Запалення плеври — гладкої серозної оболонки, яка оточує легені, називається плевритом. Причиною плевриту може бути травма грудної клітки, інфекція, пухлинний процес, алергійні реакції. Найчастіше плеврит є ускладненням запалення легенів, інфекційних хвороб, наприклад пневмонії. На жаль, плеврит дошкуляє людям не лише в холодну пору року, а й літом, внаслідок протягів, переохолодження під час купання тощо.
Які бувають плеврити
Плеврит поділяють на сухий, випітний (ексудативний) і гнійний. У разі сухого плевриту листки плеври товщають, вона стає нерівною. У разі випітного — в плевральній порожнині накопичується рідина, яка здавлює легені. У разі гнійного — рідина в плеврі містить гній. За плевриту під час дихання виникає біль через тертя один об одного шорстких листків плеври. Можливі також задишка, підвищення температури, кашель, слабкість, дихання часте й поверхневе.
У разі сухого плевриту біль може зникати під час накопичення в плевральній порожнині рідини, яка відділяє листки легень один від одного. Хворий зазвичай лягає на хворий бік, оскільки при цьому зменшується тертя плевральних листків один об одного, й біль стихає. Тільки після рентгенографічного дослідження, аналізу плевральної рідини і т.п. можна остаточно встановити захворювання. Плеврит спричиняє утворення спайок, що здавлює легені й призводить до дихальної недостатності і, відповідно, до погіршення якості життя людини. Плеврит і випіт у плевральну порожнину зазвичай є ускладненням якогось іншого захворювання, найчастіше дуже серйозного, тому під час появи перших же симптомів потрібна діагностика його причини й подальше лікування.
Загальні оздоровчі методики: компреси, соки, трави
Специфічна причина плевриту визначає характер лікування, яке може включати антимікробні та протизапальні засоби. Позбавлення від плевриту рекомендую починати з найпростішого: компресу на хворе місце із губки, змоченої в гарячій воді. При цьому особливо ефективна солона чи морська вода. Традиційним у лікуванні всіх видів плевриту, в тому числі й сухого, на початковому етапі є використання різних соків і спеціальних компресів із втираннями й накладенням пов’язки.
Найпершим засобом є сік цибулі. Його змішують із медом порівну. І приймають по 1 ст. л. отриманої суміші 3 рази на день. Цей засіб має протимікробну дію. Замість соку цибулі можна взяти сік чорної редьки. Приймають таким же чином по чверті склянки м’якоті та соку вишні.
Допомагає в разі плевриту такий метод лікування. Узяти 200 г подрібненого кореня хрону й сік, вичавлений з чотирьох лимонів. Вживати по 0,5 ч. л. вранці на голодний шлунок і на ніч, коли лягаєте спати. Такі ліки не роз’їдатимуть жовчний міхур, нирки, слизову оболонку травного тракту. Проте після прийому ліків слиз почне розсмоктуватися.
Одночасно приймають трави. Настій трави сухоцвіту, листя м’яти, мати-й-мачухи, коренів солодки й оману приймають по 0,3 склянки 3 рази на день. Для лікування плевриту настої готують також із листя шавлії, плодів анісу, коріння алтеї, бруньок сосни, трави хвоща, споришу звичайного. Роблять також драже з вершкового масла, меду, мигдалю й кропиви (4:4:1:1), охолоджуючи отриману суміш у холодильнику.
За перших симптомів захворювання ефективні компреси не тільки з теплою солоною чи морською водою, а й з різними оліями. Так, допомагають у лікуванні втирання у хворий бік камфорної олії з доданою олією лаванди (10:1). Після такої процедури ставлять зігрівальний компрес і накладають тугу пов’язку. Можна втирати розігріту маслинову олію. Пов’язка з гірчицею також володіє розігрівальною та відволікальною дією, крім того, вона зніме біль.
Після 10 днів лікування хвороби рекомендую зробити драже із рівних кількостей меду й вершкового масла, додати мигдаль і насіння кропиви з розрахунку по 1 частині мигдалю й кропиви на 4 частини меду з маслом. Драже охолодити й смоктати по 3—4 рази на день. Коли хвороба піде на спад, можна користуватися банками.
Хочу поділитися також методом лікування будь-якого виду плевриту, який знав ще дідусь Корчан. Потрібен подрібнений адамів корінь. Рослина має бути не молодшою трьох років. Її викласти на компресний папір, отриманий склад накласти на марлю й прикласти, як компрес, до зони шлунка. У компресному папері мають бути невеликі отвори. Зверху на компрес покласти вату й обмотати теплою тканиною. Вата ставатиме вологою, оскільки виходять випаровування, людина пітніє. Це лікування слід проводити після виведення рідини, щоб не накопичувався ексудат. Після трьох процедур дихання має прослуховуватися.
Ексудативний плеврит
Хворі з діагнозом «ексудативний плеврит» зазвичай підлягають госпіталізації для встановлення діагнозу основного захворювання й відповідного лікування. Так само, як і в разі сухого плевриту, основну увагу треба приділяти патогенетичній терапії процесу, який ускладнився плевритом (пневмонія, туберкульоз, колагеноз тощо). Залежно від загального стану хворих пропонується постільний чи напівпостільний режим, а також дієта, досить багата вітамінами й білками з обмеженням рідини, солей і вуглеводів.
Лікування також починають із домашніх засобів. Потрібно взяти 100 г меду травневого, розтопити внутрішній свинячий жир, листя алое (не молодше 5 років) подрібнити й очистити від колючок. Додати до цих інгредієнтів цукор і какао. Перекласти склад у посуд із глини й прогріти на водяній бані, на слабкому вогні, постійно помішуючи дерев’яною ложкою. Має вийти однорідна маса. Після того як маса охолоне, приймати її по 1 ст. л. тричі на день протягом 2 місяців. Потім потрібно зробити перерву й знову повторити курс лікування. Лікуватися треба таким чином три рази протягом року. Склад зберігається в холодильнику.
У моїй практиці в лікуванні ексудативного плевриту добре себе зарекомендував рецепт на основі соку алое. Узяти по 0,5 склянки соку алое, липового меду, олії, 75 г бруньок берези, 1 склянку квіток липи серцелистої. Березові бруньки та липовий цвіт залити 2 склянками перевареної води, нагріти на водяній бані 20 хв, настояти 2 години. В отриманий настій додати мед і сік алое. Нагріти на водяній бані 10 хв, охолодити й додати олію. Приймати по 2 ст. л. 3 рази на день до їди.
Потім переходять до поєднання соків і трав. Змішують по 1 склянці липового меду, соку листя алое, настою на бруньках берези й квітках липи, нагрівають 5 хв на водяній бані, після охолодження додають 1 склянку олії, краще маслинової. Засіб приймають по 2 ст. л. до прийому їжі 3 рази на день.
Чергують прийом (через день) із таким поєднанням соків і трав: алое (сік), береза бородавчаста (бруньки), липа дрібнолиста (квіти), мед липовий, маслинова олія, вода переварена.
Приготування: березові бруньки (150 г) і липовий цвіт (50 г) заливають 2 склянками перевареної води, нагрівають на водяній бані 15 хв, настоюють 30 хв, проціджують. В отриманий настій додають мед (1 склянка) і сік алое (1 склянка), все нагрівають на водяній бані 5 хв, охолоджують, розливають у дві пляшки, порівну додаючи в кожну прованську олію (1 склянка). Зберігають у холодильнику. Приймають по 2 ст. л. 3 рази на день до їди. Перед вживанням суміш збовтують.
Якщо хвороба супроводжується затемненням у легенях, бронхітом, взяти 1 ст. л. меду, внутрішній свинячий жир і жовток курячого яйця. Усі інгредієнти перемішати й з’єднати зі склянкою молока. Воно має бути закипілим. Усе випити відразу. Таке лікування виконувати перед сном і вранці, перед тим як виходити з дому.
Також раджу чергувати прийом із більш концентрованим борсуковим жиром. Для цього взяти по 250 г борсукового жиру й соку листя алое (його слід подрібнити й почистити від колючок). Змішати два інгредієнти й додати 1 склянку меду. Поставте склад у духовку на 20 хв, потім процідіть і сировину викиньте. Склад вживати по 1,5 ст. л. тричі на день за півгодини до їди.
Дуже допомагає за таких ускладнень плевриту настоянка цибулі на вині. Узяти 0,5 кг цибулі, почистити її й подрібнити, залити 0,75 л сухого білого виноградного вина, змішати склад зі 150 г світлого меду. Настоювати протягом 8 днів, періодично струшуючи. Потім процідити й уживати щодня по 2 ст. л. 4 рази на день перед прийомом їжі.
При цьому раджу також додатково робити компрес на спину з використанням домашнього сиру. Класти сир на 3 години три рази на день. Після закінчення процедур із компресом потрібно прийняти ванну. Після ванни випити третину склянки такого квасу. Візьміть 1 склянку коренів оману, також соснову хвою чи листя евкаліпта, траву фіалки триколірної, попередньо подрібнених, сировину зав’язати в марлю й прив’язати до вузлика щось важке. Покласти в банку об’ємом 3 л, засипати 1 склянкою цукру, покласти 1 ч. л. сметани й залити доверху банки водою. Банку зав’язати марлею, складеною в кілька шарів. Склад залишити настоюватися протягом 14 днів у теплому місці, де немає доступу сонячного проміння. Потім настій процідити й приймати в теплому вигляді. Напій слід зберігати в прохолодному місці.
Можливі ускладнення
Плеврит може призвести до необоротних захворювань органів дихання. Але найбільш небезпечними вважаються ускладнення в разі гострого гнійного плевриту, тобто гострого гнійного запалення плеври. У переважній більшості випадків він є вторинним захворюванням, ускладненням гнійних уражень різних органів. Лікування гнійного плевриту включає в себе антибіотикотерапію й пункції, під час яких гній відкачують і в порожнину плеври вводять антибіотики широкого спектра дії з попереднім визначенням чутливості флори. Завдання — запобігти розвитку інфекції шляхом видалення гною й створити сприятливі умови для відновлення тканин.
У разі гнійного захворювання потрібно взяти по 2 частини плодів анісу, кореня алтеї, кореня солодки, по 1 частині бруньок сосни й листя шавлії. 1 ст. л. суміші заварити в 1 склянці окропу, щільно закрити й настоювати 5 годин, процідити та приймати по 2 ст. л. 4 рази на день.
Також цілком підходить складна суміш трав. Узяти 2 частини листя мати-й-мачухи, по 1 частині кореня оману, листя м'яти перцевої, кореня солодки голої, трави сухоцвіту багнового. Настій: 1 ст. л. суміші залити 1 склянкою окропу, настояти 5 годин і приймати по 0,5 склянки 3 рази на день до їди.
Якщо захворювання супроводжується сухим кашлем, рекомендую приготувати трав’яний збір: мати-й-мачуха (листя) — 2 частини, солодка гола (корінь), сухоцвіт багновий (трава), оман високий (корінь), м’ята перцева (листя) — по 1 частині. Настояти ніч. Приймати по 0,5 склянки 3 рази на день до їди. У період одужання рекомендую приймати загальнозміцнювальні засоби в поєднанні з дихальною гімнастикою. Це такі засоби, як аралія маньчжурська та елеутерокок. Аралію маньчжурську (настоянку) приймають по 40 крапель 3 рази на день за 30 хв до їди. Елеутерокок (екстракт) — по 20 крапель 3 рази на день також за 30 хв до їди.
Плеврит як наслідок важких захворювань
Найскладнішим у лікуванні, безумовно, є плеврит туберкульозної етіології. У разі такого плевриту рекомендую трав’яний збір: солодка гола (корінь), оман високий (корінь), сухоцвіт багновий (трава) — по 1 частині, хвощ польовий (трава), календула лікарська (квіти), береза бородавчаста (бруньки) — по 2 частини. Настій приймають по 0,5 склянки 3 рази на день до їди.
Доцільно поєднувати плоди й коріння. Наприклад, брати по дві рівні частки анісових плодів, коренів алтеї та солодки. Усі інгредієнти змішують. Узяти 1 ст. л. суміші і всипати в ємність. У неї заливають трохи окропу й настоюють близько 5 годин. Після цього відціджують через марлю й уживають по 1 ложечці 4—5 разів на день.
Хороший засіб для лікування плевриту з туберкульозною етіологією — настоянка з квітів картоплі. Зібрати картопляні квітки під час цвітіння, висушити в темному, добре провітрюваному місці. Далі 1 ст. л. подрібнених квіток залити 0,5 л окропу, настояти в термосі 3 години. Процідити й відтиснути сік із квіток. Зберігати в скляних ємностях. Приймати настій 3 рази на день за 30 хв до їди, приблизно по 150 мл. Курс прийому 2 тижні, далі 1 тиждень перерви й знову 2 тижні прийому, і так 6 місяців.
До речі, щоб зняти біль у разі плевриту, рекомендую накладати на хворе місце пов’язку з гірчицею.
Тепер про дуже важливе! У разі плевритів, якими часом, на жаль, ускладнюється рак легенів, рекомендую для лікування листя подорожника разом із насінням. Воно містить слиз, гіркоти, каротин, вітамін С, вітамін К, багато калію, смоли, білкові речовини, олеїнову й лимонну кислоти, сапоніни, стерини, глікозид аукубін, ферменти інвертин і дубильні речовини, емульсії, алкалоїди, ефірну олію, хлорофіл, фітонциди , флавоноїди, багато вуглеводу маніту, сорбіт. Насіння містить до 44% слизу, до 20% жирної олії, вуглевод, олеїнову кислоту, сапоніни, стероїди. Перешкоджають як первинному виникненню раку (профілактика), так і метастазуванню (стосується, в основному, карциноми). Є потужним засобом відновлення імунітету, порушеного як під час хвороби, так і в результаті хіміотерапії. Захищаючи своїм цілющим слизом епітелій альвеол, перешкоджають руйнуванню сурфактанту, відновлюють функцію миготливого епітелію бронхів, розріджують в’язке мокротиння й сприяють його швидкому видаленню. Зупиняють легеневі кровотечі й підвищують рівень гемоглобіну. Вбивають патогенну флору в дихальних шляхах, ефективні навіть щодо синьогнійної палички.
1 ст. л. свіжого чи сухого листя подорожника залити 1 склянкою окропу, настояти 2 години, процідити. Приймати по 2 ст. л. 4 рази на день за 20 хв до їди. Або суміш подрібненого свіжого листя з однаковою кількістю меду чи цукру настоювати 4 години в закритому посуді в теплому місці. Приймати по 1 ст. л. 4 рази на день, запиваючи чистою водою, за 20 хв до їди.
Також раджу в цьому разі пройти курс оздоровлення чистотілом, солодкою й нетребою. За пухлин легень чистотіл (близький родич мачку жовтого із сімейства макових) застосовується як засіб, що пригнічує кашель. Можна також розраховувати на імуномодулювальну дію рослини в складі зборів. Рослина отруйна, передозування неприпустимі! Настій чистотілу: 1 ст. л. сухої трави заливають 0,5 л окропу, настоюють 2 години. Приймають по 2 ст. л. 4 рази на день.
Солодка гола. Корінь солодки підвищує секрецію епітелію дихальних шляхів, поліпшує активні властивості легень і стимулює функцію війок епітелію. Крім того, солодка розріджує мокротиння, полегшуючи тим самим її відхаркування. Дуже важливо, що солодка має протимікробну й противірусну дію. Протипухлинну активність солодки пов’язують із наявністю кумаринів. Настій солодки: 10 г подрібненого кореня покласти в емальований посуд, залити 1 склянкою гарячої води, нагрівати в киплячій водяній бані під щільною кришкою 20 хв, настояти 40 хв, процідити, відтиснути залишок, довести перевареною водою до початкового об’єму. Приймати по 2 ст. л. 4 рази на день протягом 10 днів.
Нетреба (звичайна та колюча) — рослина з яскраво вираженою прихильністю до дихальної системи й усього, що поряд із нею розміщене. Вона містить велику кількість йоду та імуномодулятори. Це й визначає рослині її індивідуальні властивості. Відвар: 1 ст. л. сухої трави залити 1 склянкою окропу, кип’ятити 10 хв на слабкому вогні, настоювати 2 години. Приймати по 0,5 склянки 3 рази на день. Рекомендую також робити інгаляції: взяти металевий чайник, розігріти порожнім на плиті й, залишивши на найменшому вогні, насипати на денце пучку насіння нетреби. Обгорнути носик чайника чистою тканиною, складеною в кілька шарів. Вдихати дим із носика. Після вдиху затримати дихання на 10 секунд і видихнути.
Йогівські дихальні вправи
Для остаточного одужання рекомендую також ставити банки. А в період ремісії робити лікувальну гімнастику. Наприклад: спочатку робити йогівські дихальні вправи 5—6 разів. Вдих і видих носом.
В. п. — стоячи, ноги на ширині плечей, руки зігнуті, кисті на потилиці. Повороти тулуба в сторони. Робити 4—5 разів. Темп середній, дихання довільне.
В. п. — стоячи, ноги на ширині плечей, руки опущені. Згинання рук з торканням плечей, випрямлення рук у сторони, згинання рук з торканням пальцями плечей. Повернутися у в. п. Виконати 3—4 рази. Дихання довільне, вдих і видих носом, темп середній.
В. п. — те саме. Нахили тулуба в сторони. Повторити 4—6 разів. Темп середній.
В. п. — те саме. На вдиху підняти руки вгору, на видиху опустити з наступним натисканням на грудну клітку в ділянці діафрагми. Робити 5—6 разів. Темп середній, видих через ніс, тривалий.
В. п. — стоячи, ноги разом, руки на поясі. Відведення випрямленої ноги назад з одночасним відведенням ліктів назад, повернутися у в. п. Повторити 3—4 рази. Дихання довільне.
В. п. — стоячи, ноги на ширині плечей, гімнастична палиця за спиною. Нахил тулуба вперед з відведенням палиці догори — видих. Повернутися у в. п. — вдих. Робити 4—6 разів. Видих енергійний.
В. п. — стоячи, ноги разом, руки опущені. Поперемінне відведення ніг назад на носок з одночасним підніманням протилежної руки вперед. Повторити 3—4 рази. Темп середній.
В. п. — стоячи, ноги разом, руки вздовж тулуба. Ходьба протягом 1 хв. Темп повільний.
В. п. — сидячи на стільці. Надування гумових іграшок. Увага! Не допускати болю під час напруження, тахікардії, задишки. Виконувати комплекс вправ слід не менше 3—4 разів на добу. Окремі вправи, які сприяють розсмоктуванню ексудату, натягненню плеври, розправленню ураженої легені й посиленню її вентиляції, збільшенню рухливості діафрагми, особливо на хворому боці, — до 10 разів на добу.
Під час лікування плевритів туберкульозної етіології велика увага приділяється також рецептам із використанням жиру тварин, описаних вище.
Як додаткову терапію під час лікування плевриту можна використовувати цибулю, часник, редьку — вони мають антибактеріальні властивості (якщо причина плевриту інфекційна), а також збори, що складаються з таких компонентів: хвоща польового, алое, бруньок берези, мати-й-мачухи, м’яти, оману, солодки, бруньок сосни, шавлії (крім протимікробного, володіють ще й загальнозміцнювальним, жарознижувальним, знеболювальним та іншими корисними ефектами).
Безумовно, лікування плевриту має бути комплексним і включати в себе вплив на причину, яка спричинила його. Якщо плевральний випіт незапальної природи, то лікування насамперед має бути спрямоване на відновлення серцевої діяльності, функції печінки, нирок, залоз внутрішньої секреції тощо. У пацієнтів із запальними плевритами, але асептичним процесом, лікування спрямоване на усунення алергійних, автоімунних та інших процесів. Інфекційні плеврити лікуються антибіотиками.
Також таким хворим показана дезінтоксикаційна терапія (фізіологічний розчин, глюкоза). Можливе й місцеве лікування у вигляді евакуації вмісту за допомогою введення дренажної трубки, санації плевральної порожнини та введення антисептичних і антибактеріальних, а також фібринолітичних препаратів, і наступного дренування гнійної порожнини та інших методів залежно від тяжкості.
Харчування — невід’ємна (частина відновлення організму
Оздоровча дієта за плевриту спрямована на зниження запального процесу, зниження підвищеної реактивності. Це забезпечується обмеженням вуглеводів (200—250 г), солі (до 3—5 г), збільшенням вмісту в дієті солей кальцію (до 5 г) на добу. Рекомендується обмеження кількості рідини до 500—700 мл. Варто вживати достатню кількість вітамінів, особливо вітаміну А (печінка, риба, яєчний жовток, молоко, вершкове масло, сир, варена морква, абрикоси, шипшина, обліпиха), вітаміну Р (цитрусові, чорна смородина, гречані крупи, вишні, сливи), вітаміну D (пивні дріжджі, печінка, нирки). Поживною є печінка, тушкована в сметані: порізану печінку солять, обкачують у борошні, обсмажують до напівготовності (5—10 хв), заливають сметаною й тушкують протягом 15—20 хв (600 г печінки, 2 склянки сметанного соусу).
Можна приготувати запіканку з телячих нирок: телятину й нирки нарізати кубиками, обсмажити, покласти в каструлю, додати обсмажену цибулю та моркву, сіль, бульйон і тушкувати. Окремо замісити тісто, додавши в борошно сіль, яйця, топлений жир. Готове тісто поставити на півгодини в холодильник, форму змастити жиром і на 2/3 об’єму наповнити тістом, на остиглу масу викласти залишки тіста. Зверху тісто змастити жовтком і поставити в духовку на 20—30 хв (3 телячі нирки, 500 г телятини, склянка бульйону, 100 г жиру, 2 цибулини, 1 морквина; для тіста: 1 склянка борошна, 2 ст. л. жиру, 2 яєць). Рекомендується вживати салати з моркви, сирні запіканки, молочні супи. Вилучити з раціону слід страви, які спричиняють спрагу (соління, копченості, консерви).
Увага! Після стихання гострих явищ у періоді розсмоктування ексудату доцільні заходи, спрямовані на обмеження утворення зрощень та відновлення функції легень (дихальна гімнастика, ручний і вібраційний масаж, ультразвук). Лікування плеври має бути раннім, цілеспрямованим і досить інтенсивним, що дає змогу добитися швидкого ефекту.
Профілактика плевритів полягає насамперед у запобіганні, а також у своєчасному й правильному лікуванні захворювань, які можуть ускладнюватися запальним процесом у плеврі. В основі профілактики гнійних плевритів лежать раннє розпізнавання та евакуація з плевральної порожнини скупчень крові, повітря та ексудату, що сприяють нагноєнню.
В’ячеслав ВАРНАВСЬКИЙ,
лікар, фітотерапевт.