Я кілька місяців годую груддю свого первістка. За цей час виникли запитання, на які, сподіваюся, ви допоможете знайти відповіді. Порадьте, що робити, якщо груди переповнені молоком, якщо на сосках з’явилися тріщини, дитина недостатньо набирає масу тіла, занадто багато плаче? З повагою Інна. Київська обл.
Лист коментує завідувачка другого педіатричного відділення дитячої поліклініки № 1 Святошинського району міста Києва, позаштатний головний гастроентеролог Святошинського району Любов КЛИМЕНКО.
До кожної жінки має бути індивідуальний підхід, але є й загальні рекомендації з цих та інших важливих питань. Наприклад, щоб груди звільнялися від молока, мати повинна часто годувати дитину, а якщо під час годування повнота груді не зменшується, варто зціджувати залишки молока. Тріщини (або ушкодження шкіри соска) можуть з’явитися, якщо дитина ссе в неправильному положенні. Тріщини — джерело бактерій, і вони можуть спричинити мастит чи абсцес груді. Тому навчіться правильно прикладати дитину до груді (проконсультуйтеся у фахівця); починайте годувати з груді, на якій немає тріщини; не мийте часто соски милом (достатньо одного разу під час звичайного щоденного туалету); між годуваннями робіть для сосків повітряні ванни; після кожного годування можна змащувати сосок крапелькою пізнього молока (це заліковує тріщину). Причинами недостатнього збільшення маси тіла дитини можуть бути інфекції верхніх дихальних шляхів, сечівника чи якесь вроджене відхилення від норми. Можливо, мама недостатньо часто годує маля (потрібно не менш як 5—6 разів на день), відриває дитину від груді до того, як вона насититься, рано почала вводити підгодовування (деякі мами, помічаючи, що після годування коров’ячим молоком або кашами дитина довше спить і не так часто плаче від голоду, думають, що це добре; справжня ж причина в тому, що коров’яче молоко й каші довше, ніж грудне молоко, перетравлюються в шлунку, а це додаткове навантаження на ще незрілий організм дитини, в основному на печінку й підшлункову залозу). Плач свідчить про те, що в маляти щось негаразд (мокрі пелюшки, воно голодне, чогось боїться, інше).