ІНСУЛЬТ: ПРОФІЛАКТИКА ТА РЕАБІЛІТАЦІ

Поділитися:
Інсульт: профілактика та реабілітаці

Север’ян Боровик, фітотерапевт.

Чому порушується функція головного мозку

Під поняттям «інсульт» медики розуміють  порушення функцій головного мозку. Гостре порушення кровообігу в ньому відбувається, коли кров, проходячи через артерію в головний мозок, натрапляє на перешкоди, позбавляючи клітини мозку постачання киснем і живильними речовинами.
Це може бути результатом атеросклерозу, коли холестеринова бляшка перекриває просвіт судини, або  закупорення артерії згустком крові, який утворився через розрив мозкової артерії. Розрив артерії в мозку може бути спричинений високим кров’яним тиском.
За будь-якої причини за інсульту вкрай потрібне термінове медичне втручання, позаяк хвороба може призвести до смерті або до хронічної інвалідності. Адже результатом інсульту стає відмирання клітин. Уражена ділянка не може нормально функціонувати, тому одна зі сторін тіла людини може виявитися паралізованою.

Два види інсульту

Інсульти бувають двох видів: ішемічний та геморагічний. Їх треба вміти розрізняти, щоб знати, яку саме першу долікарську допомогу надавати.
Причиною ішемічного інсульту, його ще називають інфарктом мозку, є  порушення проходження крові артеріями через звуження стінок або закупорення. Після нього  бувають паралічі, які важко піддаються лікуванню. Ознаки ішемічного інсульту наростають поступово й навіть можуть з’явитися за кілька днів.
Послідовно відчуваються  запаморочення,  слабкість і нездужання в одному боці тіла,  напади головного болю, помутніння в очах,  порушення мовлення,  судоми, поступове оніміння кінцівок, помутніння розуму,  нудота та блювота.
За геморагічного інсульту відбувається крововилив у мозок. Причиною часто стає фізична або емоційна перевтома. Проявляється він раптово внаслідок розриву стінок судин через високий тиск на них. Відчувається головний біль у кінці дня, який супроводжується нудотою. Часто всі навколишні предмети  бачаться в червоному кольорі. Це перші основні симптоми.
Крім них, можуть спостерігатися: втрата орієнтації, спотворення мовлення, рідкісний і напружений пульс, посилене слиновиділення, різке підвищення температури та тиску, поява поту на лобі, стан легкого оглушення, різка втрата свідомості, гучне дихання з хрипами, блювання, параліч з одного боку тіла, мимовільний рух здорових кінцівок, гучний пульс на шиї, поворот очей у бік ураження..

Перша допомога за інсульту

Дуже важливо, щоб уникнути необоротних змін у мозку, надати її протягом 3 годин від початку нападу.  Адже в тих ділянках мозку, де немає припливу крові, нейрони гинуть усього за 10 хвилин. Якщо кровопостачання менше 30%,  цей час збільшується до 1 години. Коли ж відсоток перебуває в межах від 30 до 40%, то за 3 - 6 годин нейрони ще відновити можна.

За ішемічного інсульту:
Укласти хворого так, щоб голова та плечі були підняті під кутом  близько 30 градусів.
Змочити вату у винному оцті або нашатирному спирті та прикласти до носа (щоб людина отямилася).
- Не дати язику запасти  – постійно стежити за диханням.
- Кожні 30 хв скроплювати обличчя та шию  холодною водою.
- Кінцівки та тіло розтирати за допомогою м’якої щітки чи рушника.
- Прикласти теплу грілку до ніг та повністю накрити ковдрою.
- Зміряти тиск, за показників від 140/90 мм рт. ст. дати випити ліки від гіпертонії (якими зазвичай користується ця людина).
- За неритмічного дихання провести непрямий масаж серця: 15 – 20 натискувань, чергуючи його з двома вдихами рот у рот. На дихання має йти не більше 10 секунд.

За геморагічного інсульту:
Перша допомога проводиться практично так само, але має свої нюанси. Важливо надати її дуже швидко, оскільки  цей вид захворювання відзначається стрімким розвитком, що має великі ризики наслідків та навіть летальний кінець. Тому перша допомога має бути терміновою. Виконують її в такому порядку:
Покласти хворого на ліжко, на підлогу або землю із піднесеними плечима й головою.
Забезпечити йому спокій і повне знерухомлення.
Зняти або розстібнути весь тісний одяг, щоб диханню нічого не перешкоджало.
Якщо є протези в роті – зняти їх.
Голову злегка нахилити набік.
Очистити рот від блювотиння за допомогою натуральної тканини, наприклад, марлі.
Прикласти до того боку голови, в якій немає оніміння, будь-який холодний предмет.
Ноги потерпілого тримати в теплі.
Розтирати кінцівки за допомогою суміші з 1 частини спирту та 2 частин олії.

Обережно: передінсультний стан

Він не менш небезпечний. І також потребує першої допомоги. Його ознаками є гострий головний біль, нудота, блювання, запаморочення, різке підвищення або зниження кров’яного тиску, відчуття шуму у вухах, погіршення зору, миготіння «мушок» в очах, сильне серцебиття, прискорене дихання, поява «кривої» усмішки, великий приплив крові до обличчя, порушення мовлення, оніміння руки або ноги, навколишні предмети бачаться червонуватими.
Мікроінсульт. Офіційно такого медичного терміну не існує. Цим поняттям називають стан, коли порушується мозковий кровообіг. Найчастіше мікроінсульт проявляється лише на кілька хвилин і проходить сам по собі протягом дня. Крім запаморочення, головного болю, нудоти, загальної слабкості, мікроінсульт проявляється ще такими ознаками: чутливість до голосного звуку та яскравого світла, зниження гостроти зору, порушення слуху або мовлення, проблеми з артеріальним тиском, сонливість.

Фітотерапія для профілактики та реабілітації

У процесі реабілітації хворих, що перенесли інсульт, важливу роль відіграють лікарські рослини. Лікування передбачає  двомісячний  курс із перервою  14 днів.
Добре зарекомендував збір: зробити суміш  трави звіробою, квітів ромашки та безсмертнику (всі компоненти по 100 г) та  листя берези – 50 г. 1 ст. л. цієї  суміші залити 500 мл окропу та настояти 20 хв. Процідити.
Перед сніданком випити одразу половину теплого настою з 1 ч. л. меду. Увечері підігріти решту настою до температури тіла й випити за 20 хв до їди теж з 1 ч. л. меду. Через 2 місяці від початку прийому зробити перерву на 14 днів. Лікування повторювати через кожні 2 - 3 роки.
Цей збір корисно пити й задля запобігання інсульту.
Також ефективним є вживання відвару трави суріпиці звичайної. Дозування на одну добу: 1 ст. л. збору на 200 мл окропу. Кип'ятити 2-3 хв. Настояти 2-3 години. Процідити. Пити по 50 мл теплого відвару 3 рази на день за 20 хв до їди й решту - перед сном.  Курс лікування - 5 тижнів.
Допоміжно для лікування інсульту добре вживати пилок сосни з медом. Для приготування беруть 1 ст. л. пилку та 0,5 л натурального меду, перемішують до набуття рівномірного жовтого кольору. Якщо мед занадто густий, його можна розігріти, але за температури не вище 40 С.
Приймають цей збагачений пилком мед по 1 ч. л. 2-3 рази на день за 30 хв до їди або через 1 годину після їди. Останній прийом такого меду, по можливості, має бути не пізніше 19-ї години. Курс лікування - 2 місяці. Потім роблять перерву на 2 тижні. 
Пилок є джерелом корисних мікроелементів та вітамінів, сприяє швидкому відновленню ушкоджених судин і зміцненню капілярів після інсульту.

Як визначити наявність інсульту

Попросіть постраждалого протягнути руки перед собою долонями вгору із заплющеними очима. Ознака інсульту – одна з рук рухається вниз і вбік.
Людина не може підняти обидві руки над головою або вони піднімаються з різною швидкістю й на неоднакову висоту.
Попросіть висунути язика. За інсульту він вигнутий та/або повернутий убік.
Попросіть промовити просте речення. За хвороби вона нагадуватиме вимову сп’янілої людини (порушена дикція, артикуляція або ж людина не може точно повторити фразу).
Попросіть усміхнутися. За інсульту куточки вуст розходитимуться в різні боки й усмішка буде викривленою.