ПЕРЕЇДАТИ — ПОВІЛЬНО СЕБЕ ВБИВАТИ!

Поділитися:
ПЕРЕЇДАТИ — ПОВІЛЬНО СЕБЕ ВБИВАТИ!

Нестриманість перетворює на смертельну отруту їжу, призначену для збереження життя. Ж. Лабрюйер.

Їжа нам служить джерелом не тільки енергії та потрібних для підтримання життя речовин, а й задоволення, зняття психологічних стресів. Останні два чинники є причиною того, що люди в більшості своїй переїдають, завдаючи шкоди здоров’ю, вкорочуючи життя, а також страждаючи від потреби купувати одяг більшого розміру.
Переїдання зазвичай призводить до зайвої маси тіла, і якщо маса тіла значно підвищена, то виникає схильність до цукрового діабету, гіпертонії, коронарної серцевої недостатності, ожиріння печінки, артриту та інших захворювань.

Правила допомагають регулювати кількість їжі

У людини є одна особливість: вона має «датчик» початку прийому їжі (голод), але відсутній «датчик» закінчення прийому їжі. Коли виникає відчуття ситості, це означає для організму, що людина переїла, тобто прийняла надмір їжі, який організму не потрібен, і він (організм) починає його відкладати, перетворюючи в підшкірний жир.
Щоб уникнути подібного, харчуватися треба часто й невеликими порціями. Їжу перш, ніж проковтнути, слід ретельно та якомога довше пережовувати (не ковтати шматками), що менші шматочки їжі, то швидше вона перетравиться. Починати їсти треба тільки за появи відчуття голоду. З-за столу виходити з відчуттям легкого голоду, тобто харчуватися за принципом: краще недоїсти, ніж переїсти.
Ще одна небезпека підстерігає любителів часто й ситно поїсти. Уявіть на хвилину, що ви з’їли добрячий шматок шинки, ковбаси чи м’яса й невдовзі знову полізли в холодильник по їжу. Для перетравлення такої кількості білка шлунку потрібно близько 3,5 години наполегливої роботи, а ви зробили «накладку» нової порції їжі на попередню, яка ще не перетравилася. Такий «бутерброд» перетравити шлунку надзвичайно важко, частина неперетравленої їжі потрапляє в кишечник і виводиться назовні. Людина начебто й поїла вдосталь, а засвоїлася лише мала частина їжі, яка надійшла, а голод — не тітка, знову кличе до холодильника.
І ще одна схожа проблема. Ситуація, як і в першому випадку. Людина добре пообідала. Шлунок виділив достатньо соляної кислоти та різних ферментів для перетравлення їжі, що надійшла, а в нього заливають склянку солодкого чаю, компоту, киселю, пепсі, чи кока-коли, чи іншого напою. Що відбувається далі? Соляна кислота розводиться рідиною, яка надійшла, а цукор гальмує травлення й неперетравлена їжа надходить у кишечник і далі назовні. Результат аналогічний першому: засвоїлася тільки невелика кількість їжі, що надійшла.
Щоб цього уникнути, достатньо будь-який десерт (чай, компот, фрукти, солодощі тощо) перенести на 1,5 години після їди. А якщо долає спрага, то ліпше випити будь-яку рідину за 30 хвилин до їди, ніж під час чи відразу після прийняття їжі.
Переїдання, чи харчову залежність — наркотичний потяг до їжі, можна без вагань віднести до шкідливих звичок, таких як куріння, алкоголь, лихослів’я, наркоманія, ігроманія тощо.

Варіанти алгоритму відмови від харчової залежності

Переїдання, як і будь-яка звичка, має свою послідовність, ланцюжок кроків:
зовнішня причина (алкоголь, стрес, депресія тощо) — бажання щось з’їсти — похід на кухню, до холодильника, — вживання їжі.
Щоб позбутися звички, достатньо цей алгоритм якимось чином змінити, поставивши певні бар’єри: зовнішня причина — бажання поїсти — захисний бар’єр чи кілька бар’єрів: рішення не їсти. Таким чином, порушується послідовність звичних дій. Що більше бар’єрів долає людина, яка прямує без особливих на те причин до холодильника, то більша ймовірність, що вона перестане переїдати.
Нижче наведемо спосіб відмови від переїдання із залученням захисних бар’єрів: психо- та ароматерапія, ароматерапія, аурикулотерапія, масаж біологічно активних точок, фітотерапія, пиття гарячої води, прогулянка на свіжому повітрі, читати список шкоди від переїдання, дивитися фото, прийняти рішення не їсти.
Перший захисний бар’єр «ставиться» зранку, відразу після пробудження й містить елементи психотерапії з ароматерапією.

Психотерапія

Коли бракує любові в особистих стосунках, любов шукають у їжі. Їжа стає замінником любові. Перестаньте осуджувати, порівнювати й критикувати себе. Полюбіть себе таким, яким ви є. Можна порекомендувати, наприклад, наступну коротку формулу самонавіювання: Я захищений Божественною любов’ю. Я завжди перебуваю в безпеці й надійно захищений. Мені з кожним днем стає в усіх відношеннях все ліпше й ліпше.
Цей допоміжний бар’єр ставиться до появи апетиту. Щоранку, перед тим, як встати, й щовечора перед сном, прибравши позу, зручну для розслаблення мускулатури, тобто в ліжку чи в кріслі, вимовляйте цю формулу 20 разів поспіль, із твердим переконанням, що ви досягнете того, чого хочете.
У процесі самонавіювання, для посилення дії психотерапії, вдихайте носом ароматичну олію, підібрану згідно з вашим темпераментом: сангвініки (врівноважений темперамент) — лавандову; холерики (легко збуджуються, дуже активні) — фенхелеву; флегматики (спокійні, трохи заповільнені) — ялівцеву; меланхоліки (схильні до смутку) — розмаринову.
Для цього нанесіть 1 краплю ефірної олії на ватку, хустинку чи серветку й піднесіть до носа. Вдихайте олію до закінчення психотерапії.

Ароматерапія

Окремим захисним бар’єром може бути ароматерапія. Постійно носіть у кишені маленьку пляшечку з ефірною олією, підібраною з урахуванням темпераменту (дивіться вище). Щоразу, коли з’являється бажання поїсти, взяти пляшечку з відповідною ефірною олією, відкрити й вдихати олію носом (ротом, якщо ніс закладений) доти, доки не зникне бажання їсти.
Інший спосіб використання ефірної олії пропонує арабська традиційна медицина. Капніть дві краплі ефірної олії, відповідно до вашого темпераменту, на невеликий шматочок ватки. Зранку покладіть його в поглиблення раковини правого вуха (але не в сам вушний отвір), як показано на рисунку. У цій точці правого вуха сходяться разом п’ять черепно-мозкових нервів, утворюючи нервовий вузол, чи ганглій. Носити таку ватку слід постійно, протягом усього курсу відвикання, перед сном виймати.

Аурикулотерапія 

У разі відчуття гострого голоду затиснути прищіпками на 2—3 хвилини вушні козелки, де розташовані біологічно активні точки (БАТ) «голоду» та «спраги», що використовуються в рефлексотерапії для зниження апетиту.
Акупресура (масаж біологічно активних точок) також може служити бар’єром на шляху до переїдання.
Відчуваючи гострий голод, слід масажувати точку, що міститься точно посередині між плечовим суглобом та основою ліктя на зовнішньому боці передпліччя. Натискати на точку кінцем вказівного пальця чи будь-яким тупим предметом протягом 2—3 хвилин, спочатку на правому, потім на лівому передпліччі. Такий вплив притлумлює апетит і регулює (стабілізує) обмін речовин.

Фітотерапія

Узяти по 1 ч. л. кореня валеріани та мускатного горіха. Розтерти інгредієнти на дрібний порошок. Приймати по 1/6 ч. л. із водою за 30—40 хвилин до їди. Знижує апетит. Добре підходить флегматикам.
Приймати 1 ч. л. лаймового соку з 1 кухликом води вранці натщесерце.
Для ослаблення звичок, що сприяють ожирінню, застосовуються трави, які зміцнюють нерви — шоломниця, аїр.
Пийте гарячу воду — ще один бар’єр для пригнічення апетиту.
Усякий раз, відчувши голод, випийте кухлик гарячої води (як терпить рот), додавши до неї 1 ч. л. меду й до 10 крапель лимонного соку чи яблучного оцту. Відрегулюйте смак напою кількістю крапель таким чином, щоб напій був кисло-солодким і приємним на ваш смак (не надто солодким і не занадто кислим).
Між прийомами їжі. Якщо вам захочеться перекусити між основними прийомами їжі, з’їжте трохи родзинок чи морквинку.

Апетит, спричинений стресом

Добре допомагає пиття гарячої води, гарячий імбирний чай чи м’ятна олія (2 краплі м’ятної олії капнути в гарячу воду).
Корисні прогулянки на свіжому повітрі, що є теж одним із бар’єрів.
Ще один бар’єр полягає в читанні списку причин, які пояснюють, чому для вас шкідливе переїдання: призводить до надмірної маси тіла і, як наслідок, — до гіпертонії, задишки, розширення серця, ожиріння печінки, цукрового діабету, запорів, геморою, артриту, швидкої стомлюваності, зниження статевого потягу, ненажерою назвуть і т.п.
Цей список причин записується на окремому аркуші паперу й кріпиться на дверцята холодильника із зовнішнього боку.
Ставиться собі одна умова: «перед тим як відкрити холодильник, я маю прочитати весь список».
Щоразу, читаючи список і відкриваючи холодильник, потрібно запитати себе: «А що ж я хочу насправді, цю їжу чи щось інше?»
Ще одним додатковим бар’єром на цьому етапі може стати вивішування на дверцятах холодильника своєї фотографії, коли фігура у вас була стрункою та красивою. Перед тим як відкрити дверцята холодильника, подивіться на своє фото й запитайте себе: «Я хочу бути жирним і хворим чи струнким, здоровим і красивим?»
Людина, яка діє за такою схемою, кожного разу, коли захоче «залізти» в холодильник, перечитує список і дивиться на свою фотографію, вже усвідомлено приймаєте рішення: «мабуть, я їсти не буду». Тобто в звичний алгоритм було введено ще одну проміжну дію (читання списку), іншими словами, поставлено ще один захисний бар’єр, завдяки чому весь цей ланцюжок руйнується.
Ну, а якщо ви все ж «потрапили» в холодильник? Приготуйте заздалегідь овочевий салат із незначною кількістю олії. У салат бажано додати цибулю-порей у свіжому вигляді. Тримайте салат у холодильнику. І якщо зовсім несила, з’їжте такий салат, маси тіла вже точно не додасться через низьку калорійність овочів, а голод угамуєте.
За допомогою таких прийомів слід протриматися до набуття контролю над своїм станом.

У разі переїдання

— Випити половину кухлика теплої води з 1 ч. л. соку лимона та дрібкою соди.
— Обсмажити на сухій сковорідці 1 щіпку насіння фенхеля чи чорний перець із медом, заїдати відразу після їди.
— Обсмажити на сухій сковорідці 1 ч. л. кропового насіння й 1 ч. л. насіння коріандру з дрібкою солі та з’їсти.
Вживати плоди редьки, ягоди горобини, внутрішню оболонку шлунка (пупка) курки, які їдять сухими чи запивають теплою водою.

Небажані чинники

Алкоголь. Ця емоційна звичка надмірно стимулює травний вогонь, через що виникає голод.
Будь-які солодощі (до набуття контролю над своїм станом).
Уникайте стресів.

Юрій ХМЕЛЕВСЬКИЙ.
© Здоровье-МЭИ 

передплата