МОНАРДА - УКРАЇНСЬКА ЧЕРВОНА РУТА

Поділитися:
МОНАРДА - УКРАЇНСЬКА ЧЕРВОНА РУТА

Розкажіть, будь ласка, про таку рослину, яка монарда, і її корисні властивості.
З повагою Раїса.
Київська обл.

Лист коментує кандидат біологічних наук Любов ДУДЧЕНКО.

Монарда (Monarda) , чи відома в Україні червона рута, – багаторічна, ароматична лікарська рослина до 1 м заввишки родини губоцвітих. Крім того, вона є популярною декоративною рослиною, гарним медоносом, багатим на ефірні олії. Батьківщина рослини – Північна Америка, де її з лікувальною метою використовували індіанці. В Європу рослину завіз Колумб і з того часу вона стала незамінною у квітниках і в народній медицині європейців, і українців зокрема.
Квіти монарди бувають різного забарвлення: білого, червоного, рожевого, бузкового. У гібридних форм квіти махрові. За приємний цитрусовый аромат монарду часто называют лимонною мятою чи бергамотом. Усі види монарди вирізняються високим вмістом ефірних олій у всіх частинах рослини.
Монарду люблять за її цінні властивості, зокрема, антисептичні, з неї готують протизастудні чаї, листя використовують як пряність. Рослина поліпшує травлення, а завдяки ефірнім оліям і йоду має бактерицидні властивості. Для оздоровчих цілей можна приготувати олійний настій монарди: у співвідношенні 1:10 настояти й підігрівати на водяній бані 2-2,5 години за температури 50-55 С. Настояти до охолодження й профільтрувати. Обов’язково перевіряють на прийнятність.
У дерматології використовують для обробки гнійничкових захворювань шкіри, в разі грибкових інфекцій. Уражені місця протирають спиртовим розчином двічі на день. Листям також лікують порізи, рани й шкірні інфекції, настоянку монарди застосовують для полоскання горла та рота. У разі порізів, ран можна прикласти до ранки «кашку» з трави монарди.
Чай (1-2 листочки на склянку окропу) з квітів, листя та пагонів рослини п’ють від головного болю, лихоманки, для підвищення імунітету і як загальностимулювальний та антиоксидантний засіб. Деякі вчені довели, що препарати монарди ефективні для лікування хвороб легень пилового походження.