Коли йдеться про захворювання сечостатевих органів, зокрема сечокам’яну хворобу, аденому передміхурової залози, різні пухлини, то серед методів лікування насамперед згадується хірургічний, з крововтратою, тривалим післяреабілітаційним періодом тощо. Та, на щастя, наука не стоїть на місці, і в медицині, зокрема, в урології, з’являються нові прогресивні технології. Про досягнення та практичні напрацювання в цій сфері - розмова із завідувачем урологічного відділення Запорізької міської клінічної лікарні екстреної та швидкої медичної допомоги лікарем вищої категорії Олександром УНГУРЯНОМ.
Пухлину видаляють петлею високої частоти
- Олександре Броніславовичу, на яких операціях спеціалізується ваше відділення?
- Урологічне відділення розраховане на 90 ліжко-місць. Тут виконують, як правило, різнопланові операції: і відкриті, й, рідко, ендоскопічні. Для того щоб впроваджувати новітні технології, було створено відділення загальної урології з прогресивним застосуванням малоінвазивних методів відеолапароскопічних ендоскопії та літотрипсії (подрібнення й видалення твердих побічних утворень у тілі людини). Ідеться про найбільш ефективну, малотравматичну ендоскопічну резекцію (видалення) пухлини сечового міхура, передміхурової залози через природний сечовий канал.
- Як відбувається сама процедура?
- Під час видалення пухлини із сечового міхура вводять ендоскоп, спеціальний резектоскоп і петлею електроенергії високої частоти виконують різання - видаляють пухлину. Сам процес повністю контролюють через великий екран. При цьому пухлину видаляють без будь-яких розрізів. Сам цей метод називається трансуретральною резекцією.
Ще ми виконуємо контактну літотрипсію, тобто дроблення каменів у сечоводі. Знову-таки, за допомогою уретроскопа. Звісно, будь-якому оперативному втручанню передує ретельна діагностика: УЗД, аналізи, ЕКГ. У низці випадків ендоскопічного видалення пухлини достатньо для усунення онкологічного процесу, і пацієнт потребує тільки спостереження в подальшому. У важких випадках трансуретральне видалення пухлини дає змогу зупинити чи запобігти кровотечі та підготувати пацієнта до радикального лікування.
Ще хочу зупинитися на трансуретральній резекції передміхурової залози - оперативному лікуванні доброякісної гіперплазії простати. Така операція допомагає швидко видаляти частину цієї залози, яка є причиною порушення сечовипускання, при цьому не завдаючи організмові травми, яка характерна для відкритого оперативного втручання. Швидке відновлення в післяопераційному періоді й повернення пацієнта до звичного життя протягом кількох днів зумовлюється низькою травматичністю трансуретральної резекції простати.
Показаннями до застосування цього виду оперативного лікування є підтверджене об’єктивними методами дослідження порушення сечовипускання, пов’язане зі збільшенням чи зміною структури передміхурової залози.
Операції без крововтрат і за будь-яких розмірів пухлини
Але ми не стоїмо на місті й уже найбільш сучасним способом оперативно лікуємо аденому передміхурової залози, йдеться про лазерну енуклеацію простати. Перевагою порівняно зі звичайною трансуретральною резекцією є практично повна відсутність крововтрати під час втручання. Тому в такої операції немає обмежень, пов’язаних із розміром аденоми передміхурової залози. Одна з незручностей лазерної енуклеації - це триваліший час виконання порівняно з трансуретральною резекцією, що потребує тривалої анестезії й може бути протипоказанням у пацієнтів з вираженими захворюваннями серцево-судинної та дихальної систем.
- Олександре Броніславовичу, ви застосували новітню методику лікування пацієнтів із сечокам’яною хворобою.
- Так, ми вдало прооперували сорокарічну пацієнтку з такою патологією, з так званими коралоподібними камінцями, які займають практично всю чашково-мискову частину нирки.
Від’єднану від кровотоку організму нирку консервують, роблять секційні розрізи, а з чашечок видаляють усі конкременти. Після цього нирку вшивають, включаючи в кровотік. Слід знати, що коралоподібний камінь, до всього, є ще й джерелом багатьох інфекцій. Звісно ж, нирка зменшується в розмірі, проте вона працює. Бог дав кожній людині дві нирки, тож їх треба берегти. Недуга однієї нирки спричиняє хворобу іншої, про це слід пам’ятати.
- Чи звертаються до Вас по допомогу вагітні?
Так. До таких пацієнток ми ставимося з подвійною увагою, бо й відповідальність за них - подвійна.
Нирки не люблять недбалості
- Які Ваші поради нашим читачам щодо того, як довше зберегти нирки здоровими?
- Нирки - це, насамперед, потужний фільтр. Вони мають справу з усіма токсинами, мікробами, інфекціями, які потрапляють в організм. За найменшого захворювання обов’язково призначають аналіз сечі – за ним дуже легко визначити стан усього організму. Нирки багаторазово протягом доби прокачують через себе всю нашу кров (за хвилину - приблизно 1 л), відбираючи з неї продукти розпаду, токсини та шлаки, й разом із плазмою крові відправляють цей розчин сечоводами далі, до сечового міхура, звідки вони виводяться із сечею.
Потрапивши в сечоводи, інфекція та продукти розпаду не можуть повернутися назад у нирки: дорогу перекриває клапан, який відкривається тільки в один бік. За добу через нирки проходить більше двохсот літрів крові, і з брудної вона перетворюється в чисту й знову готову до омивання кожної клітинки нашого тіла.
Для того щоб протистояти мікробам, виводити інфекції й токсини, нирки повинні мати величезний запас міцності та сили. Не випадково в людини дві нирки: якщо щось станеться з однією, друга готова повністю прийняти на себе все навантаження.
Нирки не люблять недбалого поводження зі здоров’ям. Як часто ми не звертаємо уваги на легкі протяги, на недоліковані й каріозні зуби, переносимо на ногах застуду та дозволяємо собі посидіти на холодному? Може з’явитися слабкий тягучий біль у попереку, невисока (субфебрильна) температура в кінці дня тощо. Незабаром все приходить у норму, людина на вихідних виспалася й відпочила, випила якогось модного аспірину, й знову бадьора, але не знає, що в її нирках оселився хтось сторонній. І ця бацила не просто чекає певного моменту, щоб атакувати знову, а й погіршує роботу нирок. Вона й сама розмножується, й допомагає проникати в нирки висхідним інфекціям з боку видільних шляхів, порушивши роботу клапанів сечоводів, які тепер прикриваються не так щільно, як повинні. Захворювання нирок з’являються так непомітно й м’яко, що лікувати їх починають часто вже в хронічній фазі.
Різні хвороби нирок зустрічаються і в дітей, і в дорослих, хоча в жінок все-таки частіше, ніж у чоловіків. Пояснюється це будовою жіночого організму: шляхи, якими в нирки може потрапити інфекція, - коротші та ширші.
Олена ПЕТРЕНКО.
м. Запоріжжя.