ЛІКУЙТЕ ХВОРІ ЗУБИ

Поділитися:
Лікуйте хворі зуби

Наша ротова порожнина – орган, який дарує задоволення: яскраву усмішку – нашу візитну картку настрою, краси та здоров’я. Завдяки їй ми маємо радість спілкування, отримуємо насолоду від їжі та процесу жування. Але в недостатньо доглянутому, занедбаному стані цей орган може стати причиною безлічі проблем – поганого запаху з рота, болю та найрізноманітніших захворювань не лише зубів та ясен, а й багатьох органів і систем. Розібратися, настільки важливу функцію виконує цей орган у здоров’ї всього організму, розкласти всі взаємозв’язки захворювань та як їх уникнути, допоможе відомий київський стоматолог Олег ФАЛОВСЬКИЙ

Серцеві та шлункові хвороби починаються в роті

-      На які процеси впливає стан ротової порожнини та появу яких хвороб може спровокувати хронічне запалення?

- Доглядати зуби потрібно не лише, щоб мати білосніжну усмішку, а й щоб запобігти  розвитку патогенної мікрофлори, що врешті може спровокувати появу небезпечних хвороб.
         Передусім  нестача  зубів призводить до проблем із травленням. Людина за один прийом має прожувати їжу 40 разів, тоді їжа достатньо подрібниться, змочиться слиною, багатою на ферменти. Відтак пройде потрібний для здорового травлення первинний процес обробки.
Якщо ж людина не має достатньо зубів, вона заковтує їжу шматками, достатньо не пережовуючи. А щоб допомогти проковтнути, ще й запиває рідинами, чим теж шкодить травленню, розводячи вміст шлункового соку в шлунку. Відтак органам тралення доводиться на себе брати подвійну роботу з виділення ферментів, гормонів, шлункової кислоти для розщеплення їжі. Це призводить до появи запальних процесів, проблем із травленням та метаболізмом. 
      Інший негативний вплив: недостатньо вичищені зуби, які є середовищем для розвитку мікробів, які живляться залишками їжі. Токсичні продукти їх діяльності руйнують емаль, призводячи до карієсу та до пародонтиту, утворюється хронічне запалення, яке з часом може перерости в автоімунне захворювання.
Адже у відповідь на запалення імунна система починає активно виробляти антитіла. Із часом це може призвести до імунного збою, коли антитіла почнуть працювати проти власного організму в найрізноманітніших частинах. Тож врешті запалення зуба може спричинити запалення суглобів та артрит.
      Запалення, хронічна інфекція в ротовій порожнині не дають повноцінно працювати й імунній системі. Адже коли інфекція, зруйнувавши коронкову частину, через пульпу проникає всередину кореня зуба, лімфоцити, щоб локалізувати запалення, створюють захисний бар’єр і не дають їй вийти за межі зуба.  Це хронічне запалення  змушує імунну систему кидати значну частину сил на стримування розвитку запалення, й імунітет слабне.
А слабка імунна система не лише відкриває ворота перед застудами й грипом. Зростає загроза, що їй може не вистачити ресурсу своєчасно виявити та вивести з організму ракову клітину, що може призвести  до онкології.
- Яка загроза, що інфекція, яка міститься в ротовій порожнині, через кров може розноситися по різних органах і системах?
- Дослідження американських кардіологів довели, що в 70 відсотків пацієнтів із проблемними зубами з часом виникає інфаркт міокарда та інші проблеми з серцем і судинами. І причиною такого взаємозв’язку є саме запальні, інфекційні процеси в ротовій порожнині. 
Коли є запалення, виривають зуб, ставлять імплант, тобто йде активне втручання, то мікроби, які містяться в роті, з плином крові можуть розноситися по організму та прилипати до стінок судин органів-мішенів, зокрема серця, в місцях, де потік крові повільніший.  Це призводить до появи бляшки, звуження просвіту в судині, а з часом - до інфаркту та інсульту.

Головний ворог зубів – високий рівень цукру

-  Чи можуть хвороби інших органів і систем призвести до появи захворювань ротової порожнини?

- Одне з найнебезпечніших захворювань, що призводить до втрати зубів, – це проблеми з травним трактом, через які потрібні для зубів вітаміни не засвоюються організмом, що призводить до їх крихкості. Та найбільш небезпечний діабет.        
        Нездорове, багате на вуглеводи та цукор харчування, а особливо вживання солодких газованих напоїв, кондитерських виробів, впливає на те, що підшлункова залоза, щоб розщепити цукор, починає величезними дозами виробляти гормон інсулін, що врешті спричиняє діабет. Надмір цукру забиває судини, й мікроциркуляція крові порушується, капіляри перестають працювати.  Від цього передусім страждають органи, які мають велику кількість капілярів: сітківка ока, нирки, ноги (діабетична стопа), ясна.  Як наслідок недостатнього надходження крові, починається запалення та кровоточивість ясен,  хитаються й випадають зуби.
    Часто люди живуть із діабетом, не знаючи про це. Так ось: якщо зуби починають хитатися,  – це знак, що слід перевірити рівень цукру в крові. У мене був пацієнт, шанована людина, геолог, науковець, здоровий і  загартований на вигляд.  Йому поставили імпланти зубів, але те, як вони приживлялися, мені не сподобалося. Я порадив зробити аналізи на визначення рівня цукру. Чоловік майже ні на що не скаржився щодо здоров’ю, тож дещо упирався, але врешті пройшов тест.
Виявилося, що в нього рівень цукру в кілька разів перевищував норму, а він цього не відчував.  Він був щиро вдячний, що зміг своєчасно виявити та пролікувати діабет, уникнувши загострень.

Як запобігти раку ротової порожнини

- Наскільки поширений рак ротової порожнини і як він себе проявляє? Чи є недоліковані, занедбані зуби одним із чинників виникнення раку і в роті? 

- Рак ротової порожнини входить до десяти найпоширеніших онкологій світу. Його появу може спровокувати низка чинників, зокрема, вживання міцного алкоголю, куріння, які впливають на весь організм. Але передусім вони ушкоджують слизову оболонку ротової порожнини, завдають їй токсичного та термічного опіку.
      Збільшує ризик появи раку ротової порожнини й погана екологія та хімічні домішки, канцерогенні жири, що містяться в сучасних продуктах.
     Та все ж найчастіше до онкології в ротовій порожнині призводять хронічні травми: поганий протез чи погана пломба, що намулює ясна, надщерблені гострі краї зуба, які нарізають язика, або ж часті прикуси внутрішнього боку  щоки. Такі травми призводять до переродження клітин, тому, якщо хоч щось із переліченого вас турбує, треба одразу  перевірити в дантиста стан ротової порожнини.
     Та досить часто люди на це не зважають, вважаючи, що такі подряпини - це дрібниця. Насправді ж, усе - в точності до навпаки. Треба знати, що рак у роті ніколи не болить.  Саме тому в більшості випадків його виявляють випадково й на пізніх стадіях, коли людина приходить до дантиста зі скаргами на біль у котромусь із зубів.   
      Коли свого часу я працював у районній стоматологічній клініці Боярки, особливо часто зустрічав такі випадки: людина на біль не скаржиться, вона відчуває, що, може, є якась виразка, але насправді в неї  вже рак 3-4 стадії. Найчастіше, з моєї практики, це спостерігається в чоловіків, бо вони менше звертають увагу на своє здоров’я, не слухають рекомендацій лікаря та більше зловживають алкоголем і тютюном.
       Я й досі пам’ятаю одного з таких чоловіків: красивого, кремезного, чоловік-гора, на вигляд -  втілення здоров’я. Він прийшов на консультацію з питанням, що це в нього за виразка на язику, що довго не гоїться. На жаль, на той момент це вже був рак 3-ї стадії,   тому з  діагнозом «підозра на рак» відправили його на обстеження в профільний інститут. Там діагноз підтвердили. А причиною цієї трагедії став лишень банальний зламаний зуб. Тому прошу всіх: не допускайте цього, не нехтуйте здоров’ям своїх зубів і всієї ротової порожнини. 

Про фтор і стрес, як важливі чинники здоров’я зубів

- Які чинники призводять до хвороб зубів?

- На 70-80% здоров’я зубів залежить від правильного догляду, тобто, як мінімум, -  регулярного чищення зубів щіткою й пастою перед сном і після сніданку та прополіскування водою після кожного споживання їжі.
Решта 20-30% залежить від багатьох додаткових чинників: генетики, екології, вмісту у воді й продуктах харчування важливих для формування зубів вітамінів і  мікроелементів та наявності тих чи тих захворювань, що впливають на здоров’я зубів.
        Міцність зубів залежить і від кількості кальцію, який ми споживаємо з продуктів, та фтору, що здебільшого беремо з води. Для того щоб мати міцні зуби, потрібно, щоб у воді, яку ви щодня п’єте, рівень фтору був 1 мг на літр.  Якщо у воді є надмір фтору, як це типово для води в Миргороді, то там у людей зуби міцні, але коричневі. Коли ж  кількість фтору замала, як у Західній Україні, люди швидко втрачають зуби.  Тому, якщо з не зрозумілих для вас причин, не можете похвалитися білизною чи міцністю зубів, перевірте рівень фтору у вашій воді. Якщо замало, можна додавати в їжу фторовану сіль чи купувати бутильовану та мінеральні води з достатньою кількістю фтору.
       Ще один із чинників, що впливають на здоров’я зубів, - хронічний стрес. Я це відчув на собі. Свого часу, коли я завідував низкою стоматологічних клінік, ця велика відповідальність, напруження, недостатній відпочинок призвели  до того, що організм виснажився. Я чудово доглядав за зубами, але на тлі стресу вони почали хитатися. 
Адже постійний стрес провокує надмір вироблення  кортизолу, адреналіну та інших гормонів, які під час стресових ситуацій не лише допомагають організмові мобілізуватися, а й  призводять  до його швидкого зношування, порушення обмінних процесів, завчасного старіння.  Через стрес ми часто й надмірно стискаємо зуби, провокуючи їх швидке зчісування, стирання захисного шару емалі, зуби стають чутливими до перепаду температур, реагують на солодке та кисле.

Яку їжу люблять і не люблять наші зуби

- Вживання яких продуктів найбільше шкодить зубам, а які з них є «друзями»?

-  Передусім негативно впливають на зуби продукти, які історично в нас не росли:  це ананаси, лимони, апельсини, тобто кислі та з надміром цукру.  Адже після  солодкої їжі  цукор частково лишається на зубах і стає поживою для живлення та розмноження мікробів, які виробляють молочну кислоту, що руйнує емаль і призводить до карієсу та подальших проблем.
Особливо шкідливі солодкі газовані напої. Вони містять багато прихованого цукру (8 кубиків цукру на 0,33л солодкої води), а також руйнівний для емалі зубів вуглекислий газ. У наукових дослідженнях стоматологи із Західної Європи саме солодкі газовані напої називають проблемою номер один, що спричиняє карієс. 
     Друге місце в  рейтингу солодкої шкоди для зубів  посідають цукерки, особливо карамельки, які найдовше перебувають у роті, негативно впливаючи на кількість мікробів. У мене є дві доньки, які народилися з різницею 11 років. Старшій цукерок узагалі не давали до 5 років, і вона має чудові зуби, а ось меншу повністю від солодощів вберегти не зміг, і в неї зуби дещо гірші.  
     Якщо ж ми їмо багато кислого, наприклад, п’ємо часто апельсиновий сік, то ця кислота може частково вимивати кальцій із зубів, вони стають ламкими, з’являється чутливість. Запобігти цьому можна, якщо ми, особливо після споживання солодких і кислих продуктів, а в ідеалі після кожного споживання їжі, хоча б сполоснемо рот простою водою. Це значно знизить загрозу виникнення карієсу.
     Щоб поповнити нестачу кальцію, потрібно щодня їсти молочні продукти. Врахуйте, що в чистому вигляді кальцій в організмі не засвоюється, а лише  у співвідношенні з фосфором 1:5, яке  є в молоці та продуктах моря: морській капусті, рибі. Споживання цих продуктів   поповнюватиме запаси кальцію навіть у здоровому зубі, тому що організм потребує кальцію.  Якщо ви щодня їстимете по 200 г сиру чи по пів літра кисляку або молока, у вас завжди будуть хороші зуби. 
        А ось  продукти, які я особливо рекомендую не проминути навесні. Коли наш організм ослаблений від нестачі вітамінів – це будь-яка трава: кульбаба, петрушка, кропива. Жування рослин тренує зуби, а до того - все зелене містить велику кількість вітамінів С і В, які в такому вигляді сприяють зміцнення емалі зубів.
Як усі знають, від нестачі в організмі вітаміну С виникає цинга та втрачаються зуби. Тому з метою профілактики  рекомендовано пити  відвар шипшини як чай щодня протягом 2-3 тижнів. Це одна з найдешевших і найбагатших на вітамін С ягід, що допомагає зберегти зуби.              
      Отож, щоб зберегти здорові зуби, дотримуйтеся кількох правил – регулярно відвідуйте лікаря-стоматолога, щоденно й старанно доглядайте за порожниною рота, дотримуйтеся правил здорового харчування  та давайте зубам навантаження. Треба жувати тверді фрукти, овочі, вони змушують працювати зуби, ясна, слинні залози. Під час жування відбувається комплексний масаж ротової порожнини, такий собі жувальний фітнес для зубів.

В чистому вигляді кальцій в організмі не засвоюється, а лише  у співвідношенні з фосфором 1:5, яке  є в молоці та продуктах моря: морській капусті, рибі. Споживання цих продуктів   поповнюватиме запаси кальцію навіть у здоровому зубі, тому що організм потребує кальцію.  Якщо ви щодня їстимете по 200 г сиру чи по пів літра кисляку або молока, у вас завжди будуть хороші зуби.