НАБРЯКИ: ПРИЧИНИ ТА ДОПОМОГА

Поділитися:
НАБРЯКИ: ПРИЧИНИ ТА ДОПОМОГА

Набряк - надмірне накопичення рідини в тканинах організму, підшкірній клітковині, є самостійним захворюванням, а також симптомом хворого серця, ускладненої серцевої недостатності, захворювань нирок, може спостерігатися й у разі цирозу печінки тощо.
У разі захворювань серця набряки зазвичай локалізуються симетрично на щиколотках і гомілках, а також у попереково-крижовій ділянці, якщо людина через свій хворобливий стан прикута до ліжка. Нерідко спостерігається асцит - скупчення рідини в черевній порожнині.
У разі захворювань нирок набряки локалізуються спочатку на обличчі, особливо в ділянці повіки, а пізніше й на ногах, попереку, статевих органах.
Щоб позбутися набряків, потрібно лікувати захворювання, на тлі якого вони з’явилися. Додатково, як симптоматичний засіб, призначають сечогінні препарати, а також обмежене вживання солі, і, навпаки, рекомендують вводити до раціону якомога більше овочів, фруктів і ягід, які мають сечогінну дію, а також кисломолочні продукти.
Народна медицина пропонує велику кількість засобів, які зменшують набряки й полегшують стан хворого, але все ж приймати їх рекомендуємо після консультації з лікарем.
Жменю  квасолі висушити, потовкти й всипати в півлітрову пляшку хорошого вина. Настояти в темному місці 3 доби. Приймати по 1 ст. л. тричі на день. Перед вживанням збовтувати.
Узяти  плоди ялівцю звичайного - 4 частини; по 3 частини кореня дягеля лікарського та квіток волошки синьої; 1 ст. л. суміші залити 1 склянкою окропу, поставити на парову баню на 15 хв, настоювати 1 годину. Приймати у вигляді настою по 1-2 ст. л. 3-4 рази на день.
Нарізати тонкими кружечками кілька цибулин, пересипати цукром і залишити в скляному чи емальованому посуді на 10-12 годин. Після цього утворений сік злити. Приймати по 2 ст. л. рано-вранці до сніданку.
Гарбузовий сік уживати по 0,5 склянки на день.
Корінь петрушки і/чи розтерте насіння (4 ч. л.) залити окропом (100 мл), щільно накрити, залишити настоюватися на 10-12 годин. Приймати по 1 ст. л. 4 рази на день за 30 хв до їди.
Узяти по 1 частині листя берези, листя підбілу та по 4 частини листя малини чи ожини й квітів вересу; 1 ст. л. суміші залити 1 склянкою окропу, настоювати кілька годин, перецідити. Приймати по 1 ст. л. 3-4 рази на день.
Узяти в рівних частинах квіти бузини чорної, ромашки аптечної, липи серцелистої та траву м’яти перцевої; 1 ст. л. суміші залити 1 склянкою окропу, настоювати на водяній бані 15 хв, охолодити, перецідити, відтиснути, долити перевареною водою до  250 мл. Приймати гарячий настій по 0,5 склянки тричі на день.
Узяти по 1 частині насіння петрушки кучерявої, насіння фенхеля та 5 частин березових бруньок; 1 ч. л. залити 1 склянкою окропу. Настоювати до охолодження. Приймати по 1/4 склянки тричі на день.

Підготувала Алла ГРІШИЛО.