Першими сигналами осені для багатьох стає так зване сезонне загострення хронічних хвороб. А чи задумувалися ви, в що перетворився ваш організм, який був народжений здоровим, а зараз змушений надсилати сигнал SOS? У багатьох тіло замість біблійного храму душі стало комірчиною, де складуються відходи, що є наслідком неправильного харчування, поганих звичок, екології. Врешті їх збирається стільки, що організм не справляється й хворіє.
Та, розпізнавши цей сигнал, ми можемо допомогти йому, провівши «генеральне прибирання». Саме так експерти від нетрадиційної медицини називають лікувальне голодування, що вмикає очисні механізми. Більше того, люди, які практикують цей метод, стверджують, що потому організм омолоджується й починає працювати по-новому: змінюється відчуття запахів, смак їжі й навіть сприйняття світу.
Тож які є види голодування та за яких захворювань які найефективніші, спеціально для читачів газети «Здоров’я і довголіття» розповів відомий фахівець, що одним із перших практикує, уже понад 30 років, цей метод альтернативного лікування в офіційних медзакладах, головний лікар клініки лікувального голодування та альтернативної медицини «Медок» Дмитро Варламов.
Із Вашої лікарської практики, яку користь приносить лікувальне голодування ?
Людині все корисно, що призводить до утримання. Лікувальне голодування – свідома відмова від їжі на короткий час, сприяє нормалізації маси тіла, обміну речовин, перезавантаженню біохімічних процесів, виведенню продуктів розпаду. Воно очищає організм на всіх рівнях: починаючи від органів і систем до клітин.
За умови правильного голодування та виходу з нього організм відновлює здорову структуру органів і тканин, відбувається справжнє відродження й омолодження. Тут можна провести аналогію з комп’ютером, який після вимкнення перезавантажується, так і організм після голодування відновлюється та повертається до нормальної роботи.
Якщо потому людина продовжує підтримувати здоровий спосіб життя, то має всі шанси забути про хвороби. Я кажу це на прикладі моїх пацієнтів, декому вже понад 70, з яких останні 20 років вони не приймають ліків, бо їм це не потрібно.
За яких захворювань голодування дає найкращі результати?
Перелік таких хвороб надзвичайно великий. Скажімо, 10-денне голодування дуже ефективне в разі гіпертонічної хвороби першої стадії, метаболічного синдрому (порушення обмінних процесів в організмі), для якого характерні надмірна маса тіла та підвищений тиск. У середньому пацієнт позбувається 10 кілограмів, тиск нормалізується, омолоджується, поліпшується колір обличчя.
Короткий курс дає швидке полегшення в разі харчової алергії. Не лише відбувається перезавантаження в роботі печінки, підшлункової залози, жовчного міхура, а й зникають чинники, що запустили автоімунні процеси в організмі
. Голодування – чудова профілактика сезонних алергій. Багато з тих, хто в нас лікується напередодні цвітіння амброзії, переносять алергію значно легше або повністю її позбуваються. Зникають чи зменшуються й симптоми у хворих на астму. Адже вмикаються процеси, які зменшують продукування слизу на бронхах і альвеолах, відновлюючи нормальне дихання та знімаючи задуху.
Голодування швидко й ефективно корегує масу тіла. Серед наших пацієнтів чимало таких, що мало рухаються та багато їдять, тож повніють. Окрім проблем зі здоров’ям, у них виникає психокомплекс некрасивого тіла, що заважає жити радісно й повноцінно. Після схуднення в них стає іншим не лише самопочуття, а й ставлення до себе. На жаль, є й інші випадки: якщо не змінюється стиль життя, організм швидко відновлює втрачені запаси.
Саме тому, аби підтримати людей на шляху до краси та здоров’я, ми започаткували в клініці програму вихідного дня. Із п’ятниці по неділю пацієнти отримують збалансоване корисне харчування, косметологічні та оздоровчі процедури. Відтак вони можуть повноцінно відпочити та сформувати новий стереотип харчування, виробити корисні звички догляду за своїм тілом: час споживання, кількість, якість і порційність їжі.
- Як підготуватися до голодування фізіологічно й психологічно?
- Перша підготовка, звісно, - психологічна. Без неї пройти, особливо тривалий курс голодування, практично неможливо. По-перше, людина має налаштуватися на цей спосіб лікування, а це можливо, лише коли вона знає, що таке голодування та його перебіг, щоб не лякатися можливих неприємних відчуттів.
По-друге, потрібна мотивація, скажімо, позбутися хвороби чи мати ідеальне тіло. Я не рекомендую робити це самостійно. Треба, щоб лікар дав фахову консультацію, визначив потрібний для вас термін лікувального голодування та метод, що показаний згідно з вашим віком та захворюванням.
Наступний етап - фізіологічна підготовка травних органів. Для цього за 3 дні до старту голодування слід вживати рослинну варену їжу, а також фрукти, олію, каші. Важливо, щоб це була груба клітковина. У перший день голодування ми даємо послаблювальне, під дією якого ця щітка зі спожитої вами клітковини вичистить усі складочки в кишківнику.
- Чи є вікові обмеження щодо голодування?
- Починати голодувати не рекомендується раніше 16-18 років, поки не сформувалося гормональне тло. Та бувають винятки з правил: астма, псоріаз, які завдають значних психокомплексів підліткам. Обачно до голодування варто ставитися жінкам після 60-65 років. Під час гормонального перелаштування організму, що зумовлене клімаксом, знижується формування кальцію в кістках, тож неправильне голодування може спровокувати втрату кальцію в організмі й посилити гострі процеси. Тому спершу слід проконсультуватися з лікарем і разом підібрати певну систему голодування чи низькокалорійну дієту.
- Які є види лікувального голодування і як їх найдоцільніше застосовувати залежно від віку та хвороб?
- У світі існує багато різних метод. Я поділяю голодування на 2 системи: з мінімальним рухом та з активними фізичними навантаженнями - хода, лікувальна фізкультура. У нашій клініці притримуємося останньої системи, адже рух прискорює обмінні процеси, сприяє глибшому очищення організму, дає кращі й швидші результати.
Інший поділ у голодуванні: сухе та мокре. За сухого людина не приймає рідину в жодному варіанті: не п’є, не чистить зуби, не протирається вологим рушником, ніякого душу й клізм, тобто ні краплі води, й так максимум 3-5 діб. Таким чином, токсини не розводяться, вони накопичуються в організмі, чим провокують стрімке підвищення імунітету - це головна мета сухого голодування.
Один день без води за швидкістю фізіологічних і біохімічних процесів, що відбуваються в організмі голодувальника, прирівнюється до 3 днів мокрого голодування, але це й потрійний стрес. Лікарі призначають його в разі крайньої потреби, враховуючи стан пацієнта. Якщо нема показання до сухого голодування, а це автоімунні захворювання, коли треба різко підняти імунітет, я не рекомендую його проводити. Це нелегка для організму процедура. Якщо на мокрому голодуванні максимально стресовий для організму кетоацидарний пік, що стимулює імунітет, настає на 7-8 добу, то на сухому - через добу-дві.
За мокрого голодування організм теж виробляє токсини, але багато п’ючи, ми їх розводимо водою та виводимо, уникаючи надмірного стресу. За добу голодувальник має випити понад 2 літри води й вранці та ввечері робити водні клізми.
Залежно від захворювання та поставленої мети обирається й тривалість лікування. Короткий курс становить 7-10 діб, середній – 14-21, довгий – 21-30 діб чистого голодування. Короткий курс має профілактично-оздоровчий характер: підвищення імунітету, очищення організму, нормалізація сну, корекція й перебудова роботи організму, відмова від шкідливих звичок. Багато пацієнтів потому припиняють курити, бо голодування різко загострює рецептори ротової порожнини та виробляє відразу до токсичних запахів.
Середній курс показаний у разі захворювань середньої важкості: метаболічний синдром, початкова форма гіпертонії, цукровий діабет 2-го типу, артрози, артрити, подагричні явища, псоріаз на тлі стресу.
Тривалий курс голодування призначається за фундаментальних захворювань: складні форми псоріазу, бронхіальна астма, розсіяний склероз, хвороба Бехтєрева, суглобові патології та інше.
Наступні методи більше спрямовані на схуднення, але й тут потрібен нагляд лікаря та чітка мотивація. Це допоможе пройти через труднощі голодування й досягти результату. Так, кілька років тому до нас на лікування приїхав син одного з шейхів із Близького Сходу. Молодий, високий чоловік з масою тіла 180 кілограмів. Його мотивацією стала заборона батька одружуватися, допоки не скине зайве. Після 3 місяців так званого фракційного голодування він утратив аж 45 кілограмів.
Це суперекспрес-метод з корегування маси тіла та обмінних процесів. Він враховує особливість організму активно позбуватися кілограмів у перші 5-7 днів, із подальшим призупиненням процесу на кілька днів. Відповідно у фракційному голодуванні перша фракція, 7 днів, - мокре голодування з клізмами, а наступна, від 3 до 7 днів, - на спеціальній дієті. І так почергово повторюється, допоки не досягнемо бажаної маси тіла.
Інший метод - каскадне голодування: чергування дня мокрого голодування з днем низькокалорійної їжі (400- 800 кілокалорій на добу). Клізми можна не робити, бо моторика кишківника зберігається. Цей метод особливо показаний літнім людям. Я пригадую 80-річну пацієнтку, яка потребувала заміни тазостегнового суглоба, але через надмірну повноту лікарі її не оперували. Застосовуючи каскадне голодування, вона схудла за місяць і добре перенесла наркоз та операцію.
- Чому рекомендується голодувати під наглядом лікаря і які додаткові процедури бажані для посилення лікувального ефекту?
- Я почав практикувати лікування голодуванням за системою Ніколаєва з кінця 80-х років. За цей час розроблено технологію із застосування супутніх процедур, яка удосконалила ефективність методи, поліпшує стан голодувальника й запускає механізми зцілення. Тривале голодування може зумовити отруєння та інші неприємні відчуття: слабкість, запаморочення, нудоту, головний біль, тахікардію, тому стан пацієнта має щодня контролювати лікар, підбираючи потрібні процедури. У нас це понад 30 різних метод, що є симбіозом народних та лікарських методів.
Із народних методів ми активно застосовуємо гірудотерапію. У людини, що голодує, всі процеси в організмі пригальмовуються, навіть якщо вона багато п’є, рідина втрачається й кров згущується. П’явки ж розріджують кров, полегшують її надходження до всіх органів. Окрім того, під час укусу вони віддають свої біологічно активні речовини, а це чудова профілактика тромбоутворення, зникають запальні процеси, підвищується імунітет.
За відсутності алергії в пацієнта хороші результати дає бджоловжалювання - це потужний протизапальний засіб, що посилює мікроциркуляцію рідини. Продукти бджільництва та їхні комбінації з фіто- й гірудопродуктами також використовуємо в розроблених нами лікувальних бальзамах та ректальних свічках, що сприяють зміцненню організму, усувають запальні процеси, піднімають імунітет.
Глинотерапія - унікальний метод, що не має протипоказань. Глина - єдина корисна копалина, що містить радіоактивний радій. Холодні аплікації з неї профілактують онкопатології, діючи на організм на клітинному рівні, поліпшують метаболізм. Теплі глиняні аплікації з апікомпозиціями - також наша розробка, допомагають швидко та ефективно зняти біль у суглобах та колінах.
Із традиційних методів застосовуємо в клініці банковий, гідромасаж, витягнення хребта, мануальні процедури. За їх допомогою не лише лікуємо хребет, а й активуємо видільну функцію організму, сприяємо утриманню тонусу м’язів та шкіри, які без цього не встигають швидко адаптуватися до втрачених кілограмів і починають провисати.
Одними з перших під час лікування голодуванням ми почали використовувати гідроколонотерапію - апаратне очищення кишківника. Протягом курсу робимо 3 такі процедури, які повністю очищають кишківник, усувають інтоксикацію.
Серед специфічних лікарських методів: ударно-хвильова, лазеро-магнітна терапії, пневмопресинг, озонотерапія. Скажімо, наші пацієнти можуть пити озон або ж вводимо його ректально чи через крапельницю. Він чинить чудову очисну дію, насичує кров швидким киснем.
Тільки в нас є кабінет гірудогінекології, де ставимо п’явки безпосередньо на слизову оболонку піхви, відтак біологічно активні речовини від п’явки одразу надходять до ураженого жіночого органа. Цей метод дає дуже високий відсоток вилікування гінекологічних проблем у жінок.
Застосування всіх цих метод особливо ефективне під час голодування. Доведено факт: завдяки процесам, що відбуваються в організмі в цей час, дія ліків та процедур посилюється вдвічі, а отже вдвічі зростають шанси отримати бажаний лікувально-оздоровчий ефект.
Інтерв’ю вела Валентина БЕРНИК.