Саме його клали наші прабабусі в юшку, поки до України не завезли крохмальну картоплю. І це була не просто смачна юшка, а, до того ж, ще й лікувальна. Корінь пастернаку містить на 100 г продукту лише 9 г вуглеводів і близько 47 ккал. Уявляєте, яка вигідна ця заміна картоплі для тих, хто намагається зменшити калорійність харчування? До того ж, у пастернаку немає крохмалю. І від нього не погладшаєш.
Звісно, в «історичній» юшці були й інші овочі: і морква, й селера, й петрушка ― вся родина морквяних. А про те, що «біла морква», як ще називали пастернак, була популярною в українській кухні, свідчить запальна народна пісня «Танцювала риба з раком, а петрушка - з пастернаком».
Але якщо морква - королева овочів, то пастернак заслужено вважається імператором.
Манна небесна для тяжкохворих
Це визнають навіть лікарі й радять пацієнтам після операцій та тяжких захворювань вводити пастернак у свій раціон харчування. Виявляється, він має унікальні властивості: спазмолітичні, болезаспокійливі, приводить людину в тонус, добре відновлює її та стимулює кровотворення.
Для відновлення сил тяжкохворих використовують водний настій кореня пастернаку: приймають по 100 мл з 1 ст. л. меду тричі на день за 30-40 хв до їди. Курс лікування становить 30 днів.
Загальнозміцнювальний засіб: три-чотири ложки сухої сировини (кореня) запарити в термосі половиною літра води на ніч. Вранці рідину процідити, пити по півсклянки перед кожною трапезою протягом дня в разі занепаду на силах, запаморочень та стресів, після хвороб і для підвищення апетиту. (Корисний він і на випадок розладу потенції).
Спільна дія каротину й вітаміну С на організм позитивно позначається на імунітеті. Якщо на вашому столі пастернак «танцюватиме», то відчутно знизиться й ризик виникнення застудних захворювань. А коли вже випало занедужати, то пастернак буде вельми ефективним від гострого кашлю, супроводжуваного в’язким та важковідділюваним мокротинням.
Цей пряний овоч позитивно впливає на видільну систему загалом, стимулює розчинення каменів і унеможливлює вторинне всмоктування сечі. Відвар з цього овочу потрібно вживати в разі простатиту, циститу, а також запалень сечового й жовчного міхура. Відвар готують так: 2 ст. л. кореня залити 2 склянками холодної води, довести до кипіння. Потім настоювати в термосі протягом 1-2 годин.
Увага! Якщо сечокам’яна хвороба дуже задавнена, пряний овоч може стимулювати виведення каменів, а великі камені запросто можуть закупорити сечовивідні канали. Тому, перш ніж лікуватися пастернаком, потрібно проконсультуватися з лікарем, щоб не опинитися на операційному столі.
Якщо хочете дихати вільно - їжте пастернак, коли завгодно
А от для хворих на астму та сухоти часте вживання в їжу «білої моркви» надзвичайно благотворне. І навіть за емфіземи цілющі властивості пастернаку можуть дуже допомогти. Відвар кореня пастернаку помічний у разі запалення легенів та бронхів.
Сніданок з пастернаку корисний для підшлункової залози
Його не потрібно вживати у великих кількостях, як картоплю чи моркву. Вистачить кількох салатів з ним на тиждень для поліпшення травлення й виведення продуктів відходів.
Цей овоч просто незамінний у лікуванні панкреатиту. Для цього потрібно змолоти на млинку для м’яса 300 г корення, отриману кашку залити 1 л молока. Кип’ятити 15 хв, весь час помішуючи, процідити. Перед сном з частини відвару треба зробити клізму. Наступний день має бути розвантажувальним (від їжі ліпше утриматися). Цього дня слід приймати тільки решту відвару: розділити його на 4 частини й пити кожні чотири години. Таке лікування доцільно проводити тричі. А між процедурами робити десятиденні перерви.
Щоб почистити підшлункову залозу й знизити рівень цукру в крові, добре на сніданок приготувати таку страву: 0,5 л нежирного магазинного молока поставити кип’ятитися. На тертці з великими вічками натерти 100 г обчищеного кореня пастернаку й залити його щойно закипілим молоком. Потримайте цю суміш на плиті ще 2-3 хвилини. Каша вийде солодкою та смачною. 3-4 години нічого не потрібно ні їсти, ні пити. Порцію можна розділити на два прийоми, але в проміжках також нічого не їсти й не пити. Такий сніданок бажано готувати щодня протягом 6 днів, обід і вечеря - за смаком.
На все очищення знадобиться 3 л молока та 600 г обчищеного кореня пастернаку. Очищати підшлункову залозу потрібно кожні 6 місяців. Рівень цукру в крові знизиться вдвічі.
До складу пастернаку входить велика кількість ефірних олій, що позитивно впливає на вироблення ферментів та шлункового соку. Хто їсть пастернак, той не страждає від браку апетиту, а їжа не затримується в шлунку. Але захоплюватися ним за виразкових захворювань органів травлення протипоказано.
«Біла морква» заспокоїть нерви
Настої пастернаку чинять заспокійливу дію, тому їх вживають від неврозів, а також для поліпшення сну. У цьому разі корисний сік, в якому високий вміст калію. Тому його призначають у разі захворювань нервової системи, розумової втоми, різних розладів психіки по 50-100 мл 2-3 рази на день за 15 хв до їди чи через 1-2 години після неї.
У разі довготривалого стресу допоможе такий відвар: 1 ст. л. подрібненого свіжого кореня пастернаку кип’ятять в 1 склянці води 15 хв. Настоюють до цілковитого охолодження. Проціджують та приймають по 1 ст. л. 5-6 разів на день.
Від депресії допомагає настоянка кореня пастернаку. 100 г свіжої подрібненої сировини заливають 0,5 л горілки, настоюють не менше 3-х тижнів за кімнатної температури, в темному місці. Приймають по 1 ч. л. тричі на день.
Пастернак відновлює м’язи й кістки
Його корінь здатний знімати спазми кровоносних судин, а тому безбоязно його можна вживати тим, хто страждає від гіпертонії, стенокардії та м’язових судом.
Склад кореня пастернаку такий специфічний, що в ньому міститься досить мало кальцію, а от сірки й фосфору в цьому білому овочі - справжній урожай. Тож його регулярне споживання незамінне для тих, у кого слабкі кістки й запалені суглоби, посилені остеопорозом переломи: він відновлює кісткову та хрящову тканини. А листя пастернаку, яке здатне «залужнювати» внутрішнє середовище організму, рекомендують застосовувати хворим на подагру.
Їжте пастернак - і будете вродливими
Цей смачний овоч може зробити вас ще й привабливими. Його відвар застосовують для повернення шкірі здорового вигляду, усунення запалень та прищів. Для цього 2 ст. л. кореня треба проварити 10 хв у 0,5 л води й відразу процідити. Таким відваром протирають обличчя. За регулярного оброблення шкіри цим нехитрим зіллям можна загальмувати поширення плям вітиліго.
Лікування висипів, псоріазу та алергій: подрібнити 10 г сухого коренеплоду пастернаку й поварити його в 1 л води 3-4 хв. Після цілковитого охолодження відвару під кришкою процідити й вилити у ванну. Лікувальна водна процедура триває 15 хв.
Для зміцнення волосся й нігтів, боротьби з висипанням вугрів та синцями під очима корисно вживати коренеплід просто в сирому чи вареному вигляді. А якщо жувати зелень пастернаку, зникне неприємний запах із рота.
Літнім людям він допоможе омолодитися - це свого роду «запальничка» для потенції та загального настрою.
Пастернак береже наше здоров’я, але і його треба правильно зберігати, щоб він не втратив цілющих властивостей. У холодильнику він може перебувати до чотирьох тижнів, залишаючись цілком свіжим. А щоб зберегти його до наступного врожаю, ліпше створити комфортні для нього умови - вологий пісок та низьку температуру.
Купити пастернак можна на всіх овочевих ринках.
Рецепти страв з пастернаку
Коренеплоди пастернаку використовують як гарнір до м’яса та риби в смаженому й тушкованому вигляді чи як самостійну страву. Його додають до перших (борщів, супів) та других страв, овочевих рагу, салатів.
Пастернак з олією та сухарями
Пастернак - 2 коренеплоди, олія - 1 ст. л., сухарі - 1 ст. л., сіль.
Коренеплоди нарізати кубиками, залити м’ясним бульйоном чи водою, посолити й варити до м’якості. Викласти на таріль і полити олією з сухарями. Пастернак можна подавати до столу зі сметаною, а на гарнір до вареної яловичини, баранини й шинки можна зробити борошняний соус із маслом (бешамель).
Пастернак солоний
Коренеплоди обчистити, ретельно помити, нашаткувати соломкою 5х2 мм. На 1 кг овочу додати 250 г солі, перемішати, скласти щільно в невеликі скляні банки. Зверху покласти кружальце матерії й налити на нього олію шаром 1-2 см. Банки герметично закупорити. Зберігати в темному прохолодному місці.
Салати з пастернаку
* По 100 г пастернаку та яблук, 15 г майонезу, сіль, кріп та лимонна кислота - за смаком.
Обчищені коренеплоди пастернаку та яблука подрібнити на тертці з великими вічками, змішати, скропити лимонною кислотою, заправити майонезом, сіллю, посипати зеленню кропу.
* 300 г пастернаку, 2 ст. л. олії, 100 г сметани, 10 г меду, лимонний сік і петрушка - за смаком.
Пастернак ретельно помити, подрібнити на тертці. Додати подрібнену зелень петрушки, заправити медом та лимонним соком, розмішати й полити сметаною та олією. Усе знову перемішати, покласти в салатницю й прикрасити листочками петрушки.
Запіканка з пастернаку
4 коренеплоди пастернаку, 1 головка ріпчастої цибулі, 2 морквини, 1-2 зубчики часнику, 2 ст. л. подрібненої зелені петрушки, 2 помідори, 2-3 яєць, 1,5 склянки молока, 1-2 склянки подрібненої бринзи, 10 ст. л. вершкового масла, сіль та перець - за смаком.
Пастернак очистити від зелені, помити, нарізати шматочками й обсмажити в 4 ст. л. олії. Окремо обсмажити в 4 ст. л. олії подрібнену на тертці з великими вічками моркву й покришену цибулю. Коли морква стане м’якою, додати дрібно нарізаний часник, петрушку, сіль і чорний мелений перець.
У вогнетривку форму викласти шарами пастернак та морквяну масу, пересипаючи їх бринзою, зверху покласти кружальця помідорів і скропити 2 ст. л. олії. Поставити на 15 хв до помірно гарячої духовки, прикривши алюмінієвою фольгою. Після цього залити запіканку яйцями, збитими з трохи підсоленим молоком, і запекти без фольги в гарячій духовці.
Підготувала Тетяна КИЯНИЧЕНКО.