Око - це орган, через який до людини надходить близько 90% інформації з довколишнього світу. Щоб підтримувати тонус очей у нормі, працює спеціальний «фільтр». Із роками цей «фільтр» засмічують різні продукти життєдіяльності, зокрема пігментні відкладення. Нерідко зір погіршується та з’являються різні проблеми з очима в молодому віці.
Про те, як уберегти такий важливий для людини орган, як очі, як вчасно запримітити й запобігти хворобі, а часто й сліпоті, - розмова з лікарем-офтальмологом, завідувачем відділення катарактальної і вітреоретинальної хірургії Запорізького центру мікрохірургії ока Наталією УНГУРЯН.
Важливо «упіймати» хворобу напочатку
- Наталіє Валеріївно, розробки Центру мікрохірургії ока високо оцінюються не тільки у вітчизняній, а й у закордонній офтальмології ...
- Справді, Центр мікрохірургії ока, який працює на базі Запорізької обласної клінічної лікарні, став одночасно лікувальним і сучасним науковим центром.
Тут під керівництвом професора, завідувача кафедри очних хвороб Запорізької медичної академії післядипломної освіти Наталії Завгородньої ведуться та запроваджуються унікальні розробки. А також успішно проводять лікування захворювано очей, наприклад, хірургію різних видів катаракти, встановлюють штучні кришталики.
- Є консервативні методи лікування катаракти?
- Позбутися катаракти можна тільки шляхом оперативного лікування. Наші офтальмологи використовують найновішу сучасну методику - в факоемульсифікації: помутнілий кришталик ока замінюють на новий через міліметровий розріз (1,8 ― 2,2 мм), що наші лікарі-офтальмологи роблять на високому професійному рівні. І весь цей складний процес відбувається абсолютно безболісно. Ми проводимо такі операції під місцевою анестезією, яку легко переносять пацієнти різного віку, не даючи навантаження на серцево-судинну систему. Після операції хворий відразу ж може оцінити одержаний результат, отримавши зір.
Наші фахівці постійно проходять навчання у вітчизняних та зарубіжних клініках.
- Катаракту оперують тільки в зрілій формі?
- Раніше вважали, що оперувати катаракту слід у зрілій формі розвитку. Зараз у цьому просто немає потреби: що м’якша катаракта, скажімо так, ― що недозріліша, то швидше пацієнт «виходить» із післяопераційного стану.
Лінзи для вишивальниць
- Здатність бачити перебуває в прямій залежності від обраної пацієнтом лінзи?
- Провівши кваліфіковану підготовку пацієнта до операції, ми визначаємо, які в нього вимоги, яку мету він переслідує. Припустімо, людина хоче мати зорову можливість водити машину. Виходячи з цього, лікар знає конкретно, що і як треба зробити, щоб дотримати інтересів хворого. Є, наприклад, жінки, які люблять вишивання. На цьому тоді ми й робимо акцент, від чого залежить і вибір інтраокулярної лінзи (ІОЛ).
Наприклад, застосування мультифокальної лінзи дає змогу людині повністю відмовитися від носіння окулярів. А щоб зробити правильний вибір, слід дослухатися перш за все до рекомендацій лікаря-офтальмолога. Будь-який розумний «каприз» хворого в нашій клініці ― доступний. Ну, а вартість операції залежить від моделі кришталика.
Глаукома та катаракта - чинники ризику
- Наталіє Валеріївно, які захворювання найчастіше призводять до сліпоти?
- Найчастіше до сліпоти призводять такі захворювання, як катаракта, глаукома, патологія сітківки. Глаукома - це хронічне захворювання очей, що характеризується постійним чи періодичним підвищенням внутрішньоочного тиску, з розвитком розладів у шляхах відтоку внутрішньоочної рідини, сітківці й зоровому нерві. Вона підступна тим, що може тривалий час узагалі ніяк себе не проявляти: людина живе, працює, їй ніщо не заважає, й раптом вона розуміє, що в неї знизився зір.
Тому я настійно рекомендую раз на рік проходити обстеження в окуліста, а після 40 років регулярно вимірювати внутрішньоочний тиск. Надто, якщо в роду в когось були проблеми з зором. На жаль, відновити стан зору неможливо, тому що через високий внутрішньоочний тиск виникають дефекти поля зору: воно стає трубчастим, страждає зоровий нерв, відбувається його атрофія. І в такому разі боротьба йде за той зір і за те поле, з якими вже людина звернулася.
Що стосується катаракти, то за умови своєчасного звернення до нас і вчасно проведеної операції щодо заміни кришталика пацієнт відразу отримує якісний зір, а отже, й повертається його якість життя.
- А в разі глаукоми хворому призначають консервативне лікування чи відразу операція?
- Зараз є багато ефективних крапель, які на тривалий час знижують внутрішньоочний тиск за умови, що хворий чітко виконує призначення лікаря. Однак, якщо медикаментозна терапія не дає належного ефекту, доводиться вдаватися до хірургічного втручання. Операція, зроблена своєчасно, в більшості випадків дає можливість хворому на тривалий час зберегти зір.
Основна умова здорових очей - здорові судини. Іноді під час огляду просто дивуєшся. Здорові судинки сітківки мають бути рожевого кольору, а тут - усе біле ... На кожній судині - білі відкладення, як накип солі в чайнику. Як крізь таку «броню» до сітківки дійде живлення?
Сніданок і обід починаймо з салату
- Якщо діагноз «глаукома» вже поставлено, які рекомендації Ви можете дати таким хворим?
- Профілактика хвороби - це дотримання здорового способу життя, боротьба з ожирінням, порушенням обміну речовин, гіподинамією. Харчуватися слід вчасно, правильно, обмежуючи вживання солі, вуглеводів. Якщо любите лазню чи сауну - то дотримуйтеся розумних меж. Бо часто людина безконтрольно приймає процедуру, без міри пітніє й при цьому мало вживає рідини. Тому «густа» кров погано рухається кров’яним руслом, можуть статися крововиливи в око чи сітківку. У майбутньому це може бути причиною глаукоми.
Важливо дотримуватися культури харчування. Скажімо, трапезу завжди слід починати з салату, адже клітковина очищує травний тракт від шлаків. У раціоні постійно мають бути свіжі овочі та фрукти. Конче потрібно пити багато рідини, насамперед чистої води, компоту, обмежити вживання гострої та солоної їжі. Важливо також влаштовувати лікувальні голодування, розвантажувальні дні.
Крім того, треба вилучити з раціону міцний чай, натуральну каву, здобу, прянощі, сіль, препарати, що містять кофеїн, атропін, беладону. Важливо регулювати діяльність кишечнику, уникати закрепів. Спати не менше 8 годин на добу на високій подушці. Уникати тривалого перебування в темряві й затемнених приміщеннях - це може підвищувати внутрішньоочний тиск.
Читати й займатися будь-якою зоровою роботою тільки за доброго освітлення. Коли зіниці звужуються, внутрішньоочний тиск слабне. Слід уникати втоми очей. Обмежити процедури в сауні та лазні. Якомога більше часу проводити на свіжому повітрі.
Хворим на глаукому, а також тим, хто переніс операцію на очах, протипоказані важкі фізичні навантаження, робота в нічний час, тривалі нахили голови.
- Чи існує якась гімнастика для очей, яка допоможе зберегти зір?
- Так, ви можете допомогти собі просто на своєму робочому місці, переключаючи увагу з близької на далеку відстань. У такий спосіб м’язи розслабляються. Робіть так приблизно щогодини. Існує гімнастика: просто закривайте очі й «малюйте» ними вісімку. Водіть очима вгору-вниз, по діагоналі, перервіть роботу на кілька хвилин і з’їжте яблуко чи випийте склянку води. І застосовуйте зволожувальні краплі для очей.
Розмовляла Олена ПЕТРЕНКО.
м. Запоріжжя.