Зараз, під час війни, стільки трапляється бід, що багато хто каже: серце заходиться, не витримує. Це не просто слова. Хвилювання та стрес надзвичайно виснажують не лише нервову, а й серцево-судинну систему, змушуючи їх працювати надмірно. На цьому тлі почастішали випадки гіпертонічних кризів, інфарктів, аритмій, інсультів та інших відхилень у роботі серця. Тому медики рекомендують не брати все аж надто близько до серця, виробити нові, корисні звички, які допоможуть не занепасти вашому мотору життя навіть, якщо доводиться часто й протягом тривалого часу ховатися в підвалах під час повітряної тривоги. Які недуги чатують на серце й судини, як їм запобігти та підтримати серце навесні в часи війни, поговоримо з доктором медичних наук Аллою ДМИТРІЄВОЮ.
Сердце - центр організму
- Наше серце ніколи не відпочиває, з кожним своїм ударом постачаючи кров, а з ним і життя всьому організмові. Яка його роль і як найчастіше зароджуються недуги серця?
- Серце - це центр циркуляції всього. Від того, як працює серце, залежить тонус судин, легенів, газообмін, ефективність лімфообігу, скільки крові рухається по малому колу та як кров доносить поживні речовини органам. Цей центр підтримує циркуляцію кисню, гормонів, енергії та прани.
Ще в давнину казали, що душа живе в серці, бо якщо серце виснажується, підупадає й сама людина: почувається кволою, втрачає енергію, сили рухатися й загалом жити. Адже функція кожного органа залежить від його кровопостачання й живлення всім спектром речовин, які приносить кров. Тому до серця треба ставитися лагідно та трепетно, розуміючи його важливість.
Досить часто хвороби серця підкрадаються непомітно. У людей, здавалося б, здорових, з'являються неприємні відчуття в ділянці серця: біль, поколювання, відчуття стиснення. Та коли люди звертаються до кардіолога та проходять перевірку, їм кажуть, що кардіограма в межах норми, й не виявляють причин погіршення самопочуття. Проте це не привід зробити висновок, що у вас все добре, та заспокоїтися.
Така симптоматика - це дзвіночок, що в людини розвивається кардіоневроз. Він може давати серцеву симптоматику. За цієї дуже поширеної нині недуги серце, як орган, на початках працює добре, але через постійний високий рівень гормонів стресу, бо людина мало рухається, але багато хвилюється, серце постійно біжить, надмірно працює, вичерпуючи резерви. Неприємними ж відчуттями серце дає знаки, що треба заспокоїти думки та хвилювання, бо наступною сходинкою стане поява недуг серця, а потому, якщо не реагувати, можливий навіть інфаркт через спазм коронарних артерій.
Як берегти серце в тривожні часи
- Розвиток яких захворювань серцево-судинної системи нині спостерігається?
- На тлі війни зросла тривожність, через неефективний, перерваний повітряними тривогами, нетривалий сон організм не відновлюється. Ці чинники серйозно вдаряють по серцю. Серце, особливо при підвищеному тиску, який дає стрес, починає надчасто скорочуватися та не встигає розслаблятися, тому його стінки стають жорсткими. Через це нині люди часто скаржаться на тахікардію, задишку за будь-якого навантаження.
Окрім того, погіршення стану серця відбувається, й коли люди тривалий час ховаються в бомбосховищах, особливо не рухаючись там. Не допускайте цієї помилки. Ходіть із кутка в куток, а в разі обмеженого простору в приміщенні, ходіть на місці. Ходити потрібно по 40-60 хв на день, це прогулянка в комфортному для вас темпі. Так ми задіюємо м'язові помпи, щоб через ноги гнати кров до серця й таким чином його розвантажувати, дати йому трішки розслабитися. А отже - зберегти функції серця та дихальної системи, запобігти тому, щоб у малому колі кровообігу накопичився надмір крові та постраждав газообмін.
Дуже добре робити дихальні практики для профілактики та покращення стану за серцевих недуг, зняття нервового напруження. Це вправи з діафрагмальним диханням, що нормалізують газообмін. Щоб максимально збільшити об'єм легенів, на повільному, глибокому вдиху треба врізнобіч або поперед себе підняти рівні руки над головою й потягнутися догори, щоб розкрилася діафрагма. На пасивному видиху опустити рівні руки через сторони чи перед собою. Так зробити кілька разів у комфортному, повільному темпі. Не слід робити дихання з рухом через силу. Якщо під час виконання вправи дихання збилося, відновіть його, й лише тоді можна робити наступний цикл.
Також можна покращити здоров’я серця під час щоденних 40-60-хвилинних прогулянок, застосовуючи спеціальні дихальні методи. Людям підготовленим можна робити вдих на 8 кроків, затримку дихання на 8 кроків і видих на 16 кроків. Початківцям слід почати з простішого тренування: під час ритмічної ходи робити вдих на 3-4 кроки, затримку дихання на 1 крок і видих на 4-5 кроків. І так практикувати протягом кількох хвилин, поступово збільшуючи час практики та кількість кроків під час вдиху, затримки й видиху. Робити все треба в комфортному для вас інтервалі, не перенапружуючись, зважаючи на самопочуття.
Прості й дієві фітозасоби для підтримки серця
- Як за рахунок фітозасобів зменшити згубну дію хвилювань на наш організм та підтримати роботу серця?
- Чудових результатів у поліпшенні роботи серця та нервової системи можна досягнути, комбінуючи 2 дуже простих і ефективних засоби: собачу кропиву, що має заспокійливий ефект, та глід, що є кардіопротектором і підтримує роботу серця. Їх беруть порівно й заварюють по 1 ч. л. суміші у 200 мл окропу. Приймати двічі на день протягом місяця. Або ж придбати їх аптечні настоянки, змішати та приймати по 30 крапель зранку та ввечері.
Я рекомендую вирощувати в себе в саду глід і шипшину. Якщо встигли - зібрали й посушили їх квіти або ж плоди, які є джерелом біологічно активних речовин. Заготовлені квіти глоду змішати порівну з собачою кропивою й до цього заспокійливого кардіотоніка додати в рівній пропорції антиоксидант – листки з квітами та ягідками суниць. 1 ч. л. залити 250 мл окропу, настояти, процідити, приймати 4-5 тижнів. Якщо цей збір покращив стан здоров’я, можна продовжити його приймати, змінивши один із компонентів. Наприклад, замінити глід адонісом.
Окремо можна приймати горицвіт (адоніс). Ця лікарська рослина гармонійно поєднує в собі серцеві глікозиди та заспокійливі речовини. Свого часу з адонісу робили дешевий адоніс-бром, дуже ефективний засіб для людей із низьким порогом тривожності. Також для підтримки серця й морального стану можна купити адоніс у краплях і в пакетованій формі. Приймати згідно з інструкцією на упаковці.
Ще один суттєвий ризик для серця навесні – агресивне ультрафіолетове травневе сонце. Воно сприяє виробленню оксидантів, тобто окислює організм, збільшуючи ризик як виникнення онкозахворювань, так і погіршення самопочуття за серцево-судинних недуг, провокує появу судинних спазмів. Щоб нейтралізувати дію вільних радикалів, потрібно наситити свою їжу, а через неї й увесь організм антиоксидантами, якими так багата вся перша зелень. Річ у тім, що всі першоцвіти захищає від можливих заморозків високий вміст антиоксидантів у рослинах. Тож споживайте зелені салати з лободи, кульбаби, кропиви, шпинату, цибулі й так підвищуйте антиоксидантний потенціал свого організму.
Якщо ж проживаєте в місті й складно знайти чисту зелень, тоді можна споживати протягом дня по 2-3 ч. л. олії зародків пшениці, що містить велику кількість вітаміну Е, також олії волоського горіха, конопляну. Можна приймати й аевіт, що має в складі токоферол та ретинол, тобто вітаміни А і Е. Вони беруть участь в антиоксидантних процесах, є важливою підтримкою судинам, серцю та мозку.
Також важливо підтримувати належний рівень вітаміну D в організмі. Я не заохочую приймати синтетичний вітамін D в капсулах, адже цей вітамін природним чином може виробляти наша шкіра, контактуючи з сонцем. Єдине - треба забезпечити важливу умову: щоб синтезувався вітамін D, потрібен холестерин, тобто тваринні жири. Тож перш як вийти на сонечко, слід з'їсти масла, сметани чи інші тваринні продукти, зокрема сало. Тоді ваша шкіра генеруватиме цей важливий вітамін, що сприяє утриманню загального тонусу організму та дає стресостійкість. Якщо ж достатньо виходите на вулицю, можна приймати аптечний вітамін D, але в невеликих дозах, як рекомендовано в інструкції. Адже передозування вітаміну D може згубно позначитися на стані судин, особливо в літніх людей.
За різких стрибків тиску своїм пацієнтам рекомендую навесні та восени приймати аюрведичні препарати на основі раувольфії зміїної (можна придбати в аюрведичних аптеках), яка містить у складі резерпін, що чинить протиаритмічну дію, зменшує надмірно емоційне реагування на різні подразники, а саме різкі емоції провокують підняття тиску й навіть виникнення інсульту та інфаркту.
Є й фармацевтичні препарати, що в своєму складі містять екстракт раувольфії. Цими засобами зняти гіпертонічний криз неможливо, але профілактувати його появу цілком реально. Річ у тім, що резерпін має накопичувальний і віднесений по часу ефект, отож починає діяти через 6 годин після прийому і з кожним новим прийомом його дія посилюється. Препарати, в складі яких є раувольфія, слід приймати тривало, але не більше 5-6 тижнів зранку та ввечері.
Оздоровлюйте органи, від яких залежить робота серця
- Які органи впливають на підняття тиску і від їх стану здоров’я напряму залежить і стан серцево-судинної системи?
- Аби добре працювало серце, треба відновити гармонійне функціонування всього організму, щоб усі органи працювали збалансовано, як єдина система. Часто тиск підвищується через перенавантаження нирок. Тож важливо після зими, після споживання важкої їжі, навесні зробити розвантаження для нирок. Передусім слід дотримуватися режиму пиття: пити тепле потрішки, але часто, тобто по кілька ковтків кожні 40-60 хв. Найкраща підтримка для нирок - березовий сік, узвар, морс із журавлини чи заморожених ягід. Такого питного режиму слід дотримуватися як людям-гіпертонікам, так і з метою профілактики, не чекаючи виникнення гіпертонічного кризу.
Печінка також безпосередньо впливає на роботу серця. Вона синтезує фосфоліпіди, сполуки зі спиртів і кислот, важливі для профілактики захворювань серця та судин, а також синтезує білок. Дефіцит білків - це спазми судин і слабкість серця. Тому, щоб синтетична функція печінки була на високому рівні, печінка потребує дренажу за рахунок харчування з достатньою кількістю жиру в кожному прийомі їжі. Жовчогінні жири стимулюють скидання жовчі у дванадцятипалу кишку, отож запобігають застою жовчі, а виділена жовч запускає весь ланцюжок травлення та засвоєння їжі. До таких жирів, із тваринних, належать: масло, особливо топлене, вершки, сметана, сало, смалець, приготований на паровій бані. Із рослинних олій – оливкова, кунжутна, олія з виноградних кісточок, сиродавлена соняшникова. За один прийом їжі слід спожити 1 ст. л. жовчогінного жиру.
Також протягом місяця можна приймати жовчогінний збір, що сприятиме усуненню спазмів жовчного міхура та достатньому викиду жовчі. Для цього покладіть у рівних пропорціях такі спазмолітики та холінолітики, як кукурудзяні приймочки, календулу, шипшину. 1 ч. л. суміші залити окропом, настояти, приймати по кілька ковтків такого теплого чаю перед кожним прийомом їжі (протипоказано за жовчнокам’яної хвороби).
Засоби для посилення серцевої енергії
- Часто кажуть, що серцю бракує енергії. Чому може забракнути енергії цьому, здавалося б, невтомному органу?
- У кожній клітині нашого тіла енергію виробляють мітохондрії. Кінцевий продукт діяльності мітохондрій - це АТФ (аденозинтрифосфорна кислота), за рахунок якої працюють усі енергозалежні процеси. Якщо мітохондрії чогось не вистачає, наприклад, глюкози, фруктози, то не буде ефективного утворення АТФ. Зараз багато хто не їсть хліб, крупи, каші, молочні продукти, що містять моносахариди, що зумовлює падіння рівня глюкози в крові. Коли він нижче 3 ммоль/л, ми втрачаємо свідомість, мозок відмовляється працювати. Але серце собі такого не може дозволити, воно кульгатиме, але працюватиме, бо від нього залежить збереження життя всього організму. Тому слід не допускати падіння глюкози в крові за рахунок споживання корисних вуглеводних продуктів.
Також, щоб добре відбувалося скорочення м’язів серця, обов'язково потрібен білок. АТФ, або аденозинтрифосфорну кислоту, призначають для підтримання роботи серця, як метаболіт, щоб стимулювати синтез макроергів, молекул, що накопичують та передають енергію.
Із продуктів, які можуть додавати енергії, варто згадати мед, горіхи, масло, пасту горіхову з медом і маслом. Дуже добре підтримують серце всі бджолині продукти, пилок, підмор, маточне молочко та ін., що були восени законсервовані в меду. Бо апіпродукти швидко окислюються, втрачають біологічну активність і самостійно довго не зберігаються. Також енергію та біологічно активні речовини дають узвари з сухофруктів, морожених ягід, родзинок. Вони максимально ефективні саме навесні, адже в період, коли більшість свіжих фруктів втратили свої вітаміни, сушені та морожені їх зберегли.
Зі спецій найпотужнішою для підтримки серця є кардамон, який можна додавати до напоїв, наприклад, кави. А ось тривожним, худим, слабким людям добре також додавати потрішки в напої анісу та бодяну. Корисно споживати спазмолітики: насіння кропу, фенхель, кмин.
Найпоширеніші серцеві порушення та їх причини
- Читачі газети часто запитують, у чому причини появи найпоширеніших недуг серця: аритмії, тахікардії, брадикардії, мерехтливої аритмії та серцевої недостатності. Які ризики криються за цими діагнозами та як жити з ними?
- Тахікардія та брадикардія. Такі діагнози - це констатація, що серце працює надто часто (в першому випадку) або надто рідко – в другому. Причин цьому може бути багато. Та все ж тахікардія передусім свідчить про незадовільну роботу щитоподібної залози. Ця симптоматика - одна з основних ознак гіпертиреозу, що зазвичай виникає на тлі хронічного стресу. У цім разі слід перевірити гормони щитоподібної залози, бо, не позбувшись основного захворювання, не вдасться побороти й тахікардію.
Брадикардія (коли 50 і менше ударів серця за хвилину) також часто виникає на тлі порушень роботи щитоподібної залози й появи гіпотиреозу, тобто, коли її функція стає пригніченою. Тому тут знову ж таки треба перевіряти роботу цього ендокринного органа.
Але про те, чи маєте тахікардію або брадикардію, можна говорити не тоді, як посеред дня, перехвилювавшись чи перевтомившись, виміряли пульс і він виявився зависоким чи занизьким. Таке вимірювання неінформативне. Вимірювання треба робити в стані максимального спокою, коли ви щойно прокинулися й іще не встали з ліжка. Якщо в такому стані ваш пульс більше 95 ударів на хвилину – це справді тахікардія, коли ж пульс 50 і нижче – це ознака брадикардії.
За екстрасистолії, коли нормальний ритм серця порушують передчасні скорочення: поодинокі випадання, коли серце ритмічно б’ється, а потім одне скорочення випало, а вже наступне скорочення стає потужнішим, людина буде відчувати дискомфорт, наче щось усередині перевернулося. Але така екстрасистолія, якщо випадання биття серця не часті, приміром, не кожен третій удар, - неприємна за відчуттями, але не надто небезпечна. Причин, що спровокували це, може бути багато, передусім, закреп, проблеми в роботі печінки та нирок. Тому саме стан цих органів слід перевірити та нормалізувати раціон і режим харчування й пиття.
Серцева недостатність зазвичай не виникає як гострий стан, за винятком геморагічного інфаркту, а формується роками. Якщо ми некоректно лікуємо або й зовсім не лікуємо хворе серце, йому стає важко перекачувати кров і формується ця недуга. Серце стає маленьким, жорстким, у нього різко зменшується викид крові в системний кровообіг, або ж навпаки, серце набуває великих розмірів, але при цьому крові викидає все одно недостатньо.
Тому не нехтуйте хворобами серця, своєчасно усувайте їх, щоб у серці не прогресували негативні зміни. Якщо у вас з’явилася задишка на навантаження, наприклад, почали задихатися, щойно трішки пришвидшивши хід, або після того, як піднялися на третій поверх, хоча раніше легко піднімалися на сьомий, – це дзвіночок, який не можна ігнорувати. По можливості треба обстежити своє серце й міняти ставлення до життя, вводити в нього постійну рухову активність, достатньо пити та вчасно харчуватися, щоб забезпечити серце всім потрібним для хорошої роботи. Я завжди кажу своїм пацієнтам-чоловікам: якби ви за своїм здоров’ям стежили так, як за улюбленим авто, та вчасно робили й собі «техогляд», ви б жили 100 і більше років зі здоровими серцями.
Перед застосуванням рекомендацій порадьтеся з лікарем.
Матеріал підготувала Валентина Берник.