Із часом старіємо не лише ми, а й наші зуби та споріднені з ними тканини. Ясна та м’язи в роті слабшають, зменшується вироблення слини, вона стає густішою, прилипає до зубів, там активніше утворюються бактерії, спричиняючи карієс та появу зубного каменя. Це врешті призводить до запалення в ротовій порожнині, пародонтозу, гінгівіту, що супроводжується болем, кровоточивістю ясен.
Із віком ясна починають відступати від зубів, зуби зчісуються, стають чутливими до перепадів температур і кислот, що загрожує їх утратою.
За появи такого неприємного набору вікових змін уже й досвідченому стоматологу буде складно допомогти вам зберегти білосніжну усмішку. Але цього всього можна уникнути й мати здорові зуби до глибокої старості за ретельного, специфічного догляду.
Тож як дати бій хворобам, яку профілактику люблять зуби, особливо в людей старшого віку, – поради відомого столичного стоматолога Олега ФАЛОВСЬКОГО.
Як запобігти віковим проблемам зубів
- Багато людей похилого віку скаржаться на появу сухості в роті. Через що вона виникає та які методи пропонують стоматологи для відновлення діяльності слинних залоз?
- Для стимулювання слиновиділення існують спеціальні краплі та специфічне лікування. Часто появу сухості в ротовій порожнині спричиняє утворення каменя, що перекриває протоки, блокуючи надходження слини, й тут без допомоги стоматолога, який вичистить перешкоду, не обійтися.
Але найтиповішою причиною сухості в роті є вікові зміни. Це природно, що з віком у людей зменшується бажання їсти, в організмі сповільнюється метаболізм, відбуваються процеси затухання, відповідно - зменшується потреба у виділенні слини.
Коли ситуація саме така й немає побічних чинників, що спровокували зменшення вироблення слини, не потрібно з цього робити проблему. Просто їжте трішки повільніше, добре пережовуючи, й не багато. Це природно стимулює виділення потрібної кількості слини й ферментів для первинного розщеплення їжі. А після кожної трапези неодмінно прополощіть рота, щоб запобігти розвитку хвороботворних бактерій.
Здебільшого виражено такі проблеми з виділенням слини спостерігаються в людей, що ведуть малорухливий спосіб життя. Якщо ж рухатися, займатися фізичними вправами, то процеси старіння сповільнюються, в достатній кількості виробляються гормони, йдуть процеси обміну. Тобто рух, активне, наповнене позитивними емоціями життя є профілактикою старіння та пов’язаних із ним захворювань навіть ротової порожнини.
- Чому часто в процесі старіння в людей посилюється чутливість зубів, вони починають опускатися та як цьому запобігти?
- Така підвищена чутливість зубів пов'язана з кількома причинами. Перша: в людей неповний набір зубів і вони не поспішають їх вставляти. А коли бракує зубів, то на решту лягає значно більше навантаження під час пережовування, відповідно, вони швидше стираються й руйнуються. Таке передчасне зчісування верхнього шару емалі призводить до того, що зуби в цих місцях стають чутливими.
Окрім того, коли, наприклад, немає нижнього зуба, верхній навпроти нього починає опускатися, ясна деформуються, оголюються шийки зубів і теж з’являється підвищена чутливість до гарячого, холодного та кислого.
Друга – неправильний прикус. Сьогодні багато людей, особливо молодь, приходять до ортодонта, щоб вирівняти зуби, але більшість із них це роблять, аби мати красиву усмішку. Насправді ж постановка брекетів, що допомагають розмістити зуби в правильному положенні, передусім рятує їх від швидкого стирання та беззубого майбутнього.
Поясню, чому: під час жування зуби рухаються, і якщо стоять неправильно, то вони труться, спилюючи один одного. Є так зване фізіологічне стирання зубів, тобто, зуб у процесі жування втрачає 30 мікрон, або 0,3 мм емалі, за 10 років. Та за неправильного прикусу стирання відбувається у 2-3 рази швидше.
Є чимало чинників, які впливають на чутливість зубів, і якщо не звернутися по допомогу до стоматолога та не зменшити їх негативний вплив, людина швидко втратить зуби.
Так, до мене звернувся досить молодий пацієнт зі скаргою, що він любить лимони, але віднедавна не може їх їсти, бо в нього від кислоти болять зуби. Коли я оглянув його, виявилося, що всі зуби були рівно зчесані, ніби рашпілем (напильником). Виявилося, ця проблеми в нього виникла через професійну діяльність. Він возив високопоставленого чиновника і, коли потрапляв у затор, то починав нервувати й дуже стискав зуби, стираючи їх. Я порадив йому контролювати тиск на зуби, коли він у стані стресу, але чоловік не зміг справитися з напруженням і, щоб урятувати зуби, йому довелося поставити коронки.
Ще одна типова ситуація: люди вночі скриплять зубами¸ адже підчас сну їхня підсвідомість продовжує працювати й видає стресові моменти, через що в людей стискаються щелепи. Це ще один прояв стресу, який шкодить і зубам. Якщо не навчитися контролювати такі стани, то, як мінімум, щоб зменшити негативний вплив на зуби, таким людям потрібно звернутися до стоматолога та зробити спеціальну капу, яку одягати на ніч, щоб захистити зуби від руйнування.
Типові помилки в гігієні ротової порожнини та як їх виправити
- Аби зуби були здоровими, потрібно, щоб у ротовій порожнині був збалансований pH, не було умов для розвитку хвороботворних бактерій. Як це зробити? Яких помилок найчастіше допускаємося?
- 80% здоров’я та довговічності зубів забезпечують правильні гігієна та догляд. Щоб на лікування та протезування зубів не витрачатися, потрібно небагато: лишень дотримуватися кількох простих правил.
Перше. Щоб не розвивалася патогенна мікрофлора, для цього достатньо чистити зуби двічі на день: зранку після сніданку та після вечері, й потому вже нічого не їсти та не пити солодкого чаю. А після обіду достатньо прополоскати рота чистою водою. Тоді залишки їжі, що лишилися в роті після трапези, не стануть поживою для бактерій і причиною появи карієсу та запальних процесів у ротовій порожнині.
Дуже добре зранку очистити і язик від утвореного за ніч нальоту й бактерій, що містяться на нім. До речі, зверніть увагу: якщо наліт має жовтий відтінок, найімовірніше, ви маєте проблеми з печінкою та жовчним міхуром і варто обстежитися в гастроентеролога.
Коли ж у роті з’являється сухість, неприємний присмак, слина тягнеться ніби ворсинками – це може бути ознакою початку кандидозу, тобто активного розмноження грибка кандиди, який у народі ще називають пліснявкою («молочницею»). Своєчасне звернення по консультацію до лікаря може вберегти людину від багатьох проблем у подальшому. Ось скільки сигналів можна зчитати й запобігти негараздам у здоров’ї, якщо уважно ставитися до гігієни рота.
Друге правило – не допускайте трьох найпоширеніших помилок під час догляду. Найчастіше людина чистить зуби 30-40 секунд, а щоб достатньо вичистити їх, потрібно витратити мінімум 3-5 хвилин. Аби контролювати дотримання цього часу, можна купити пісковий годинник на 5 хвилин і чистити зуби, допоки пісок не висиплеться. Інший варіант – чистити зуби під улюблену музику в телефоні, сучасні треки тривають протягом потрібних для чищення 3-5 хвилин.
Зуби чистимо не лише спереду для білосніжної усмішки, а в трьох площинах – спереду, ззаду й зверху, добре прочищаючи місця між зубами, де часто залягає їжа, а потім, як наслідок, з’являється карієс.
Зубну щітку не можна використовувати місяцями й роками. Вона придатна для чищення не більше 2 місяців. Потому вона втрачає жорсткість, не вичищаючи достатньо зуби, відтак мікроби продовжують жити в ротовій порожнині, руйнуючи зуби.
Щоб контролювати час використання щітки, я пропоную застосувати маленьку хитрість - приурочити купівлю щітки до якоїсь дати, приміром, дати вашого народження, якщо це, наприклад, 11 серпня, то купуйте нову щітку кожного 11 числа парного місяця.
Спеціальні пасти, сіль, сода та трави від карієсу та пародонтозу
- Для профілактики та лікування найпоширеніших захворювань ротової порожнини – пародонтозу, карієсу, чутливості зубів, які полоскання та догляд найкраще використовувати?
- Не варто користуватися зубними пастами, що мають сім якостей в одній, бо насправді зубна паста може мати одну або дві властивості. Якщо вже маєте проблеми з чутливістю зубів та запаленням ясен, щонайменше потрібно правильно підібрати зубну пасту. Так, за пародонтиту підійде паста з травами, для зміцнення емалі та профілактики карієсу - паста з фтором. Можна купити дві такі пасти й ними почергово чистити зуби (зранку однією, а ввечері іншою), таким чином профілактуючи ці з найпоширеніших захворювань ротової порожнини.
Якщо ж проблема вже є, то такою пастою потрібно не просто почистити зуби, а й після того перед сном протягом 2 тижнів робити аплікації, наносячи пасту на зуби та ясна на 10-15 хвилин. Це дасть змогу діючим речовинам, які входять до складу пасти, проникнути в зуби та ясна, усуваючи проблему. Такі аплікації допомагають усунути болісні відчуття й за оголення шийки зубів.
Як це працює, спитаєте ви? Зубна емаль збудована таким чином, що її лунки заповнює кальцій, коли ж він вимивається під дією кислоти, з’являється чутливість та інші проблеми зубів. Накладаючи пасту, ви заповнюєте фтором ці прогалини в лунках. Фтор не лише втримуватиме кальцій, а й заповнюватиме ці дірочки, запобігаючи руйнуванню емалі.
Деякі люди люблять чистити зуби зубним порошком, содою чи сіллю. Вони добре очищають, мають вибілювальний ефект, але й мають один недолік. Це потужні абразивні засоби, які за щоденного застосування руйнують емаль зубів. Тому ними можна користуватися не частіш як раз на тиждень-два, щоб відчистити жовтизну зубів, яка з’являється від кави чи цигарок.
А ось полоскати зуби водним розчином (на 1 склянку теплої води 1 ч. л. солі чи соди) можна й щодня. Якщо в роті починається запальний процес, це означає, що там утворилося кисле середовище. А такі полоскання допоможуть нейтралізувати кислоту та побороти запалення або ж запобігти його появі.
Добре робити різноманітні полоскання на основі лікарських трав: відварів ромашки, шавлії, звіробою, чистотілу або відвару дубової кори (1 ч. л. трави залити окропом, настояти, процідженим настоєм полоскати рота). Вони зміцнюють кровоносну систему та ясна, загоюють ранки, вітамінізують слизову оболонку рота.
Для профілактики можна почергово по 1 тижню заварювати одну з перелічених трав і щодня вранці та ввечері ними полоскати рота. Скажімо, якщо вже є кровоточивість і пародонтит, я б рекомендував першого тижня полоскати корою дуба, а другого – ромашкою. Настій дубової кори, завдяки дубильним речовинам, зміцнює ясна, усуває кровоточивість. Настій ромашки має заспокійливі, загоювальні властивості. Такі полоскання добре робити саме зараз, у перехідний весняний період, коли загострюються всі хронічні захворювання, зокрема і ясен.
Зміцнення ясен та зубів медовим масажем
- Які ще оздоровчо-профілактичні процедури варто робити для запобігання загостренням захворювань ротової порожнини?
- Багато хто звик за багатьох захворювань вживати антибіотики, забувши, що в природі існують такі самі антибіотики, але без побічної дії – це апіпродукти. Мед, прополіс – їх здавна використовують для лікування гнійних ран, коли на рану накладали мед, і він витягував із неї вологу та очищав від хвороботворних бактерій.
Прополіс, який в аптеці можна купити як у спиртовому, так і водному розчині, дуже ефективний за будь-яких проблем ротової порожнини. Зокрема, за травмування, запалення ясен, чинить знеболювальну дію. Його розчином полощуть хворі місця в роті або ж можна взяти шматочок прополісу й посмоктати. Він уб’є мікроби, затягне рану, знеболить, але бажано довго в роті не тримати – до 20 хв. Інакше місце, до якого приклали прополіс, почне німіти.
Потужний імуностимулятор, що вбиває мікроби в ротовій порожнині, - часник. Якщо їсти його потрішки кожен день, організм отримуватиме достатню кількість природного антибіотику, який впливає на стан усього організму, й зокрема зубів. Він є й джерелом вітаміну С, нестача якого в минулі часи була причиною захворювання на цингу.
Чудово хоча б раз на день, наприклад, увечері, дивлячись телевізор, робити масаж щелеп. Він покращує кровообіг, зміцнює ясна, місцевий імунітет. Для цього відкрийте рота та вказівним і середнім пальцями масажуйте ясна верхньої, а потім нижньої щелепи. Цей масаж можна робити як безпосередньо на яснах, так і масажуючи їх через щоки, протягом 10-15 хвилин.
Для кращого ефекту на кінчики пальців можна нанести прополіс чи мед і втирати їх у ясна. Це буде ефективною профілактикою пародонтиту, зміцнить ясна та зуби, вбереже від розхитування та запальних процесів.
Якщо дотримуватися такого догляду за зубами, то вони служитимуть вам до глибокої старості.
Підготувала Валентина Берник.
На кінчики пальців можна нанести прополіс чи мед і втирати їх у ясна. Це буде ефективною профілактикою пародонтиту, зміцнить ясна та зуби, вбереже від розхитування та запальних процесів.
Якщо є проблема захворювань ясен чи зубів, то можна перед сном протягом 2 тижнів робити аплікації, наносячи зубну пасту на зуби та ясна на 10-15 хвилин. Це дасть змогу діючим речовинам, які входять до складу пасти, проникнути в зуби та ясна, усуваючи проблему.