Метеоризм (від грецького - здуття) - надмірне скупчення газів у кишечнику. Проявляється здуттям живота, можливе рясне («вибухове») виділення великої кількості газів.
Симптоми метеоризму
У здорової дорослої людини в шлунку й кишечнику міститься близько 1 літра газів, що утворюються переважно внаслідок життєдіяльності мікроорганізмів мікрофлори кишечнику. У дорослої людини в процесі дефекації, й поза нею, з кишечнику в нормі за добу виводиться 0,1-0,5 літра газів.
У разі метеоризму цей об’єм може сягати трьох і більше літрів. Неприємний стан за метеоризму супроводжується відрижкою, гикавкою, відчуттям важкості, здуттям живота, нападами переймоподібного болю, що зникає після відходження газів. Часом діарея чергується із закрепом.
Причини здуття живота
• Порушення (найчастіше запальні) в роботі травного тракту та органів черевної порожнини (коліт, ентерит, перитоніт, гепатит; цироз печінки, панкреатит тощо).
• Дисбактеріоз, кишкова непрохідність.
• Гострі кишкові інфекції та гельмінтоз (кишкові паразити).
• Нервові розлади.
Багато захворювань травної системи призводять до уповільнення моторики кишечнику, посилення бродильних та гнильних процесів і підвищення газоутворення. Емоційні навантаження завжди супроводжуються перезбудженням нервової системи, що зумовлює спазм гладких м’язів кишечнику й скупчення газів.
Продукти, що спричиняють підвищене газоутворення
• Їжа, що містить велику кількість целюлози (капуста, бобові та грубоволокнисті культури), розщеплюється кишковими бактеріями з підвищеним утворенням газів.
• Деякі продукти (баранина, чорний хліб, свіжовичавлений буряковий сік) посилюють бродильні реакції, що може призвести до здуття живота. Подібний ефект має також їжа, в якій самостійно відбуваються процеси бродіння (пиво, квас).
• Вживання молока й молочних продуктів, коли є непереносність лактози.
• Шкідливі звички (покваплива їжа, «під’їдання» на ходу, жвава бесіда за столом; куріння, жуйка) призводять до заковтування повітря - аерофагії, що також може стати причиною скупчення газів у кишечнику та інших неприємних явищ.
Як позбутися метеоризму
Обмежте вживання продуктів, що посилюють газоутворення.
Вилікуйте основні захворювання травного тракту.
Вживайте вітрогінні збори трав, кропову воду, адсорбенти (активоване вугілля).
Робіть вправи для стиснення черевної порожнини. Наприклад, лежачи на спині, підтягніть стегна до тулуба, обхопивши ноги обома руками. Затримайтеся в цій позі на 2-3 хв. Бажано повторювати вправу 3-4 рази протягом дня.
Перевірені засоби
Насіння коріандру. 1 ч .л. подрібненого насіння залити 1 склянкою окропу, кип’ятити 2 хв, настояти 15 хв, перецідити. Пити настій коріандру по чверті склянки тричі на день до їди. Живіт «заспокоюється» моментально.
Насіння кропу. 2 ч. л. насіння кропу залити 2 склянками окропу, 10-15 хв настояти та пити по 0,5 склянки тричі на день за півгодини до їди. Це ефективний засіб.
Любисток. У разі здуття, болю в кишечнику, закрепів 1 ст. л. сухого подрібненого коріння любистку залити 1,5 склянки води, нагріти на слабкому вогні до кипіння, кип’ятити 10 хв, настояти 1 годину, перецідити й пити по 1 ст. л. 3-4 рази на день за 30 хв до їди. Курс лікування - 12-15 днів. Любисток дуже добре діє на весь травний тракт, уже другого дня зникає важкість у ділянці здуття, з’являється здоровий апетит.
Насіння моркви. 1 ст. л. насіння залити 1 склянкою окропу, настояти ніч у термосі. Пити 3 рази на день по 1/2 склянки гарячого настою. Приймати по 1 г сухого порошку з насіння моркви тричі на день.
Кропова й анісова олії. На шматочок цукру капнути 4-7 крапель кропової чи анісової олії (аптечні препарати) й з’їсти. Робити так 3-4 рази на день.
Імбир. Приймати порошок на кінчику ножа 2-4 рази на день через 15 хв після їди, запиваючи 0,5 склянки води. Добре допомагає в разі великого скупчення газів у кишечнику.
Петрушка. 2 ст. л. сухого подрібненого коріння петрушки (можна також застосовувати свіже коріння) залити 0,5 склянки окропу, настояти закутавши 8-10 годин, відцідити. Пити по 1 ст. л. 3-4 рази на день за 20 хв до їди.
Полин. 1 ч. л. трави полину гіркого залити 2 склянками окропу, настояти закутавши 20 хв, перецідити, додати мед за смаком. Пити по 1/4 склянки тричі на день за 30 хв до їди.
УВАГА! Застосування полину гіркого протипоказане в разі вагітності.
Цілющі збори
Змішати в рівних частинах сухі подрібнені квітки ромашки аптечної й траву материнки. 2 ч.л. суміші залити 1 склянкою окропу, настояти закутавши 30 хв, перецідити. Пити по 1/4 склянки 3 рази на день до їди.
Змішати в рівних за вагою частинах трави звіробою і золототисячнику. 1 ч. л. сухої подрібненої суміші залити 1 склянкою окропу, тримати під кришкою на слабкому вогні 5-7 хв, настояти закутавши 30 хв, перецідити. Пити по 1 склянці перед їдою.
Ромашка аптечна (квітки) - 5 частин, материнка звичайна (трава) - 4 частини, валеріана лікарська (коріння) - 1 частина. Приймати у вигляді настою по 1/2 склянки вранці й увечері через 1 годину після їди.
М’ята перцева (листя) - 1 частина, ромашка аптечна (квітки) - 1 частина, фенхель звичайний (плоди) - 1 частина. 1 ч. л. збору залити 1 склянкою окропу. Пити по 1 склянці настою вранці та ввечері.
Володимир Гуртовий, лікар