Доступний кожному
Монголи ― люди прості, кочові й практичні. У їхній медицині багато є китайських і тибетських методик, але залишають вони собі тільки те, що доступне, діє швидко та ефективно. Наприклад, монгольський масаж людина може робити самотужки.
На світанку, сидячи, погойдуючись і наспівуючи нескінченних степових пісень, монгол починає розтирати руки. Особливо важливо розтирати пальці, немовби видавлювати з них кров до кінчиків ― щоб вона запульсувала в нігтьових фалангах.
Відкривши таким чином точки входу й виходу енергії на кінчиках пальців рук і ніг, треба підвестися, потягнутися, як кішка, ― аж поки гаряче тепло не розійдеться по всьому тілі, й воно «усміхнеться» назустріч промінню вранішнього сонця. Потім треба трохи потанцювати, як танцюють малі діти, й «народиться» ― чи то сміх, чи то кашель ...
Цю природну очисну реакцію треба посилити до відчуття поколювання в маківці.
Соляні жорна
Потім знову сісти на кошму (килим) і роздягтися догола. Набрати жменю солі й почати розтирати тіло.
Сіль не проста, а заздалегідь підготовлена. Брати тільки велику, кам’яну, й тоді кристали будуть своєрідними масажними жорнами.
Ізвечора в сіль додати трохи домашньої соняшникової олії, щоб вийшла суміш, за консистенцією подібна до густої сметани. Потім піалу з сумішшю виставити під зірки ― нехай заряджається.
Розтерши ноги, руки й особливо ретельно ― поперек, перейти до головної дії ― масажу спини.
Узяти довгий шмат тканини (наприклад, старе чисте простирадло), нанести на нього суміш і розтирати хребет уздовж. Потім окремо ― крижі та шию. Має з’явитися червона смуга від куприка до потилиці. Маківку теж розтерти й залишити сіль на всій шкірі.
На килим можна постелити плівку, потім складене в кілька разів простирадло (щоб вийшла смуга завширшки як долоня) й лягти розпашілою після масажу спиною на цю смужку. Накритися ковдрою, зігнути ноги в колінах і глибоко подихати до появи блакитного неба перед заплющеними очима.
Легко поринути в цілющий і глибокий сон, який, хоч і триватиме 10 - 15 хвилин, принесе почуття легкості й бадьорості.
Після нього слід облити себе відром холодної води чи взяти душ. А потім пожувати маленький шматочок сухого коріння лепехи. Вона трохи гірка, але дуже корисна.
І, нарешті, можна випити зеленого, чорного чи будь-якого трав’яного чаю. Пити чай і гудіти нутром, по-доброму, як вогонь у печі, й тоді зігрівається Душа ...
Кочові монголи часто усміхаються, незважаючи на тяжке життя. Придивіться ― в них енергія Ци «гуде» в грудях! У монгольському масажі головне ― неквапливість, співучість і внутрішнє усвідомлення своїх прекрасних душі й тіла.
Володимир Болсун, лікар-невролог.