Уже 5 років хворію на пієлонефрит. Постійно лікуюся таблетками, але все одно дуже часто бувають загострення. Хочу запитати поради фітотерапевта: чи можна лікувати цю хворобу травами? І якими?
Є. Бортко.
м. Суми.
Подібних листів до редакції надходить дуже багато, питання оздоровлення різних органів, і нирок зокрема, природними методами цікавить наших читачів. По консультацію ми звернулися до фітотерапевта з м. Суми Любові САЛІЙ.
Доступні та безпечні
Пієлонефрит - це інфекційно-запальне захворювання слизової оболонки нирок і ниркової тканини. Перебігає з підвищенням температури, болем у попереку, частим і болісним сечовипусканням. У разі хронічного пієлонефриту всі ці симптоми мало виражені. Каріозні зуби, холецистит, сечокам’яна хвороба, запалення навколоносових пазух і мигдаликів - це неповний перелік причин, які підтримують запалення в нирках.
- Пацієнти з гострим пієлонефритом, - розповідає Любов Салій, - рідко потрапляють до фітотерапевта, а сам хворий навряд чи зважиться вдатися по допомогу до трав. Гостру форму цього захворювання зазвичай лікують антибіотиками, нітрофуранами, сульфаніламідними препаратами. І, на жаль, не завжди домагаються повного вилікування захворювання. Воно має здатність переходити в хронічну форму.
За словами фітотерапевта, частіше на пієлонефрит хворіють дівчатка, жінки, літні люди та ті, в кого сечокам’яна хвороба. У цих випадках потрібне тривале лікування медикаментами, котрі досить шкідливі для організму, дорого коштують, спричиняють звикання в мікробів, мають протипоказання до застосування. На противагу цьому лікарські рослини доступні, безпечні, дієві, рідко мають протипоказання і їх можна застосовувати тривало.
До лікування потрібно підходити розумно
Хоча пієлонефрит - захворювання ниркове, але часто страждає печінка. Під час гнійного процесу, що відбувається в нирках, утворюється багато токсинів, нейтралізувати які повинна печінка. Тому в трав’яні збори для лікування пієлонефриту Любов Салій вводить і лікарські рослини, потрібні для підтримання функції печінки. У разі набряків, тобто затримки рідини в організмі, збільшується навантаження на серцево-судинну систему. Страждає також нервова система: хворий стає дратівливим, млявим, анемічним. Тому під час лікування пієлонефриту все це потрібно враховувати.
Як правило, хронічний пієлонефрит не потребує спеціальних обмежень у їжі. Звичайно, особистий досвід, набутий за час хвороби, підказує хворому, що смажене, солоне, копчене, гостре (гірчиця, хрін та ін.) погіршують його стан. Небажані також алкоголь, включаючи пиво, газовані напої. Тобто - все, що подразнює.
- Не раджу вживати під час хвороби сири і бульйони, - каже фітотерапевт, - які збільшують навантаження на нирки. Водночас рекомендую всі баштанні: кавуни, дині, гарбузи, огірки, баклажани. Дуже корисна морква. Вельми бажані ягоди. Король усіх ягід - шипшина, пити відвар якої добре як у періоди загострення, так і між ними. Відвар повинен мати достатню концентрацію й за інтенсивністю забарвлення нагадувати міцний чай. Його потрібно готувати на добу й пити з додаванням меду.
Як зауважила Любов Володимирівна, лікарські рослини під час лікування пієлонефриту можна використовувати як у поєднанні з фармпрепаратами, так і самостійно. Якщо пієлонефрит ускладнюється, наприклад, гіпертонією, то потрібно пити гіпотензивні засоби й одночасно за допомогою трав підтримувати нирки. Трави також усувають алергійні реакції, які можуть виникати в процесі фармтерапії. Загострення пієлонефриту лікують антибіотиками, але організм звикає до них і тому їх доводиться часто змінювати. Із травами таких проблем не виникає. Для лікування хронічного пієлонефриту можна використовувати різні фітокомпозиції.
Рецепти від фітотерапевта
Збір, який має гарний сечогінний, жовчогінний та протимікробний ефект, складається з плодів шипшини, листя берези, трави звіробою, золототисячнику, золотарнику, кореня цикорію. Компоненти взяти в рівних частинах: 1 ст. л. суміші залити 0,5 л окропу, витримати на водяній бані 30 хв і настоювати 1 годину. Потім процідити, додати 2 ч. л. меду. Пити по 100 мл тричі на день за півгодини до їди протягом одного-півтора місяця.
Або збір, що має виражену протимікробну дію. Склад: листя мучниці, бруньки тополі - по 2 частини, траву звіробою й листя мати-й-мачухи - по 1 частині, насіння анісу - пів-частини. 1 ст. л. суміші варити 10 хв у 0,5 л води, настояти 1 годину, процідити, додати 1 ст. л. меду. Приймати по 150 мл тричі на день після їди до зняття запалення.
Для поліпшення серцевої діяльності у збори додають листя м’яти, квітки календули, траву меліси, астрагалу, квіти глоду - по пів-частини.
У разі підвищеного тиску водять у збір пагони омели, траву кропиви собачої, шишки хмелю, квітки глоду. Приклад такого збору: хміль, корінь цикорію, календула, глід, золототисячник, астрагал, мати-й-мачуха - всього беруть порівну. 1 ст. л. збору заливають склянкою окропу, варять 5 хв, настоюють і випивають по півсклянки на ніч, додаючи мед. Так лікуються протягом місяця.
Якщо у хворого нервові перевантаження, стреси, додають у цей збір траву материнки й корінь валеріани. Якщо сеча забарвлюється в червоний колір - очевидна крововтрата. У цьому разі в збір потрібно додати в рівній пропорції корінь калгану чи родовика, листя кропиви, квіти софори японської та каштана на 2-3 тижні прийому. Супроводжувати лікування в цей період добре прийомом квіткового бджолиного пилку: по 1 ч. л. двічі-тричі на день до їди і додаванням його в настій трав.
Рецепт за пієлонефриту: візьміть по 50 г листя мучниці, ниркового чаю, насіння льону, аїру тростинового, березових бруньок, кореня солодки. Перемішайте, а потім 2 ст. л. цієї суміші залийте 0,5 л окропу, поставте на слабкий вогонь і кип’ятіть 5 хв. Дайте настоятися півгодини, потім процідіть і віддушіть. Приймайте тричі на день за 30 хв до їди щодня протягом місяця.
На 1 л води взяти 1 склянку вівса й кип’ятити 30 хв на слабкому вогні. Ніч настояти й випити відвар за день. І так щодня протягом місяця.
Випадки з практики
- У моїй багаторічній практиці, - розповідає Любов Салій, - було чимало пацієнтів із пієлонефритом. Але двоє запам’яталися особливо. У 32-річної сумчанки всі прояви хронічного пієлонефриту були в наявності: біль у попереку, слабкість, набряклість ніг, а вранці набряки під очима й температура тіла 37,2. Кілька разів на рік вона приймала антибіотики та протизапальні таблетки, які давали лише тимчасове полегшення. У наш оздоровчий центр вона прийшла за порадою знайомої. І, як виявилося, не дарма. Фітокомпозиція з кількох лікарських трав, таких як листя мучниці й грушанки круглолистої, трава зеленчука жовтого та квітки календули, - зробила свою корисну справу. Уже через тиждень після прийому відвару цих трав плюс дотримання дієти та неодмінного правила пієлонефриту - не переохолоджуватися, вона відчула значне полегшення. А після повного курсу лікування забула про недугу. І тепер раз на рік вона проходить курс лікування травами й чудово почувається.
Таке ж успішне лікування було і в іншої моєї пацієнтки - 57-річної роменчанки. Постійний біль унизу живота й попереку, різі під час сечовипускання змусили її приїхати в Суми й звернутися до нас по допомогу. Але тут допоміг інший лікувальний збір: квіток ромашки та календули, трави парила звичайного, підмаренника й вересу. Широко відомі лікарські рослини, поєднані в потрібній пропорції, вже через місяць допомогли позбутися всіх негативних проявів пієлонефриту. І цього разу обійшлося без таблеток. Тепер у разі найменшого загострення (1-2 рази на рік) замість таблеток вона приймає відвар названих трав. А цього року взагалі обійшлося без загострень.
Підготувала
Любов ПОЛЬОВА-САХАНДА.