НА ВЕЧЕРЮ - МАКАРОНИ

Поділитися:
На вечерю - макарони

Тільки-но на теренах нашої неосяжної планети виросла пшениця — одразу ж з’явилися й вироби з неї. Макарони були одними з них. І це були «найправильніші» макарони, бо за тих часів борошно ще не навчилися очищати від усього корисного, що в ньому є.

Історія макаронних виробів — дуже давня, зявилися вони десь за 1200 років до нашої ери.

Якщо ви любите макарони — депресія вам не загрожує

Нині цей продукт можна вважати інтернаціональним. Славнозвісну назву зрозуміють у будь-якій країні світу. Італійське macare, що означає «м’яти», «місити», та грецьке makaria, що, як з’ясувалося, означає також «той, хто дарує щастя», постійно змагаються між собою.

Макарони сприяють здоровому й міцному сну завдяки триптофану — амінокислоті, яка відповідає за здоровий сон, що відновлює сили й поліпшує настрій. В організмі вона перетворюється на гормон серотонін, тож якщо ви любите макарони, депресія вам не загрожує.
Токоферол, що міститься в макаронних виробах, має антиоксидантні властивості: знищує вільні радикали, які запускають процеси старіння, та перешкоджає розвитку онкологічних хвороб. Марганець допомагає йому в цьому процесі. А вуглеводи й клітковина борються з холестерином і знижують ризик серцево-судинних захворювань.

Італійські та американські медики стверджують: макарони — чудовий заспокійливий засіб.

Макарони макаронам — різниця

І в цьому криється їхній секрет. За вмістом вуглеводів та калорійністю макарони з м’яких сортів пшениці подібні до здобної випічки з білого борошна.

Натомість макарони з твердих сортів пшениці й із цільнозернового борошна лікарі навіть рекомендують вживати. Бо весь сенс — у вуглеводах. Адже макарони за своєю суттю - це вуглеводи. Вони можуть мати високий глікемічний індекс (об’єктивний показник, який визначає ступінь впливу продуктів після їх потрапляння в наш організм на рівень цукру в крові людини) та стимулювати апетит, але можна ті ж таки макарони правильно приготувати й завдяки цьому знизити глікемічний індекс.

Саме в твердозернових індекс малий (до 40 одиниць), бо в них міститься до 20% клітковини, яка сприяє зниженню цього показника.

Калорійність макаронів із м’яких сортів пшениці (на пакуванні їх позначено як вироби «вищого сорту») — 350-360 ккал на 100 г, а з борошна грубого помелу — 213 ккал. І це серйозна різниця. Бо від макаронів із підвищеним глікемічним індексом (із м’яких сортів пшениці) апетит посилюється, й мозок весь час вимагає їжі.

Що ж до макаронів із грубого борошна — тут глюкоза вивільнюється не так швидко, в крові циркулює достатня кількість цукру на певному рівні, й наш мозок через короткий час не вимагає їжі знову.
Отже, вуглеводи макаронних виробів із твердих сортів пшениці витрачаються поступово, повністю забезпечуючи організм людини енергією, й не дають зайвих кілограмів.

Макаронна дієта знижує запальні захворювання

Про цілющі властивості макаронів уперше заговорили на Сході. Східний лікар Гун Сяо повсюдно рекомендував вживати їх навіть для профілактики зайвої маси тіла й передчасного старіння.

У макаронних виробах із твердих сортів пшениці багато клітковини, яку організм практично не засвоює, але завдяки своїй здатності до абсорбування вона виводить із нього токсини й солі важких металів, ліквідує дисбактеріоз кишечнику, бо вона є основою для життєдіяльності й живлення бактерій, що виробляють антибіотичні інгредієнти.

Макарони містять вітаміни В1, В2, В9 (поліпшують роботу нервової системи, мозку, стан шкіри й кишечнику), РР (сприяє зміцненню капілярів), Е (вітамін молодості), достатню кількість кальцію (потрібний для зміцнення кісток і забезпечення багатьох життєвоважливих процесів організму), заліза (поліпшує формулу крові), магнію, марганцю, фосфору та калію (потрібні для нормалізації функцій серця, стану м’язів, мозку).

У їх складі відсутній холестерин і майже немає натрію, який, за надміру його в продуктах харчування, прискорює процес старіння організму.

Страви з макаронних виробів сприяють збільшенню м’язової маси. Тому їх особливо полюбляють спортсмени та підлітки. У разі дотримання макаронної дієти нормалізується обмін речовин (за 1-2 місяці), зміцнюються імунна система, серцевий м’яз та кістки, поліпшуються рівень гемоглобіну в крові й стан шкіри, регулюється травлення, знижується ризик інфекційних та запальних захворювань. Повільні цукри - їх ще називають «хорошими вуглеводами» - повністю задовольняють потребу печінки та м’язів у глікогені. Вони поступово й практично до решти спалюються в процесі перероблення організмом. Тому правильні макарони треба їсти всім, у тому числі й діабетикам. 100 г макаронів містять 30% добової норми потрібних нам вуглеводів, білків і вітамінів групи В.
Макаронні вироби з твердих сортів пшениці є обов’язковим елементом багатьох лікувальних дієт, зокрема, й рекомендованої за серцевих захворювань дієти Орніша.


Залежно від режиму варіння виходять страви з різними поживними вдасивостями

Макарони готуються легко й швидко. Але важливо робити це правильно, щоб вони справді були корисними.

У переварених макаронах глікемічний індекс сягає позначки 70, а це вже справжній інсуліновий пік! Особливо не можна переварювати макарони, зроблені з очищених сортів борошна.

Бажано, щоб каструля мала грубе дно. Воду слід брати з розрахунку 1 л на 100 г макаронів. Спершу треба закип’ятити воду, трохи її підсолити (на початку, а не в кінці готування) й додати приблизно 1 ст. л. олії. Потім в окріп всипати макарони та, щоб вони не злипалися, одразу перемішати. Поки варяться макарони, їх слід постійнео помішувати. Варити макарони потрібно так, як це роблять італійці — до стану «аль-денте», тобто залишати ледь-ледь недовареними. Такі макарони матимуть низький глікемічний індекс (близько 40). А ось промивати готові макарони в холодній воді категорично не рекомендується: вони втратять цінні мінерали й вітаміни.

Не так важливі макарони, як соус до них

Соус визначає все, — вважають італійці, тому й не товстіють від макаронів. Дуже важливо, скільки інших інгредієнтів ви використаєте разом із цим продуктом. Італійці беруть овочеві соуси, які ще дужче збільшують користь від макаронів.


Не можна вживати макаронних виробів із калорійними продуктами: м’ясом, жирними соусами.

І просто заборонено вживання продуктів із консервантами (соуси, ковбаса, соління-копчення).

Пісні макарони з грибами. На 2 порції: макарони - 250 г, гриби - 200 г, цибуля ріпчаста - 1 шт., часник - 2 зубчики, олія - ​​50 мл, волоські горіхи - 50 г, сіль, перець, базилік - за смаком.
Почистити й помити гриби, покришити. Подрібнити базилік. Цибулю нарізати кубиками. На гарячу пательню налити 3 ст. л. олії. Цибулю й гриби обсмажити, помішуючи, до готовності (хвилин 10). Додати сіль, перець, базилік і часник. Усе перемішати. Отриману масу перекласти на макарони. Горіхи подрібнити й перед подаванням посипати ними макарони з грибами.


Підготувала Тетяна Кияниченко.