Понад 150 років тому священик із Німеччини Себастьян Кнейпп розробив ефективну систему оздоровлення організму, яка залишається актуальною до сьогодні. Ця система доступна всім і не потребує ні виснажливих тренувань, ні застосування сильнодійних засобів. Нині вона дуже популярна на європейських курортах. У ній п’ять основних напрямків: фітооздоровлення; лікування водою; фізична активність; психологічна стабілізація; раціональне харчування.
Основна роль у системі Кнейппа відводиться воді, яка лікує та зміцнює. Згідно з методикою, для оздоровлення застосовуються обливання холодною водою, компреси, ванни, ходіння по воді й снігу босоніж. У своїй книзі «Моє водолікування» Кнейпп говорить про воду, як про спосіб лікування найрізноманітніших захворювань. Він дотримувався думки, що невиліковних хвороб немає, і своєю багаторічною практикою довів, що цілющі сили води здатні на багато що.
Практичні рекомендації за різних захворювань
У всіх випадках що холодніша вода, то краще. Такі рекомендовані процедури, як сидячі ванни, обливання й обмивання для різних частин тіла, «іспанський плащ» тощо - докладніше описано в кінці матеріалу.
Нетримання сечі по ночах. Хворим дітям від 8 до 13 років потрібно щодня ходити у воді по ікри 3-5 хв, після цього бігати по кімнаті чи на свіжому повітрі, щоб знову відновити теплоту організму.
Другий спосіб - тримати руки у воді (2 хв) після ходьби в ній. Для дорослих цього способу теж достатньо. Крім того, можна пити щодня по кухлику настою деревію вранці й увечері.
Запалення кишок. Щодня 3 сидячі ванни; вранці й увечері обмивання грудей та живота водою з оцтом. Щотижня 1 напівванна протягом хвилини. Крім того, щодня приймати двічі по 12 крапель настоянки полину в теплій воді.
Суглобовий ревматизм. Першого дня о 8-й годині ранку - верхнє обливання (3-4 лійками холодної води); о 10-й - обливання стегон; о 14-й - обливання стегон: увечері - ходіння по воді. Другого дня: вранці ходіння по воді; о 10-й годині - обливання стегон; о 14-й - обливання спини; ввечері о 17-й - сидяча ванна. Третього дня вранці: напівванна протягом 1 хвилини; о 10-й годині - верхнє обливання; о 14-й - обливання стегон; о 17-й - ходіння по траві (влітку). Четвертого дня: вранці - обливання стегон; о 10-й - напівванна (1 хвилина); о 14-й - обливання спини; ввечері - ходіння по воді.
Ці процедури слід робити не менш як 1 місяць. Після лікування потрібно ще тривалий час приймати щотижня 1-2 напівванни й 1-2 рази ходити по воді.
Серцеві хвороби. Двічі на тиждень робити коротке обгортання, одне нижнє обгортання, один іспанський плащ і одну ножну парову ванну.
У разі нестерпного тиснення в ділянці серця, серцебиття, які особливо посилюються під час швидкої ходьби, від переляку (холонуть руки й ноги, а в серці відчувається пекельний жар) найліпші прийоми водолікування - щоденне стояння по коліна у холодній воді тричі по 1 хв та тримання рук у воді протягом такого ж часу в холодній воді. Це потрібно робити один тиждень. Після цього можна щотижня проводити тричі вночі, вставши з ліжка, швидкі обмивання холодною водою й лише раз на тиждень приймати холодну ванну тривалістю не більше 30 секунд із рясним обмиванням верхніх частин тіла.
Такі процедури потрібно виконувати протягом 2-го тижня. Третього та четвертого тижня застосовувати верхнє та нижнє обливання, після чого відразу ж зігріватися ходьбою чи роботою.
Запалення сідничного нерва. Обливання спини перед обідом, верхнє обливання після обіду. Наступного дня вранці - верхнє обливання, увечері - обливання спини. Через 1-2 дні - напівванна (1 хвилина). Для загартовування тіла дуже добре інколи ходити босоніж. Курс лікування: 4-6 тижнів.
Шум у вухах. Він може з’явитися на нервовому ґрунті, а також унаслідок нежитю, який повернувся, й ушкодження барабанної перетинки. Щоб його усунути, потрібно ходити щодня 2-4 хв по воді, потім рухатися по кімнаті та, якщо не дуже холодно, вийти на повітря. Уночі, вставши з ліжка, зробити повне обмивання водою з оцтом (робити через ніч), двічі на тиждень - шаль на одну годину. І так протягом 3 тижнів. За потреби продовжувати ходити через день по воді й раз на тиждень - обмивання.
Запор. У того, хто страждає від запору, хворий не тільки шлунок, а здебільшого весь організм. У цих випадках вода - найбільш нешкідливий цілющий засіб. Кожні 30 хв потрібно пити по ложці води у проміжках між сніданком і обідом. Такою невеликою кількістю води досягають значно кращої дії, ніж, якщо пити її більше. І після обіду можна вживати воду в такій само кількості і з такою ж періодичністю.
Замість води можна використовувати різні настої, наприклад, настій квіток бузини чорної. Добре діє настій із зеленого листя бузини, зірваного навесні чи влітку. Треба пити вранці й увечері по 0,5 кухлика. Крім того, вранці, вставши з ліжка, чи ввечері перед сном потрібно обмивати водою живіт.
Якщо таке лікування мало допомагає, робити час від часу протягом 3-4 хв обливання колін і кілька разів на тиждень - компрес на живіт. Коліна можна обливати тільки тоді, коли тіло достатньо нагріте (не морозить). Крім цього, добре приймати холодну сидячу ванну двічі-тричі на тиждень.
Глисти. Розрізати цибулину й покласти її на ніч у кухлик води. Уранці вичавити цибулю й цю воду пити натщесерце. Через 3-4 дні глисти загинуть чи будуть видалені з організму.
Опис процедур
Холодна сидяча ванна. Сідають у таку ванну, як на стілець, щоб у воді були нижня половина живота (до нирок) і верхня половина стегон. Тривалість процедури від 30 секунд до 4 хв.
Обмивання. Під час будь-якого обмивання потрібно звертати увагу головним чином на те, щоб усе тіло чи окремі його ділянки були рівномірно змочені водою. Повне чи часткове обливання ефективне тоді, коли воно триває не більше 1-2 хвилин. Тіло при цьому обмивається зверху донизу.
Обливання верхньої частини тіла. Перед процедурою слід роздягнутися до пояса, а поперек обв’язати хусткою чи рушником, щоб вода не стікала вниз. Посудина, куди стікає вода, може стояти не на землі, а на стільці. Людина нахиляється над мискою, впираючись у неї обома руками таким чином, щоб верхня частина тіла зайняла горизонтальне положення.
Воду з першої лійки вилити на руку та плече: вода при цьому має стікати не тільки справа, а й по спині до лівого плеча й верхньої частини лівої руки. Із другої та третьої лійок обливають головним чином симпатичне нервове сплетення по обидві боки шийного хребця, а потім усю спину й хребет, закінчуючи завжди верхньою частиною будь-якої руки. Усю ділянку, призначену для обливання, потрібно обливати 3-4 рази, рівномірно. Слід уникати потрапляння води на голову. А ось шию, навпаки, потрібно добре поливати.
Що рівномірніше стікає вода з облитих частин тіла, то легше переносити цю процедуру й швидше рівномірно зігріваються всі облиті ділянки.
Обливання нижньої частини тіла. Воду з першої лійки виливають ззаду на тіло, починаючи від ніг до стегон і вище, а з наступних лійок - спереду рівномірно на нижню частину тіла. Найліпше робити таке обливання стоячи.
Обливання стегон. Водою з першої лійки швидко обливають ноги по всій довжині - від пальців до живота, з наступної - те ж саме. Таке обливання ліпше робити стоячи.
Обливання спини. Водою з першої лійки обливають усе тіло ззаду від п’ят до потилиці, а з наступних 3-5, струмінь яких може бути сильнішим чи слабкішим і падати вище чи нижче, виливають воду рівномірно з одного боку від шиї вниз до нижнього краю крижів і з іншого - від правої до лівої лопатки. При цьому хребет обливають досить значно. Але в людей чутливих, ослаблених його треба щадити. Після обливання спини завжди слід швидко обмити груди, живіт, руки.
Коротке обгортання. Шматок грубого полотна складають у 4-6 разів. У складеному вигляді він має закрити тулуб: від пахви й майже до колін. Його намочують, викручують і щільно обгортають ним тіло. Доступ повітря перегороджується вовняною ковдрою та периною, які кладуть зверху. Тривалість процедури 1-1,5 години.
Нижнє обгортання. Роблять нижнє обгортання наступним чином: на простирадло, яке лежить на матраці, в довжину кладуть якомога ширше покривало, ковдру. Полотно для обгортання має бути такого розміру, щоб, складене ? у 2, 3, навіть 4 рази, могло обгорнути двічі чи тричі тіло, починають з плечей (пахв) і до кінця ніг. Голова, шия, плечі й руки вільні й прикриваються сорочкою чи чимось теплішим, щоб не проникало зовнішнє повітря.
Склавши полотно вдвічі, намочують так, щоб не капало, й кладуть у вигляді прямокутника на розкладену вовняну ковдру. Хворий лягає на це полотно, яким обгортають його таким чином, щоб жодне місце тулуба не залишилося непокритим і щоб один мокрий кінець накривав інший. Потім хворого щільно обгортають вовняною ковдрою, аби не було доступу повітря, а зверху кладуть перину. Ноги вкривають окремою ковдрою.
Іспанський плащ, чи велике обгортання. Із товстого грубого полотна роблять плащ у вигляді широкої сорочки з рукавами, яка спереду не зшита, спускається до підлоги й навіть волочиться. Намочують плащ у холодній воді (чи теплій, якщо пацієнт не переносить холодної води), викручують і одягають. Краї плаща заходять спереду один на другий. Вовняна ковдра вже має бути приготовлена на ліжку. Найліпше покласти одну велику широку ковдру та дві менших. Хворий лягає на ковдру, щільно нею вкутується, а зверху - периною. Надягати плащ і укутуватися треба швидко, щоб якомога менше піддаватися впливу холодного повітря.
Тривалість цього обгортання 1,5-2 години.
Ножна парова ванна. На стільці для сидіння розстеляють широку й щільну вовняну ковдру (в довжину). Пацієнт сідає на стілець, оголивши ноги й нижню частину тулуба. Перед ним ставлять посудину, наповнену окропом більше, ніж до половини. Посудину обгортають і закривають вовняною ковдрою, на якій сидить людина, так, щоб пара піднімалася по ковдрі, як по трубі. Для найбільш легкої дії рекомендується приймати ванну 15-20 хв, а для глибшої – 25-30 хв. Після цього слід охолодити тіло (достатньо обтирання шматком полотна, намоченого в холодній воді). Якщо пітніли стегна й живіт, прийміть напіввванну.
Шаль. Квадратний відрізок грубого полотна скласти у вигляді рівнобедреного трикутника, намочити в холодній воді, викрутити, накласти на спину й накрити відрізком сухого полотна чи вовняною ковдрою, щоб не проникало повітря. Великий кут шалі лягає на спину, а рівні тонші кінці перехрещуються на грудях. Шаль зазвичай застосовують від 30 хв до півтори години.
Компрес на живіт. Полотно, складене в 4-6 разів, намочують, викручують (щоб не капало), кладуть на нижню частину живота (від шлунка вниз), потім добре вкутуються вовняною ковдрою та периною. Лежати з компресом потрібно від 45 хв до 2 годин.
(У наступних номерах газети поради С. Кнейппа, як загартувати свій організм за допомогою води.)