою яких відновлюємо кровотік у судинах. Наприклад, найтяжчим і безперспективним завжди вважалося  оперативне лікування уражень судин стопи та гомілки, особливо у хворих на цукровий діабет. Проте в нас виконують такі складні операції,    відновлюючи кровотік в артеріях гомілки й стопи», - з гордістю додав  хірург.
Такі гарні показники – результат багаторічної і клопіткої роботи багатьох спеціалістів, зокрема й старшого наукового співробітника, кандидата медичних наук Олени Швед. Часто саме за результатами ультразвукового дослідження судин, виконаного Оленою Євгенівною,  розробляється тактика лікування важких уражень периферійних артерій. Це дає можливість значно  збільшити кількість  успішних відновних операцій на артеріях. Їх, наприклад, виконують у разі облітеруючого атеросклерозу судин нижніх кінцівок, аби запобігти гангрені, яка призводить до ампутації ноги. 

  Кожну операцію розробляють детально: до і після

«У нашій клініці,  - говорить Юрій Гупало, - вперше в Україні створено гібридну операційну, де є можливість виконувати одночасно відкриті й ендоваскулярні операції. Це означає, що під час однієї операції можна  відновити кровотік у різних артеріальних басейнах (обидві ноги, руки, сонні артерії, серце)». 
Така процедура, як коронарографія (метод, коли з допомогою введення контрастної речовини в коронарні артерії можна точно визначити місце й ступінь звуження коронарної артерії),   дає можливість  встановити ступінь і розмір їх ураження та визначити тактику лікування.  
   Стентування коронарних артерій (розширення місця звуження судини за допомогою стента), яке виконують у разі інфаркту міокарда,  в клініці  роблять і на артеріях нижніх   кінцівок, комбінуючи з видаленням тромбів і артерій, що, безперечно, поліпшує результати.  Під час шунтування паралельно до звуженого сегмента судини підшивається відрізок здорової судини, який беруть з іншої, менш важливої, ділянки тіла.
   За словами Юрія Гупала,  жодна операція з видалення тромбів у клініці Центру не відбувається без ангіографічного контролю (рентгенологічного обстеження   кровоносних судин за допомогою спеціальних рентгеноконтрастних речовин)  і ендоваскулярних втручань. Ендоваскулярні втручання виконують без розрізів – через невеликі проколи на шкірі  під  рентгенівським контролем. Тому й пацієнти Центру в повній безпеці, бо знають, що після видалення тромбу в них не буде ніяких  «сюрпризів», на кшталт порушення кровотоку, звуження судин тощо. Бо вже під час операції  здійснюється  ультразвуковий контроль і в разі незадовільного периферійного кровотоку виконують його корекцію тим чи тим методом.
«Ми не надіємося на «будь, що буде», -  каже судинний хірург, - а контролюємо й сам процес виконання операції, й післяопераційний період. Тому навіть після складних оперативних втручань, зокрема в разі варикозної хвороби, хронічної  венозної недостатності, наші пацієнти ходять того самого дня, а  другого чи  третього дня -  виписуються додому».  

Звужені судини розширюються, а міоми «всихають»

За допомогою рентгенендоваскулярної  хірургії   такі захворювання, як фіброміома матки, варикоцеле, звуження артерій і вен тощо, спеціалісти клініки НПЦ ПКМ  можуть вилікувати через один прокол. Як розповів рентгенендоваскулярний хірург Артем Шамрай-Сас, у разі  міоми  в судину вводять спеціальну кульку, яка перекриває  доступ крові до патологічного утворення,   припиняє   його живлення. Сама кулька  безслідно зарубцьовується.  Якщо міома невелика, вона «всихає» й відпадає. У разі великої фіброміоми  її зменшують до такого розміру, щоб можна було видалити лапароскопічно (через проколи в шкірі).    Усі  можливі моменти виконання операції планують заздалегідь після ретельного ультразвукового дослідження. 
«Застосування ультразвукового контролю під час операції та готовність лазерного обладнання в операційній з різними світловодами – то наше правило, - говорить Олена Швед. – Зараз недостатньо отримати формальний висновок лікаря - ультразвукового діагноста, й оперувати навпомацки з невизначеним подальшим результатом, тому всі наші судинні хірурги володіють ультразвуковою доплерографією (методика, яка дає змогу дослідити стінки судин, прилеглі тканини й навіть рух крові, зокрема напрямок, швидкість,  різні патологічні утворення в судинах), рентгенендоваскулярними процедурами, що конче потрібно для успішного лікування варикозної хвороби».
Тож   усі оперативні втручання в гібридній операційній   – це робота злагодженої команди професіоналів, у  кожній є лідери високого класу  різної спеціалізації: Юрій Гупало – судинна хірургія,  Олена Швед – ультразвукова доплерографія,   Артем Шамрай-Сас -  рентгенендоваскулярна хірургія. Судинний хірург, переконаний Юрій Гупало, має спеціалізуватися в трьох напрямках: флебологія, рентгенендоваскулярна хірургія та ультразвукова доплерографія.  Тільки так, у комплексі, можливо розв’язати проблеми судинних захворювань  і повернути якість життя пацієнту. 

Любов ПОЛЬОВА-САХАНДА.