Як відомо, багато захворювань лікують за допомогою тепла. Його можна застосовувати, використовуючи різні фізіотерапевтичні апарати. Але останнім часом неабиякою популярністю користуються природні матеріали. Вважають, що їх дія на організм дещо «ніжніша» та фізіологічніша. Саме такі властивості має звичайнісінький пісок, якщо його нагріти до певної температури. Примітно, що цей метод лікування старий як світ.
Псамотерапія (від грецького слова «psammo», що в перекладі означає пісок) відома ще з часів Стародавнього Єгипту. Уже тоді лікували багато недуг, просто… закопуючи людину в пісок. Нині ж такі піщані ванни практикують у курортних лікарнях. За допомогою гарячого піску лікують багато захворювань опорно-рухової системи: міозити, артрити, артрози, ревматизм. Допомагає псамотерапія і в лікуванні неврологічних хвороб: невритів, радикулітів, невралгій. Лікують гарячим пісочком і запальні захворювання яєчників та матки. Усім відомий бабусин метод розжарювання піску з подальшим загортанням жменьки в хусточку й прикладанням такого «обігрівача» до перенісся тим, хто потерпає від нежитю.
ВЛАСТИВОСТІ ПІСОЧНОГО ТЕПЛА
Річ у тім, що пісок має властивість швидко накопичувати тепло й повільно його віддавати, тим самим довше зберігаючи свій зігрівальний вплив.
Для забезпечення високої теплопровідності в пісочних ваннах використовують пісок певної фракції – не більш як 2-3 мм. Він рівномірно розподіляється по всіх частинах тіла й виявляє не лише теплову, а й механічну дію, знімаючи больовий і спастичний синдром. За своїм ефектом метод лікування піском можна порівняти з грязевими чи гарячими повітряними ваннами.
До того ж пісок дуже гідроскопічний – миттєво вбирає піт, що з’являється на шкірі. Саме тому пісочні аплікації не спричиняють ні перегрівання, ні опіків. Гарячий пісок активізує обмін речовин, посилює крово- й лімфообіг, поліпшує кровопостачання тканин та органів. Як наслідок, зникають набряки й біль, запальні процеси.
Має псамотерапія й косметичну дію - схуднення. Щоправда, не інтенсивну - до 1,5 кг за два тижні.
А ще пісок містить багато калію, кальцію й магнію, які слабколужні за своєю структурою, тому, коли людина, закопана в пісок, пітніє, на шкірі утворюється вуглекисла плівка, що поліпшує транспортування кисню по всьому організму, нормалізуючи обмін речовин.
Псамотерапія допомагає налагодити роботу нирок, стимулює азотистий обмін та окисні процеси в організмі, чинить болезаспокійливу дію.
СПЕЦІАЛЬНІ ПІСОЧНІ ВАННИ ЗАМІНИТЬ ПЛЯЖНЕ ЛІКУВАННЯ
У лікувальних установах сеанси псамотерапії проводять у спеціальних ваннах з електропідігрівом, наповнених дрібним піском.
Якщо у вас немає можливості відвідати спеціалізовані процедури псамотерапії, то в літній період ви успішно можете влаштувати собі лікування на морському узбережжі чи березі річки, озера.
І хоча це не дуже складно, навряд чи багато людей візьмуться за цю справу, тільки дехто захоче побалувати себе. Курс прийому лікувальних пісочних ванн має становити не менш як 15 сеансів, через день. Перед прийомом процедури і тіло, й пісок мають бути сухими. Температура повітря - не нижче 17-20 градусів, а температура піску 40-60. Щоб пісок встиг прогрітися, на пляж слід приходити в другій половині дня.
Викопайте в піску ямку приблизно 1 м завширшки й близько 2 м завдовжки. У зоні розміщення голови забезпечте тінь (зонт, тент). Лягайте на спину, голову залишайте на поверхні, а помічник нехай присипле вас гарячим піском. Руки й ноги покривають тонкою піщаною ковдрою – 5 – 6 см завтовшки, живіт та ділянка серця від піску вільні.
Щоб уникнути теплового удару, на чоло кладуть змочену в прохолодній воді хустинку, а під голову рушник. Загальний час прийому процедури не повинен перевищувати 30 хв. Після сеансу обполосніть тіло теплою водою й посидьте в тіні півгодини. Щоб поповнити втрачену вологу, випийте води. Після цього можна продовжити відпочинок – засмагати й купатися.
У разі погіршення самопочуття під час прийому процедури слід її припинити й покласти прохолодний компрес на ділянку серця.
ПРОТИПОКАЗАННЯ ДО ЛІКУВАННЯ ПІСКОМ
Пред тим як розпочати лікування піском, конче треба, звісно, порадитися з лікарем. І допоможе нам у цьому лікар-фізіотерапевт Тернопільської університетської лікарні Світлана Калайджан.
– Лікування піском, як і будь- яка інша теплова процедура, має достатньо протипоказань, – каже Світлана Самвелівна. – У деяких випадках гарячий пісок може спровокувати загострення вже наявного захворювання чи ж спричинити супутнє, тому метод псамотерапії показаний не за всіх захворювань. За допомогою нагрітого піску не можна «знімати» гострий, раптовий біль. У такому разі тепло категорично протипоказане, позаяк може зумовити серйозні ускладнення. Не можна проводити теплові процедури пацієнтам з інфекційними недугами, людям, що хворіють на гіпертонію, епілепсію, тим, у кого виявлено пухлинні процеси, у тому числі матки.
Пацієнти з недостатністю кровообігу та кровотечами також у цьому списку, а ще хворі на активні форми туберкульозу, з вираженим атеросклерозом, декомпенсованими захворюваннями серця. Крім того, процедуру заборонено проводити жінкам під час місячних і за 2-3 дні до їх початку. Узагалі такі процедури проводять тільки в період ремісії недуги, а загалом у проведенні піскових ванн існує багато нюансів і тонкощів. Отож для того, аби лікування дало користь, потрібно отримати детальну консультацію спеціаліста.
Підготувала Лариса ЛУКАЩУК.
м. Тернопіль.