МАНДАРИНИ - ДЖЕРЕЛО ФІЗИЧНИХ ТА ДУШЕВНИХ СИЛ

Поділитися:

Мандарини — найпопулярніші фрукти серед цитрусових. Жодне свято Нового року не обходиться без них. Якщо колись насолодитися їхнім чудовим смаком могли лише багаті мешканці Китаю, то сьогодні мандарини доступні практично кожному.

ПОМІЧНІ М’ЯКОТЬ, ШКІРКА Й АРОМАТ

Безсумнівно, головним достоїнством усіх цитрусових є вміст великої кількості аскорбінової кислоти в них. Мандарини не виняток. Досить з’їсти всього один-два плоди, щоб поповнити денну норму вітаміну C. Крім цього, вони багаті на кальцій, калій, магній, вітаміни групи B, A, P, K, клітковину та безліч інших корисних для нашого організму речовин. Мандарини посилюють апетит, поліпшують травлення, підвищують рівень імунної системи, регулюють кислотно-лужний баланс. Склянка мандаринового соку, випита вранці, очищує легені від слизу й усуває набряк. За допомогою соку можна позбутися від проносу, глистів, поліпшити мікрофлору кишечнику, його рекомендують пити за каменів у нирках і жовчному міхурі. Це — зсередини, а зовні золотавий нектар допомагає впоратися з грибковими захворюваннями нігтів. Крім того, фахівці радять не забувати про шкірку мандарина: гірка настоянка з неї сприяє поліпшенню апетиту, а відвар — пом’якшує кашель. Помічна вона й у разі метеоризму, дисбактеріозу, бронхіту тощо. Та тут треба бути обережним, адже в шкірці можуть накопичуватися нітрати та інші хімікати, які використовують виробники для швидшого дозрівання плоду. До того ж шкірку іноді покривають тонким шаром воску, щоб подовжити термін придатності й надати апетитнішого вигляду фруктам. Увага! Мандарини протипоказані в разі алергії на цитрусові, виразкової хвороби шлунка й дванадцятипалої кишки, гастриту з підвищеною кислотністю шлункового соку, холециститу й гепатиту. Для всіх інших мандарини є незамінним джерелом фізичних та душевних сил. Так-так, і душевних теж. Адже аромат мандаринів стимулює вироблення ендорфінів — гормонів щастя й радості. Як вибирати мандарини: - Купуючи мандарини, вибирайте більші й важчі плоди, їх розмір і вага свідчать про соковитість. - Уникайте купувати ушкоджені фрукти — з тріщинами на шкірці, прим’яті, з цвіллю. - Яскрава шкірка мандарина — не обов’язково показник дозрілості та якості, деякі сорти мають зелені плями, навіть коли стиглі. - Мандарини порівняно з апельсинами швидше псуються, тому слід намагатися не порушувати цілісності плоду й не пом’яти. Зберігати фрукти потрібно в прохолодному сухому місці, так вони не псуються від кількох днів до тижня. У холодильнику — до двох тижнів.

МАНДАРИНОВЕ ЛІКУВАННЯ

- Для профілактики застудних захворювань і в разі застуди з підвищеною температурою тіла радять випивати по склянці мандаринового соку або ж компоту, звареного зі свіжих мандаринів, кілька разів протягом дня. Багате надходження вітамінів зміцнить імунітет і перешкоджатиме впливу хвороботворних бактерій. - За поганого апетиту: вживати по 0,25 склянки соку за 30 хв до їди 2—3 рази на день. - За набряків та артеріальної гіпертензії потрібно з’їдати по 1 мандарину 4—5 разів на день між прийомами їжі або пити по 0,25 склянки соку 4—5 разів на день за 30 хв до їди. - У разі оксалатних або уратних каменів у нирках чи сечовому міхурі: приймати по 1/3 склянки соку мандаринів 5—6 разів на добу, включаючи й нічні години (поставте склянку з соком біля ліжка і вночі випийте чергову порцію). - За дизентерії: приймати по 0,5 склянки мандаринового соку тричі на день за 30 хв до їди (при цьому слід дотримуватися дієти). - Коли метеоризм і дисбактеріоз, подрібнену висушену шкірку мандарина по 1 ч. л. рекомендують додавати в страви. - У разі бронхіту помічний такий рецепт: 2 ст. л. подрібненої шкірки мандарина залити склянкою окропу, дати настоятися протягом 1—2 годин, перецідити, приймати настій теплим по 0,5 склянки 2—3 рази на день за 20—30 хв до їди . - За сухого кашлю: 2 ст. л. сухої подрібненої шкірки мандарина залити склянкою горілки, настояти тиждень в темному прохолодному місці, після чого перецідити. Приймати по 20 крапель настоянки, розбавленої в 0,5 склянки води, тричі на день за 30 хв до їди. - У разі грибка на ногах нігтьові пластинки натирають мандариновою шкіркою кілька разів на день. - За токсикозу у вагітних, нудоти й блювання: 1 ст. л. шкірки залити 2 склянками окропу, настояти до охолодження, перецідити, пити по 0,25 склянки вранці, ввечері й у проміжках між прийомами їжі. - У разі застуди, грипу, кашлю роблять інгаляції: жменю подрібненої на млинку для кави шкірки мандарина облити окропом у посудині з вузьким отвором, можна скористатися чайним заварником, дихати випарами 10—12 хв. Після процедури не можна виходити на холод протягом години. - За втоми, частого нервового напруження, стресів: дрібно подрібнену шкірку мандарина помістити в бавовняну торбинку розміром близько 10х7 см, тримати її в поліетиленовому пакеті, за потреби виймати і вдихати аромат 15 хв. - У разі безсоння, нервового напруження, підвищеного артеріального тиску, серцебиття корисні ванни зі шкіркою мандарина: 1 склянку свіжоподрібненої шкірки залити 3 л окропу, довести до кипіння, настояти під кришкою годину, перецідити, відтиснути й вилити у ванну. Приймати теплу ванну 15 хв, за годину до сну. Процедуру робити через день.

Підготувала Алла ГРІШИЛО.