НЕ ДАЙТЕ МОРОЗАМ ТА ВІТРАМ ПОГІРШИТИ ВАШ ЗІР

Поділитися:
Не дайте морозам та вітрам погіршити ваш зір

Узимку від холоду, вітру, сухості, перепаду температур потерпає весь  організм, а особливо очі. Вони мають найменший захист від цих агресивних зовнішніх чинників. Недарма багато хто, вийшовши на холод,  має надмірну сльозотечу, гірше бачить у сірі, короткі світлові дні. Надмірний холод може спровокувати погіршення зору, поглибити перебіг очних захворювань.   Як запобігти цьому та підібрати належний зимовий догляд для очей? Спеціально для читачів «Здоров’я і довголіття» - ексклюзивне інтерв’ю зі Світланою АВРАМЕНКО, лікарем-офтальмологом, спеціалістом аюрведи.

- Світлано Борисівно, перебіг яких очних захворювань може прогресувати взимку та як це пояснити з точки зору давньої медицини аюрведи? 

- Згідно з аюрведою, весь світ, як і наше самопочуття та хвороби, підпорядковані трьом енергіям - це закони вати, пітти, капхи. Вата закон –  має властивості вітру, це сухість, холод, нестабільність, динамічність. Пітта – вогонь, несе енергію, силу, трансформацію, тепло, гостроту. Капха – земля, це структурність, стабільність. Коли ці закони з їх властивостями в природі й в організмі злагоджені, людина здорова, а ось щойно відбувається дисбаланс - це породжує неприємні симптоми та недуги.

 Зима – це період домінування енергій вати, тобто холоду, сухості й ламкості, які за надміру можуть провокувати появу сухості в очах, ламкість судин ока, крововиливи в слизовій оболонці. Також імовірне підвищення очного тиску, бо накопичується надмір рідини в оці. Одним із проявів є й виникнення кіст, новоутворень в очному яблуці. Також можуть прогресувати коротко-, далекозорість, астигматизм.

Щоб запобігти цьому й підтримати здоров’я очей узимку, слід дотримуватися відповідного щоденного догляду. Передусім це процедури, що несуть протилежні сухості й холоду властивості. Із найпростіших, зігрівальних процедур  назву такі: розтерти одну об одну долоні до відчуття жару й гарячі долоні накласти на заплющені очі на 3-5 хв.  Таке прогрівання сприяє зняттю очного спазму, нормалізує роботу ока.  Корисно й умащувати шкіру навколо очей перед сном дещо підігрітою кунжутною олією або топленим вершковим маслом (масло гхі). 

Особливо в старшому віці, коли є відчуття сухості в очах, добре закапувати топлене вершкове масло по 1 краплі безпосередньо в око. Це змастить тканини очного яблука,  сприятиме зміцненню судин, запобігатиме їх ламкості.

Узимку потрібно підвищувати вогняну енергію не лише в очах, а й загалом в організмі. Для цього слід не лише уникати перемерзань і добре одягатися, а й переглянути раціон.   Підвищують тепло гострий, кислий, солоний смаки. Тому треба більше вживати гострої їжі: гострий перець, імбир, хрін, часник, цибуля. У цей час не слід їсти сирих овочів і фруктів. Їжа має бути вареною, теплою, із додаванням жирів.

Важливо приймати вітаміни А, С, Е, групи В, які покращують стан очей. Найбагатшими на вітаміни А і Е є помаранчеві овочі: морква, гарбузи, але щоб вони максимально засвоїлися, споживати їх слід із жирами – сметаною чи олією, бо ці вітаміни жиророзчинні. Також високий вміст цих омолоджувальних для очей вітамінів міститься в оліях шипшини, пророслої пшениці, обліпихи. Їх додають у салати чи приймають по 1 ч. л. перед їдою, щоб наповнити ними та умастити організм.

Вітаміну С багато в настої  шипшини, глоду та сухофруктів. Для цього в термос покласти 5-7 ягід шипшини та глоду й стільки ж сушених яблук і груш, залити літром окропу, залишити на кілька годин настоятися.  

Дуже доречним буде імбирний гарячий напій із лимоном і медом. Для цього натерти трішки кореня імбиру чи взяти сухий у порошку, що продається в пакетиках, додати кружальце лимона, залити окропом, коли дещо вистигне, додати меду. Напій має бути  приємним кисло-солодко-перченим на смак, і його треба пити тільки гарячим. 

За відсутності електричного світла зараз багато людей сидять при свічках. Цей час можна з користю використати для оздоровлення очей, зробивши процедуру тратака. Потрібно, щоб кімната буда не зовсім темною, а там горіло хоча б  2 свічки. Сісти на відстані до 1 м від свічки й дивитися на вогонь безвідривно, не моргаючи, розглядати контур полум’я протягом 3-5 хв. Утримувати погляд максимально довго. У процесі почнуть котитися сльози. Це свідчить про добре очищення очей.

- Часто, особливо в старшому віці, люди скаржаться, що в них падає зір у час сутінок. А взимку чимало днів саме такі - сутінкові. Про що свідчать такі зміни зору та як цьому зарадити?

- Річ у тім, що чутливі клітини сітківки, або як їх називають колбочки, що мають функцію розрізняти кольори й дають можливість милуватися різнобарв’ям цього світу, активно працюють лише за яскравого денного світла. Коли активність сонячних променів падає, в нічний час починає працювати інший вид світлочутливих клітин, що розміщені на периферії сітківки  й відрізняють тільки чорний і сірий кольори. Сутінки - це перехідний період, коли зменшується активність колбочок і зір, адаптуючись до ночі, погіршується. 

Дам кілька порад, як відрегулювати зір у цей час. Людям, що мають аномалії рефракції: короткозорість, далекозорість чи астигматизм, у сутінках мають одягати коригувальні окуляри. Це допоможе очам легше адаптуватися до зміни світлової доби. 

Людям із хорошим зором, що гірше бачать сутінкової пори, краще одягати окуляри із жовтим фільтром без діоптрій. Вони пом’якшать сприйняття середовища навколо. Особливо це корисно й додасть комфорту під час кермування водіям, які їздять уночі.

Також доречно приймати взимку вітамінні комплекси. Належна кількість в організмі вітаміну А допоможе краще адаптуватися до сутінок світлочутливим часточкам очей. Чорниці також покращують сутінковий зір. Тому киселі та напої з чорниць, додавання розморожених ягід та джемів на основі чорниць до різних страв дуже корисне.  

- Ще один із частих зимових симптомів - сльозоточивість при виході на вулицю на морозі. Як позбутися цього?

- Коли при виході на вулицю, на холод і вітер, відблиски від снігу, сльози починають котитися градом - це також свідчить про дисбаланс у тілі енергії вати (холодної й сухої), що й призводить до спазму м’язів каналів очей. Носослізний канал, по якому сльоза омивається й далі тече по протоках у ніс, на холоді також звужується, відтак єдиний вихід сльози – назовні. Саме тому взимку сльози перевалюють через край повік, течуть по щоках, чого влітку майже не відбувається. Найбільше від цього потерпають люди похилого віку, в яких носослізний канал звивистий, тож сльоза не встигає входити в порожнину носа. 

Що робити й чим допомогти? Особливо в старшому віці, коли носослізний канал атонічний, звужений, м’язова система працює гірше й не допомагає евакуації сльози в порожнину носа, треба стежити за прохідністю каналу. Цьому допоможе спеціальний ранковий масаж.  Зранку, після того як вмилися, пальцями масажувати ділянку внутрішніх кутиків очей, що біля перенісся. Спершу рухи в напрямку руху слізної точки – знизу від кутика ока до нижньої повіки, ніби видавлюєш те, що є в слізному каналі. Потім - масажувальні рухи в  протилежному напрямку – зверху вниз в напрямку носа,  2-3 хв. Це прибере застійні явища, допоможе рідині, що накопичилася, вийти через отвір у носову порожнину. 

Окрім того, в людей після 60-70 років носослізний канал ще й втрачає еластичність. А це додатково може спровокувати застій та розмноження бактерій. Через що очі закисають, з’являються гнійні виділення. У такому разі бажано провести антисептичний догляд. В аптеці придбати препарати з 30% сальфуцил натрієм і закапати око. Потому промити очі наваром ромашки, що чинить антисептичну, заспокійливу дію. Робити так двічі на день залежно від складності бактеріального враження слизової оболонки, від 3 до 7 днів. 

Можна капати рідкий мед. Мед покращує кровообіг і водночас добре живить очі, бо містить багато корисних речовин і має антисептичні властивості. Уранці і ввечері відвести нижню повіки та капнути на очне яблуко по 1 краплі в кожне око. Буде пекти. Це не страшно. Та, якщо все ж для вас індивідуально надто пече, мед можна розвести в пропорції максимум 1:5  перевареною охолодженою  водою й ним закапати очі. 

Спазм носослізного каналу також знімається теплом. Перед тим як вийти на мороз, добре випити чогось гарячого, приміром, чаю з імбиром. Це сприятиме розширенню проток, а отже кращому виведенню сльози.

При виході на вулицю можна захистити очі від обвітрювання, одягнувши коригувальні чи сонцезахисні окуляри. Це непоганий механічний захист очей. Але врахуйте: затемнення лінз має бути незначне, до 30% тонування. 

- Які проблеми із зором породжує цукровий діабет та інші захворювання і як уникнути цього?

- Одне з ускладнень цукрового діабету - це порушення функцій зору. Агресивна форма діабету взагалі веде до майже повної втрати зору. Адже коли рівень цукру в крові збільшується, зменшується еластичність судин, натомість збільшується їхня сухість, пористість. Враховуючи, що око анатомічно містить  густу сітку мікрокапілярів та судин більшого калібру, які першими страждають від таких змін, вони починають тріскатися, виникають мілкі крововиливи на сітківці. Із часом відбувається переродження сітківки, зміна її структури та функцій. Починає падати зір, а в подальшому часті крововиливи під сітківку призводять до її відшарування й  сліпоти. Таких випадків близько 7% у разі тяжкої  форми  цукрового діабету. 

Щоб запобігти таким змінам, потрібно контролювати рівень цукру в крові. Людина має бути під контролем ендокринолога та, за потреби, - офтальмолога. Також усім та особливо хворим на діабет слід тримати життєвий баланс та жити згідно з природними біоритмами. Не можна працювати в нічних час, лягати спати слід не пізніше 22-ї години, а прокидатися  - зі сходом сонця. Також, для кращого засвоєння та  перетравлення їжі треба приймати трапезу щодня в один і той само час. Сніданок - о 7-8-й годині,  обід - з 12-ї до 14-ї, вечеря  –  о 18-й годині.  

- Є ще одне неприємне захворювання, що може погіршити зір - це шийний остеохондроз. Як воно вливає на очі та як працювати з цим?

- Шийний остеохондроз - це деформація в кістково-м’язовій системі шийного відділу хребта. Це типове захворювання серед людей, які багато сидять, мало рухаються, що призводить до затиснення, висушення дисків між хребцями каналів шийного відділу, судини недостатньо несуть кисень, живлення до мозку, голови, а отже й очей. Тому функція очей теж від цього страждає та змінюється. 

За шийного остеохондрозу варто пройти діагностику в ортопеда-травматолога, щоб визначити, чи є така проблема, й потому виконувати всі його рекомендації, що стосуються вправ та постави. Добре робити масаж комірцевої зони в спеціаліста. У домашніх умовах прибрати надмірну сухість та покращити кровообіг допоможуть умащення комірцевої зони підігрітою кунжутною олією, що має хороші зігрівальні властивості та гарну проникність вглиб тіла.  

Добре кілька разів протягом дня робити вправи для шиї, що сприятимуть покращенню кровообігу й очей. Кожну вправу виконувати по 10-20 разів.

Вправа 1. Повільно відводити підборіддя вправо до правого плеча, а потім до лівого плеча з максимальним відведенням голови. 

Вправа 2. Підборіддя піднімати почергово вгору та вниз. Добре витягувати шию до відчуття натягнення, намагаючись торкнутися підборіддям по максимальної точки зверху та внизу.

Вправа 3. Колові рухи підборіддям, ніби яблучко котити по горизонтально розміщеному до підборіддя блюдечку. Такі колові рухи добре відкривають артерії, що йдуть до головного мозку, корисні для шиї.

Вправа 4. Перекочувати голову зліва направо по грудній клітці, максимально витягуючи шию.

Дуже корисно робити й вправи для очей для відновлення зору. Очне яблуко утримується м’язами, тож ці вправи допоможуть тримати тонус м’язів, покращать кровообіг. Кожну робити 11 разів.

1. Відводити очні яблука максимально вгору та вниз. Потім зліва вправо. Спочатку робити повільніше, потім дещо прискорити.

2. Прокручувати очні яблука за годинниковою стрілкою по колу. Спершу за годинниковою стрілкою, потім проти.  

3. Покласти гарячі долоні на очі та зігріти їх, розслабитися протягом 2-3 хв.

Підготувала Валентина Ухачевська.