У жовтні в редакції «Здоров’я і довголіття» відбулася пряма телефонна лінія з відомим лікарем, фітотерапевтом і дієтологом Борисом Скачком. Понад дві години Борис Глібович відповідав на кілька десятків запитань наших читачів, давав поради, як за допомогою режиму харчування, правильного приготування страв, фітопрепаратів та зміни ставлення до життя позбутися багатьох захворювань.
Сподіваємося, що коментарі лікаря стануть в пригоді багатьом, тож наводимо деякі з них.
Пані Людмила (м. Київ): У мене по всьому тілу з’являються папіломи. Спочатку вони були, як макові зернятка, а тепер більшають. Як їх позбутися та як запобігти новим?
Борис Скачко (Б.С.): Папіломавірус є у всіх, але він проявляє свою активність, коли ослаблюється імунна система. Насамперед треба поліпшити свій режим харчування. Вживати побільше клітковини, але термічно обробленої, яка буде очищати травний тракт і надавати більше макро- й мікроелементів. Вони є у звичайних наших овочах, не треба шукати заморських.
Режим харчування має бути частим, не менш як 5-6 разів на добу. Із жирів раджу віддати перевагу рослинним, також їжа має бути багатою на клітковину. Не бажано вживати сирі овочі, оброблені ліпше засвоюватимуться й не подразнюватимуть слизову оболонку кишківника, шлунка після термічної обробки.
Часник і цибуля можуть будуть й сирими. Але в супі цибуля працює як сорбент (очисник), свіжа – поліпшує травлення. Імунну систему дражнити не треба. Її потрібно нагодувати й відпустити на волю.
Ще одна умова одужання – прибрати стреси, не зважати на події, що відбуваються навколо, не перейматися надміру різними проблемами, бо імунна система дуже реагує на стреси. Зрозуміти, що навколо нас не недоброзичливці, а вчителі й учні наші (вчать терпимості, доброти, примушують удосконалюватися тощо).
Пан Федір (м. Кривий Ріг): Хворію на атеросклероз судин головного мозку. Усе забуваю.
Б.С.: Зазвичай офіційна медицина рекомендує препарати, які активізують роботу головного мозку. Але поліпшуючи роботу мозку сьогодні, вони провокують погіршення його функцій у майбутньому. Судинні препарати вам також протипоказані: за атеросклерозу вони не потрібні.
Тому рекомендую підтримати судини головного мозку за допомогою природних методів, зокрема харчування. Для серця й судин найліпший режим харчування - це 6-8 разів на день малими порціями, що забезпечить успішне травлення, а отже, постійне надходження до головного мозку поживних речовин.
У разі прийому їжі великими порціями збільшується навантаження на органи травлення, печінку, яка не спроможна фільтрувати кров, це призводить до загущення, збільшення в’язкості крові, що спричиняє непрохідність судин. Наприклад, з’їли порцію каші, через годину-дві – яйце, потім ще через дві години – кілька волоських горіхів, які є корисним для мозку продуктом (вони й за формою нагадують головний мозок). Перед тим як їсти горіхи, їх варто трішки підігріти. Почищені ядерця покласти на гарячу поверхню (60-70 С) та 5-7 хв прогріти. Корисно 1 раз на день пити чай із чебрецю, м’яти, ефірні олії яких поліпшують мозкову діяльність.
Настоянка з часнику на горілці, яку часто вживають для очищення, вам протипоказана. Ця настоянка небезпечна тим, що може погнати камінці, якщо вони є в жовчному міхурі. А от свіжий часник – можна навіть у разі задавненого атеросклерозу.
Пані Валентина (Черкаська обл.): У мене по всьому тілі жировики. Цукор - 8 одиниць.
Б.С.: З огляду на те, що ліпом (жировиків) багато, то у вас - ліпоматоз. Тому варто спостерігати печінку, імовірно, є значні порушення її функцій. Раджу зробити печінкові проби, перевірити кров на вміст цукру, адже показник 8 одиниць – може свідчити про початок діабету 2-го типу. Крім того, зробіть аналіз крові на загальний білок, аби знати, як працює печінка й регулює обмін речовин.
Ще б рекомендував зробити УЗД серця, органів черевної порожнини й рентген черепа, аби переконатися, чи немає там ліпом. Після цього з результатами обстеження телефонуйте до мене.
Пані Ірина (м. Львів): Страждаю від перепадів артеріального тиску: уранці нормальний, а ввечері верхній показник піднімається до 160.
Б.С.: Зверніть увагу на кількість води, яку ви п’єте протягом доби. У нормі води треба випивати не менш як 1-1,5 л, причому, враховуючи в рідинах (супах, борщах, компотах, узварах тощо). Бо мала кількість рідини може спричинити загущення крові, та, як наслідок, зросте навантаження на судини й серце, яке перекачує кров. Тим паче, якщо ви вдень рухаєтеся, то вода витрачається, й потрібно поповнювати запас.
Крім того, раджу відвідати отоларинголога, аби переконатися у відсутності вушних пробок, які часто вечорами спричиняють підвищення тиску, головний біль тощо.
Причиною таких перепадів тиску може бути також порушення в судинах. Але це покаже тільки обстеження.
Пан Георгій (Київська обл.): У мене вегетосудинна дистонія за гіпертонічним типом. Скаче тиск – аж до 200 мм рт. ст. верхній. Медичні препарати не діють.
Б.С.: Такий різкий стрибок тиску є небезпечним. Це може бути пов’язане з роботою надниркових залоз. Вам потрібно обов’язково обстежитися.
Пані Людмила (м. Кривий Ріг): Як вивести солі сечової кислоти й оздоровити нирки, а також підкажіть, чим лікувати артроз коліна.
Б.С.: Для виведення солей сечової кислоти скористайтеся яблуками (ліпше пекти, варити в компоті). Влітку треба налягати на вишні. Щоб менше утворювалося сечової кислоти, треба зменшити в харчуванні кількість білків. Найменше сечової кислоти містять яйця та риба, більше всього - м'ясо, зокрема червоне, телятина. Коли знизиться рівень сечової кислоти, поліпшиться й здоров’я нирок.
А ще варто зробити копрограму (аналіз калу, який показує, як перетравлюється їжа), аби визначити, як у вас працює травна система, що з продуктів перетравлюється, а що – ні, які ферменти є в ній. І тоді можна буде відрегулювати дієту, вилучити шкідливі для вас продукти.
Щодо артрозу, то тут треба звертати увагу на стадію хвороби: лікують перші три, з четвертою треба вже йти до хірурга. Артроз – дистрофічний процес, за якого порушується живлення суглоба, часто спричинений проблемами в печінці та нирках. Причому поліпшення роботи цих органів сприяє нормалізації обмінних процесів, і, як результат, суглоби отримують живлення.
Тож добре в першій половині дня задіяти роботу печінки, додавши ложку сметани в суп чи з’ївши порцію каші з мойвою, оселедцем або олією. Для суглобів, як і для печінки, корисно з’їсти маленький шматочок сала зі шкіркою. А також домашній сир (не менше 9% жирності), курячий бульйон (якщо курка не домашня, то першу воду обов’язково зливають).
Пані Надія (м. Лубни): У чоловіка хворі нирки, останні результати аналізів показали підвищений рівень креатиніну.
Б.С.: Коли хворі нирки, тоді порушується їх очисна дія, зокрема, виведення з організму креатиніну, калію тощо. Але для того, аби давати більш конкретні рекомендації, потрібно знати точний діагноз захворювання нирок.
Виведенню креатиніну й калію сприяє настій квітів акації: 1 ч. л. залити 200-300 мл окропу, до ранку настояти. Випити ковтками протягом дня. Курс 21 день, тиждень перерва. Можна чергувати прийом настою квітів акації з відваром зерен вівса посівного. Відвар вівса: 5-6 ст. л. зерен залити 1-1,5 окропу, тримати на слабкому вогні 40-60 хв, настояти ніч. Випити протягом дня.
Крім того,чоловікові треба звернути увагу на харчування, зокрема, вилучити зі свого раціону тваринні білки, м’ясо (залишити лише рибу, птицю), які підвищують кількість креатиніну. Щодо білкових продуктів, в середньому на день можна з’їсти 200 г курятини, але тоді вже ні яєць, ні молочних продуктів до кінця дня не вживати. Якщо курятини спожити – 100 г, то можна пізніше з’їсти яйце чи сир, чи склянку кефіру тощо.
Корисними будуть у раціоні суп, борщ, вінегрет, каші, висівковий хліб тощо. Але все вживати невеликими порціями.
Пан Борис (м. Краматорськ): Два роки, як хворію на склеродермію шкіри, турбує свербіж, і, крім того, періодично поболює печінка.
Б.С.: Склеродермія, або склероз шкіри, може з’явитися з різних причин. Це може бути проявом вікових змін, але, якщо є свербіж, то причину можна шукати й у підвищеному рівні цукру. Раджу вам зробити аналіз крові, а також аналіз сечі, яку збирають протягом доби. У нормі показник рівня цукру має бути не більш як 4,5 одиниць.
Пані Катерина (м. Біла Церква): У чоловіка діабет 2-го типу. діабетична нефропатія. Як загальмувати подальший розвиток і ускладнення?
Б.С.:. Потрібно будь-якими способами знижувати рівень цукру в крові, судини ще можуть відновлюватися, хоча й дуже повільно. У нього постійно має бути діабетична дієта. Бо якщо відійти від неї хоча б короткочасно, й підшлункова залоза, й печінка тижнями відходитимуть від цього «задоволення». Постійна дієта – це не насилля, а його життя.
За діабетичної нефропатії підвищується тиск, цього можуть не витримати судини мозку чи серця, тому треба весь час контролювати вміст цукру.
Оскільки є ниркова недостатність, це означає, що погано виводиться креатинін і калій. Тому треба попити відвар зерен вівса. Також за ниркової недостатності корисний відвар кореня алтеї: 1-2 ч. л. порошку кореня залити 400 мл води, довести до кипіння. Добре укутати й ніч настояти. Отриманий «кисіль» випити протягом дня.
Помічним є настій насіння льону: 1 ст. л. насіння залити 1,5-2 склянками холодної води. Помішувати ложечкою годину. Потім випити настій за кілька прийомів протягом дня.
Корисно пити й олію льону: по 1 ч. л. під час їди кілька разів на день. По 1 ст. л., як дехто радить, не варто, аби не провокувати підшлункову залозу. Також ваш чоловік має, так би мовити, виключити емоції, негативні зокрема, бо як підвищуються емоції - автоматично піднімається рівень цукру, який склеює судини. Тож і ви не плачте, не хвилюйте його, а, навпаки, заспокойтеся і йому буде комфортно психологічно.
Щоб легше контролювати цукор, варто вживати їжу протягом 10 хв і не більше, потім зробити невеличке навантаження (наприклад, книжки перекласти, походити, картину прибити тощо). Але не перевантажуватися. І так 30-40 хв попрацювати після кожного прийому їжі.
Пан Сергій (м. Кам’янець-Подільський): Порадьте, будь ласка, що можна, а що не бажано вживати в разі запалення підшлункової залози.
Б.С.: Часто за хронічного панкреатиту порушується травлення й будь-яка їжа вже є подразником для підшлункової залози, тому перший сніданок має бути, так би мовити, скромним, м’яким , нейтральним і не апетитним, наприклад, якась кашка. Бо в разі смачної, апетитної їжі зранку, коли підшлункова залоза ще не включилася в роботу після ночі, вона починає виділяти багато соку, що й спричиняє подразнення.
Останній прийом їжі має бути перед сном, а страви такими, що легко перетравлюються. Не бажано для підшлункової залози вживати сирі овочі (сира клітковина є потужним подразником для неї), а варені підуть на користь. Зараз є й морква, й буряки, й такі корисні гарбузи. Підійде також овочеве рагу, на відміну від різнорідних і багатокомпонентних салатів, з яйцями, м’ясом, оливками, сиром, майонезом тощо, які дуже важко перетравлюються залозою.
Не варто вживати копчення, мариновані продукти. Також важкою їжею є бобові, зокрема квасоля, горох. Небажаними для підшлункової залози є кислі соки, на які їй треба виділити багато свого лужного секрету. Чай, каву людям із хворою підшлунковою залозою варто пити не раніш як за 30 хв до їди, аби не спричинити передчасного виділення шлункового соку, бо вони мають досить потужні сокогінні властивості. .
Пані Лілія (Дніпропетровська обл.): Порадьте, будь ласка, що робити за зниженої кислотності шлункового соку.
Б.С.: Під час вживання їжі чи відразу після їди слід вживати прянощі, гіркоти, які підвищують секрецію шлункового соку (імбир, часник, хрін, гірчицю). Навесні можна заготувати настоянку полину до цвітіння, який саме в цей час набирається соків землі. Подрібнити рослину, залили горілкою, аби повністю покрити сировину, та настояти 10-12 днів. Пити по 1-2 краплі з 50 мл води (перед кожним вживанням їжі).
Можна приймати й сік подорожника по1 ч. л. за 15 хв до їди. Якщо є камені в жовчному міхурі, то полинову настоянку й сік подорожника слід вживати безпосередньо перед їдою. Бо він має не лише сокогінну дію, а й жовчогінну.
Зверніть увагу на їжу: вона має бути гарячою й рідкою, суха й сира шкодить шлунку. Про сирі салати також варто забути. І бажано, щоб ви харчувалися за певним режимом, тоді організм уже буде налаштовуватися, шлунковий сік в певний період уже виділятиметься. За 1-1,5 години перед сном можна випити склянку кефіру.
Пані Євгенія (с. Кути Івано-Франківської обл.): Підкажіть, будь ласка, як позбутися дзвону й шуму в голові та вухах.
Б.С.: Потрібно спостерігати стан судин мозку: якщо вони звужені, то кров рухатиметься судинами з великим напруженням, із підвищеним тиском і спричиняти шум і дзвін. Крім того, після 40-45 в жінки вже можуть бути вікові зміни в судинах, що часто має такі прояви, як шум, дзвін.
Трави, які зменшують в’язкість крові, без УЗД судин вживати не можна, аби не спричинити кровотечу. Також одягайтеся так, аби не пітніти, щоб не витрачалася рідина на переохолодження, з цією ж метою кімнатна температура має бути 18-20 градусів і не вище.
А харчуванням можна зробити кров рідкою, в їжі має бути вода: якщо каша, то розмазня, молочні каші, супи, борщі, кефір, сирий часник можна.
А популярну часникову настоянку застосовувати небезпечно. Холестеринова бляшка в судині під дією настоянки може почати рухатися й застрягнути в якійсь маленькій судинці, що може спричини навіть ішемічну хворобу. Якщо бляшок нема, а просто звужені судини, тоді треба підібрати лікування індивідуально.
Можна попити настоянку кореня лопуха: 200 г коренів лопуха залити 800 мл горілки або спирту. Настояти тиждень, пити кілька разів на день по 10-15 крапель із 50 мл води. Сировину можна використовувати як свіжу, так і суху.
Пан Олексій (Черкаська обл.): Минулого року дружину вкусив кліщ, і вона перехворіла на хворобу Лайма. Відтоді не може вживати їжу, яка містить хоч трішки солі: відразу піднімається тиск.
Б.С.: Замість солі жінці раджу присмачувати їжу різними прянощами, також можна спробувати додавати сіль, де є калій (її можна придбати в деяких супермаркетах). Але насамперед вашій дружині варто ретельно обстежити нирки, зокрема, зробити загальний аналіз крові, сечі на вміст креатиніну та сечовини, на протромбіновий індекс, який допоможе визначити в’язкість крові.
Річ у тім, що перенесене захворювання могло дати ускладнення на нирки, тому й підвищується тиск після вживання солі. Нирки протягом доби виконують найважливішу роботу, забираючи з крові зайві речовини та затримуючи потрібні складові.
Роботу нирок допоможе виявити аналіз сечі по Зимницькому: для цього у 8 баночок збирають окремо сечу з 6-ї години ранку до 18-ї години, а потім з 18-ї – до 6-ї години ранку. Проба Зимницького допомагає визначити концентрацію розчинених у сечі речовин, тобто концентраційну функцію нирок. Дослідження визначає щільність сечі, добовий об’єм виділеної сечі; розподіл загального об’єму сечі протягом доби. Ніяких обмежень щодо вживання їжі та питного режиму немає.
Василь Васильович (м. Луцьк): Під час обстеження в мене виявили паразитів. Як їх позбутися?
Б.С.: У вашому випадку має бути поетапне очищення організму від паразитів: спочатку потрібно перевести свій організм на щадне харчування: 2-3 тижні вживати олію розторопші по 1 ч. л. тричі на день, ще 2-3 тижня – олію гарбуза, яка вже сама має антигельмінтні властивості. Потім ввести подрібнене підсушене (не смажене) гарбузове насіння по 1 ст. л. двічі-тричі на день прямо перед їдою протягом двох-трьох тижнів. А далі – отруйні рослини (полин, пижмо, золототисячник) - ті, які б’ють конкретно паразитів.
І не потрібно спішити, кожен очисний антипаразитарний етап має тривати не менш як місяць, аби ретельно «прибрати» паразитів. Не раджу починати очищення з потужних аптечних препаратів, оскільки можна спричинити отруєння - білкову інтоксикацію організму залишками мертвих паразитів.
Рекомендую вживати насіння гарбуза, яке не завдасть шкоди,бо не вбиває паразитів, а присипляє їх, й вони сонні виходять із випорожненнями. Тобто немає інтоксикації ані від насіння, ані від мертвих паразитів.
Щодо харчування то раджу вилучити різноманітні напівфабрикати, штучну їжу, а вживати натуральну, збільшити в раціоні овочі, фрукти.
Пані Марія (Дніпропетровська обл.). У мене постійно відчуття гіркоти в роті, також серцебиття.
Б.С.: Може бути закид жовчі в шлунок, тому раджу зробити гастроскопію, аби точно виявити причину й не прогавити виразки шлунка. Бо якщо ви відчуваєте гіркий присмак постійно в роті, це може бути ознакою виразки, ерозії шлунка. Навіть якщо не турбує біль.
А поки зранку, прокинувшись, ви не п’єте, а їсте. Наприклад, кілька ложок каші, якогось супчику, й так протягом дня кожні 1,5-2 години треба щось закинути в шлунок. Може бути чи свіже сало з хлібом, чи хліб із вершковим маслом або каша з маслом тощо.
Кореневище аїру багнового (є в аптеці) розміром як горошинка подрібнити й перед їдою ковтнути (якщо порошок - на кінчику ножа) та запили 1-2 ст. л. води. І так протягом 1-2 тижнів, якщо немає в шлунку ніяких проблем, то аїр допоможе. Замість аїру можна скористатися коренем оману високого.
А від підвищеного серцебиття вживайте суміш аптечних настоянок: календули, собачої кропиви та кореня валеріани (порівну). Пити по 20 крапель із водою кілька разів на день.
Пан Василь (Рівненська обл.): Маю проблеми з печінкою, крім того, не можу позбутися висипань і свербежу на шкірі голови (лікар сказав, що це себорейний дерматит). Аналіз крові показав підвищений рівень білірубіну (5,4), еритроцитів.
Б.С. Підвищений рівень гемоглобіну може свідчити про недостатню кількість рідини або про неправильне її споживання. Ліпше засвоїться й принесе більшу користь для організму вода в компотах, перших стравах тощо. У чистому вигляді вода пройде своєрідним транзитом. Висипання підтверджують і, власне, є наслідком порушення роботи печінки.
Для печінки пропоную скористатися таким рослинним збором: взяти в рівних частинах корені кульбаби, дивосилу (оман високий) і цикорію. Усе перемолоти на порошок (можна в млинку для кави) та 0,5 ч. л. залити склянкою окропу. Настояти 5-7 хв, пити протягом дня по 2-3 ковтки та за 20 хв до їди. Курс 4,5-5 місяців.
P.S.: Повідомляємо, що з приводу індивідуальної консультації можна звернутися особисто до Бориса Скачка. Номери телефонів лікаря дізнавайтеся в редакції «ЗіД».