ЛІКАРСЬКІ РОСЛИНИ ДЛЯ СЕРЦЯ ВІД РАННЬОЇ ВЕСНИ ДО ГЛИБОКОЇ ОСЕНІ. Ч. 2

Поділитися:
ЛІКАРСЬКІ РОСЛИНИ ДЛЯ СЕРЦЯ ВІД РАННЬОЇ ВЕСНИ ДО ГЛИБОКОЇ ОСЕНІ. Ч. 2

(Початок)

І ось уже літо «поглядає» в бік осені. У цей час найефективніше лікування всіх серцево-судинних патологій, гіпертонії, цукрового діабету. Однією з головних причин їхньої появи є збільшення кількості тромбів, що перекривають просвіти як великих, так і дрібних судин, утворюючи атеросклеротичні бляшки. Якщо не вживати заходів, то до зими цей процес значно посилюється.

Цілюща сила всієї рослини

Цієї пори на допомогу нашому серцю приходять рослини, в яких лікувальними властивостями володіють уже всі їхні частини, в тому числі кореневища й коріння.
Однією з таких чудових рослин є цикорій. Цикорій відомий багатьом лише як добавка до меленої кави, але в руках знавця трав перетворюється на цінне цілюще зілля. Він корисний «із голови до п’ят», у народній медицині використовують усі частини рослини для лікування широкого кола захворювань. Від одних хвороб застосовують коріння, від других - стебла з листям, від третіх - сік. А водний настій квіток дають у разі підвищеної збудливості, невротичного болю в серці. На одну склянку окропу кладуть 2 ч. л. подрібнених квіток, напарюють і випивають за 3 прийоми за півгодини до їди. Моєму знайомому достатньо було двомісячного курсу лікування.
Найчастіше проявляються в цей час і неврози серця. Серцеві неврози для життя не небезпечні, але здатні заподіяти великі страждання лячним болем у грудях, коли нестерпно й раптово починає поколювати в ділянці серця, а також виснажливою ​​слабкістю, швидкою стомлюваністю, підвищеною нервовою збудливістю, неспокійним сном. Допомагає в цьому разі настій подрібнених коренів цикорію.
Хворим із неврозом серця, схильним до частих підскоків тиску, допоможе й чистець лісовий. Рослину застосовують за непритомності, істерії, епілепсії як дуже ефективний засіб, що заспокоює центральну нервову систему. Досить сказати, що препарати чистцю вдвічі ефективніші від препаратів собачої кропиви. Трава має потужну дію, тому для водного настою її суворо дозують: повну чайну ложку з верхом заливають 0,5 л окропу, напарюють 1 годину, приймають по 1 ст. л. тричі на день. Через тиждень дозу збільшують до 1 ч. л. на склянку окропу. На третій тиждень - 2 ч. л. на ту ж кількість води. Приймають також столовими ложками протягом півтора-двох місяців.
Чистець посилює скорочення серця, що важливо в лікуванні серцево-судинної недостатності, поліпшує мозковий кровообіг, знижує тиск, повністю усуває невротичний серцевий біль.
Хорошу кардіотонічну дію в цей час має татарник колючий. Рослина ця абсолютно не токсична, не спричиняє побічних явищ. Відвар трави збільшує силу серцевих скорочень, усуває серцебиття, в разі гіпотонії тонізує організм, допомагає за серцевої слабкості. Висушений татарник товчуть на порошок і дають по 1 ч. л. до їди тричі на день. Проте приготування порошку потребує багато часу, тим паче, що потрібно видалити колючки, і з цим чимало доводиться повозитися. Тож частіше роблять настій із 3 ст. л. трави на дві склянки окропу. Напарюють ніч, удень випивають за три прийоми до їди.
Настає золота осінь. І на зміну лікувальним засобам із квітів, бруньок і листя та лікарських рослин на допомогу серцю приходить коріння цих та інших рослин.
У разі захворювань серця найефективніший відвар коренів шипшини. Відвар роблять із розрахунку 2 ст. л. подрібненого кореня на 0,5 л окропу. Варити на слабкому вогні 20 хв. Пити треба майже гарячим, як чай. Денна норма 3 склянки.
Важко переносяться неврози серця під час клімаксу в цей час, і не лише жінками. У цьому разі рекомендую скористатися дуже простим засобом: перемолоти шишки хмелю на порошок і приймати по 0,5 ч. л. тричі на день до їди. З шишок хмелю можна робити водний настій: 1 ст. л. на склянку окропу, настояти одну годину й випити невеликими порціями протягом дня. Ефективна також спиртова настоянка: половину банки з шишками хмелю заливають доверху горілкою, настоюють кілька тижнів, п’ють по 1 ч. л. на прийом до їди, в обід і перед вечерею.
Крім благотворної дії на шлунок, печінку, нирки, препарати з шишок хмелю зміцнюють серцево-судинну систему, особливо за слабкості міокарда, показані й у разі вегетосудинної дистонії. Мені не раз доводилося переконуватися в хорошій болезаспокійливій дії хмелю в разі запальних процесів, тому часто вводжу його в різні трав’яні збори.
Найліпшою сумішшю, яка живить серцевий м’яз, вважають таку: в рівній кількості, використовуючи для міри один і той же кухлик, беруть сухі плоди шипшини, горобини червоної, глоду, калини, родзинки та курагу. Одну склянку збору заварюють літром окропу, найліпше в термосі, й залишають настоюватися на ніч. Настій випивають протягом дня замість чаю. Приймати можна тривалий час. Деякі його компоненти часто використовуються окремо. Рекомендую також вживати горобину в свіжому вигляді. Калину в разі захворювань серця потрібно їсти разом із кісточками.

Силу набирають соки

У цей час дія різних соків стає особливо лікувальною. Один знайомий переніс інфаркт. Постійно відчував нестерпний біль у серці, лежав у лікарні. В одній газеті він прочитав, що серце можна вилікувати за допомогою морквяного й бурякового соку в співвідношенні 10:3. Суміш цих двох соків потрібно пити по 600 мл на день, але все-таки краще пити близько одного-чотирьох літрів такого соку.
Та оскільки таке лікування дороге, він знайшов інший вихід із ситуації. Приготував салат із буряку та моркви у співвідношенні один до двох: зробив 700 г салату, пересипав його в скляну банку, вистачає на два дні. До нього він додавав 2 ст. л. соняшникової олії. І тепер кожного разу до їди з’їдає такий салат. Але оскільки салат зберігається в холодильнику, перед вживанням його потрібно розігрівати на слабкому вогні до середньої температури. Треба їсти без хліба.
І таким ось народним лікуванням допоміг своєму серцю, вилікував аритмію. У буряках містяться речовини, які сприяють утворенню в крові червоних кров’яних тілець, а також калій і хлор, які допомагають очистити печінку, нирки й жовчний міхур. Морквяний сік салату очищає від шлаків усю кровоносну систему.
У перші дні після інфаркту міокарда бажано пити морквяний сік, у який додають трохи олії. Морква містить не тільки славнозвісні антиоксиданти, а й жиророзчинний вітамін А, який починає діяти тільки за наявності жиру (в нашому випадку - олії). Крім морквяного соку, рекомендую ще сік глоду, який поліпшує плин крові в коронарних артеріях, відповідальних за живлення серцевого м’яза.
Із соків у разі інфаркту міокарда корисно пити березовий, який сприяє зміцненню серцевого м’яза. Для щоденного використання корисна журавлина, яку потрібно перемолоти й змішати з часником і медом у співвідношенні 10:2:1. Таку суміш настоюють і приймають по 1 дес. л. двічі на день до їди.

Зміцнюйте серце медом і травами

Приготуйте два склади. Для першого візьміть півкілограма травневого меду та півлітра горілки. Змішайте ці два компоненти й нагрійте на середньому вогні до утворення молочної плівки, потім дайте складу настоятися.
Для того щоб приготувати другий склад, візьміть 1 л води, яка перед цим відстоювалася протягом доби, й прокип’ятіть її. Цим окропом залийте суміш трав: сухоцвіту болотного, собачої кропиви, споришу, ромашки, подрібненого кореня валеріани - їх потрібно взяти по 1 ст. л. Настоювати засіб треба 30 хв, потім процідити через кілька шарів марлі та змішати з першим складом. Настоюйте ліки протягом 7 днів.
Першого тижня лікування пийте по 1 ч. л. двічі на день, другого - по 1 ст. л. двічі на день, і так до кінця лікування. І після того як закінчаться ліки, зробіть перерву на 10 днів, а потім приготуйте ще одну порцію такого складу. Усього курс лікування триває рік. Такий метод допомагає усунути біль у серці в разі стенокардії, аритмії, ішемії та гіпертонії.
Благотворно впливає застосування достиглих до цього часу горіхів, які мають судинорозширювальну дію, сприяють утворенню еритроцитів, справляють сечогінну дію. Волоські горіхи змішують із медом, бажано гречаним, і вживають таку суміш тричі на день.
Нерідко в цей час переслідує аритмія серця. Частота може зменшуватися (брадикардія) чи збільшуватися (тахікардія). Народні методи лікування аритмії зводяться до збільшення чи зменшення частоти серцевих скорочень.
За брадикардії можна використовувати деревій, який допомагає нормалізувати роботу серця. На одну склянку води використовують 1 ст. л. сухої трави, яку заливають водою й кип’ятять протягом 20 хв. Після чого відвар потрібно залишити на годину й можна використовувати. Приймають тричі на день по 1 ст. л. Лікування триває, поки не зникнуть симптоми брадикардії.
Напади серцебиття вдається зняти коренем валеріани. Для цього не тільки можна приймати рослину всередину, а й використовувати її для приготування ванни. Із перебоями в роботі серця здатна допомогти впоратися перцева м’ята. Для приготування засобу знадобиться 1 ч. л. подрібненого листя м’яти, які слід залити однією склянкою окропу. Протягом 20 хв настояти, після чого можна приймати щодня один раз на день. Зазвичай курс лікування триває близько року.

(Продовження)

В'ячеслав ВАРНАВСЬКИЙ,
лікар, фітотерапевт.