ОКУЛЯРИ ЧИ ЛІНЗИ

Поділитися:
ОКУЛЯРИ ЧИ ЛІНЗИ

Що ліпше носити, якщо погіршився зір

 

Мабуть, люди з проблемою зору не раз стояли перед вибором: що ліпше - окуляри чи лінзи? Що безпечніше й не нашкодить здоров’ю, не спричинить ще більшого погіршення зору? Про це ми запитали завідувачку Лабораторії контактної корекції зору Запорізької обласної клінічної лікарні Світлану ВАСИЛЬЄВУ.

ЩОБ ЗОБРАЖЕННЯ БУЛО ЧІТКІШИМ

- Пані Світлано , в чому різниця між окулярами й лінзами? - Перевага контактних лінз перед окулярами полягає передусім у чіткості зображення. Річ у тім, що в разі носіння окулярів відстань між оком і скельцями становить 12 мм. Унаслідок цього виникає заломлення променя й зображення дещо спотворюється. Контактну ж лінзу одягають прямо на рогівку ока, і вона створює з оком єдину оптичну систему, тому людина бачить повну і яскраву картину.

КОМУ ЛІНЗИ НА КОРИСТЬ, А КОМУ НА ШКОДУ

- А які показання для застосування лінз? - Медичним показанням до призначення лінз може бути як короткозорість, так і далекозорість. А також непереносність або незадовільність результатами корекції зору за допомогою окулярів; анізометропія (коли різниця в діоптріях більше 2,5); астигматизм (за якого спостерігається нерівність рогівки, крайній ступінь захворювання - кератоконус: рогівка стоншується і набуває конічної форми); а також послаблення очних м’язів, що спостерігається в пацієнтів віком понад 40 років; косоокість, що розходиться; альбінізм і аніридія (відсутність райдужної оболонки ока). Крім того, якщо потрібна корекція зору, яка різко відрізняється за своїми параметрами для кожного ока, то контактні лінзи будуть єдиним способом, за якого обидва ока діятииуть узгоджено. Периферійний зір під час носіння контактних лінз повністю зберігається. Це має велике значення для пацієнтів, зайнятих у різних сферах трудової діяльності і передусім тих, хто працює водієм. - Чи є протипоказання для носіння лінз? - Серед головних протипоказань слід назвати захворювання повік. Якщо пацієнт страждає від алергії, то йому некомфортно буде з чужорідним тілом в оці. А ось вікових протипоказань, про що часто запитують, немає. Серед найменших наших пацієнтів є шестирічні діти, найстаршим - 80!

КОЛИ ЛІНЗИ Є КРАЙНЬОЮ ПОТРЕБОЮ

- Кажуть, що в деяких випадках за допомогою лінзи можна не лише поліпшити зір, а й призупинити розвиток хвороб очей. Чи справді це так? - Так, це стосується хворих на кератоконус. Ці пацієнти часто приходять до офтальмолога зі скаргами на погіршеня зору й неможливість підібрати окуляри для його поліпшення. Часто такі симптом притаманні в разі кератоконусу - дегенеративного, незапального захворювання очей. Зазвичай хвороба може проявлятися таким чином: спочатку пацієнт відзначає невелику розмитість обрисів предметів. Поступово падає гострота зору, погіршується нічний зір. Інколи спочатку це стосується лише одного ока, друге починає страждати пізніше. На пізніх стадіях кератоконусу з’являється стомлюваність очей, світлобоязнь, свербіж в очах. Коли пацієнт дивиться на предмети - вони спочатку двояться, а пізніше з’являються «фальшиві зображення». Часто пацієнти відзначають нерівність контурів, розмитість джерел світла. Найчастіше кератоконус виникає на початку статевого дозрівання у вигляді слабкого астигматизму. Головна причина виникнення кератоконусу залишається нерозгаданою. Перебіг хвороби може мати різні варіанти. У декого розвиток цього захворювання гальмується на довгі роки, в інших відбувається різке падіння зору, ще в інших - стабільна фаза змінюється стрибкоподібним прискоренням хвороби. Тому люди з такою хворобою мають бути на диспансерному спостереженні. У важких випадках випинання рогівки може призвести до часткового її розриву. У такому разі здійснюють екстрене пересадження донорської рогівки. За допомогою жорстких газопроникних контактних лінз, які не тільки гальмують випинання рогівки, а й створюють нову поверхню, вдається значно поліпшити гостроту зору в таких хворих, а також зупинити подальший розвиток захворювання. Матеріал лінзи забезпечує рогівці «дихання», тому лінзу переносять легко й комфортно. Треба зазначити, що ці лінзи виготовляють за індивідуальними розрахунками, з огляду на параметри рогівки пацієнта, інженери-оптики на високоточному обладнанні. Їх роботу можна порівняти з роботою ювеліра.

ЛІНЗИ ДЛЯ КРАСИ

- Особлива тема в контактній корекції зору - косметична. - Так, охочих поставити лінзи, які дають змогу змінювати колір очей, у нас багато, особливо навесні. Причому, це не тільки дівчата, а й хлопці, які за допомогою кольорових лінз намагаються таким чином вдосконалити свій імідж. Дуже мають попит лінзи коричневих відтінків, очевидно, карі очі сьогодні дуже актуальні.

ЩО ЧИСТИТИ ЗУБИ, ЩО ЗА ЛІНЗАМИ ДОГЛЯДАТИ

-Як доглядати за лінзами? -Доглядати за лінзами нескладно. Це як зуби чистити - двічі на день. Уранці дістати лінзу чистими руками з контейнера - і в око. Увечері вилити рідину, налити нової й покласти лінзу назад. - Майже кожного, хто вирішив носити контактні лінзи, турбує питання: «Чи не буде боляче?» - У більшості людей є зрозумілий страх перед потраплянням чогось стороннього в око. Рогівка (передня поверхня ока, на яку одягається лінза) дуже чутлива. Коли контактна лінза підібрана правильно, ви будете відчувати її не більше, ніж власну повіку. Чи зможете ви носити контактні лінзи - це зумовлено особливостями ваших очей і тим, як правильно підібрана лінза.

Розмову вела Олена ПЕТРЕНКО,