ЙОГА ДЛЯ ЗБЕРЕЖЕННЯ МОЛОДОСТІ

Поділитися:
Йога для збереження молодості

Як бути молодим, навіть якщо в паспорті тобі 70? Це цілком реально для людей, що практикують аюрведу та йогу. Завдяки ним людина налаштовує не тільки роботу тіла і енергетичних центрів, а й розуму та світосприйняття, що дарує молодість і довголіття.
Ті, хто навіть у літньому віці починає займатися йогою, отримують струнке й гнучке тіло, наповнюються легкістю, оптимізмом, силою, спокоєм, позбавляються багатьох так званих вікових захворювань.
Як завдяки йозі «відмотати» роки назад та жити у вібраціях молодості й здоров’я , поради засновника валеологічного центру, інструктора йоги Юлії ЯКОВЕНКО.

Продукти, що мають суперпотужну енергію життя

Що, згідно з аюрведичними знаннями, їдять йоги, щоб бути молодими?

- Передусім йога вчить інтуїтивно відчувати, що зараз потрібно моєму тілу, й прислухатися до цього. Адже дуже часто ми ігноруємо його потреби. Щоб налаштувати зв'язок розум-тіло, аюрведа, індійська традиційна медицина, має цілий набір правил. Одне з них: хочеш бути молодим – їж високовібраційну їжу. 

Йога визначає вібраційний стан людини та продуктів через призму трьох гун: благості, пристрасті й невігластва. Тобто споживаючи ту чи ту їжу, ми омолоджуємося, наповнюємося енергією або ж навпаки: вводимо себе в стан пристрасті та саморуйнування.

Отож, щоб жити гармонії, потрібно споживати якомога більше продуктів із гуни благості. Доступні для нас в осінньо-зимовий час: яблука, виноград, хурма, обліпиха, чорнослив, банани, фініки, масло, вершки, мед. До того ж ця їжа посилить в людині такі якості, як оптимістичність, доброту, знання, чисту, безкорисливу любов.

Продукт-лідер з омолодження  –  пророщені зерна та насіння. Пророщувати можна майже все: гречку, маш, нут, насіння соняшнику та гарбузів, сочевицю. Зерна, де лишень проклюнувся паросток, мають суперпотужну енергію життя. Тож вони дарують організмові  відновлення та регенерацію на клітинному рівні. Повірте: якщо на сніданок ви зробите салат із пророщеної гречки та насіння соняшнику, свіжого помідора, зелені, присмачите його гарбузовою олією, вам цієї енергії вистачить на значно довший час, ніж якщо ви з’їсте молочну кашу з макаронами чи котлету. 

Чудово зранку пити й такий омолоджувальний зерново-ягідний коктейль. Кладемо замочені звечора по 1 ч. л. насіння льону, кунжуту, маку чи насіння чіа, що багате на омега-3 кислоти, та 1-2 ст. л. пророщеної  гречки. Додаємо банан, жменьку горіхів, 10 фініків, 1 ч. л. меду та журавлини, а також йогурт за смаком. Усе  збиваємо в блендері. Це неймовірно смачно та корисно.
А ось м'ясо, цукор, біле борошно й алкоголь - це низьковібраційна, важка їжа, яка закислює й старить організм. Вони спричиняють процеси бродіння, гниття, утворюють слиз. Тож, якщо ви не можете відмовитися від м'яса, то хоча б їжте його із зеленню, салатом, в пропорції 40%  м’яса та 60% овочів.  Або ж замініть м'ясо іншими білковими продуктами: маш, нут, горіхи, гриби, бобові, домашній сир, яйця.
Побільше споживайте сезонних продуктів з городу. Є теорія, що рослини, вирощені в просторі, де народжена людина, є для неї найблагоснішими. Тому надавайте перевагу моркві, бурякам, зелені, кореням селери та петрушки. 

Засоби для очищення й поліпшення обміну речовин

- Які зі спецій чинять омолоджувальну дію? 

-  Спеції з гуни благості - аніс, бодян, ваніль, кардамон зелений, фенхель, солодка, шафран, золотий корінь. Їх варто додавати до повсякденних страв.
Із спецій можна приготувати чудовий очисний коктейль, який поліпшує травлення та обмінні процеси, збагачує корисними речовинами, сприяє виведенню токсинів з організму, які й провокують процеси старіння. Для цього беремо по щіпочці куркуми, кумину, фенхеля й заливаємо 400 мл окропу, даємо настоятися та п’ємо цю воду протягом дня.

- Як збалансувати графік харчування, аби поліпшити обмінні процеси, які сповільнюються з віком, тож люди гладшають?

- Є кілька правил.

Перше: між прийомами їжі має бути перерва 4-5 годин, і не під’їдайте! Їжу не запивайте. Це сприяє хорошому перетравленню й зникненню зайвих кілограмів. Намагайтеся наповнити кожен прийом їжі 6 смаками: солодким, кислим, солоним, гострим, гірким, в’яжучим. Кожен смак має свій терапевтичний вплив на організм.
Добре , коли є нічна перерва в їді на 12 годин, тобто якщо ви о 8-й вечора поїли, то снідати слід не раніше 8-ї ранку - це короткі очисно-омолоджувальні міні-голодування.

Друге: зміни в раціон потрібно впроваджувати поступово, це допоможе вам не зірватися на півшляху. Наприклад, спочатку відновили водний баланс, потім прибрали перекуси між прийомами їжі, далі робите акцент у харчуванні на благосні продукти (60% у раціоні). Потому поступово зменшуєте споживання м’яса, цукру, борошняних та дріжджових продуктів. 

Третє: п’ємо багато води, бажано талої. Тобто прокинувшись, натщесерце випиваємо близько півлітра води, потім через 40 хвилин після їди, і так в режимі 1 склянка щогодини, щоб за день випити 1,5-2 л чистої води (каву, чай, сік, суп – не враховуємо).
Чому краще пити саме талу воду?  Якісна вода наповнює клітини, заряджає, омолоджує на клітинному рівні. Вода з крана навіть після кип’ятіння містить не лише домішки іржі та хлору, а й негативну пам'ять, якою потім наповнює все наше тіло. А якщо воду заморозити, то після танення її молекули структуруються, вона очищається, відбувається перекодування, оновлюється пам'ять води.
Щоб зробити талу воду вдома,  набираємо півторалітрову пластикову пляшку води, кладемо в морозилку, після повного замерзання дістаємо її й даємо розтанути, допоки не лишиться в пляшці грудка льоду розміром,  як яйце. Цю льодинку, що увібрала в себе всі нечистоти, викидаємо, а всю воду, що лишилася, п’ємо.

Щоденний  комплекс омолоджувальних вправ

-   Як йогівські вправи можуть омолодити нас, як це працює?

- Йога вчить управляти тілом, диханням і думками, тобто йти шляхом свого істинного призначення. Для цього подані нижче практики варто робити щодня.

Перше - тренуємо думки за допомогою афірмацій: я щасливий, молодий, здоровий, коханий, всесвіт прихильний до мене, я наповнений вдячністю до світу та свого тіла. Адже наші думки матеріальні й ми зараз - це думки, які ми мали 2-3 роки тому. Тож сьогодні, проговорюючи з почуттям афірмації, ми власноруч творимо своє найближче майбутнє.

Дихання - це основа життя. Численні дослідження свідчать: ми живемо, як дихаємо -  поверхнево й коротко чи глибоко й розмірено.

Щоб наповнити тіло молодістю та енергією, вранці та ввечері слід виконувати дуже просту, але ефективну дихальну вправу «Наді Шодхана пранаяму», яка збалансовує потоки енергії в тілі, додає сил та настрою.

Сідаємо з рівною спиною, ноги схрещені, закриваємо праву ніздрю великим пальцем правої руки, середній із перехрещеним на ньому вказівним пальцем тримаємо на міжбрів’ї, лівою ніздрею робимо глибокий вдих. Потому підмізинним пальцем правої руки закриваємо ліву ніздрю, відкриваємо праву й робимо повільний глибокий видих та вдих, а далі видих і вдих через ліву ніздрю. Так, поперемінно дихаємо 5-10 хвилин, поступово заповільнюючи дихання. Концентруємо увагу на третьому оці.

Йогівські вправи можуть допомогти  жінкам у віці 40-50 років поліпшити  гормональне тло, допомагають справитися зі змінами в період менопаузи, виводять зайвий адреналін, який інтоксикує організм, знімають вікову депресію, вирівнюють поставу, роблять міцними та еластичними всі м’язи. У йозі ми працюємо не лише із зовнішніми м’язами, а й із внутрішньою мускулатурою, від пружності якої залежить здоров’я внутрішніх органів. А це і є запорукою чудового вигляду та самопочуття навіть у літньому віці. Є спеціальні йогівські омолоджувальні комплекси, що базуються на розтягненні м’язів, хребта та суглобів. Молодість дарують і так звані перевернуті асани. Під час їх виконання голова міститься нижче куприка, тож енергія в тілі починає рухатися з нижніх чакр наверх, енергетично омолоджуючи наше фізичне тіло (алеїх освоєння потрібно починати з інструктором).      

Я пропоную легкий омолоджувальний  комплекс із шести асан на щодень, регулярне виконання яких допоможе на довгі роки залишатися здоровими, красивими та повними сил.

1. Уткатасана, або поза стільця. Виконуємо стоячи, п'ятки паралельно одна до одної, притиснуті до підлоги на ширині таза. На видиху ноги згинаємо в колінах так, ніби присідаємо на стілець, стежимо, щоб коліна не виступали вперед за пальці ніг. Куприк підібраний, спина рівна, живіт і підборіддя підтягнуті, руки витягуємо вверх, щоб від куприка до пальців утворилася рівна лінія. Потому опускаємо руки до грудей, тримаючи їх долонею до долоні. Перебуваємо в цій позі 7 дихальних циклів.

2. Уттанасана. Стоїмо рівно, ноги на ширині таза. На видиху опускаємо тулуб до підлоги, складаючись у тазостегнових суглобах, живіт викладаємо на стегна. Розслабляємо спину та шию, тягнемося маківкою та тулубом донизу. Стоїмо так 7 дихальних циклів. Наприкінці піднімаємо плавно тулуб, розправляючи хребець за хребцем, голову піднімаємо  останньою.

3. Шалабхасана. Лягаємо на живіт, руки, зігнуті в ліктях, кладемо долонями по обидва боки стегон пальцями назад, лобом торкаємося підлоги, стегна та пах притискуємо до килимка. Із цієї пози піднімаємо рівні ноги якомога вище від підлоги й затримуємося в такій позиції 5 дихальних циклів. Після цього розслабляємося та робимо ще 3 підходи. 

4. Бхуджангасана. Лежимо на животі, долоні біля плечей, ноги прямі, витягнуті, стегна та пах притискуємо до килимка. Верхню частину тулуба та руки відриваємо від підлоги, плечі відтягуємо назад, підборіддя притискуємо до грудей, голову тягнемо вперед.  Дихаємо животом  7 циклів. Після цього розслабляємо тіло, руки кладемо під голову одна на одну. Чоловіки кладуть праву долоню зверху, жінки навпаки.

5. Шашанкасана. Коліна на килимку трішки ширше ширини таза, маківкою голови стаємо якомога ближче до таза, руки біля плечей, піднімаємо таз, повільно накочуємося на потилицю і дихаємо 7 дихальних циклів. Вправу виконуємо дуже акуратно, дозуючи навантаження на шию руками. 

6. Кандхарасана,  або поза моста. Із положення лежачи на спині, ступні на ширині таза, ноги зігнуті в колінах, на вдиху за рахунок напруження стегон і ніг піднімаємо таз уверх. Упор на ступні та лопатки. У цій позі затримуємося на кілька дихальних циклів.
Завершивши практику, лежачи на спині, розтягуємо хребет, підтягуючи зігнуті ноги на себе на 30 секунд. Після цього комплексу вправ відпочиваємо, лежачи рівно на спині, 10 хвилин.

Підготувала Валентина Берник