Ця історія про людину, терплячість, наполегливість та доброта якої може бути прикладом для наслідування кожному. Адже кажуть: «Хочеш змінити світ – почни із себе».
Ольга Гура – поетеса, співачка, композитор, громадський еколог, керівник літературно-мистецької студії й узагалі незвичайна та чарівна жінка.
Лісові мавки таки існують
Мабуть, немає такого українця чи українки, котрі б не читали чи хоча б не чули про знаменитий твір Лесі Українки «Лісова пісня». У ньому центральний образ - це Мавка, яка втілює ідеали гармонійної людини, вічного людського хисту, краси, несе людству оте Лесине, «що не вмирає». На відміну від більшості людей, Мавка перебуває «в повній гармонії з природою, для неї робота — це потреба душі, розумне, осмислене діяння, нероздільне з красою. Тому, коли Мавка глядить корів, то ті більш дають молока. Нивка, яку вона обробляла, родить ліпше, як ніколи до того. А ліс, дарами якого бережно, розумно вона користується, відкриває перед нею свої скарби».
Скажете, Мавок не буває. А ось і ні. Виявляється, Мавки живуть поміж нас. Завітала нещодавно до нас у редакцію одна з таких таємничих створінь - Ольга Гура. Адже Ольга реально змінює світ навколо себе.
«Не я співаю – через мене земля співає…»
Музикою пані Ольга почала займатися ще з дитинства, але після інституту, як сама каже, закинула цю справу. І лише після того, як повернуло за 30, почалося якесь нове відродження: стали приходити вірші й музика до них. Такий сплеск своєї творчості пані Оля пов’язує з поліською землею та її природою. Адже якщо людина тривалий час живе в одному й тому самому місці, то її організм повністю налаштовується на ту землю, на якій живе, та її вібрації. Тоді серце людини починає битися в унісон з Природою того краю. «Не я співаю, це через мене земля співає», - каже ця дивовижна жінка, й додає: - Пісня сама виникає в голові, і я чую, як вона звучить у Природі: у співі пташок, у шелесті листя, шепоті трав, її співає вітер, небо, сонце, зорі…»
Голос, на який відгукується не тільки душа, а й клітини
Голос - це унікальний музичний «інструмент», даний людині Природою. Він завжди вібрує, коли звучить - під час розмови, співу, шепоту. І досконалішого (зокрема, з терапевтичної точки зору) музичного інструмента просто не існує. З усіх засобів музикотерапії найглибшу дію на організм чинить саме спів. Його ще в давнину використовували для боротьби з найрізноманітнішими недугами. Люди інтуїтивно вгадували наявність у співі величезної оздоровчої сили, але не вміли науково пояснити цей феномен. Наприклад, у Стародавньому Єгипті за допомогою хорового співу лікували від безсоння. У Стародавній Греції Демокрит звеличував спів як специфічний засіб для зцілення деяких видів сказу. А Аристотель і Піфагор рекомендували його в разі душевних хвороб і божевілля. Наші ж пращури вважали, що співає в людині сама душа та що спів - це її природний стан. Вважається, що жоден музичний інструмент у світі не може зрівнятися з голосом хорошого співака за силою емоційно-художнього й лікувального впливу.
Це був невеличкий відступ, аби показати важливість голосу та співу в нашому житті. А тепер повернімося до нашої героїні.
Оля Гура має дивовижний, високий голос, який не тільки пронизує душу, а й проникає в самі клітини, котрі починають вібрувати йому в унісон. Тож тому, хто чує спів пані Олі, здається, що її голос іде не ззовні, а звучить всередині нього самого. Пані Оля каже, що її голос не завжди був таким: «Не було якоїсь глибини, наповненості й проникливості. Зараз він став глибшим, вібраційнішим та енергетичнішим. Можливо, це пов’язано з тим, що тоді ще не було зв’язку з Природою. А зараз я відчуваю, що мої ноги – це коріння, яке під час співу вростає глибоко в землю, а голова сягає неба».
Щаслива людина, яка чує свою душу
Пані Оля ніколи не думала, що стане поетесою чи співачкою. Однак, як вважає ця дивовижна жінка, бажання приходить ізсередини…
«Є такі мудрі слова: якщо ви не реалізували у своєму житті свій фізичний потенціал – ви нічого не втратили; якщо не реалізували інтелектуальний – ви втратили, але не багато; але якщо ви не реалізували потенціал своєї душі – то ви втратили все. Тобто слід слухати свою душу», - каже пані Оля.
І ділиться рецептом, як не сплутати свої емоції з голосом душі. «Душа – це частинка того світла, який хтось називає Богом, а хтось – Всесвітом. А голос душі – це коли з’являється думка, переконання й при цьому ти знаєш, упевнений, що це саме так».
Деякі речі були для пані Олі просто дивовижними. Наприклад, під час написання пісні «Прилетіли лебеді» вона бачила себе на сцені з дитячим хором. І це справді сталося: через рік на сцені Палацу «Україна» пані Оля співала з дітьми саме цю пісню. Чи ще такий випадок: коли співачка вперше потрапила в мікрорайон, де нині мешкає, то відчула, який він їй близький та рідний. І перша думка, що виникла в неї тоді: «Я буду тут жити». Так і сталося - через деякий час вона туди переїхала.
Колискова – оберіг від життєвих негараздів
Крім того, що пані Оля – це чудова поетеса та співачка, вона ще й створила чудову книжку для дітей, яка має назву «Колискова Мавки». Це казка у віршах про лісову Мавку, яка вчить людей співати колискових пісень. Разом із чудовою книжкою дитина отримує альбом українських та авторських колисанок у виконанні авторки книжки. Ніжний, теплий материнський голос співачки заколисує та наповнює душу малюка затишком, спокоєм і силою материнської любові. Звуки природи та вірші для дітей, які звучать у паузах між колисанками, створюють неповторний чарівний світ дитинства з його загостреним та дещо міфологічним сприйняттям звуків, барв, явищ природи.
За народними повір’ями, мама повинна «виплести» душу дитини своїми голосом. Музикознавці вважають, що найбільший влив на мозок немовляти мають мамина любов і колисанка.
«Якщо дитина отримує материнську любов з перших днів свого народження, а це й молоко матері, її голос, пісня, то вона тоді значно міцніша, й не тільки фізично, має стійкішу психіку, що допомагає їй розв’язувати різні проблеми й не падати духом, - зазначає пані Оля. - Така дитина разом з материнською любов’ю отримує імунітет від життєвих негараздів. І частина його закладається саме через колискову. Тобто колискова – це замовляння, захист, оберіг. Вона - як молитва».
Жінка епохи відродження
Усі пісні пані Олі пов’язані з природою. Тому коли їх набралося чимало – то виник музичний альбом під назвою «Жінка епохи Відродження».
Назву диска співачка пояснює так: «У різних куточках землі час від часу трапляються епохи відродження. Зокрема, така епоха нині відбувається й в Україні - звернення народу до свого національного коріння, до своїх традиційних цінностей.
Проте є в Україні й такий культурний пласт, який фактично мало вивчений і мало задіяний. Це пласт кельтської культури. Вважається, що кельти жили ще до слов’ян на території Західної України й займали частину Полісся. Культура кельтів надзвичайно цікава. Зокрема, їхня манера співу – це тонкий, високий, янгольський жіночий голос, - збереглася і в їхніх нащадків – ірландців та шотландців».
Коли пані Оля приїхала на Полісся, то відчула цю культуру. Повітря, земля, природа – все це зберегло кельтську енергетику, яку вона й передає через свої пісні та музику.
Однак сама пані Оля – це і є уособлення жінки епохи відродження. Вона самостійно навчилася грати на таких живих інструментах, як кельтська арфа, ліра та сопілка (ірландський тін-вістл). Своїм співом пані Оля передає інформацію, що жінка має бути насамперед жінкою і головне її завдання – надихати, відновлювати й відроджувати. «На жінці дуже багато тримається – це й дім, сім’я, діти. Проте основне завдання жінки, - каже пані Оля, - підтримувати гармонію як у сім’ї, так і на вищому щаблі - в суспільстві; надихати на духовний розвиток як свого коханого, так й інших людей.
Сьогодні як ніколи важливо налаштуватися на нові вібрації, адже нині ми входимо в Нову епоху й робимо вибір свого майбутнього шляху, який буде визначено, можливо, навіть на 1000 років».
Любов до природи не тільки на словах
Однак пані Оля з однаковою повагою тримає в руках як арфу, так і граблі. «Коли ти бачиш, яка красива й досконала природа довкола й наскільки її засмічено, – то це віддається в душі різким болем», - говорить пані Оля. Тому майже весь свій вільний час (останніх півроку) ця дивовижна жінка проводить за впорядкуванням лісопосадки, яку міська рада дозволила їй узяти під опіку. Кожного дня після роботи вона по 2 години прибирає від сміття, яке накидують люди, прекрасну паркову територію. А це небагато-немало – аж 8 гектарів! І все це робить вона за свої власні кошти й своїми силами. Мріє пані Оля створити там екологічний парк, де будуть стояти скульптури, майданчики для дітей, а по вихідних діти та молодь кататимуться там на конях.
А починала вона свою діяльність із того, що брала в руки граблі та йшла прибирати береги водосховища, пляж, засмічені лісопосадки. Її праця не залишилася непоміченою - через деякий час знайшлися місцеві ентузіасти, які захотіли організувати там екологічний фестиваль і втілили це. І тепер щорічно пані Оля з активістами проводить у місті екологічні фестивалі для дітей та молоді. Цього року на нього прийшло вже майже 300 людей. Учасники фестивалю спочатку прибирають від сміття певну територію, а потім проводять різноманітні майстер-класи, невеличкі бардівські концерти, розповідають про екологію та інші цікаві й важливі для життя речі, відпочивають біля вогнища.
На своєму прикладі пані Оля доводить, що й у маленькому провінційному містечку кожен може знайти місце для творчості, а також почати реально змінювати світ. І не обов’язково їхати десь у великий мегаполіс, щоб себе реалізувати.
«Любов – це не просто почуття, любов – це дія, праця, обов’язок, - переконана Ольга Гура. - Бери й роби, невже так приємно дивитися, коли в тебе біля будинку чи під ногами лежить і гниє купа сміття? Якщо я відчуваю серцем і душею, що треба робити, то я йду й роблю. Люди часто зупиняються за крок до дії, бо мають почуття страху, що про них щось погане подумають. І, як наслідок, все залишається, як і було. А для того, щоб щось змінити, потрібна дія».
У пані Олі багато запланованих та вже розпочатих проектів. Зокрема, у цьому році вона взяла участь у конкурсі екологічних ідей від компанії Nescafe й отримала за свою ідею перше місце. Проблематика конкурсу була такою: не лише знайти шляхи, як прибрати, утилізувати відходи, а й запобігти їхньому накопиченню. Ідея пані Олі полягає в тому, щоб у товару була екологічна ціна й людина бачила, які ресурси було затрачено на його виробництво. По-перше, це має трохи зменшити споживання, по-друге, люди відчують екологічну відповідальність. Отож тепер наша поліська Мавка поїде в лютому до Каліфорнії.
І ще одне. Ольга не тільки робить світ прекрасним, а й сама виглядає значно молодшою свого віку.
Секрети краси та молодості ольги гури
Щоденна прогулянка на свіжому повітрі, спілкування з Природою. Душа людини цього потребує найбільше, та й організм насичується киснем у достатній кількості. Ми вийшли з Природи, то як же ми тепер можемо не поважати її та нівечити. Адже тим самим ми й себе перестаємо поважати. Коли ти спілкуєшся з Природою, то відразу відчуваєш, що ти її дитина. І, напевно, від цього емоційно-позитивного стану - і молодість, і душевна краса.
Ну, звісно, рух та фізична праця теж допомагають зберегти здоров’я.
Обов’язково зранку потрібно випити склянку чистої води з медом та лимоном.
Також добре вирощувати проростки пшениці чи ячменю й робити з цієї зеленої маси коктейлі. До зеленої маси можна додати фрукти, мед, лимон, обніжки, - розвести все це водою, перемолоти на блендері, й вийде дуже смачний та корисний коктейль.
Якщо залишається зелена маса, то її можна розмішати з водою і після душу цим засобом сполоснути тіло. Це дуже корисно для шкіри: живить вітамінами й наповнює енергією.
Крім того, зберегти молодість та красу неабияк допомагає йога. Йога – це не тільки помірні фізичні вправи (асани), а й (найголовніше для мене) медитація (роздуми про світле й добре). Під час медитації відбувається гармонізація внутрішнього стану, душа налаштовується на позитив.
Ну й останній секрет - це спів. Давно відомо, що спів є однією з найліпших дихальних вправ (тренується дихальна мускулатура, діафрагмальне дихання, поліпшується дренаж бронхів, збільшується об’єм легень). Коли ти співаєш, то тим самим, як і під час медитації, відновлюєш внутрішню гармонію.
Алла ГРІШИЛО.