Остеохондроз та міжхребцеву грижу краще лікувати на ранніх стадіях - попереджає лікар вищої категорії, віце-президент громадської організації «Всеукраїнська асоціація апітерапевтів» Петро Вітенко й пропонує унікальний варіант: лікування методом апітоксинотерапії (бджоловжалювання).
У своїй практиці Петро Петрович звільнив від цих неприємних станів не один десяток пацієнтів. Бджолина отрута - така ефективна, що в абсолютній більшості випадків абсолютно немає потреби застосовувати хірургію та хімічні препарати. І щойно в хребті виник будь-який біль, негайно треба звертатися до фахівця. Бодай для того, щоб встановити правильний діагноз.
Остеохондроз ― комплекс дистрофічних порушень у суглобових хрящах. Може розвиватися практично в будь-якому суглобі, але найчастіше вражаються міжхребцеві диски. Хребетний стовп має досить складну будову та несе головне фізичне навантаження організму.
- Грижа ― це ускладнення остеохондрозу, - розповідає апітерапевт. - Відбувається це тоді, коли людина провадить малорухливий спосіб життя, або ж навпаки ― виконує дуже інтенсивні фізичні навантаження та піддає хребет великим травмівним впливам. У першому випадку виникає порушення живлення міжхребцевих дисків, що в подальшому призводить до дистрофічних змін у них. Порушується здатність фіброзних кілець диска утримувати гелеподібне ядро. Надалі можуть виникати випинання (протрузії) дисків і міжхребцеві грижі. У другому випадку ― постійна травматизація міжхребцевого диска теж може призвести до утворення гриж.
Частіше грижі утворюються в дорзальних (задніх) відділах хребта, що призводить до компресії (здавлення) нервових корінців. Вона спричиняє запалення нервового корінця, набряклість, що веде до ще більшої компресії. Виникають гострий біль, відчуття оніміння кінцівок, у деяких випадках ― порушення роботи сечостатевої системи та інші симптоми. Чим може в даній ситуації допомогти бджола?
- Метод апітоксинотерапії, - розповідає Петро Петрович, - показав свою високу ефективність і, на мій погляд, є найкращим на даний час у лікуванні міжхребцевих гриж. Бджолина отрута ― це дуже складна, багатокомпонентна речовина. Біохіміки виділили понад 40 біологічно активних компонентів, що містяться в ній. Переважно це пептиди. Сам апітоксин має потужну протизапальну, болетамівну дію. Збільшує плинність крові, чинить спазмолітичну дію.
Бджоловжалювання здійснюють після проведення біологічних проб на відсутність алергійних реакцій. Вводиться бджолина отрута в зони ураження хребта, де апітоксин починає діяти негайно й ефективно. Виникає виражене купірування болю. А різкий приплив крові до місця укусу поліпшує живлення уражених тканин. Апітоксин знімає запалення й набряк зі здавленого грижею нервового корінця. Це сприяє якнайшвидшій дегідратації (втраті рідини) грижового випинання, що й усуває компресію корінця. Людина одужує.
Але й це ще не все. Бджолина отрута є найпотужнішим стимулятором роботи залоз внутрішньої секреції й через активацію кори надниркових залоз збільшує вироблення залозою ендогенного кортизолу.
- А це ― потужний протизапальний гормон, який відіграє ключову роль у лікуванні, - продовжує Петро Вітенко. - Також апітоксин має здатність відновлювати уражені клітини міжхребцевого диска й нервових волокон. Тобто, ми бачимо потужну комплексну дію апітоксину на всі ланки патологічного процесу. Ані людина, ані природа не змогли створити нічого подібного до бджолиної отрути за механізмами лікувальної дії за багатьох важковиліковних захворювань, і передусім - за дегенеративних змін у тканинах хребта.
У людини є всі механізми саморегуляції. Просто організмові треба допомогти їх запустити. Це й робить бджолина отрута.
У традиційних методиках лікування застосовують фізіо-, бальнеолікування, проводять масажі, призначають медикаментозне лікування, які зменшують біль, поліпшують кровоплин в уражених зонах, знімають запалення й набряк нерва, сприяють посиленню дегідратації грижового випинання й нерідко поліпшують стан пацієнта. Але це лікування ― симптоматичне (спрямоване на усунення симптомів), і часто після нього виникають повторні загострення. Але чи може бджолину отруту замінити оперативне лікування?
- До операції бажано не доводити, - каже Петро Вітенко, - тому що оперативне лікування спрямоване не на причину виникнення міжхребцевих гриж, а це дегенеративні процеси в тканинах хребетного стовпа з втратою функцій, а на усунення самої грижі, яка є наслідком захворювання. Операція виконує роль «швидкої допомоги», коли потрібно в екстреному порядку усунути компресію нервового корінця. В абсолютній більшості випадків виникають післяопераційні рецидиви у вигляді появи протрузій і гриж у цьому ж таки чи в інших сегментах хребта.
Бджолина отрута впливає на всі органи й системи організму пацієнта, активізує їхню роботу, запускає механізми саморегуляції, сприяє поліпшенню трофіки й відновленню уражених тканин хребта, приводить до відновлення функцій уражених тканин. Тому апітоксинотерапія, поза всяким сумнівом, - більш ефективна.
Я можу з упевненістю констатувати, що традиційні та інші нетрадиційні методи лікування міжхребцевих гриж не дають такого лікувального ефекту, який ми можемо бачити під час застосування бджолиної отрути. До мене найчастіше звертаються пацієнти, які вже перепробували всі можливі методи лікування. Багато з них отримували медикаментозне лікування, фізіолікування, бальнеопроцедури, різні види масажу та остеопатії. Декому з них пропонували оперативне лікування.
Застосування апітоксину методом бджоловжалювання в більшості випадків приводило до одужання таких пацієнтів. У подальшому активний спосіб життя з дозованими навантаженнями, заняття спеціальною лікувальною гімнастикою, правильно збалансоване харчування давали можливість багатьом колишнім моїм пацієнтам забути про це небезпечне захворювання.
Підготувала Тетяна Кияниченко.