НАДНИРКОВІ ЗАЛОЗИ ДОПОМАГАЮТЬ ПЕРЕЖИТИ СТРЕСИ ТА РЕГУЛЮЮТЬ ОБМІННІ ПРОЦЕСИ

Поділитися:
НАДНИРКОВІ ЗАЛОЗИ ДОПОМАГАЮТЬ ПЕРЕЖИТИ СТРЕСИ ТА РЕГУЛЮЮТЬ ОБМІННІ ПРОЦЕСИ

Щоб ми почувалися здоровими, кожна система нашого організму відповідально виконує свої обов’язки, підтримуючи інші. Одна з невтомних працівниць — ендокринна система. За допомогою хімічних речовин, які називають гормонами, вона керує різними функціями організму, наприклад, ростом, статевим розвитком, обміном поживних речовин та реакцією організму на стрес. Основні її органи, так звані залози внутрішньої секреції, або ендокринні залози — надниркові залози, щитоподібна залоза, навколощитоподібні залози: шишкоподібна залоза, підшлункова залоза, яєчники в жінок та яєчка в чоловіків, гіпоталамус та гіпофіз (він міститься в головному мозку та регулює діяльність усіх перерахованих ендокринних залоз). Кожен із цих органів заслуговує на особливу увагу. Сьогодні ми дізнаємося, за що відповідають надниркові залози. Які хвороби можуть спричинити збої в їх роботі? Як ці захворювання лікувати? Якою має бути профілактика?

Андрій КВАЧЕНЮК, лікар-ендокринолог Київського міського діагностичного центру та Інституту ендокринології

ЗА ЩО ВІДПОВІДАЮТЬ ГОРМОНИ

Вважається, що головна функція надниркових залоз — пристосування до стресових чинників у навколишньому середовищі. Саме вони одразу реагують, коли ви нервуєте, хвилюєтеся, переживаєте різні потрясіння, допомагають вам упоратися з негараздами і попри  все жити і працювати далі. Також вони виконують інші функції. Надниркові залози містяться над верхніми полюсами нирок. Вони складаються з кіркового та мозкового шарів, які різняться за структурою та гормонами. Кірковий шар виробляє більшість гормонів, які ділять на три групи: 1)мінералокортикоїди, які беруть участь у регуляції мінерального та водного обміну; глюкокортикоїди, які переважно впливають на вуглеводний обмін, пригнічують запальні реакції; статеві гормони, що впливають на статевий розвиток. Мозковий шар виробляє адреналін і норадреналін, які регулюють роботу нервової та серцево-судинної систем. Усі захворювання надниркових залоз тим чи тим чином пов’язані із надлишком або нестачею гормонів. Основний гормон першої групи — альдостерон. Значне збільшення його рівня відбувається в разі пухлин чи гіперплазії надниркових залоз. Знижена концентрація спостерігається в разі руйнування власної тканини надниркових залоз. Основний гормон другої групи — кортизол. Його концентрація знижена в разі хвороби Аддісона, хронічної недостатності надниркових залоз. Підвищена — за синдрому Іценко-Кушинга (надмірна функція гормонів кори надниркової залози), в разі аденоми простати та раку надниркових залоз. До третьої групи належать чоловічі статеві гормони (андрогени) та жіночі (естрогени) і прогестерон. Підвищення утворення цих гормонів у дитячому віці призводить до раннього статевого розвитку, а заповільнене — до його затримки. У дорослих надмірний їх рівень (що здебільшого відбувається в разі пухлин надниркових залоз) може спричинити фемінізацію в чоловіків (розвиток жіночих вторинних статевих ознак: зменшення росту бороди та вусів, відкладання жиру на талії), атрофію (втрату функцій) яєчок тощо і маскулінізацію в жінок (процес накопичення вторинних статевих ознак чоловіків: обволосіння обличчя, збільшення м’язів, зміна голосу тощо). Адреналін, який виробляє мозковий шар, підвищує артеріальний тиск, звужує судини, прискорює ритм серцевих скорочень, гальмує моторику кишківника, підвищує концентрацію глюкози в крові, посилює надходження в кровоплин жирних кислот, підвищує рівень холестерину, впливає на клітини імунної системи. У здорових людей рівень адреналіну у крові зростає за емоційного стресу, фізичного навантаження. Значне збільшення його концентрації у крові та сечі відбувається в разі пухлини мозкового шару надниркових залоз. Норадреналін діє на обмін речовин як адреналін, але менш виражено.

ВІД ІНФЕКЦІЇ ДО СТРЕСУ

Спричинюють перенапруження та, як наслідок, захворювання чи ураження надниркових залоз хронічні або гострі інфекції (грип, бронхіт, синусит, пневмонія), черепно-мозкові травми, метастази клітин злоякісних утворень з хворих органів, тривале застосування гормональних препаратів. У разі перевантажень стресовими ситуаціями (конфлікти в сім’ї, на роботі, смерть близьких, аварія, серйозна хвороба) у кров викидається надмірна кількість адреналіну і якщо не відбувається відновлення (після первинної тривожної реакції організм потребує 24—48-годинного відновлення), стан погіршується, з’являється втома, млявість, бажання відпочити. Якщо стрес триває досить довго (місяцями чи роками), тоді, незважаючи на здатність цих «терплячих» залоз внутрішньої секреції «пристосовуватися» та чинити опір подібним станам, і їх можливості вичерпуються. Втома і погіршення загального стану стають хронічними, у таких випадках пацієнти звертаються до лікаря з симптомами гіпоадренії (виснаження надниркових залоз). Основні симптоми за «перевтоми» надниркових залоз та систем адаптації: тривалий головний біль, слабкість, збільшення маси тіла або схуднення, білуваті «павутинки» на шкірі, підвищення артеріального тиску, порушення сну. Проблеми з наднирковими залозами можуть спричинювати безпліддя та гіпертонію. Визначити рівень гормонів надниркових залоз допоможуть лабораторні дослідження крові та сечі. Зміни у структурі цього органа можна побачити завдяки ультразвуковому скануванню та комп’ютерній томографії.

ПУХЛИНИ, ЯКИХ НЕ СЛІД БОЯТИСЯ

Іноді під час ультразвукового дослідження чи комп’ютерної томографії у людей виявляють пухлини надниркових залоз незначних розмірів. Звичайно, дізнавшись про таке, пацієнти починають бити на сполох, побоюючись, що це початок небезпечного захворювання (раку). Але тривалі спостереження довели: з такими начебто неприродними «наростами» можна жити довго і почуватися добре. Слід лише мати на увазі: безпечними для здоров’я вважаються пухлини до 4 см, які не продукують жодних гормонів (неактивні пухлини) та не збільшуються з часом. Бажано раз на рік проводити повторне обстеження та бути під наглядом лікаря-ендокринолога. Якщо жодних змін не відбувається, підстав для хвилювання немає, живіть як звикли. Якщо ж пухлина збільшується у розмірі, обов’язково зверніться до лікаря-ендокринолога, який вивчить історію хвороби і призначить належне лікування. Чому з’являються такі пухлини? Моя особиста точка зору, що це наслідки стресових ситуацій, яких ми не в змозі уникнути. Ми хвилюємося з приводу трагічних ситуацій, що трапляються з нами, рідними, близькими, потерпаємо від хвороб, їх ускладнень. Ці пухлини можна порівняти з рубцем на серці, який залишається після операції. Він не зникає, але з ним можна жити до глибокої старості.

ПОСТУПОВЕ ВІДНОВЛЕННЯ ФУНКЦІЙ

Головна мета лікування надниркових залоз — відновити нормальний рівень гормонів, а також ліквідувати негативний чинник, що спровокував розвиток хвороби. Якщо це пухлина, її видаляють хірургічним шляхом. За хвороби Аддісона (коли бракує гормону кортизолу, який регулює жировий обмін, впливає на стан судин, тиск), якщо це середня та тяжка стадія захворювання, людина вимушена до кінця життя приймати гормональні препарати (кортикостероїди). Одна таблетка кортизону чи гідрокортизону раз на добу нормалізує рівень гормону, і людина нічим не відрізняється від інших. Якщо це легка стадія, тоді можна обходитися без приймання ліків. Достатньо додавати в дієту звичайну кухонну сіль (за цієї хвороби бракує солі, тому її кількість потрібно збільшити) та приймати вітамін С. Також бажано уникати безсонних ночей та екстремальних змін температурного режиму. У разі емоційних переживань, автокатастроф, важких травм, інфекцій, важких пологів стрес для організму буває надмірним. Тоді може виникнути гостра надниркова недостатність, відбувається крововилив у надниркові залози. Такий стан можна назвати «інфарктом надниркових залоз» і він потребує термінової допомоги, оскільки загрожує життю. У подібних випадках гормони, яких бракує, вводять у вену. Важливе значення в успішному лікуванні патологій надниркових залоз, а також з метою профілактики має дієта, збагачена рослинною їжею, особливо багатою на вітаміни (чорна смородина, картопля, буряки, капуста, лимони, апельсини, волоські горіхи), кисло-молочною їжею (кефір, м’який сир, молоко), м’ясними стравами з ніжних сортів м’яса (кріль, кури, телятина), відвареного або приготовленого на парі, що сприяє нормалізації вуглеводного, білкового та жирового обміну та поліпшенню загального стану. Цілюще впливають на організм помірні фізичні вправи, ранкова зарядка, легка пробіжка та прогулянки на свіжому повітрі, оскільки насичують судини киснем і зміцнюють нервову систему. Дуже корисне плавання, тому що гармонійно навантажує всі м’язи нашого організму і оздоровлює серцево-судинну систему. Приємне спілкування у колі друзів, рідних — чудові ліки від стресу. Ми не можемо жити без емоцій та хвилювань, хвороб та душевних випробувань, але контролювати ці стани потрібно, якщо прагнемо, щоб надниркові залози «служили» нам довго й надійно.