Ендокринна система – це мініфабрика з виробництва життєво важливих гормонів усередині нас: пролактину, гормону росту, ендорфіну, кортикотропіну, тиреотропіну. Від того, наскільки злагоджено в ній кипить робота, залежить більшість процесів: перетравлення їжі, гомеостаз (підтримання оптимального стану організму), зачаття дітей.
Ендокринна система включає в себе, зокрема, гіпофіз, гіпоталамус, щитоподібну залозу, які розміщені в шиї й голові та контролюють процеси регенерація, росту, наш настрій.
Та, на жаль, збої в роботі цієї системи нині стають усе частішими. За спостереженнями фахівців, налічується близько шести тисяч хвороб ендокринної системи, які спровоковані надмірним або недостатнім виробленням гормонів. Із найвідоміших - діабет, розвиток остеопорозу, підвищення рівня тригліцеридів і холестерину в крові, захворювання репродуктивної системи, поява пухлин, збільшення маси тіла.
Над питаннями, як зарадити цьому, профілактувати появу цих захворювань та прискорити одужання, медицина б’ється вже багато років. Своє бачення в запобіганні появі цих хвороб є й у йозі та індійській медицині аюрведі.
Як збалансувати ендокринну систему й навчитися самовиражати себе та впевнено відстоювати свої життєві позиції – цінні рекомендації від керівника студії йоги, практика з 10-річним стажем, майстра масажу та тілесних практик Юлії ЯКОВЕНКО.
Згідно з вченням йоги, за злагоджену роботу органів і систем, що містяться в ділянці шиї, плечей та нижньої частини голови, відповідає енергетичний центр Вішудха. Як саме ми можемо збалансувати та посилити його роботу, а отже й поліпшити стан ендокринної системи?
Вішудха, або як її ще за місцем розташування називають горлова чакра, на рівні тіла корегує роботу гіпоталамуса, щитоподібної залози, горла, вух, рота, шийного відділу хребта. А ось у сфері емоцій та життєвої позиції відповідає за наш статус, самовираження в соціумі, вміння доносити свою позицію та почути сказане. Люди з розвинутою Вішудхою красиво говорять, не злословлять, їхні слова несуть мир і спокій іншим, роблять світ кращим.
Коли цей центр втрачає баланс, з’являються застудні захворювання, біль у шийному відділі хребта, відчуття клубка в горлі, проблеми зі щитоподібною залозою, голосом, заїкання, охриплість, складності з самовираженням, наприклад, бажання прокашлятися, перш ніж заговорити. Це все свідчить про наявність блоку, який у народі ще визначають як клубок у горлі, кажуть: «слова застрягли в горлі» чи «ситий по горло». Як же формується цей блок?
Так як шия - міст між головою й тілом, так само вона поєднує й духовність та матеріальний світ. Часто розбалансування цієї чакри спостерігається в людей, яких роздирає протиріччя ідеї, що йдуть від серця та від розуму. Наприклад, ти робиш так, як тобі сказали батьки: працюєш у банку й заробляєш гроші, а хочеш робити, як каже серце: малювати, займатися волонтерством, годувати тварин.
Якщо ти починаєш жити за програмою інших, не враховуючи чого прагне душа, ображаєшся, сам говориш образливі слова, колючими зауваженнями завдаючи болю іншим, ця чакра закривається, а від цього з часом страждають і органи в фізичному тілі.
Тест на рівень відкритості Вішудхи
Як людина може продіагностувати, наскільки ця чакра в неї відкрита?
Для цього поставте собі кілька запитань. Перше - чи знаходите час, щоб робити улюблені справи: грати на музичних інструментах, танцювати, писати вірші, малювати, співати – тобто займатися творчістю не для виживання, заробітку чи догоджання комусь, а тому, що це ваша внутрішня потреба.
Друге питання - коли з’являється ідея й у вас є достатньо знань та фінансів, щоб її втілити на благо себе й інших, наскільки часто вас щось зупиняє й ви відмовляєтеся від реалізації нового.
Третє – проаналізуйте, чи ви любите себе слухати, чи можете встати й заспівати, наприклад, в караоке, або ж ви постійно віднікуєтеся на подібні прохання.
Якщо відповідь на більшість питань негативна, задумайтеся й почніть змінювати себе, щоб із часом не довести себе до хвороб та депресії.
Як «розговорити» горловий центр
- Які є методи для зміни цього психотипу поведінки та посилення роботи й потенціалу Вішудхи?
- Один із методів, що розвиває цю чакру, – проговорювання вголос благосних речей: читання молитов, розмови про Бога, духовні осяяння та відкриття. Окрім того, слід навчитися говорити правду, передусім бути чесним із самим собою. Намагатися, щоб думки й слова не розходилися з вчинками. Тобто не давати порожніх обіцянок, а якщо вже сказав, то маєш зробити.
Будьте собою, унікальним, робіть те, що хочете, а не те, що вам вклали в голову. Тобто прислуховуйтеся й чуйте думки інших, але робіть власні висновки й вибір, відстоюйте свою точку зору, але робіть це красиво, спокійно та благосно.
Сила цієї чакри розкривається під час роботи з голосом: навчання співу, практики на курсах ораторської чи акторської майстерності. Чудово, якщо ви хоча б просто співатимете вголос на кухні чи в машині. Важливо не просто слухати музику, а й підспівувати.
Хороші результати також дають практики з самовираження. Спершу їх можна робити на папері, тобто ми можемо щось прописувати, наприклад, вірш, думки чи ідею, а потім дати комусь її прочитати. Тобто сміливо ділимося думками із зовнішнім світом.
Дивовижним цілющим чином діють і афірмації, тобто прочитування подумки або й уголос певних тверджень. Але їх потрібно робити щонайменше 40 днів підряд по півгодини. Для цього сядьте, заспокойтеся й із вірою проговорюйте: «Я люблю людей і природу. Я живу в спокійній радості. Я спокійно реагую на ситуації та невирішені справи. Я знаю, що про проблеми не треба думати, їх потрібно спокійно розв’язувати. Я чесний і смиренний. Кожна мить мого життя м’яка та ніжна. Я відкидаю суєту й концентруюся на важливому. Я дарую всім ніжність і простоту. Я люблю моє дихання. Я насолоджуюся плином свого життя й не чиню йому спротиву»
Окрім того, слід дотримуватися в їді та одягу кольору та стихії горлової чакри. Її елемент – ефір, тобто найтонше повітря, й вона любить усе блакитне. Тож побільше бувайте в незагазованих місцях на природі та носіть щось блакитне, особливо на горлі - місці розміщення Вішудхи. Це може бути голубий шарф чи намисто з бірюзою.
Це не лише красиво: вважається, що бірюза сприяє щастю в любові та дружбі, миру в сім'ї, приносить благополуччя й достаток, підсилює інтуїцію, дає впевненість і позитивні емоції. Бірюза допомагає своєму власникові зосередитися, зрозуміти сенс життя, визначити свою мету, утримує від суєтності та безплідних вчинків.
Оздоровлення камінням та травами
Лікування каменями – відомий старовинний метод, які ще види напівдорогоцінного каміння зміцнюють Вішудху?
Каміння можна не лише носити на шиї, воно є ефективним провідником енергій і під час масажу. Так, зокрема, за помірні гроші в інтернеті можна купити так званий нефритовий скребок чи масажер й ним щоранку та щовечора по 7-10 хв прочісувати ділянку від місця, де закінчується ріст волосся на голові, до початку спини. Так промасувати всю шию спереду, з боків та ззаду, далі ключиці й плечі. Рухи плавні, зверху вниз.
Потому місця масажу змастити олією, добре підійде кокосова, а також олія м'яти, шавлії, евкаліпта, що може енергетично розвантажити Вішудху. Просто втирайте кілька крапель олії в горло. Цей масаж посилить кровообіг, зніме застійні явища, блоки та негативну енергетику в ділянці шиї, а ще оздоровить.
Окрім літотерапії, є інший природний метод лікування - травами. Так, здавна відомо, що червона конюшина сприяє покращенню в спілкуванні, в розблокуванні емоцій та самовираженні. Меліса зцілює багато хвороб, зокрема й щитоподібної залози, робить нас спокійнішими, виваженішими. Отож дуже добре на початку та наприкінці дня робити чай із цих трав у співвідношенні 1:1. 1 ч. л. збору залити 200 мл окропу, дати настоятися 15 хв.
Йога та медитація для ендокринної системи
- Які асани та практики в йозі використовують для гармонізації роботи щитоподібної залози та горлової чакри?
- Є чудова асана (вправа), що називається Поза лева. Її особливо потрібно практикувати закритим, скупим на вияв емоцій людям. Ця асана посилює голос, імунітет, допомагає в разі захворювань горла, глотки, вух, щелеп, регулює відтік жовчі. Вона культивує безстрашність, дає життєву енергію. Після такої практики людина, за прикладом царя звірів, відчує внутрішню могутність у відстоюванні своєї позиції й робитиме це достойно.
Під час виконання Пози лева автоматично втягуються 3 важливі замки: Мула-бандха (підтягуються м’язи промежини), Удіяна-бандха (живіт втягується під ребра) і Джаландхара-бандха (підборіддя притискаємо до грудей). Це позитивно впливає на роботу залоз внутрішньої секреції та ендокринної системи.
Вправа «Поза лева»
Сядьте навпочіпки, на п'яти. Пальці ніг і п'яти разом під анусом. Підборіддя опустіть в яремну ямку (Джаландхара-бандха), погляд між бровами. Асану виконуємо після глибокого вдиху, на повному видиху затримуємо дихання. Потому втягуємо анус, промежину, живіть підтягуємо під ребра, підборіддя притискуємо до шиї. Якомога ширше відкриваємо рота, язик максимально висунутий. Руки лежать на колінах. Таким чином фіксуємося в цій позі на комфортний час. Після цього видих і розслаблення. Асану повторюємо 3-5 разів.
Техніка «Горлового лотосу»
1. Станьте прямо, складіть долоні в позі молитви на рівні центру грудної клітки. Зробіть глибокий вдих, одночасно піднімаючи руки вперед до рівня 60 градусів над горизонтом. Долоні разом, голову відхиліть назад, ніби дивитеся в небо. На плавному видиху повертаєте руки та голову в початкове положення, підборіддя втягуєте всередину. Виконуйте 3 хв.
2. Сядьте на п'яти, витягніть руки врізнобіч паралельно до землі, долоні повернуті вгору. Із глибоким вдихом поверніть голову наліво, з глибоким видихом - направо. Подумки на вдиху вимовляєте «сат», на видиху «нам». Виконуйте 3 хв.
3. Сядьте в позу з перехрещеними ногами, руки на колінах. Почніть ритмічно протягом 2 хв піднімати кожне плече з потужним диханням: вдих - вгору ліве плече, видих опускаєте плече. Потім вдих - піднімаєте праве, видих - опускаєте ліве плече. Наприкінці на вдиху підніміть обидва плеча й 30 секунд потримайте їх цьому дещо напруженому стані.
4. Сидячи на п’ятках, витягніть обидві руки вперед паралельно до землі та одна до одної, долоні повернуті вниз. Відкиньте голову назад, ніби дивитеся на небо. Протягом 3 хв дихайте диханням вогню (акцент на видиху, який робимо швидко щосекунди). Потім зробіть вдих і випряміться, втягніть у себе підборіддя. Релаксація.
5. Сядьте в позу з перехрещеними ногами, переплетіть руки в замок Венери (позаду трохи вище нижньої частини попереку). Нагніть голову вперед так, щоб підборіддя лежало в западині ключичної кістки. Почніть дихання вогню (акцент на видиху, який робимо швидко щосекунди) - 3 хв.
6. Сидите в позі зі схрещеними ногами, спина пряма, грудна клітка трішки піднята. Руки лежать на колінах в Гьян мудрі (великий і вказівні пальці зведені). Зробіть повний вдих, повернувши голову направо, на повному видиху поверніть голову наліво. Подумки повторюйте «сат нам». Повторюйте 26 разів. У кінці вправи зробіть вдих у центральному положенні й ненадовго затримайте дихання, сконцентрувавшись у точці міжбрів'я.
7. Сядьте з витягнутими вперед ногами, ноги разом, витягніть носочки вперед. Руки на підлозі з боків, ззаду від стегон. Відхиліть хребет на 30 градусів назад, голову підніміть вгору й відведіть назад. Почніть ритмічне, глибоке дихання протягом 5 хв. Потім зробіть вдих і випряміть шию. Релаксація.
8. Сядьте на п'яти. Переплетіть пальці рук, вказівні пальці спрямовані вгору. Підніміть руки над головою й притисніть їх до вух. Лікті прямі. Зробіть вдих і відхиліть руки, голову й тулуб вперед на 30 градусів. На глибокому вдиху відхиліться назад на 30 градусів відносно вертикалі. Рухайтеся плавно протягом 3 хв.
Потім зробіть вдих у вертикальному положенні, на видиху виконайте Маха-бандху (підтягніть м’язи промежини, живіт під ребра, підборіддя притискаємо до грудей, язик піднімаємо максимально вглиб, кінчиком торкаючись піднебіння). Релаксація.
Для стійкого ефекту цю крію виконуйте щодня протягом 40 днів. Щоразу після завершення оздоровчого комплексу для щитоподібної та паращитоподібної залоз, імунної системи зробіть медитацію, концентруючи на Вішудхі (центрі горла) та на диханні. При вдиху та видиху видавайте легкий шиплячий звук стискуючи дихальний просвіт у горлі. Медитуйте таким чином протягом 11 хвилини.
Потім посидьте в тиші, уявіть, як синє світло наповнює горло та очищає всі блоки, на видиху відчуйте, як разом із вуглекислим газом виходять ваші переживання, хвороби. Це відкриє силу вашого слова, поліпшить роботу щитоподібної залози, розкриє горловий енергоцентр.