Цього літа 40-річна Олена, мешканка Васильківського району, що на Київщині, вперше поїхала на відпочинок за кордон – до привабливої і спекотної Туреччини. І ось нещодавно вона помітила, що її родимка на гомілці потемнішала та збільшилася вдвічі. Жінка занепокоїлася й вирішила звернутися до лікаря.
Випадок з Оленою нам прокоментували лікарі-дерматологи київського Інституту дерматокосметології доктора Ольги БОГОМОЛЕЦЬ.
Якщо в родимці почалися зміни – негайно до лікаря!
Насамперед потрібно уточнити, що таке родимка. Це пігментне новоутворення коричневого чи темно-коричневого кольору, що містить у своїй основі клітини-меланоцити та пігмент меланін. Родимки з’являються на тілі людини протягом першої половини життя. Їх поява може бути пов’язана зі спадковістю, гормональною перебудовою в організмі, але найбільш потужним стимулятором утворення родимок є ультрафіолетові промені.
Родимка – це доброякісне новоутворення, однак під впливом певних чинників вона може перероджуватися й набувати властивостей злоякісної пухлини – меланоми. Це одне із найбільш небезпечних злоякісних новоутворень. Меланома розвивається з клітин попередників меланоцитів, що виробляють пігмент меланін, тому в більшості випадків має темне забарвлення, але може бути й безпігментною. Вона вирізняється швидкими темпами росту й метастазуванням злоякісних клітин по всьому організму. Унаслідок цього відбувається ураження багатьох органів, систем, що призводить до порушення функцій та загибелі людини.
Тривале перебування на сонці – чинник, який зумовлює виникнення майже 60% меланом. Серед причин, які можуть призвести до розвитку раку шкіри, є також іонізівне опромінення, тривалий термічний вплив, хімічні та механічні травми, наявність хронічних запальних процесів шкіри, хронічні виразки.
А тим, хто полюбляє штучну засмагу, слід пам’ятати, що засмага в солярії є значно шкідливішою, ніж засмага на відкритому сонці. За даними зарубіжних експертів, ультрафіолетове навантаження на шкіру в солярії збільшується в 10 разів порівняно з природною засмагою, відповідно, й ризик розвитку меланоми в таких людей зростає в десяток разів.
У групі підвищеного ризику – люди зі світлою шкірою, з великою кількістю родимок на тілі чи наявністю чотирьох і більше родимок діаметром від 6 мм, ті, хто в дитинстві кілька разів «згорав» на сонці, люди, в чиїх сім’ях в одного з прямих родичів було діагностовано меланому. Цій групі людей не можна засмагати навіть з використанням сонцезахисних засобів. Також небезпечними періодами, коли відбувається збільшення родимок, є статеве дозрівання та вагітність.
Якщо в родимці почалися зміни – негайно до лікаря! Найголовніше – щоб лікар мав достатню кваліфікацію та досвід в онкодерматології. Спеціаліст має провести огляд підозрілої родимки, потім, за потреби, дерматоскопію – огляд за допомогою спеціального приладу дерматоскопа, й лиш тоді, залежно від поставленого діагнозу, рекомендувати спостереження чи видалення.
Усі новоутворення, які мають ознаки переродження чи постійно травмуються, мають бути видалені. Для цього існують кілька безпечних способів: радіохвильове, лазерне, хірургічне видалення. Важливо, щоб видалення проводив тільки досвідчений лікар у медичному закладі! Категорично заборонено видаляти родимки самостійно чи в косметологічних салонах також тому, що після видалення родимка має бути збережена й обов’язково передана на гістологічний аналіз.
Як уберегтися від меланоми
Звісно ж, не всі родимки перероджуються. Однак недбале ставлення та неуважність можуть спровокувати ризик захворювання. Потрібно взяти за правило проходити огляд у лікаря хоча б раз на рік, наприклад, після відпустки на морі, коли шкіра піддавалася тривалому ультрафіолетовому опроміненню, а під час самої відпустки – засмагати лише до 11-ї та після 16-ї години. Також обов’язково проводьте самоогляд не рідше, як раз на місяць. Щоб легше розпізнати небезпечні родимки, головний лікар Інституту дерматокосметології, професор Ольга Богомолець розробила алгоритм первинної діагностики родимок, який називається «АКОРД меланоми»©:
Асиметрія – умовна вісь, проведена через родимку, ділить її на нерівні частини.
Край – зубчасті чи рвані краї.
Окрас – зміна забарвлення, є вкраплення чи прожилки.
Розмір – що більший розмір родимки, то вищий ризик її переродження.
Динаміка – збільшення розміру, товщини, кровоточивість, кірочки на поверхні.
Якщо під час самостійного огляду ви виявили хоча б одну з ознак АКОРДу, потрібно негайно звернутися до досвідченого лікаря-дерматолога чи онкодерматолога.
Отже, регулярний самоогляд за допомогою алгоритму АКОРД, дотримання простих правил перебування на сонці та заходів особистої гігієни під час роботи з професійними шкідливими речовинами, своєчасне лікування запальних процесів шкіри, виразок, недопущення хронічних травм, рубців, своєчасне видалення бородавок, папілом, інших доброякісних утворень на шкірі висококваліфікованими лікарями допоможуть запобігти розвитку меланоми та раку шкіри.
.
Підготувала
Любов ПОЛЬОВА-САХАНДА.