Хвороба Альцгеймера - це захворювання головного мозку, за якого спостерігається зниження розумових здібностей, ослаблення пам’яті й порушення здатності до навчання, втрата здорового глузду, здатності до спілкування й унаслідок усього цього - погіршення якості життя. Це захворювання, що прогресує. Спостерігається також надміру збуджений стан, депресія та галюцинації. Відбувається тотальна дегенерація клітин мозку, пов’язана з порушенням їхнього живлення, особливо це стосується лівої скроневої ділянки мозку. Після 60 років знижується також вироблення гормонів - естрогенів у жінок і андрогенів у чоловіків. Це безпосередньо впливає на стан мозку. Безумовно, важлива діагностика. Раніше лікарі завжди вважали, що підвищення кількості протеїну відбувається тільки під час вагітності, і не могли зрозуміти, як рівень цього білка може бути пов’язаний із патологією хвороби Альцгеймера. Найбільше цей рівень підвищується в головному мозку - його просували старечі бляшки у вірусних ділянках мозку, які безпосередньо пов’язані із цим захворюванням. Тепер можна визначити хворобу Альцгеймера на ранніх стадіях. Потрібно просто здавати частіше аналізи на рівень білка, і тоді можливо уникнути такого діагнозу, як хвороба Альцгеймера. У людей із цією хворобою виникають різні порушення поведінки. Наприклад, параноя, а також помутніння свідомості. Подібні порушення заважають вести нормальне повсякденне життя, а також спричинюють порушення сну. Існують медичні препарати, які допомагають упоратися з деякими найдокучливішими симптомами хвороби, включаючи депресію, порушення поведінки, наприклад, надміру збуджений стан і агресію. Для лікування симптомів хвороби використовують медичні препарати за призначенням лікаря. Лікарські препарати можуть полегшити перебіг хвороби, але повністю усунути симптоми чи запобігти прогресуванню захворювання з їхньою допомогою неможливо.
ЛІКУВАТИ ХВОРОБУ ЛІПШЕ НА ПОЧАТКОВИХ СТАДІЯХ
Саме на початкових стадіях хвороби можна сподіватися на вповільнення розвитку симптомів. На ранній стадії, коли з’являється помірна депресія, призначають антидепресанти. Моя схема лікування істотно може подовжити життя, поліпшивши його якість. На початку лікування я призначаю вітаміни групи В - В1 і В12, та пірацетам. Схема прийому виглядає так: В1 - по 1 мл щодня внутрішньом’язово протягом двох тижнів. В12 - по 1,5 мкг також щодня внутрішньом’язово протягом двох тижнів. Пірацетам - щодня по 5 мл 20% розчину внутрівенно в цей же період. Усі три ін’єкції можна робити відразу одну за іншою. Ризик виникнення хвороби Альцгеймера може збільшуватися через дефіцит в організмі вітаміну В3. Виявляється, люди, які одержують на день менш як 10 мг цього вітаміну, мають на 80% більший ризик занедужати, ніж ті, хто вживає понад 20 мг. Також треба приймати вітамін Е від 400 до 800 MО (міжнародних одиниць) на день, що дає можливість усунути симптоми захворювання. Одночасно з вітамінами рекомендую використовувати в лікуванні рецепт Шевченка. Для цього змішати 50 мл соняшникової нерафінованої олії та 40 мл горілки. Закрити кришкою й різко збовтувати кілька хвилин, швидко злити суміш у чарку, зробити видих і якнайшвидше все випити, поки ліки не розклалися знову на олію та спирт. Приймати суміш у такий спосіб тричі на день (за 2 години до прийому нічого не їсти), за 15 хв до їди, по можливості - через рівні проміжки часу. У ці 15 хвилин від прийому суміші до їди не можна нічого їсти й пити. Можна прополоскати рот водою, але відразу все виплюнути, не ковтати. І так - 10 днів. Після першої й другої десятиденки робити перерви на 5 днів. А після третьої десятиденки перерва - 2 тижні. Потім починати все спочатку. І далі до одужання хоч рік, хоч два. Відомо, що організм занедужує, коли його тканини зазнають кисневого голодування. Лейкоцити й гранулоцити в організмі завжди напоготові. І коли помічають вірус або мікроб, то оточують його й виділяють перекис водню, який і знищує їх. Однак лейкоцити й гранулоцити мало виробляють перекису водню. Тому, коли люди приймають горілку з олією за методом Шевченка, у результаті змішування утворюється гідроперекис, який під час розпаду виділяє молекулярний кисень. А він є потужним антиоксидантом. Отож горілка з олією нормалізує окислювально-відновні процеси в організмі, підвищує імунітет. Як і всяке лікування, вживання перекису водню має бути обачним. Сумарний денний прийом не повинен перевищувати 30 крапель 3% перекису водню. А почати прийом можна з 3 крапель на столову ложку води. Такі прийоми роблять натще до їди вранці. Удень за годину до їди або не раніш як за 2 години після їди. Увечері - за 2 години після вечері. З кожним днем дозу збільшують на 1 краплю й доводять один прийом до 10 крапель. А всього на день за три рази вийде 30 крапель.
НЕСТЕРОЇДНІ ПРЕПАРАТИ НЕ МОЖНА ПРИЙМАТИ ТРИВАЛИЙ ЧАС
Існує низка практичних і простих шляхів - багато з них відкрито лише останніми роками, - які дають можливість знизити ризик розвитку хвороби Альцгеймера. Як показало спостереження, у тих, хто приймав протягом 2 років нестероїдні протизапальні засоби, ризик розвитку хвороби Альцгеймера виявився вдвічі нижчим, аніж у тих, хто їх не приймав. Прийом препаратів понад 2 роки ще більше знижував ризик захворювання. Чому нестероїдні протизапальні препарати допомагають запобігти хворобі Альцгеймера? Згідно із цим дослідженням, білкові бляшки, що накопичуються в мозку за хвороби Альцгеймера, виникають унаслідок якоїсь запальної реакції, тож запалення відіграє, очевидно, значно більшу роль у розвитку захворювання. Саме тому протизапальні препарати видаються такими багатообіцяючими для профілактики або, принаймні, для вповільнення розвитку захворювання. На жаль, тривале застосування нестероїдних протизапальних засобів саме по собі не позбавлене ризику. Воно може призвести до виразки шлунка й порушити роботу нирок, тому дуже важливе траволікування.
ОЦТОВІ ОБТИРАННЯ Й ЛІКАРСЬКІ РОСЛИНИ ПОЛЕГШАТЬ ПЕРЕБІГ ХВОРОБИ
Одночасно потрібні й регулярні оцтові обтирання. Треба обтирати тіло оцтом, який, всмоктуючись через шкіру, проникає всередину організму й заповнює нестачу власної кислоти в організмі. Рекомендую також приймати квас з ялинової глиці, який підвищує рівень вироблюваних гормонів. Узяти свіжі ялинові гілочки з голками (порізані на шматочки по 6 см), якими треба наповнити трилітрову банку повністю, залити джерельною водою, додати півсклянки цукру й 1 ч. л. сметани, настояти два тижні, зав’язавши горлечко банки марлею в 3 шари. Приймати по півсклянки за 30 хв до їди тричі на день протягом місяця. Для стимуляції активності гіпоталамо-гіпофізарної системи використовують лепеху, оман, кульбабу, полин і цикорій (петрові батоги). 2 ст. л. суміші цих трав, узятих порівну, залити 0,5 л окропу. Настояти ніч у термосі. Приймати тричі на день по третині склянки за годину після їди. Для усунення ймовірного вірусного чинника приготуйте збір з іван-чаю, кукурудзяних приймочок, меліси, м’яти й шавлії, узятих порівну. 4 ст. л. суміші трав залити 1 л окропу. Настояти ніч у термосі. Приймати двічі на день по 0,5 склянки за годину після їди. Не обійтися без рослин з антидепресантною дією, таких як верес і звіробій. Їх приймають як чай не менш як тричі на день. Для підвищення імунітету використовуйте аптечну настоянку елеутерококу. Рекомендую також приймати настоянки на горілці (1:10) левзеї й арніки гірської. Настоянку левзеї приймають по 60 крапель уранці й удень до їди. Настоянку арніки - по 20 крапель тричі на день після їди. Як зміцнювальний і заспокійливий засіб варто приймати настій із кореня борщівника сибірського й валеріани лікарської (1:1). 4 ст. л. суміші подрібненого коріння настояти 12 годин в 1 л окропу й пити по 0,5 склянки тричі на день до їди.
«МОХ ПАМ’ЯТІ» - ДАВНІЙ НАРОДНИЙ ЗАСІБ
Для поліпшення пам’яті в народній медицині використовуються гіркоти, ефірно-олійні рослини, які збільшують мозковий кровотік. Можна приготувати такий настій: по 1 ст. л. трави меліси, золототисячнику, розмарину й кореневищ лепехи залити 0,5 л окропу, настояти ніч. Пити по третині склянки тричі на день до їди. Поліпшує пам’ять екстракт листя гінкго білоби за рахунок того, що благотворно впливає на кровообіг, у тому числі мозковий. Препарат у вигляді розчину або таблеток (випускається також під назвою мемо-плант) можна приймати по 120-240 мг (із розрахунку на сухий екстракт) на день. Крім того, потрібно боротися з недоумством . Ефективно захистить мозок від недоумства настій глоду. 2 ст. л. подрібнених квіток залити 0,5 л окропу, залишити на 20 хв, процідити й випити гарячим за 20 хв до їди. Уживати настій потрібно свіжим тричі на день. Для лікування пам’яті й інших розладів, пов’язаних із хворобою Альцгеймера, потрібна велика кількість трав, які містять алкалоїди берберину. Вони мають болезаспокійливі, заспокійливі та м’язорозслаблювальні властивості. Основним джерелом є барбарис. Рослинні препарати із цієї рослини роблять сон здоровішим та знижують спонтанну активність. За порушення пам’яті ефективною є й цигун-терапія. Рекомендую також заняття йогою. Спеціальних асан проти хвороби Альцгеймера не існує. Проте в тих, хто займається хатха-йогою й особливо раджа-йогою, цього захворювання практично не буває. Заняття йогою пожвавлюють і зміцнюють клітини коркових нейронів. Справді, мета йоги - досягнення рівноваги мікро- та макрокосмосу (людини й природи) шляхом розвитку всіх чакр, і насамперед коронної. Цьому сприяють перевернені пози, пранаями, очисні йогівські процедури. Гуперзин - перспективний природний засіб від хвороби Альцгеймера, являє собою екстракт із китайського плауна. Він здатний пожвавлювати пам’ять і концентрувати увагу. Гуперзин багато століть використовують у народній медицині для пожвавлення пам’яті в людей старечого віку. «Мох пам’яті» контролює роботу ацетилхоліну, якого називають «молекулою пам’яті». У мозку, ураженому хворобою Альцгеймера, ацетилхоліну надто мало, через те що ушкоджені клітини перестають синтезувати його.
ДУШЕВНИЙ СПОКІЙ - ВАЖЛИВИЙ ЕЛЕМЕНТ ЛІКУВАННЯ
Часто бувають головний біль та запаморочення. У цьому разі приготувати настій із трав астрагала шерстистоквіткового, барвінку малого й вероніки лікарської (1:1:1). 5 ст. л. суміші настояти ніч в 1 л окропу й пити по 0,5 склянки тричі на день до їди. Можна з медом за смаком. Захворювання супроводжується атеросклерозом, а найчастіше й гіпертонією. Для боротьби з ними раджу приймати настій суміші листя омели білої й ниркового чаю (1:1). 4 ст. л. подрібненої сировини настояти в 1 л окропу до охолодження й пити по третині склянки тричі на день до їди. При цьому в раціоні постійно мають бути баклажани й волоські горіхи. За гіпотонії тричі на день до їди брати на кінчику ножа маточне молочко, класти під язик і тримати до розчинення. Настій лікарських трав допоможе в разі непритомності. Змішати порівну материнку, лаванду, портулак городній і перетерти їх на порошок. 4 ст. л. порошку настояти 3 години в 1 л окропу й пити по третині склянки тричі на день до їди. Крім цього, втирати в кінцівці олію, приготовлену з порошку листя лавра благородного. 3 ст. л. сировини прокип’ятити в 0,5 л соняшникової нерафінованої олії та настояти 2 доби в теплі. Перед застосуванням знову кип’ятити. Часто буває судомне скорочення м’язів. Допомагає настій із кореня перстачу гусячого й болиголову. Змішати складові порівну, подрібнити й 4 ст. л. суміші прокип’ятити 7-8 хв в 1 л води. Настояти ніч і пити по 0,5 склянки тричі на день, краще до їди. Одночасно робити ножні ванни з відваром папороті. 5 ст. л. подрібнених сухих кореневищ рослини прокип’ятити 2 години на слабкому вогні в 5 л води й використовувати для ванн. За м’язової дистрофії, усіх порушень функцій нервової системи приймати по 30 крапель на 2 ст. л. води двічі на день до їди 2% настоянку на 40% спирті плодів головатня. Раджу не забувати також про лікування спокоєм. Під час стресу в кров виділяється гормон кортизол, токсичний для центрів пам’яті в мозку. Як концентрована кислота роз’їдає тканину, так і кортизол буквально руйнує ці центри. Можна досягти душевного спокою, удавшись до медитації, читання Біблії.
ПРОФІЛАКТИКА ЗАХВОРЮВАННЯ - У ЗДОРОВОМУ СПОСОБІ ЖИТТЯ
А тепер про профілактику захворювання, що має дуже важливе значення. Узагалі специфічної профілактики хвороби Альцгеймера не існує. Але ризик можна зменшити, якщо вести здоровий спосіб життя, їсти більше овочів, фруктів, хліб - тільки із зернового борошна, відмовитися від тютюнопаління й алкоголю. Щоб підтримувати мозок в активному стані, використовуйте різного роду вправи. Не можна не сказати про важливість розумових вправ. У групи, яка читає, відзначено поліпшення пам’яті. Не має значення, яка саме ця розумова діяльність: ви можете читати, учитися грати на музичному інструменті, вивчати комп’ютер, розв’язувати головоломки - усе, що завгодно, аби тільки активно працювала сіра речовина мозку. Хворим потрібно виходити хоча б на 20-хвилинну прогулянку три-чотири рази на тиждень, навіть цього буде досить, щоб відчути помітне поліпшення стану. Легке навантаження на свіжому повітрі підвищує кількість хімічних сполук, які благотворно діють у головному мозку й допомагають підтримувати високий рівень емоційного стану. Говорячи про основи профілактики хвороби Альцгеймера, варто підкреслити, що це турбота про те, щоб сіра речовина нашого мозку працювала в максимально сприятливих умовах. Мета номер один полягає в запобіганні міні-інсультів. Насамперед, це їжа з низьким вмістом жирів і регулярні фізичні вправи, таким чином можна знизити й ризик хвороби Альцгеймера. Існують також інші способи, спрямовані на запобігання інсульту. Розглянемо їх докладніше. Варто періодично, хоча б тричі на тиждень протягом трьох тижнів приймати щодня дитячий аспірин у низьких дозах. Отримано надійне свідчення на користь того, що це перешкоджає утворенню згустків крові та сприяє вільнішому її плину дрібними судинами. Але перш як ви вирішите приймати аспірин регулярно, порадьтеся з лікарем, особливо якщо ви маєте якісь захворювання травного тракту. Аспірин спричинює іноді подразнення слизової оболонки шлунка й погіршує стан за виразки шлунка. Знижуйте кров’яний тиск. Зниження високого кров’яного тиску - дуже важливий захід запобігання інсульту; останнє дуже важливо, оскільки депресія може призвести до втрати пам’яті. Стародавнє мистецтво відновлення роботи мозку ґрунтувалося також на дихальних вправах і розтягненнях. Проста дихальна гімнастика й вправи на розтягнення, такі, наприклад, як у йозі, поліпшують увагу й підвищують те, що можна назвати загальною енергетикою мозку. Найпростішу вправу такого роду виконують так: випряміть спину й робіть повільний вдих, злегка прогинаючись при цьому назад; потім, поступово згинаючи спину, повільно видихайте. Виконувати цю вправу в такому ритмі, який примушує трохи напружуватися. Її можна робити, сидячи на стільці або на підлозі. Крім того, треба підтримувати нормальний рівень інсуліну й холестерину в крові. Хочу також зауважити, що під час перерв між прийомами ліків ніяких бальзамів або «чудотворних» препаратів приймати не можна, просто відпочивати від лікування.
ОВОЧЕВІ СОКИ, САЛО Й СПЕЦІЇ - КОРИСНА ЇЖА
Щодо їжі, то я рекомендую кислотну їжу: гриби, яйця, сир, квашені овочі, м’ясо, рибу, а також перші страви - борщі й супи, приготовлені із квашених овочів на м’ясному бульйоні, сало із часником. Щодня пити свіжі фруктові й овочеві соки, хоча б по 250 мл. Дослідження показали, що тоді ймовірність захворювання знижується в кілька разів у порівнянні з тими, хто соків не п’є. Важливо підтримувати нормальну масу тіла. Скоротіть споживання м’яса й продуктів із високим рівнем холестерину, замініть їх курятиною та рибою. Деякі види риби, такі як тунець, форель, скумбрія й сьомга, багаті на омега-3-жирні кислоти. Вони благотворно діють на мозок, оскільки входять до складу ізолювальної оболонки нервових волокон. Розвитку хвороби перешкоджають також різного роду спеції, які можна додавати в їжу. Насамперед це екстракт кориці. Учені виділили з кориці речовину, іменовану CEppt, яка гальмувала або взагалі перешкоджала розвитку хвороби Альцгеймера. Речовина витягалася з порошку паличок кориці, які перемелювалися, а потім із нього робився розчин за температури 4 градуси за Цельсієм. Виявлено вповільнення процесу розвитку захворювання. Це відкриття вказує на можливість того, що речовина може не тільки запобігти, але й вилікувати хворобу Альцгеймера після того, як молекули, що її спричинюють, уже сформовано. Однак, якщо використовувати корицю у великих дозах, то вона може завдати шкоди. Ця спеція негативно впливає на функції печінки. Відповідно до рекомендацій, добова доза кориці не повинна перевищувати 10 г. Лікують хворобу Альцгеймера й виноградні кісточки. Вони багаті на речовини, які, як припускають, можуть скоротити дегенерацію мозку в літньому віці. Пояснюється це тим, що екстракт, багатий на поліфеноли, перешкоджає утворенню в мозку відкладень амілоїдних білків. Учені думають, що кісточки можна використовувати як дешевий, натуральний та безпечний засіб для запобігання розвитку хвороби Альцгеймера. Тому треба двічі подумати, перш ніж випльовувати кісточки під час поїдання винограду. Кава й кофеїн можуть бути гарним засобом для нашого мозку. Насправді кава може допомогти запобігти хворобі. Прийом п’яти чашок кави з кофеїном кожні кілька днів привів до значного поліпшення спогадів. Дані ще аналізуються, але поки вони показують, що кава з кофеїном має позитивний вплив на хворих людей. Цілющі властивості чорної смородини дають можливість використовувати її для лікування й профілактики хвороби. Вона містить вітаміни С, Р, К і групи В, провітамін А, пектинові речовини, цукри, ефірну олію, фосфорну кислоту, солі калію, фосфору й заліза. До складу листя рослини входять мідь, марганець, срібло, магній і фітонциди. Щоб забезпечити добову потребу у вітаміні С, достатньо з’їсти 20-25 плодів чорної смородини. З лікувальною метою використовують плоди й листя рослини. Згідно з дослідженнями, плоди чорної смородини захищають від діабету й хвороби Альцгеймера. Регулярне їхнє вживання зміцнює імунітет і підвищує опірність організму до інфекцій. Настій листя виводить з організму надлишки пуринової й сечової кислот, його призначають як потогінний і м’який проносний засіб. Протипоказаннями до вживання чорної смородини є виразка шлунка й дванадцятипалої кишки, гастрит. Добре приготувати настій. Для цього залити 100 г плодів чорної смородини 1 л окропу та настояти під кришкою протягом 1,5 години, потім процідити. Приймати по одній склянці тричі на день. Плоди чорної смородини використовують і для профілактики атеросклерозу. Якщо немає діабету, то можна з’єднати плоди смородини із цукром у пропорції 1:2 і розім’яти ложкою. Приймати по 2 ст. л. двічі на день, запиваючи невеликою кількістю води.
ПРО ЗАСТОСУВАННЯ НОВИХ ПРЕПАРАТІВ У ЛІКУВАННІ
Новий натуральний препарат «Ebixa» призначений для тих, у кого захворювання вступило в тяжку стадію, але його можна застосовувати й на середній стадії захворювання. «Ebixa» захищає клітини головного мозку й стимулює процес передавання інформації та сигналів між ними, сповільнює розвиток хвороби. Допомагає в лікуванні хвороби лептин. Це гормон, який було відкрито в 1990-х роках і який вважають відповідальним за апетит і підтримання нормальної маси тіла. Зараз же вчені вивчають дію лептину на пам’ять та розумові процеси. Дослідження показало, що люди похилого віку з високим рівнем лептину мають дуже низький ризик захворювання на хворобу Альцгеймера. У пацієнтів із високим рівнем цього гормону краща пам’ять й менше ознак старіння, ніж у тих, у кого рівень лептину низький. У 25% людей із низьким рівнем лептину були виражені ознаки хвороби Альцгеймера. У тих, у кого вже було помічено ознаки хвороби, пам’ять і концентрація уваги поліпшилися після підвищення рівня лептину.