Через потові залози ми щодня виділяємо близько 3 склянок рідини. Навесні ми пітніємо в півтора разу активніше, ніж узимку. Уявіть, що відбувається влітку!
Порушення роботи залоз внутрішньої секреції майже завжди спричиняють посилене потовиділення. У разі захворювань щитоподібної залози воно супроводжується поганим настроєм, плаксивістю і безсонням, «вовчим» апетитом, але при цьому різким схудненням (гіпертиреоз) або, навпаки, млявістю, сонливістю, швидкою стомлюваністю (гіпотиреоз). А якщо хворий, окрім пітливості, скаржиться на підвищену спрагу і напади нічного голоду, фахівець запропонує здати кров на цукор, адже є підозра на діабет.
Тим, хто страждає від надмірного потовиділення, влітку слід відмовитися від гострої їжі. Та найчастіше людей хвилює не сам піт, а його запах. Сьогодні продають величезну кількість дезодорантів та антиперспірантів у вигляді роликів, твердих паличок (стіків) та спреїв. Дезодоранти призупиняють або знищують ріст і розмноження мікроорганізмів, які спричиняють неприємний запах. Антиперспіранти містять солі алюмінію або цинку, вони звужують протоки потових залоз, зменшуючи процес потовиділення на 40%, але мікробів вони практично не знищують. Більшість учених вважають, що шкідливі як антиперспіранти, так і дезодоранти.
Існує безліч народних засобів, за допомогою яких можна зменшити пітливість і позбутися неприємного запаху.Настоянка хвоща: 50 г сухої речовини залити 0,5 л горілки. Настояти 2 тижні в темному місці. Протирати місця активного пітніння вранці й увечері після прийняття душу або ванни. Тим, у кого пітніє та блищить обличчя, допоможе ранкове вмивання міцним чаєм. Змивати чай не потрібно. Окрім зменшення пітливості, щоденні вмивання чаєм надають обличчю красивого відтінку натуральної легкої засмаги й свіжості. Для того щоб менше пітніли руки, після миття їх слід сполоснути водою з нашатирним спиртом — 1 ч. л. на 1 л води. Помічними будуть і вечірні ванни з листя берези: 2 ст. л. свіжого подрібненого листя залити склянкою окропу, настояти протягом години. Процідити, розвести холодною водою і тримати в розчині руки півгодини. Потім руки насухо витерти, змастити соняшниковою олією та одягти бавовняні рукавички. Завдяки цій процедурі не лише зменшується пітливість, а й зберігається м’якість і гладкість шкіри. Ванни робити протягом 20—30 днів.
Для зменшення пітливості ніг корисно робити прохолодні ванночки з настою шавлії, міцного чаю, хвоща, дубової кори — вони містять дубильні речовини, які зменшують потовиділення. 2 ст. л. сухої сировини залити 0,5 л окропу, кип’ятити 10—15 хвилин. Настояти протягом 40 хвилин, процідити, вилити в миску, розвести холодною водою. Опустити в миску ноги і тримати 10—20 хвилин. Після прийняття ванночки підошву і нігті на ногах протерти скибочкою лимона або настоєм м’яти. Процедуру бажано робити ввечері, протягом усього літа. А вранці можна сполоснути ноги світло-рожевим розчином марганцівки, насухо витерти, посипати тальком або дитячою присипкою. І тільки після цього надягти шкарпетки. Запах поту зникає, якщо з’їдати натще 0,5 ч. л. кориці, 5 штук стиглих абрикос або випивати 1 ст. л. соку селери.Однією із найпростіших та найефективніших процедур є миття вранці та ввечері частин тіла, які особливо пітніють, розчином соди: 1 ч. л. на склянку перевареної води. Після такої процедури дезодорант буде зайвим.
Корисно також умиватися настоєм ромашки, приймати щовечора ванну з додаванням ялицевої олії, а вранці пити повільними ковтками слабкозаварений чай із листя шавлії протягом 2—3 тижнів.
Підготувала Оксана ОСТРЯНКО.