МУЗИКА - ЦІЛЮЩИЙ ЗАСІБ, ЯКИЙ ПРАЦЮЄ НА РІВНІ ДИВА

Поділитися:
МУЗИКА - ЦІЛЮЩИЙ ЗАСІБ, ЯКИЙ ПРАЦЮЄ НА РІВНІ ДИВА

Степан Недериця — музикант, деригент, музикотерапевт, видавець, письменник і бізнесмен — людина щира, обдарована і багатогранна. Він любить життя і допомагає полюбити його іншим, позбувшись хвороб і душевних переживань. І робить це за допомогою музики. З 2003 року Степан проводить сеанси терапії, а кілька років тому на осноі напрацьованого досвіду, випустив серію дисків з музикотерапії: для серця, для едокринної системи, для нервової системи, для суглобів, для вагітних, для розвитку дітей тощо. Треба сказати, що вони користуються популярністю. Інакше й бути не може. Адже спочатку Степан випробував дію музики на собі. І вона сотворила в його житті диво. Протягом багатьох років у нього з дружиною не було дітей. Деcятки-сотні обстежень, медичних консультацій, медикаментів і різноманітних процедур не давали довгоочікуваного результату. Чергова вагітність закінчувалася викиднем. Він вже майже зневірився у тому, що колись стане батьком. Але одного разу випадково почув про російського лікаря С. Коновалова. Одним з методів лікування якого є музикотерапія. І в Степана з дружиною родився чудовий і надзвичайно талановитий син. Це стало поштовхом до нового напрямку в життєвій діяльності Степана. Він почав розвивати в Україні напрямок музикотерапії. Бо хоче, щоб дива маленькі і великі (повернення здоров”я, позбавлення від болю, розкриття здібностей і талантів, набуття стану радості і впевненості в собі тощо) траплялися в багатьох-багатьох людей.

МУЗИКОТЕРАПІЮ ЗАПОЧАТКУВАВ ХІРУРГ

- Степане, людям важко повірити й усвідомити, що музика — це не просто засіб для розваг, а справжні ліки. Розкажіть, будь ласка, на чому базується ефект музикотерапії. - Почнемо з того, що звук лежить в основі Буття. Адже Бог — це слово. А слово — це звук. У природі звучить все: кожне дерево, камінь, тварина, стихія тощо. І навіть те, що ми не чуємо. Це називається Симфонією Сфер. Кожна людина також має свій звук. Якщо вона хворіє, її звук стає дисгармонійним. Згармонізувати його (значить відновити здоров”я) можна за допомогою звуків, тобто музики.

- Чи визнають музику, як лікувальний засіб, лікарі? - Вивчення музики, як терапевтичного, тобто лікувального, засобу в Європі розпочав французький лікар Альфред Томатіс ще до ІІ світової війни. Він довів, що за допомогою музики можна виліковувати практично всі хвороби. Батько Альфреда Томатіса був відомим оперним співаком. Тому все його дитинство пройшло в театрі, де постійно звучала музика. Він також закінчив музичне училище. Але потім обрав галузь медицини і став хірургом. Та згодом знову повернувся до музики. Щоб започаткувати новий напрямок лікування хворих — музикотерапію. Йому довелося пройти не легкий шлях, вислухати багато насмішок. Але коли американські вчені провели подібні дослідження і підтвердили його висновок: музикою можна вилікувати будь-яку хворобу і гармонізувати будь-яку людину, співвітчизники визнали Томатіса і він став дуже популярним. Сьогодні кабінети музикотерапії створено в багатьох американських та європейських клініках і реабілітаційних центрах. У них відбувається відновлення пацієнтів після хірургічних операцій, проводяться сеанси музикотерапії для лікування різних хвороб. Цікаву технологію розробили в Японії. Вона базується на тому, що у кожного об”єкта природи, у кожної живої істоти є свій тон — основний звук. Він проявляється тоді, коли людина перебуває в стані спокою, радості, благодаті. За допомогою спеціальної апаратури фахівці виявляють тон пацієнта, записують, а потім дають йому кілька разів послухати запис — власний звук у стані гармонії. За кілька сеансів відбувається значне поліпшення стану хворого.

ЗВУКИ ФОРМУЮТЬ ДОЛЮ ЛЮДИНИ

- Чи має музика вплив на формування особистості? - Альфред Томатіс довів, що формування людини ще в утробі матері відбувається під дією звуку. Тому перший орган, який з”являється у дитини — це вухо. Через нього малюк чує маму. А звуки зовнішнього світу сприймає через хребет. У перші 3-4 роки життя людини (включаючи 9 місяців внутрішньоутробного розвитку) закладається основа особистості й долі людини. Бо мозок формується до 4 років: 80% нейронів складаються в певні з"єднання. Під мікроскопом вони мають вигляд павутинки. Якщо особистість гармонійна — візерунок павутинки дуже красивий (як сніжинка), якщо ні — нерівномірний і рваний. Ось чому здатність людини радіти, її спроможність розкривати свої здібності, реалізовуватися і відчувати себе щасливим закладається саме в дитинстві. І величезну роль у цьому відіграють звуки, які її оточують. Моя історія є підтвердженням тому. Зважаючи на те, що мама працювала, моїм вихованням займалася бабуся. Вона розповідала, що я весь час плакав. І був лише один спосіб заспокоїти мене — співом. Тому бабуся майже безперервно співала. Думаю, що це справило величезну роль на моє формування. І саме тому, я, народившись у молдавському селі, потрапив до Київської консерваторії (це трапляється не часто). І зараз, в дорослому віці, мені все цікаво, я не боюся експериментувати, започатковувати нові справи. Мій син, який також з утроби матері весь час перебуває під впливом звуків класичної музики, навчається в школі мистецтв має чудову пам”ять і дивує своїх викладачів своїми неординарними здібностями. Тема впливу музики на дитину є надзвичайно важливою. Тому їй потрібно присвятити окрему публікацію.

- Що відбувається в організмі людини на біохімічному рівні під впливом музики? - Одним з головних ефектів є виділення ендорфінів — гормонів «задоволення», які продукуються нашим мозком. Саме вони регулюють всі процеси в організмі. Якщо їх недостатньо, людина починає депресувати і хворіти. Ще в 1968 році професор С. Шноль (Інститут біофізики АН СРСР) порівняв числа обертів ферментів з частотними характеристиками музичного звукового ряду. З”ясувалося, що у ферментів, які беруть участь у найважливіших процесах обміну речовин (мелатонін, серотонін, ендорфіни, всі види біологічно активних речовин) ці числа відповідають частотам музичних нот європейського звукового ряду. Це свідчить про те, що звук (музика) має прямий вплив на ті чи ті біохімічні процеси.

ЯКА МУЗИКА Є ЦІЛЮЩОЮ

- Яку музику ви використовуєте з метою музикотерапії? - Доведено, що ендорфіни виділяються лише під дією звуків високої вібрації: колискова матері, спів пташок, класична музика тощо. Якщо ж людина перебуває в оточенні низькочастотних звуків: шум транспорту, побутової техніки, базару тощо виділення ендорфінів блокується. Гордон Шоу і його колега з Каліфорнійського університету нейробіолог Марк Боднер за допомогою сканування головного мозку з”ясували, що класична музика активізує всі ділянки кори головного мозку (під час прослуховування рок- чи попмузики такого ефекту не спостерігалося). Тому музикотерапевти у більшості застосовують саме класичну музику. Доведено, що серед багатьох композиторів особливо виділяється творчість Моцарта. Довгий час не могли пояснити: чому. Але потім все ж таки розгадали секрет цього феномену. Музика цього композитора звучить в особливому ритмі: 30 секунд крещендо (звук наростає) і 30 секунд демендуендо (звук спадає). Саме в такому ритмі у нормі працює і нервова система: 30 секунд напружується, 30 секунд розслабляться. Через деякий час прослуховування творів цього композитора людина відчуває, що з її душі спадає тяжкість, поліпшується настрій, минає тривожність. Одночасно гармонізуються і фізіологічні процеси організму.

ЧОМУ ЖИТТЄВОВАЖЛИВО ЗГАРМОНІЗУВАТИ ДУМКИ

- Тобто музику можна використовувати не лише для лікування, а й профілактики хвороб. - Музикотерапія допомагає вивести людину зі стресового стану, відволікти її від негативних думок і розмов. А отже не допустити руйнівних процесів в організмі. Таким чином відбувається профілактика різних недуг. Учені довели, що слово передусім відображається на генах людини, яка його вимовляє, а також людини, яка слухає. Ось чому не можна казати нічого поганого ні про кого і нікому, зокрема й собі. Коли людина говорить: “Я здорова і щаслива”, гени запускають саме таку програму, коли ж промовляє “ Я нещасна і хвора”, - працюють у цьому напрямку. Відомий російський лікар, кардіолог і музикотерапевт С. Коновалов стверджує, що онкозахворювання може початися з фрази, яку людина промовила під впливом тимчасових обставин: “Задовбало мене це життя”. На що гени реагують: “Набридло жити? Запускаємо програму на знищення”. Й імунітет перестає знищувати ракові клітини, які утворюються в організмі кожної людини щодня.

ЗВУКИ ПРИРОДИ ТАКОЖ ЛІКУЮТЬ

- В записах на ваших музикотерапевтичних дисках ви поєднуєте класичні твори, разом зі звуками природи. - Річ у тім, що спів пташок, цвіркунів, дельфінів, звуки дощу, водопаду, океану, вітру та багатьох інших тварин і стихій мають високі благотворні частоти. Цікаво, що кожен з них відрізняється ще й своєю “спеціалізацією”. Приміром, цвірчання цикад має 5 тис. Гц. Саме на такій частоті працює шлунок. Тому якщо під час обіду включати диск з музикою, на яку накладено спів цих комах, можна позбутися розладів травлення, поліпшити роботу шлунку. Доведено, що цей звук посилює процес засвоєння корисних речовин в 700 разів. На мозок, ендокринну систему благотворно впливає частота 8 тис. Гц. Її “видають” пташки і дельфіни. Ось чому люди інтуїтиво так прагнуть весною на природу, коли птахи починають співати, ось чому вони так люблять дельфінів. Під їх спів відбувається відновлення мозку і роботи всіх внутрішніх органів.

ЗЦІЛЮЄТЬСЯ ДУША – ЗЦІЛЮЄТЬСЯ Й ТІЛО

- Протягом багатьох років ваші сеанси музикотерапії користуються популярністю, так само, як і ваші музичні диски. Тож можна зробити висновок, що українці також починають усвідомлювати роль музики в гармонізації психічного та фізичного здоровя. -За дев”ять років моєї роботи музикотерапевтом, я помітив, що серйозні хвороби не з"являються просто так. У переважній більшості випадків це трапляється після якихось неприємних подій, стресів. Тобто вони починаються з центральної нервової системи. Шкода, що лікарі в поліклініках не розбираються, чому в людини заболіла нога чи печінка, якої саме команди не дав мозок і яка речовина не виділилася, щоб забезпечити нормальне функціонування тої чи тої частини тіла. Бо лікування потрібно починати саме з цього. І велику роль у гармонізації центрального пульту управління організмом відіграє музика. Розповім про досвід однієї зі слухачок моїх музикотерапевтичних сеансів, яким вона поділилася зі мною. Так трапилося, що за короткий проміжок часу у неї помер чоловік, а донька розлучилася з чоловіком. Внаслідок перенесеного горя і стресу у неї з”явилися сильні неприємні відчуття в грудній клітині: щось давило, пекло, заважало дихати. Лікарі визначили, що проблема в серці і стали лікувати медикаментами. Стан трішки поліпшився, але не суттєво. Вона пройшла санаторно-курортне лікування. Той само результат. Потім хтось зі знайомих порадив: “Можливо, в тебе болить душа, а не серце. Сходи на сеанси музикотерапії Недериці, раптом допоможе”. Жінка потрапила на сеанс присвячений Моцарту. І відразу відчула, що з нею відбуваються незрозумілі речі: з ділянки грудної клітини упав вантаж, їй здалося, що вона піднялася високо в небо, з очей полилися благодатні сльози. Повернувшись додому, вона взяла ручку і вперше в житті написала вірш. Скажу від себе — геніальний. Справді, люди, які відчули на собі зцілювальний звук музики, приходять на сеанси знову і знову, купують диски записами музики і звуків природи, щоб подарувати їх рідним і друзям. Я також вважаю, що записи зцілювальної музики мають бути в кожному домі, їх потрібно слухати і дітям, і дорослим, і літнім людям. Це допоможе їм відчути себе здоровішими й щасливішими.

Розмову вела Мирослава ЩЕРБА,