Від халітозу, або поганого запаху з рота, час від часу страждав будь-хто.Незалежно від того, що є причиною такої напасті, в неприємному запаху з рота винна… слина. Точніше, її нестача.
ЯК БОРОТИСЯ ІЗ СУХІСТЮ
У нас у роті живе маса бактерій, які харчуються протеїном, що міститься в залишках їжі і відмерлих тканинах. Ці бактерії виділяють сморідні гази, найнеприємнішими серед яких вважаються сірководень (має запах тухлих яєць) і метилмеркаптан (відчутний запах гною). Бактерії, які живуть у роті, «процвітають» за відсутності повітря. Слина перешкоджає їхньому розмноженню завдяки тому, що вона багата киснем. Коли нормальне постачання слини сповільнюється, з’являється неприємний запах. Так, наприклад, відбувається уві сні, у разі хвилювання, голоду, довгого монологу, дихання ротом — тобто усе, що висушує рот, призводить до появи неприємного запаху. Зменшення слиновиділення неминуче з віком. Ось чому чистим диханням відрізняються немовлята, в яких виробляється велика кількість слини, а бактерій у роті відносно мало. А в літніх людей неприємний запах буває частіше, ніж у молодих.Якщо запах із рота з’являється тільки вранці, то позбутися його дуже просто: достатньо поснідати. Під час їжі або пиття починає вироблятися слина, яка змиває більшу частину бактерій. Повністю усунути поганий запах, який спричинила сухість, може елементарне чищення зубів, у процесі якого зчищається безліч бактерій. Корисно почистити заразом язик, піднебіння і щоки. Дуже важливо не ігнорувати зубочистки, щоб видаляти застряглі між зубами залишки їжі і бактерії. Тим, хто страждає від хронічної сухості в роті, корисно завжди мати під рукою жувальну гумку, льодяники, пляшку води або соку. Енн Боуз, одна із засновниць клініки «Свіже дихання» в Торонто, рекомендує пити воду з лимоном, який змушує слинні залози посилено працювати.
ПРИЧИНИ НЕПРИЄМНОГО СИМПТОМУ
Сухість у роті — це часто симптом захворювання, тому, як і в будь-яких подібних випадках, починати слід із лікування причини, а не наслідків. Наприклад, за грижі діафрагми шлунок випинається через діафрагму в порожнину грудей, і кислотні соки можуть відригуватися у стравохід, від чого під час видиху відчуваються неприємні запахи. Інфекції дихальних шляхів псують дихання по-різному. По-перше, забиваючи ніс і змушуючи людину дихати ротом, що створює бактеріям ідеальні умови для розмноження. По-друге, деякі інфекційні захворювання дихальних шляхів спричинені бактеріями, які самі по собі виробляють сірчані гази. У цих випадках слід звернутися до лікаря по консультацію.Такі ліки, як антигістаміни, протинабрякові засоби, антидепресанти, заспокійливі та ліки від гіпертонії, зменшують слиновиділення. Результат не змушує себе довго чекати. Прихильники дієт ризикують у комплекті зі стрункою фігурою отримати неприємний запах. Цьому сприяють відразу два чинники: сухість у роті і виділення ацетону, яке відбувається під час спалювання жиру в організмі. Якщо зайві кілограми заважають жити, то, сідаючи на дієту, підсильте контроль за гігієною рота і пийте якомога більше рідини. У деяких жінок починає неприємно пахнути з рота перед початком менструації. Можливо, це пов’язано з гормональними змінами, що призводять до збільшення кількості бактерій у роті. Все, що може їх врятувати, — ретельна гігієна рота.Ще кілька років тому вважалося, що якщо запах не має явної причини, отже він — результат періодонтиту. Проте дослідження канадців показали, що більшість людей, які страждають від неприємного запаху з рота, не мають захворювань ясен. Бактерії, які виробляють сірку (це саме вона так неприємно пахне), активно розмножуються на верхній частині язика, розміщуючись серед мікроскопічних сосочків під шаром нальоту і слизу. Під час звичайного чищення зубів ці колонії неможливо ліквідувати повністю. Сосочки язика схожі на ворсистий килим, і чистити треба між ворсинками, добираючись до самого низу. Чистий язик — це рожевий язик! Якщо на ньому зберігся білий наліт, отже, мільйони бактерій як і раніше продовжують вам «капостити».
ЇЖА І ЗАПАХ
Про те, що часник спричиняє різкий запах із рота, навряд чи можна забути. Сполуки сірки, які входять до складу часнику, потрапляють у кров, звідки надходять у легені. Так само через кров потрапляють у повітря, що видихається, цибуля (особливо сира) та алкоголь. Повністю і швидко знищити запах, спричинений їжею, неможливо! Ваш порятунок — це час і максимум рідини (води або чаю), яку треба пити під час «їжі з наслідками». Спеціальні полоскання, м’ятні коржики, дезодоранти для рота, якими зазвичай озброюються перед відповідальними заходами, насправді практично... марні. Суть їхньої дії полягає в маскуванні, а не в запобіганні або видаленні запаху. Приємний аромат цих засобів перебиває неприємне амбре не більш як на годину. Полоскання, які претендують на знищення бактерій, на жаль, дещо перебільшують свою значущість, тому що велика частина бактерій добре захищена від полоскань товстим шаром зубного нальоту і слизу. А якщо полоскання містить спирт (що буває в більшості випадків), то він просто висушить рот і тим самим посилить запах.
Підготувала Вікторія Миколайчук.