КОЛИ ПОВНОТА Є ШКІДЛИВОЮ І ЯК ІЗ НЕЮ БОРОТИСЯ

Поділитися:
КОЛИ ПОВНОТА Є ШКІДЛИВОЮ І ЯК ІЗ НЕЮ БОРОТИСЯ

Ожиріння — це збільшення маси тіла, під час якого під шкірою, на грудях, животі, сідницях і стегнах накопичується надмірна кількість жиру. Одночасно жир відкладається на серці, кровоносних судинах, печінці та інших важливих органах (органАХ). Ожиріння можна легко контролювати по товщині складки шкіри на животі. Норма у чоловіків — до 1—2 см, у жінок — до 2—4 см. У разі ожиріння — від 5—10 і більше сантиметрів.

Чи завжди повнота є хворобливою

Існує безліч формул для розрахунку нормальної маси тіла. Сучасна медицина визначає надмірну масу тіла за такою формулою:
Індекс маси тіла = вага/зріст2 (кг/м2)
Надлишок маси тіла вважається при індексі маси більш як 25, норма — 19—25. На жаль, цей індекс абсолютно не відображає ні конституційних та інших особливостей людей, ні природних умов, змушуючи штучно знижувати або набирати масу тіла, що може завдати непоправної шкоди здоров'ю.
Традиційна медицина не дотримується такого підходу. Вона вважає, що кожному темпераменту властива та чи та маса тіла. Так, наприклад, люди флегматичного темпераменту схильні до огрядності і це вважається нормою (у них переважає жирова тканина), а люди меланхолійного темпераменту, скільки їх не годуй, залишаються, як правило, худорлявими (переважає кісткова тканина). У сангвініків переважає м'язова маса (тканина), а холерики відрізняються нестачею жирової тканини (кісткова і м'язова, як правило, врівноважені).
Таким чином, збільшення маси тіла можна розглядати не як хворобу, а як стан, за якого маса тіла перевищує стандарт, прийнятий у тій чи тій культурі.
Зайву маси тіла можна вважати хворобою лише в тому разі, якщо вона значно перевищена і створює схильність до цукрового діабету, гіпертонії, коронарної серцевої недостатності, ожиріння печінки, артриту та інших захворювань.

4 головні причини ожиріння

Причину ожиріння можна сформулювати однією фразою: це порушення (ослаблення або уповільнення) обміну речовин, коли енергії, у вигляді калорій, надходить більше, ніж витрачається (згоряє). Але це вже вторинна причина. Традиційна медицина вважає, що первинних причин, які спричиняють ожиріння, чотири:
1. Нераціональне харчування (без урахування темпераменту, сезону, віку і статі). Порушення харчування. Надмір холодної, важкої та калорійної (жирної і вуглеводної) їжі, занадто частий прийом їжі, надмірне питво, переїдання, вживання їжі на ніч.
2. Недостатня рухливість і мала фізична активність. Відсутність фізичної культури.
3. Неправильний спосіб життя. Неадекватна реакція на стресові ситуації. Щоб загасити стрес, людина поглинає занадто багато калорійної їжі. Головні емоційні чинники, які сприяють цьому, — прихильність і сентиментальність, а також занижена самооцінка. Надмірно тривалий сон і сон у денний час.
4. Застосування гормональних препаратів (стероїдів, інсуліну, включаючи протизаплідні таблетки), що зумовлюють порушення ендокринної системи (гормонального балансу).

Важливі рекомендації щодо харчування

За надмірної маси тіла важливі: легка дієта, голодування, використання спецій для поліпшення травлення і м'яких послаблювальних засобів для систематичного очищення кишечнику. Відмовтеся від сніданку, замінивши його гарячим трав'яним чаєм. Обід повинен бути рясним і ситним. Вечеря — легкою. Не слід перекушувати між цими двома основними прийомами їжі. Уникайте холодних напоїв, смаженої в олії їжі та вживання свіжого хліба (його потрібно замінити сухарями переважно з темного хліба, що містить висівки). Вилучіть із раціону яловичину, баранину і свинину. Зведіть до мінімуму споживання молочних продуктів, таких як морозиво, сир (за винятком старого солоного), йогурт. Якомога менше вживайте крохмалистих та цукристих речовин. Під час приготування їжі використовуйте більше спецій, таких як аніс, імбир, кардамон, коріандр, кориця, куркума, насіння гірчиці, кмин. В обід вживайте овочеві страви, заправлені оцтом і олією. У раціоні обов'язково повинні переважати салати з незначною кількістю олії та бобові продукти. Із м'ясних продуктів можна з'їдати раз на місяць трохи курки або риби. За 30—40 хвилин до їди випивати гарячий трав'яний чай, наприклад, із м'ятою, імбиром або корицею. Рекомендується 2—3 рази на день прийом напоїв, які нормалізують обмін речовин. Взяти в рівних пропорціях мелений чорний перець, мелений або тертий імбир, куркуму. 1 чайну ложку цієї суміші заварити однією склянкою окропу, настояти на водяній бані протягом 20 хв і пити по половині склянки з однією чайною ложкою меду 2—3 рази на день протягом 10—15 днів. Пити слід через дві години після їди, але не під час їди.

Додаткові рекомендації по харчуванню:
• Вживати лук порей, у свіжому, вареному і сушеному вигляді.
• Вживати салат посівний у свіжому вигляді.
• Пити свіжий сік капусти білоголовкової за 30—40 хв до їди 3—4 рази на день, починаючи зі 100 мл на прийом і збільшуючи поступово до 200 мл протягом 3—4 тижнів.
• Регулярно займайтеся фізичними вправами.
Огрядні люди повинні щодня ходити пішки (не менш як півгодини). Корисна швидка ходьба з додатковим навантаженням на руки (ноги), починаючи з 1—2 кг. Найефективніше — це біг підтюпцем. Щодня пробігати до легкої втоми стільки, скільки можливо, з переходом на ходьбу, поступово збільшуючи відстань. Але критерій завжди повинен залишатися один і той же — бігти тільки до легкої втоми.
• Плавання і заняття важкою атлетикою також є прекрасним засобом у даній ситуації. Безперервне плавання протягом 45 хв може знизити масу тіла приблизно на 350 г. У будь-якому разі навантаження треба збільшувати поступово.
• Дуже корисні щоденні фізичні вправи.

Ефективні засоби для зниження маси тіла

Дихальна вправа. Воно дає можливість вашому тілу швидше спалити жир. Пасивно вдихайте (носом), а видихайте активно і з невеликим зусиллям. Починайте повільно, поступово збільшуючи темп. Уявіть паровоз, який, повільно рухаючись, набирає швидкість. Проробіть цикл із 30 видихів, потім хвилину відпочиньте. Поступово доведіть до п'яти циклів уранці й увечері. Можна підсилити цю вправу, якщо дихати тільки правою ніздрею, затуливши ліву ватою або несильно притиснути її мізинцем і безіменним пальцем правої руки.
Відмовтеся від алкоголю та куріння. Ці емоційні звички надмірно стимулюють травний вогонь, через що виникає голод.
Любіть себе. Їжа — страва для тіла, любов — це страва для душі. Якщо не вистачає любові в особистих відносинах, її шукають у їжі. Їжа стає замінником любові. Перестаньте судити, порівнювати і критикувати себе. Полюбіть себе таким, яким ви є.
Пийте гарячу воду. Кожного разу, відчувши голод, випийте кухлик гарячої води, додавши до неї чайну ложку меду і до 10 крапель лимонного соку або яблучного оцту. Відрегулюйте смак напою кількістю крапель, щоб напій був кисло-солодким і приємним на ваш смак (не надто солодким і не занадто кислим).

Фіторецепти
• 0,5 г муміє з імбиром і медом приймати двічі-тричі на день.
• Пити по 200 мл на день відвару свіжої петрушки.
• Чайну ложку сухої трави полину гіркого залити 200 мл окропу, настояти 30 хв. Приймати по 1 столовій ложці тричі на день за 30—40 хв до їди.
• 2—3 столові ложки трави споришу залити 400 мл окропу, настояти. Пити за 30—40 хв до їди.
• 10 г подрібнених кукурудзяних приймочок настояти в 300 мл холодної води, кип'ятити на слабкому вогні 30 хв. Настій готують з розрахунку 10 г на 200 мл води. Пити по 1—3 столові ложки кожні 3—4 години.
 
Ю.В. ХМЕЛЕВСЬКИЙ,
Здоров'я МЕІ.