Крім різних морсів, настоянок, відварів з калини, можна зробити ще й такий чудовий засіб, як калиновий гриб. Калиновий гриб добре справляється з високим тиском, мігренню, проблемами травного тракту, захворюваннями серцево-судинної системи тощо.
Приготувати калиновий гриб зовсім не складно. Слід дволітрову банку помитих та висушених ягід калини засипати в трилітрову банку, залити невеликою кількістю теплої перевареної води, так щоб вона була на палець вище ягід, й додати 2-4 ст. л. меду (найліпше - гречаного). Накрити банку марлею, складеною в кілька шарів, і поставити в тепле темне місце.
Приблизно через тиждень у банці зверху з’явиться сіруватий наліт цвілі. По мірі того як цей шар грубшатиме, на його місці поступово утвориться желеподібна напівпрозора маса, яка й називається калиновим грибом. Верхня частина маси - «капелюшок» гриба – має стати рожевою й слизькою, нижня нагадуватиме буру волокнисту плівочку – це свідчить, що гриб дозрів і його вже можна застосовувати на користь своєму здоров’ю.
Для цього гриб слід перекласти в іншу банку, залити теплою перевареною водою з медом (на 1 л води – 1 ст. л. меду), накрити зверху марлею й залишити настоюватися за кімнатної температури. Щоб не пошкодити калиновий гриб, підливайте воду дуже обережно. Через тиждень половину рідини з банки треба злити через марлю, гриб промити ледь теплою водою, покласти назад у банку й долити свіжий медовий розчин.
Злитий квас зберігати в холодильнику. Пити його рекомендується по 0,5 склянки за 30 хв до їди, 2-3 рази на день. Але випити весь слід за 3-4 дні, інакше він втратить свої цілющі властивості. У разі високого тиску й хвороб серця, проблем травлення такий напій - перший помічник.
За правильного догляду за калиновим грибом приблизно через місяць від нього відокремиться ніжний тонкий шар нового потомства, яке слід перекласти в іншу банку з медовим розчином.
Підготувала Алла ГРІШИЛО.