А ще ці білі кров'яні тільця беруть активну участь у функції зсідання крові, допомагають відновлювати різні органи й тканини організму, розподіляють ферменти по всьому нашому тілу. За цифрами показників лейкоцитів в аналізах криється така різноманітна картина нашої внутрішньої боротьби за виживання, що будь-які відхилення від норми можуть свідчити, наскільки ми готові до цього життя: чи наш імунітет нас захищає, чи ні, чи «захопили» нас бактерії й мікроби в полон, чи ми їх перемогли.
Як розібратися в цій боротьбі, розповідає військовий лікар найвищої категорії, начальник відділення народної та нетрадиційної медицини Центрального клінічного госпіталю Державної прикордонної служби України, полковник медичної служби запасу Юрій Нечипоренко.
Лейкоцитоз не завжди страшний
- Лейкоцити - це велика армія, яка захищає від сторонніх втручань у наш організм, - розповідає доктор. - Їх кількість у кров'яний масі не є статичною і змінюється постійно. Цей показник залежить як від захворювання, так і від фізіологічних чинників у здорової людини. Скажімо, з'їли щось не те, можливо, навіть прийняли якийсь медикаментозний препарат. Сильне емоційне напруження також впливає на рівень лейкоцитів. Підвищений їх вміст називається лейкоцитозом, і часто такий діагноз лякає. Звичайно, якщо в аналізах концентрація збільшена на сотні тисяч і мільйони одиниць білих кров'яних клітин, - це вже взагалі індикатор лейкозу.
Але підвищення рівня лейкоцитів на кілька тисяч одиниць зазвичай вказує на наявність в організмі запалення, ураження клітин імунної системи, артрит, вовчак, інфекційні захворювання різної етіології (грибкові чи бактеріальні), наприклад, пієлонефрит, запалення легенів, ангіну, апендицит та інші складні захворювання.
Лейкоцитоз найчастіше свідчить про запальні процеси в органах малого тазу, ураження сечового міхура й нирок, бронхолегеневого апарату. Цей показник може збільшитися і внаслідок фізичних навантажень. А у жінок фізіологічною причиною підвищення рівня лейкоцитів є передменструальний період, регулярне застосування надміру гарячих чи холодних ванн, нераціональне харчування.
- Лейкоцити виробляються в кістковому мозку, - продовжує Юрій Борисович, - і складаються з різних клітин. Одними з важливих за значенням білої формули крові для будь-якої людини є лімфоцити, нейтрофіли і моноцити. Лейкоцитарна формула - це процентне співвідношення видів лейкоцитів, що відповідають за імунітет.
Лімфоцити «запам'ятають» ворога на все життя
Це настільки важлива підгрупа білих клітин, що за нормою їх має бути в аналізах від 30 до 45%. Тобто, майже половина крові. Це найунікальніші клітини, їхнє завдання - розпізнати патогенні речовини в крові - ворога для організму, «запам'ятати» їх на все життя і підготувати систему знищення. Щойно інфекція приходить до нас знову, вони одразу ж «вибігають» з кісткового мозку, виробляють захист і негайно вбивають «ворога». Саме вони «пам'ятають», чим нас вакцинували.
- Лімфоцити продукуються щосекунди і переходять у лімфатичні вузли, - пояснює доктор. - Тут неначе їхній тренувальний табір, де вони навчаються і, отримавши «фотографії» ворогів, рушають на його пошуки. Ця інформація передаватиметься наступним поколінням, бо лімфоцити відносяться до клітин, які довго живуть, і вони можуть бути навіть нашими ровесниками.
Але виробляються лімфоцити до певного віку, і під старість їх стає менше. Їм складніше поповнюватися, а отже, утримувати імунологічну пам'ять, передавати її від однієї групи клітин іншим — більш молодим. Тому під старість наша імунна пам'ять знижується, кількість лейкоцитів знижується і часто, коли, скажімо, їх кількість сягає 3 - 10%, людині захищатися вже нема чим.
Також лейкоцити в крові знижені за інфекційних захворювань вірусної та бактеріальної етіології (гострі респіраторні вірусні інфекції, грип, кір, червона висипка тощо), захворювань кісткового мозку.
Нижче норми цей показник може падати у разі запальних гнійно-септичних захворювань, гастриту, коліту, ниркової недостатності, вживання ліків (аналгетиків, барбітуратів, цитостатиків тощо), виснаження, анемії, ендокринних захворювань, певних форм лейкозу, променевої хвороби і деяких інших захворювань.
Гній - це загиблий нейтрофіл
Якщо лімфоцити живуть порівняно довго, то нейтрофіли створені природою на короткий час - від 1 до 3 днів - для того, щоб побачити, перемогти і тут же загинути. Це клітини-солдати, яких багато, гинуть вони тисячами, але, на відміну від лімфоцитів, відразу ж оновлюються. Нормою вважається від 40 до 74% нейтрофілів у лейкоцитах. І їх рівень підвищується в період запалення. Більш того, наш організм має депо нейтрофілів. Це і резерв командування, і авангард. Взагалі, нейтрофілів можна назвати передовим військом.
- Це суперклітини. Скажімо, ви порізали пальця, - каже доктор, - відразу ж навколо ранки виникає почервоніння й запалення. Миттєво до цього місця мчать нейтрофіли, які розпізнають чужорідний організм, навіть без команди лімфоцитів, і вбивають його. Гній - це загиблий нейтрофіл. Також - нежить. Гнійні соплі - це загиблі нейтрофіли, які з'їли мікробів, що потрапили в ніс. Якщо в аналізах крові ми бачимо наднормову кількість нейтрофілів, отже - в організмі непорядок. Це свідчення бактеріальної інфекції. Тому дуже важливо стежити за рівнем нейтрофілів. В організмі весь час точиться боротьба. І коли їх рівень знижується, це означає, що ворога вбито. Тобто, відбувається ремісія.
Моноцити - розвідники
- Цих клітин менше у складі лейкоцитів - всього до 10%, - роз'яснює Юрій Борисович. - Їх може бути в середньому 3, 5, 6%. І коли вони виходять з крові в тканини, стають макрофагами. Це - найбільші клітини. Їхнє завдання - спеціалізоване. Вони мають не просто вбити і з'їсти, а й переробити мікроб і показати його. Тобто, зробити фотографію, щоб лімфоцити надалі могли запам'ятати ворога. Це такий розвідник, якому треба «взяти язика», взяти всю інформацію і показати «своїм». Узявши мікроба, він всмоктує його у свою цитоплазму і в ній переробляє його, при цьому виробляються антитіла.
До речі, завдяки цим клітинам чоловіки виглядають молодшими від жінок. Коли вони голяться, на щоках утворюються мікроранки, і макрофаги, вважаючи їх за ворогів, тут же кидаються відновлювати шкіру. А якщо людина курить, п'є, їсть багато жирної їжі, вона ці клітини вбиває і заважає їм виконувати функції з її захисту.
- За підвищеного рівня лейкоцитів, - рекомендує Юрій Борисович, - слід уникати сильного емоційного й фізичного напруження, перепадів температур для тіла, нормалізувати режим харчування. Але якщо лейкоцитоз спричинений патологією, лікування призначає виключно лікар, а іноді й гематолог, який спеціалізується на захворюваннях крові.
Підготувала Тетяна Кияниченко.