МІЖРЕБЕРНА НЕВРАЛГІЯ: ЯК ПОЗБУТИСЯ БОЛЮ?

Поділитися:
Міжреберна невралгія: як позбутися болю?

Із таким питанням звернувся до редакції наш читач із Черкаської області Микола Петрович. Що можна зробити в цьому випадку, щоб зняти біль, – розповідає невролог, рефлексотерапевт Ірина БАРТОШ.

Є три види гострого болю, який дуже важко терпіти: це біль у разі запалення трійчастого нерва, в разі панарицію та за міжреберної невралгії, коли біль пронизує весь міжреберний простір, не дає нормально вдихнути, повернутися, рухатися.

Якщо гострий біль чути з лівого боку в грудях – дуже часто людина думає, що це болить серце, й бере валідол чи нітрогліцерин. Але якщо за 3-5 хвилин потому легше не стає, можна припустити, що це гостра стадія невралгії. До того ж, за міжреберної невралгії біль посилюється або послаблюється від зміни пози, в моменти кашлю, чого не відбувається за серцевого болю.
Причинами міжреберної невралгії найчастіше бувають переохолодження, травма, наприклад, людина дістала удар у цьому місці. Або через тривале перебування в статичній позі – тоді кажуть, що людина «залежала» це місце. Біль може з'явитися від різкого ривка, наприклад, людина підняла важкий лантух, спортсмен зробив різкий ривок на старті...

У будь-якому разі за гострого болю в грудях дуже важливо вчасно звернутися до лікаря, щоб правильно визначити діагноз. Лікар може призначити ін’єкцію (блокаду) лікувальними препаратами, щоб зняти нестерпний гострий біль. Призначить вітаміни групи В для відновлення нервів. Але найголовніше – фахівець збалансує всі м'язи.

У домашніх умовах я рекомендую використовувати ефірну олію чебрецю, якою змащують хворе місце. Або креми охолоджувально-зігрівальної дії. Від них м'язи спочатку охолоджуються, а потім зігріваються, що дає змогу зняти спазм. Дуже добре знімають біль голчасті аплікатори.

Із народної медицини можна скористатися шавлією. Запарити траву (наприклад, півпачки), потім її відтиснути й саму траву викласти на бавовняну тканину. У теплому вигляді накласти вздовж болючого ребра.
Якщо біль несила терпіти, як першу допомогу можна застосувати знеболювальні піґулки.

Щоб зняти біль і дати м'язу відпочити, хворе місце треба затиснути, наприклад, покласти на нього руку. Також можна наклеїти тейпер (продається в аптеках). Це своєрідний захист м'яза. Тейпер прогріває його, заспокоює, й м'яз може відпочити. Він немовби піднімає шкіру, завдяки чому поліпшується приплив крові, хворий м'яз мобілізується, що допомагає його відновленню. Наклеюють тейпер по всьому ребру та хребцю. Через  добу його можна зняти.

І ще – спрямуйте дихання у хвору точку. Це теж допомагає зняти біль.

Дуже важливо за міжреберної невралгії робити вправи на розтягування грудної клітки. Найпростіше: сидячи чи стоячи, руку підняти над головою й тулубом зробити нахил у протилежний від місця болю бік, при цьому дотримуючись дихання. Наприклад, у вас біль із правого боку. Тоді ви піднімаєте вгору праву руку, вдихаєте, потім робите глибокий видих, щоб діафрагма аж втислася вглиб (видих відбувається зі звуком «п-а-а-а-х»), затримуєте подих і на цій затримці робите нахил уліво. У такій позі затримуєтеся до рахунку «8». Робите вправу 5 разів.

Вправа «Кішка». Станьте на коліна та прогинайте спину й грудну клітуу вгору-вниз. Робіть вправу плавно, без ривків. Теж – 5 разів.

Особливо раджу робити вправу «Равлик». Вона дуже добре розтягує хребет і спазмовані м'язи. Стоячи, повільно нахиліть спершу голову, потім опустіть плечі, немов згортається равлик, поступово, повільно нахиляйтеся так, щоб хребець ішов за хребцем. І так само повільно розгортаєтеся у зворотному порядку. Повторіть вправу 3-4 рази.

За міжреберної невралгії розтягнути грудні м'язи допомагає вправа «Годинник». Стати обличчям до стіни на відстані півкроку чи одного кроку. Витягнуту вгору праву руку ставите на стіну в положення «12 годин» на циферблаті. Потім поступово переміщуєте її по стіні, як за годинниковою стрілкою, вправо. При цьому голова та плече лівого боку розгортається півобертом вліво (віджиматися не треба!). Треба розтягнути тільки грудні м'язи. А позаяк вони схожі на віяло, то кожен його пучок розтягується по черзі. Відчувши посилення болючості в якомусь положенні, затримайтеся в ньому трохи довше.
Якщо у вас болить із лівого боку, робіть те саме, тільки іншою рукою та  проти годинникової стрілки. Цю ж вправу можна робити у дверному отворі.

І не гайте часу. Міжреберна невралгія не така вже й нешкідлиаа. Вона може впливати на серце, бо погіршує кровообіг, а, отже, й на імунітет, унаслідок чого можуть постраждати й органи дихання. Тому в майбутньому є погана перспектива хворіти на інфекційні хвороби. Тим більше, не можна залишати цей стан без уваги у зв'язку з коронавірусом, який уражує дихальну систему.